'ENLANb ilANMhSMRIGHTilN. Te Middelburg werd een dienstbode aange- 1 houden, verdacht van het plegen van diefstallen. Maandagavond omstreeks 6 uur brak een zware brand te Amsterdam uit.De mouterij van de bierbrou werij De Gekroonde Valkaan de Hoogte van den Ka- dijk, stond in lichtelaaie vlam. Drie stoom-, drie hand spuiten en de drijvende Jan van der Ilcijde waren in weinig tijds ter plaatse om gezamenlijk de vuur massa te smoren. Het vuur sloeg om zich in al zijn woede. Vier uren lang tartten de vlammen, die tot op de verste punten der stad zichtbaar waren, de krachtigste pogingen der brandweer. Omstreeks half elf was het gevaar geweken. Gisteren ochtend nochthans was de drijvende stoomspuit nog in werking. Brouwerij en kuiperij bleven ongedeerd. Het ongeval zal geenerlei stoornis in de werk zaamheden en afleveringen der brouwerij teweeg brengen. Nauwelijks is door de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot-maatschappij het groote stoomschip Surrey aangekocht voor het vervoer van passagiers naar Amerika, of de vloot is opnieuw vermeerderd met het le klasse stoomschip Nemesis, groot 4000 ton nen. Het heeft een machine van 2000 paardekracht en is volgens het nieuwste systeem ingericht voor 80 passagiers le kl., 30 passagiers 2e kl., en 1200 passagiers 3e klasse. Voor rekening der stoomvaart-maatschappij Insu- linde zullen bij de Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen worden gebouwd twee stoom schepen, elk groot 3500 ton landvermogen, met 1250 indicateur paardenkracht. Het paleis waar Koning Willem II en later de overleden kroonprins heeft gewoond, op den Kneuterdijk te 's Hage, zal niet gelijk eerst het voornemen was, afgebroken worden, teneinde een straat van het Noordeinde naar het Voorhout te maken, maar is door het gemeentebestuur van 's Hage aangekocht voor 5 ton gouds, tot het stichten van een museum. Het stoomschip Voorwaarts, kapitein Harten, van de maatschappij Nederland, is op de thuisreis van Batavia op Faro in de straat van Messina in den nacht van 22 op 23 April jl. aan den grond ge raakt. Dc passagiers zijn te Messina ontscheept, waar ook het schip, ha lossing van een gedeelte der lading, binnen wordt verwacht. Het vaartuig is blijkens een nader bericht, reeds vlot. Naar aanleiding van het bezoek van Z. M. den Koning aan Engeland zijn dc volgende bij zonderheden niet onbelangrijk. Het kasteel van Windsor is zoo groot als een aardig stedeke, en Buckingham Paleis niet veel kleiner dan een gezellig dorpje. Het kasteel ligt een uurtje sporen van Londen, het paleis prijkt in het hartje van het Vest-end, het aristocratische deel van Londen. Het gebouw bevat honderden kamers, en de kostbare vertrekken die thans door Koning en Koningin betrokken worden, vormen alleen een reeks van een dertigtal vertrekken. AL de vorste lijke gasten, en er zijn er zoo ongeveer 30, elk natuurlijk met den noodigen stoet, logeeren in het gebouw, dat niet ver gelegen is van de kerk, de de St. Georges Chapel, voor de sluiting van het huwelijk bestemd en als monument van gotliische bouworde beroemd. Hier hangen de wapenbanieren van al de ridders in de orde van den Kouseband. Men vindt er onderscheidene grafmonumenten van koningen en ean sarkophaag voor den prins-gemaal in de Albert-Chapel ter zijner nagedachtenis door de Koningin opgericht. In het kasteel zelf heeft men voor de plechtige gelegenheid zestien zoogenaamde State-Apartmentswaarnaar een tot een Rubbens- galery is gevormd, terwijl in een ander vertrek, de zoogenaamde old-Dull-Room uitmuntende van Dijk's zich bevinden. Het paleis te Londen is niet van ouden datum, 't Werd van 1825 tot 1837 opgetrokken op de terreinen waar eenmaal een .Buckingham-house gestaan had, door een der leden dezer adelijke familie in 1703 gesticht maar in 1791 aan George III verkocht. Koningin Victoria woonde steeds in dit paleis en zou, wanneer H, M. weer naar Londen kwam, ook daar haar intrek nemen. Men vindt hier wellicht niet zooveel pracht en weelde als te Windsor, maar toch nog zeer merkwaardige schilderijen-verzame lingen. in ile trouwzaal worden nu nog de levées door de Koningin gegeven, .of, zooals het meestal sedert de dood van den prins-gemaal geschiedt, door den prins van Wales. Onze Koning en Konin gin zijn dus met recht de logés van het Engelsche hof. Partijen in Egypte. Een Eugelschman in Egypte vertoevende heeft een verdienstelijk werk gedaan, door ons eenig in zicht te geven in de staatkundige partijen in Egypte. De staat van de partijen is volgens den En- gelschman in Egypte als volgt. De nationale partij bestaat uit de volgende ele menten: 1. De geleerde stand, zijnde de Arabisch sprekende Muzelmannen, opgevoed aan de Azliar- universiteit, of op de verse lullende scholen van Cairo en elders. De Azhar universiteit telt 16,000 professoren en scholieren, en op 25 sjeiks na zijn deze allen aanhangers der partij. 