Nieuwe Goesche Courant, Christelijh'historisch blad voor Zeeland. ■pr- 1882. Zaterdag 20 April. 897. BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe- drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAK P. 6. WIJ THAU, ie JJiddelbuig en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1—8 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Agent voor Dordrecht en Omstreken: de heer H. J. KOEBRUGGE. Bij de herstemming voor de verkiezing van een lid der staten van Zeeland in het kiesdistrict Goes •werden 934 geldige stemmen uitgebracht. De heer Lucasse bekwam er 576, de heer De Witt Ha mer 358. Het totaal der uitgebrachte stemmen bedroeg D46, waaronder 12 van onwaarde en 8 in blanco. Het volgende lijstje geeft den volledigen uitslag der stemming: gemeenten. Goes Baarland Borssele Cats ^olijnsplaat Cortgene Driewegen Ellewoutsdijk 's-Gravenpolder 's-Heer Abtskerke 's-Heer Arendskerke 's-Heerenhoek Heinkenszand Hoedekenskerke Kapelle. Kattendijke Kloetinge Krabbendijke. Kruiningen Nisse Oudelande Ovezand RillandBath Schore Waarde Wemeldinge Wissekerke Wolfaartsdijk. Yerseke. Totaal uitgebrachte aantal stemmen. kiezers. 12 April. 26 April. 262 177 196 20 16 16 40 29 28 18 14 15 51 40 39 35 30 31 12 11 12 22 18 21 32 21 21 17 11 12 72 46 58 24 18 19 52 27 32 30 17 19 49 30 35 19 10 5 35 25 30 30 22 22 74 66 57 26 12 18 19 16 17 25 12 16 38 26 27 21 16 12 15 11 13 41 32 32 89 51 65 57 38 46 38 29 32 1263 871 946 Wrange vrncliten. 't Is zeker maar bij manier van spreken dat de Middelburg eclie Courant zegt, dat de verdeeldheid der liberalen in Zuid-Beveland wrange vruchten heeft j gedragen,, nu er een anti-revolutionair tot lid der I Provinciale Staten is gekozen. Of kunnen de «liberalen* 't niet nalaten het te j doen voorkomen alsof zij alleen het recht j hebben in besturen en vergaderingen baas te zijn? Yan de rechtmatige vertegenwoordiging der par tijen hebben zij zoo weinig begrip, dat zij 't nu al vooruit laten bemerken hoe zuur en bitter 't hun J smaken zou, als in staten en raden het volk in al ^zijn schakeeringen ware vertegenwoordigd. Hét opvolgen van de raadgeving in Dan. IV27 vare liun beter dan kwalijk verborgen spijt over uitslag, die nog slechts 't begin is van een feerstel van onrechtmatige toestanden. In 't belang van de ontworpen tramverbinding tusschen Breskens en Maldeghem werd Dinsdag te Oostburg eene vergadering van belangstellenden gehouden. 23 personen waren tegenwoordig. Door de vergadering werd besloten: le aan de provincie, de betrokken gemeenten en de polders eene jaarlijksche subsidie te vragen ge durende een tijdvak van 10 jaren, bedragende voor de polders een minimum van 30 cent per hectare 'sjaars en voor de provincie en de ge meenten minstens even veel als ten vorigen jare door haar was toegestaan aan Boers en Lebaigue 2e al zoodanige maatregelen te nemen als noo- dig mochten zijn - om zich te verzekeren van de concessie van de lijn BreskensMaldegem meteen zijtak DraaibrugSluis; 3e zich te verstaan met fmancieele personen of instellingen tot het bekomen van het benoodigde kapitaal 4e middelen te beramen om een grondkapitaal van f 100,000, benoodigd voor de oprichting der maatschappij, ten spoedigste in eigen midden bijeen te krijgen. Verder verbonden zich 13 der aanwe zigen om gezamelijk tot een maximum van f 2000 de kosten der voorbereidende werkzaamheden te dragenwerd tevens besloten aan de gemeenten en de polders te vragen die kosten te garandeeren, en de hoop uitgesproken dat meer belangstellenden in de zaak in de evengemelde som f 2000 zullen willen bijdragen. Nadat het comité zijn taak als geëindigd beschou wende, thans zijn mandaat ter beschikking van de vergadering had gesteld, werden de leden met een parige stemmen verzocht hun mandaat te blijven behouden