GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. »Onze gezant te Londen en tal van aanzienlijke personen waren overgekomen om HH. MM. te be groeten. De mayor van Queenboro bood hem een welkoms adres aan. Z. M. antwoordde in het Engel- sch en dankte voor het adres, terwijl hij verklaarde gelukkig en trotsck er op te zijn, zich weder in Engeland te bevinden. Te halftwee vertrokken HH. MM. naar Windsor waar zij te halfvier verwacht werden." Aan het Handelsblad wordt geseind »Te 10 uur kwam de Falie aan het hoofd te Queenboro. »Te twaalf uur stoomde de trein het station binnen met den hertog van Edinburg, de kamer- heeren lord Thurlow en kolonel Mac-Neil, onze gezant en zijne echtgenoot en het personeel van het consulaat, de heeren J. W. May, J. van Drunen en H. S. J. Maas. »Z. M. de Koning ontving het gezelschap aan boord. Hij was in burger kleeding en H. M. in rood fluweel. Door de dames van Bylandt en Betsy Groos werd HH. MM. namens de Nederlanders een prachtige ruiker aangeboden. »Daarop begaf zich het hooge gezelschap naar den platform van het havenstation, waar HH. MM. door het gemeentebestuur van Queenboro plechtig werden begroet. »De weg was met troepen afgezet. Sir Evelyn Wood, die het opperbevel voert in het district Chatham, was tegenwoordig. »Maandag zullen zeer waarschijnlijk de Koning der Nederlanden en zijn gemalin de opening bij wonen van de tentoonstelling voor scheepsbouw, waarbij Nederland zeer goed vertegenwoordigd schijnt te zijn. Den Koning zal hier door het gild der scheepsbouwmeesters het eereburgerrecht der City aangeboden werden. Des avonds is er bij Lord Granville diner." Een nader bericht luidt »De Koning en de Koningin werden te Windsor met geestdrift ontvangen. De menigte vulde het stationsterrein, waar een talrijke eerewacht bijeen was. De muziek speelde het Nederlandsch Volk lied, toen de Koning en de Koningin plaats namen in het rijtuig van den prins van Walis om naar het kasteel te rijden. Alle prinsen droegen de uniform met de Militaire Willemsorde, De menigte juichte warm het koninklijk paar toe. HH. MM. namen later deel aan het diner ten liove." De koninklijke reizigers hebben een zeer zware reis gehad. De Koningin was een weinig ongesteld geweest, maar zag er bij het aan land treden weer geheel opgeklaard uit. Uit Windsor wordt van gisteren gemeld »De Koning en de Koningin van Nederland zijn te 3,30 alhier aangekomen en werden aan het sta tion door den prins en de prinses van Walisr de hertogen van Edinburg en van Connaught en hun gemalinnen ontvangen. Koningin Victoria kwam hen op het voorplein van het kasteel tegemoet en vergezelde hen naar het paleis. De Koningin heeft aan den Koning der Nederlanden de orde van den Kouseband geschonken." De gemeenteraad van Rotterdam heeft met de aandeelhouders der Rotterdamsche Handelsvereeni- ging de belangrijke overeenkomst getroffen om voor 4 millioeu gulden de terreinen en inrichtingen op Fevnoord bestaande, aan eerstgenoemde te doen overgaan. Het Nederlandsch Werklieden-Verbond Patri monium heeft eergisteren zijn tweede jaarvergadering gehouden. De voorzitter deelde mede, dat het getal afdeelingen 18 en dat der leden 1500 a 2000 be droeg. Het Hoofdcomité tot behartiging van de belan gen der Transvaalsche Boeren te Utrecht zond, terstond na het sluiten van den voorloopigen vrede, een door zijn medelid, professor Fruin, opgesteld adres van gelukwenscliing aan de Transvaalsche Boereu, waarop het dezer dagen een schrijven ontvins: van den heer W. Eduard Bok, staats secretaris, waarbij is overgelegd het volgend be sluit van den Transvaalschen Volksraad. ^.De Volksraad zou den heiligen plicht der dank baarheid uit het oog verliezen, indien hij niet zonder verwijl voldeed aan den aandrang des harten, om zijne groote ingenomenheid te betuigen met den inhoud der bovengemelde documenten. Het adres van het Hoofd comité, dat onder