Nieuwe Goesche Courant, Ch r is tel ij k-his tor is c h blad voor Zeeland. ilinsdag* 2 Mei. 898. BINNENLAND. I*i82. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pév drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. CJITGAVE VAN P. G. WIJT3AM, te ïïiddclbuig en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1 6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Agent voor Dordrecht en Omstreken: de heer H. J. KOEBBUGGE. Door een even onverwacht als droevig stertgeval is de Vorstelijke familie van Waldeck-Pyrmont, zoowel als ons Vorstenhuis pletseling in rouw ge dompeld. Gisteren is eene oudere zuster van H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Georgine Henriëtte Maria van Waldeck-PjTmont, gemalin van Prins "Wilhelm van Wurtemberg, Men vermoedelijken troonopvolger, te Ludwigsberg, plotseling overle den. De overleden Prinses was geboren op 23 Mei 1857 zij was de tweede dochter van den Vorst en de Vorstin van Waldeck, en op 15 Februari 1877 met den Wurtembergschen Prins gehuwd. Door dit treurig sterfgeval zullen de verdere fees telijkheden in Engeland geen voortgang hebben en breken er voor ons Hof opnieuw dagen van rouw aan. Nadat HH. MM. de Koning en Koningin der Nederlanden Vrijdag middag na hunne aan komst te Londen aan de hertogin van Cam bridge een bezoek hadden gebracht, begaven zij zich later naar het Malboroughouse, waar door den prins en de prinses van Wales een luisterrijk diner ter hunner eer was aangericht, hetwelk mede werd bijgewoond door den Vorst en de Vorstin van Waldeck, de hertogin van Edinburgh, den Deen- schen kroonprins, den hertog van Cambridge, den groothertog van Hessen, den Nederlandschen gezant, 's Konings opperkamerheer graaf Schimmelpenninck, de baronnessen Van Ittersum en Van Hardenbroek, graaf Granville, den heer Gladstone en vele andere notabiliteiten. Zaterdag avond heeft Z. M. het feestmaal bijge woond in de Kunst-Academie. Sir Frederik Leighton bracht een heildronk uit op Z. M en herinnerde daarin aan 's Konings vader, den held van Quatre- Bras, den strijd van de Nederlanders voor vrijheid en de mannen die Nederland over de geheele aarde beroemd hebben gemaakt, als Erasmus, Hugo de Groot, Spinoza, Huijgens, Rembrandt, Jan Steen, Paulus Potter, Tadema, Mesdag, enz. Z. M. de Koning antwoordde met hetgeen hij zijn maidenspeech in Engeland noemde. Hij betuigde zijn dank voor de kulde Nederland, zijn grootsch verleden en den nationalen roem in zijn persoon gebracht, en zeide dat hij voort zou gaan de schoone kunsten te bevorderen. »Het volk van Nederland is niet ontaard van zijn groote voorvaderen". De Koning voegde er bij, dat hij de vriendelijkheid en achting, hem en der Koningin bewezen en de har telijke ontvangst hem door H. M. koningin Victoria en de koninklijke familie betoond, niet toeschreef aan zijn eigen verdiensten, maar aan het karakter van zijn doorluchtigen vader, den held van Quatre- den wapenbroeder van den onsterfelijken Wellington. De Koning eindigde meteen heildronk op de Academie. De Hollandsclie kerk te Londen was gisteren och tend stamp vol, want het was algemeen bekend,dat HH. MM, de Koning en de Koningin der Nederlanden, vergezeld door den lord-mayor van Londen, de godsdienstoefening zouden bijwonen. Ongeveer kwart over 11 uur werd door den predikant, den heer Scheltema, in roerende bewoordingen van den kansel aan de verzamelde menigte het treurig bericht medegedeeld, dat de zuster van de Koningin der Nederlanden, prinses Wilhelmina Maria van Wal deck-Pyrmont, in den afgeloopen nacht was over leden, nadat zij weinige dagen geleden van een dood kind was bevallen. De predikant had tot tekst zijner rede gekozen de woorden voorkomende in Psalm VIH vs. 2 en 3. Dit zeer betreurd sterfgeval was de oorzaak, dat de godsdienstoefening door den koning en de konin gin niet is bijgewoond. Alle verdere feestelijkheden zijn van hunnent wege afgezegd. Heden zoo was gisteren het voornemen zou de reis naar het vaderland worden aanvaard. Omtrent den overtocht van Be Valk van Vlissin- gen naar Engeland wordt aan het Vaderland het volgende gemeld De reis ving ten 7 me aan met een middelbaren bries, Zuidelijken wind, dik van regen, en men was ten 8,50 buiten de uitertouwen. Kort na 't vertrek