en van nu af te fungeeren als uitvoerend bestuur. Op aandringen van eenige leden van het comité werden nog twee leden daaraan toegevoegd, en verklaarden zich daartoe bereid de heeren Sie- meriuk, burgemeester van Oostburg en J. H. Hen- nequin, burgemeester van Sluis, zoodat thans het comité bestaat uit deze heeren en de heeren Ger ritsen, voorzitter, mr. N. J. C. Snouck Hurgronje, W. C. de Smidt, A. M. Tak en H. G. Hammacher als secretaris. rustte de verdenking dat de, op den avond voordat zijne hoeve verbrand is, aldaar gevonden brand brief door hem zelf was geschrevenen, even als later aldaar gevonden brieven, door hem was doen Op de vergadering der afdeeling Heinkenszand van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en veeteelt in ZeelandDinsdag te Goes gehouden is, in plaats van wijlen jhr. mr. C. Van Citters, tot voorzitter gekozen de heer J. M. Kakebeeke. L. Roland, de vermoedelijke dader van den vóór eenige maanden te Veere gepleegden moord en dief stal, is door de rechtbank te Middelburg naar liet hof te 's-Hage verwezen. Roland blijft zijn schuld ontkennen. De landbouwer K., van Colijnsplaat, die sedert een paar maanden in de gevangenis te Middelburg werd gehouden, is op vrije voeten gesteld. Op K. Het leeningsontwerp van den Minister Van Lijnden is reeds sinds eenigen tijd van den Raad ,van State terug. Men mag dus de indiening binnen korten tijd verwachten. De heer van der Hoop is gisteren als lid der Tweede Kamer toegelaten. De heer Tak van Poortvliet kreeg verlof tot eene interpellatie over de plannen der regeering betrekkelijk de verlegging der uitmonding van de Maas. Daarna is de behandeling aangevangen van eeu belangrijk onderdeel van onze koloniale huishouding. Het bezitrecht op den bodem van Java met alle daaraan vastgehaakte plichten en rechten, de ge schiedenis van dat recht benevens de meerdere productiviteit vau het Communaal (gemeenschap pelijk) boven het erfelijk individueel (persoonlijk) bezit zal waarschijnlijk door de koloniale specialiteiten breed worden verhaald en toegelicht. Sinds lange jaren scnijnt in betrekking tot deze kwestie door de regeering geen vaste gedragslijn gevolgd te zijn, thans zijn een drietal voorstellen betreffende dit onderwerp bij de Kamer aanhangig waaronder een van den heer Keuchenius van den velgenden inhoud: 2o. ,om als het gevoelen der Kamer uit te spreken „a. dat de kabinets-circulaire van den Gouverneur» Generaal van Nederlandsch Indie van 15 Augustus 1880, no. 20 terecht uitgaat van het beginsel, dat de vervanging van het communaal door het erfelijk in dividueel landbezit, door geenen, hetzij rechtstreeksellen, hetzij zijdelingschen dwang der bevolking behoeft te worden opgedrongen „b. dat de Regeering daarmede echter niet kan vol staan ter kwijting van den plicht, dat ter verzekering van het recht der bevolking op haren grond en ter billijke en gelijkmatige belasting daarvan, met ernst gestreefd werde naar eene verbetering van den agra- rischen toestand en eene daarmede in het nauwste verband staande regeling van landrente, heeren- en cultuurdiensten en bezoldiging van dessahoofden." De afdeelingeu der Tweede Kamer hebben ge kozen tot rapporteurs over het handelstractaat met Frankrijk de heeren Cremers, Heydenrijck, Tak, Rutgers, en De Ruijter Zijlker. Betreffende het bezoek van H.H. MM. de Koning en de Koningin aan het Engelsche hof, valt het volgende te melden »De pier, te Queenborough waar de Valk aanlegde was feestelijk met banieren en groen versierd. Z. M. de Koning trad te 1 uur 15 miuuten aan wal, de eerewacht presenteerde het geweer, terwijl twee muziekkorpsen het Wilhelmus en het Wien Keer- landsch bloed aanhieven; de hertog van Edinburg verwelkomde HH. MM. namens de Koningin.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1