anderen op zulk een gevoelvolle, welsprekende en vleiende wijze gewag maakt van de voordeelen die het volk der Republiek onder Goda zegen en bijstand in den krijg mocht behalen, heeft op den Volksraad een diepen indruk gemaakt. Het verlangen dat het hoofdcomité uitspreekt om de oude banden weder aan te knoopen en over en weer voort durend de plichten te vervullen die de bloedverwant schap oplegt, is de uitgedrukte wensch en de begeerte van den Volksraad. Mogen die banden van jaar tot jaar vaster en nauwer worden toegehaald, en de be trekkingen tusscken dit volk en liet volk van Neder land steeds inniger worden. ,De Volksraad betuigt namens het volk der republiek zijn welmeenenden en diepgevoelenden dank aan het volk van Nederland, ook voor de materieele linlp aan de weduwen en weezen der verslagenen verleend. Nederland heeft met woord en daad zijne warme be langstelling aan den dagjgelegd in het lot der republiek. z/God loone het daarvoor en behoede het'. z,Wat Nederland heeft getoond te zijn voor de Repu bliek, dat zij de Republiek voo» het oude Nederland. #Met betrekking tot de overige stukken boven ver meld, en die, evenals die welke uit Duitschland, Frank- krijk en Amerika zijn ontvangen en aan de commissie zijn voorgelegd, het duidelijk en welkom bewijs leve ren van eenige sympathie, wenscht de Volksraad het gevoelen des volks uit te spreken, dat het die betui gingen van belangstelling, die ook met der daad zijn gebleken uit de stoffelijke hulp voor onze weduwen en weezen ons uit die landen geworden, ten zeerste waar deert. De Volksraad draagt der regeering op, aan de respectieve comités en adressanten per begeleidende brieven afschrift te doen geworden van dit besluit, en de aangehaalde stukken ter algemeene informatie dei- ingezetenen te doen publiceercn in de Staatscourant." Bij de mededeeling van dit besluit meldt de staatssecretaris in zijne missive *.De regeering heeft niet veel te voegen bij de ge voelens door den Volksraad uitgedrukt. z/Met dat Iled.Achtbaar Lichaam, betuigt zij met een dankbaar hart haren dank, hare hooge waardeering, hare bijzondere ingenomenheid met de trouwe blijken van deelneming, die zoo onmiskenbaar uit uwe edele daden hebben gesproken. ,/Met den Volksraad zegt ze: ,/God loone het oude Nederland en behoede het", en dien wensch spreekt ze ook uit voor alle adressanten in het bijzonder. liüii, £it Gliding. Beroepen tot predikant bij® de N. H. gemeente te De Lemmer de heer N. A. de Gaay Fortman, predikant te Vlissingen. Het XuMier-Semïiiigsfeest zal D. V. dit jaar op 19 Juli weder op den Hondsberg bij Oister- wijk worden gehouden. Prof. Hoedemaker heeft zich bereid verklaard als openingsredenaar op te treden. Heden had de voorgenomen garnizoensver- wisselings plaats. Het 2e bataljon van het 3de regiment infanterie te Bergen-op-Zoom in garnizoen kwam heden morgen te Middelburg aan, terwijl het 5de bataljon naar Bergen-op-Zoom vertrok. De burgemeester van Middelburg met den sec retaris der gemeente waren aan het station ter ontvangst der aankomenden tegenwoordig. De ver trekkende werden o. a. uitgeleid door het muziek korps der schutterij. De kolonel-commandant van het 3e reg. infan terie hoeft bepaald, dat na de onderlinge garnizoens verwisseling op 1 Mei a. s. de blikken eetketels door borden zullen vervangen worden. De kosten van aanschaffing komen ten laste van het cantine- fonds, terwijl in het onderhoud door de manschappen zal worden voorzien. Met andere woorden, wie zijn bord breekt, mag het zelf betalenwat niet meer dan billijk is. Bij het gala-diner, dat koningin Victoria gisteren bij gelegenheid van het huwelijk van haar zoon prins Leopold met prinses Helena van Waldeck- Pyi-mont, gaf, en waaraan circa 100 gasten deel namen, werd op buffetten aan elk einde der feestta fel worden tentoongesteld de prachtige verzameling gouden vaatwerk, dat aan de Koningin behoort