van Vlissingen kwam Z. M. de Koning op 't dek en bleef in het kaartenhuis een sigaar rooken, ter wijl Z. M. van tijd tot tijd zich op de brug met den kommandant, den kolonel Binkes, onderhield. Bij het vuurschip van de Wielingen bleef Z. M. een kwartier op de brug om de werking van het draaiend licht na te gaan. Eenigen tijd daarna omstreeks 10 ure begaf hij zich naar beneden. Ten 11 ure 55 minuten kwam men aan het vuurschip van de Westhinder en werd van daar koers gezet naar het Engelsche vuurschip The TongueDe wind was nog altijd Z. en bleef steeds dik van regen. Er was toen nog weinig of geen zee. Ten 1,45 werd het zoo goed als doodstil, doch plotseling schoot daarop de wind uit het Noorden met groote hevigheid en ging weldra in een storm over, ge paaid met hooge zeeën. Ten 2,35 passeerde Be Valk het stoomschip Prins Hendrikkomende van Queenborough. Trots de hevige zee en harden storm liep toen Be Valk nog altijd 63/a 7 mijlen, en hield het schip uitstekend koers. Ten 3.30 liep de mailboot Prinses Marie van Vlissingen komende, Be Valk voorbij. Ten 7 ure kwam men aan het vuur schip The Tongue en was men dus reeds op de Theems. Z. M. kwam toen opnieuw boven, drukte den kommandant den heer B., de hand en onder hield zich geruimen tijd met hem en met de hh. J. Stasse en A. Adriaansen, belangstellend infor meerend naar het weer en hoe zij het gedurende den storm hadden gehad. De heer J. Stasse, kom mandant van de Prinses Marie van de Zeeland, was met den zeeloods J. Adriaansen belast met den loodsdienst op Be Valk op de kust van Enge land en op de Theems.) Z. M. was zeer opgeruimd en had niet den min sten last van zeeziekte gehad. Toen tegen 8 ure de Engelsche kust in 't gezicht was, verlangde Z, M. dat men langzaam zou doorstoomen, daar hij vóór de komst te Sheerness wide dejeuneeren. Even voor dat men daar aankwam ten ruim 9 ure, vertoefde H. M. de Koningin ook even op 't dek. H. M. had ook weinig van de zeeziekte ge leden, minder gelukkig waren de dames en heeren van 't gevolg geweest. Van 9 tot 11 ure bleef Be Valk te Sheerness en kwam ten 12 ure te Queenborough aan. Volgens aller getuigenis heeft Be Valk zich op den tocht uitmuntend gehouden, en was het schip vol komen zeewaardig. Ook de machines werkten voortdurend zeer regelmatig. Door gedeputeerde staten zijn benoemd tot leden van de hoofdcommissie voor de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen, J. L. H. Liebert te Goes en tot plaatsvervanger J. M. Kakebeeke te Goes tot leden van die commissie a in het schattingsdistrict Middelburg, onderdeel MiddelburgP. Pouwer, te Middelburg en C. Pol derdijk, te Nieuw- en St. Joosland' en tot plaats vervanger W. Maas te Serooskerke, (W)in het onderdeel OostburgP. Steenhart te Schoondijke, en J. de Die te Sluis, en tot plaatsvervanger J, Erasmus, 'te Cadzand in het onderdeel Axel, P. Moes te Ter Neuzen, en P. de Kerf te St. Jansteen, en tot plaatsvervanger A. van Overstraten Kruijsse te Axelin het onderdeel HulstP. F. Fruiteer, te Hontenisse, en A. LJsebaart, te St. Jansteen, en tot plaatsvervanger, C. van Esbroeck, te Hengstdijk b. in het schattingsdistrict Goes; onderdeel Goes, G. J. van der Linde, te Colijn§plaat, en C. Caboort, te Kloetinge, en tot plaatsvervanger J. Marcusse Mz., te Wissekerkeonderdeel Kruiningen, Johs, Oele Hz., te Kapelle, en J. van Schouwen, te Wissekerke, en tot plaatsvervanger A. Nijssen, te Kapelle; onderdeel Tholen, M. G. van Stapele, te Tholen, en A. Bierens te St. Annaland, en tot plaatsvervanger L. J. Dorst, te Stavenisse onder deel Zierikzee, J. M. Snouck, te Dreiselior, en C. Berrevoet, te Ellemeet, en tot plaatsvervanger R. Groeneveld de Kater, te Noordgouwe. Door 's konings commissaris zijn tot leden be noemd in het schattingsdistrict Middelburg onder deel Middelburg, J. Peper, te Aagtekerkeonderdeel Oostburg, Iz. Risseeuw A. Jz., te Zuidzande onder deel Axel, Joz. de Feijter Pz., te Ter Neuzen; onderdeel Hulst, P. A. de Maat, te Hulst en in het schattingsdistrict Goesonderdeel Goes, J. Vermet te 's Heer Arendskerkeonder deel Kruiningen F. de Back, te Kapelleonderdeel Tholen. C. Bevelander, Gz. te Scherpenisse onder» deel Zierikzee, A. van der Have, te Oosterland.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1