en op een waarde van p. st. 2,000,000 geschat wordt. Onder deze zeldzame voortbrengselen van goudsmeed kunst zuHen zich ook de liervogel en de tijgerkop be vinden, die indertijd Tippoo Sahip ontnomen en aan koning George HI geschonken werden. De romp en de staart van den liervogel zijn van goud, bezet met robijnen, smaragden, diamanten en paarlen, en heeft een waarde van p. st. 30,000 (360,000 gulden). De tijgerkop, die Tippoo Sahib als voetbankje diende, is van verguld zilver en heeft kristallen slagtanden en een gouden tong; de waarde wordt berekend op p. st. 10,000. Hoezeer de christelijke zending aan vooruitgang en ontwikkeling in den weg staat blijkt rut het volgende Een rijke Schot, welbekend om zijn liefde voor de zending, de heer Stevenson, heeft aangeboden op eigen kosten een weg aan te leggen in het hart van Afrika, ter verbinding van het meer Nyassa met dat van Tanganika. De weg zal tweehonderd Engelsche mijlen lang zijn, ongeveer 70 uur gaans. Een andere zendingvriend, de heer Arthington, van Leeds, heeft een stoomboot met toebehooren ten geschenke gegeven, die op een van bovenge noemde omvangrijke meren tusschen de wederzijd- sche kusten dienst moet doen. Beide aanbiedingen zijn door het aldaar werkzame Zendinggenootschap aangenomen. Herman Dickstein, rustend hoofdonderwijzer te Heringen, bij Limburg, is in den ouderdom van bijna 10S jaar overleden. Brownsville, in Missouri, is den 19 dezer maand door een verwoestenden wervelwind geducht bezocht. De stad is gedeeltelijk vernield 7 menschen verloren daarbij het leven, en 20 werden aanmer kelijk gekwetst. Ook Chicago, Atalanta en Mon- ticello (Louisiana) werden dezer dagen door wer velwinden bezocht. Het laatste plaatsje is geheel vernield, waarbij 10 personen het leven verloren. Gisteren is te Londen met groote plechtigheid het stoffelijk overschot van Charles Robert Darwin bijgezet in de Westminster-abdij. Zijn lijk rust het dichtst bij dat van Newton, den beroemden natuur kundige. De engelsche bladen wijden aan den schrijver van de »Descent of Man" schier vergo dende artikelen. Sedert de Oostenrijksche Lloyd met hare stoomschepen een geregelden dienst van Triest naar Aden en Bombay heeft geopend, worden, behalve vele andere voortbrengselen en artikelen van inland- sche nijverheid verschillende biersoorten naar ver verwijderde streken uitgevoerd. Van Aden werden zij in 't binnenland van Arabie verzonden en daar onder behoort bier in zeer aanzienlijke hoeveelheid, vooral naar Maskat. De Sultan van Maskat heeft eenigen tijd geleden een besluit uitgevaardigd betreffende laatstgenoemd artikel, 't welk in hoofdzaak hierop neerkomt: »Aan de Hindoes en aan de Israëlieten Mohamme danen mogen volstrekt geen bedwelmende dranken nuttigen is 't gebruik van bier uitsluitend ver oorloofd, indien zij het als geneesmiddel na ziekte gevallen aanwenden. Sedert dien tijd heersclien allerlei ziekten in Maskat en zijn de Hindoes en de Israëlieten aldaar voortdurend genoodzaakt versterkende middelen te gebruiken. Naar zij beweren is geen enkel middel zoo geschikt om hunne geschokte gezondheid te verbeteren als het nieuwe geneesmiddel, dat uit Oostenrijk over Aden in massa wordt aangevoerd. Naar de Indische dagbladen melden, moet zelfs in de moskeeën voortdurend door de Moliamme- daansche priesters met kracht tegen het gebruik van het versterkend geneesmiddeld worden geijverd. Naar men verzekert predikt men voor de ergste dooven, namelijk voor hen, die niet willen hooren. Gisteren werd de Duitsche Rijksdag heropend, doch zonder veel omslag, in de gewone zittingszaal, door den staatssecretaris Von Bötticher, want Bis marck wordt eerst Maandag uit Friedrichsruhe terugverwacht. Toen de Prins, met betrekking tot het tabak-monopolie, van de meerderheid in den Bondsraad verzekerd was, bleef hij rustig op ziji

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2