2. De Arabische of Egyptische kooplieden en winkeliers in de steden, behalve enkelen van de laatste soort, die van Europeesche bezoekers af hangen. 3. De handwerkslieden, waarvan velen kunnen lezen en allen zich uit de dagbladen laten doorlezen en wat daarin voorkomt bespreken. 4. De dorpssjeiks en huune vertegenwoordigers, de leden van het Parlement. 5. De Koptische Christenen, die in deze beweging zich met de Mohammedanen hebben vereenzelvigd. Zij tellen een half millioen. 6. Het leger, behalve eenige weinige Circassische officieren en misschien enkele geheime aanhangers van Ismael en Halim. 7. De fellahs, voor zoover zij zich met de staat kunde bemoeien, dat wil zeggen, onder den intellec- tueelen invloed der steden leven. De groote menigte der landbouwers is den kelijk onverschillig. Toen de schrijver Egypte verliet, scheen echter onder hen het besef te komen, dat Arabi op eene of andere wijze hen van hunne schulden zou helpen en bevrijden van het overblijf sel van tirannie der Mudirs, waarover zij klagen. Allen haten zij dc Turken. Hun gevoelen over de Europeanen verschilt naar gelang van de personen, waarmede zij in aanraking kwamen. 8. De half-Bedoeienen van het Delta. De wezen lijke Bedoeïenen van de woestijn gevoelen weinig voor de fellahs of voor de staatkunde der steden. In tijd van oorlog zouden zij zich beter bij het leger voegen. Maar in vredestijd willen zij niet dienen. Tegenover deze nationale partij staan 1. De familie Mahommed Ali en hare volge lingen, meestal Turken of Ciycassiers, maar daarbij eenige rijke inboorlingen, wier hoop om weer aan het gezag te komen, berust op den terugkeer van Ismael of Halim. Verder ccnigen, die zich met den tegenwoordigen onder-Koning vereenzelvigen. Tewfik staat in naam op de zijde der nationale partij, maar kan niet tot de partij worden gerekend. Men kan zeggen, dat alle Egyptenaren, die in Europeesch gezelschap verkeeren en Fransch spre ken, tot de tegenstanders behooren. Op dien regel zijn echter uitzonderingen. De 25 sjeiks van de Azhar Universiteit, die niet tot de nationale partij behooren, zijn verknocht aan de familie van den onderkoning. 2. De Gircassiers, afstammelingen van de Beys en Mamelukkeu, die in de laatste eeuw over Egypte regeerden. Zij vormen een afzonderlijken stand, spreken Turksch en ook Arabisch, maar dit met een accent. Men kent ze doorgaans aan hunne lich tere kleur en regelmatige trekken. Maar weinig vreemdelingen kennen het onderscheid tusschen hen en de wezenlijke Egvptenaars en daardoor komt dan in de wereld wat men van Egyptenaren over de nationale partij hoort. In het geheel zijn er niet veel meer dan 15,000, maar zij ziju doorgaans rijk tengevolge van het roofstelsel onder een vroeger bewind. 8. De Grieken. Dit zijn de financiers en geld schieters van Egypte. Er zijn er ongeveer 30,000. 4. De Syrische christenen. Deze zijn ten deele gekomen onder Ibrahim pacha, ten deele in de jongste tien jaren. Ook zij zijn geldschieters, maar in het klein. Meercndeels zijn zij schrijvers of tolken bij de Europeanen, waarvan de minste Arabisch verstaan. Daarin ligt hunne macht. Zij zijn het ook die het nieuws bezorgen aan de consulaten en cor respondenten van dagbladen en de speculanten helpen door sensatiegeruchten te verspeiden. 5. De Europeonen. Er zijn er omstreeks 36,500, ten ruwste verdeeld als volgt14000 Italianen, even zooveel Franschen, 3500 Oostenrijkers en Duitschersevenveel Engelschen 1500 van andere nationaliteiten. De Franschen zijn meerendeels speculanten in Egyptische fondsen en klagen over de verliezen, door de omwenteling geleden. De Engelschen be schouwen sinds de laatste zeven jaren, Egypte als hun erfdeel, en vinden alles verkeerd, wat den dag der aanvaarding schijnt te verschuiven. Van de Italianen houden velen het met de nati onale partij, ten deele uit naijver op Engeland en Frankrijk, ten deele uit wezenlijken vrijheidszin. De armere Italianen, als de Malteezers, verstaan doorgaans Arabisch en zijn op de hand van het volk. De Amerikanen, Belgen en Zwitsers geen onbeteekende kolonie waren het van den be ginne af. Zij hebben dadelijk de nationale partij gesteund. Op het oogenblik zijn de Engelschen haar hei vijandigst. Burger l üj k e Stan d. Middelburg. (Van 16 tot 23 April.) Onder trouwd F. F. Freeman, jm. 26 j. met J. M. Bom melje, jd. 26 j. M. Stijnen, wedr. 49 j. met J. vai - Strijp, jd. 15 j. J. Breel, jm. 26 j. met A. J. Vol kers, jd. 29 j. J. Witte, jm. 26 j. met J. de Wijzei jd. 26 j. G. van de Pol, wedr. 49 j. met P. Hilj, lebrand, jd. 47 j. J. J. Louter bak, jm. 40 j. me' i S. C. Kannegieter, jd. 44 j. G. Bongers, jm. 2*{ j. met E. C. van Es, jd. 24 j. J. J. Wessels, jm1 23 j. met S. Theime, jd. 22 j. G. A. Roniijn, wedr" 28 j. met S. W. Kooze, jd. 23 j. M. D. de Regtij jm. 26 j. met N. Mulder, jd. 31 j. W._ Hendriksq.» jm. 29 j. met W. Willeboordse, jd. 27 j. J. Vader, jm. 33 j. met F. Pleijte, jd. 27 j. fi Bevallen: L. C. de Rijk, geb. Helbers z. A'j Monté, geb. Ocké z. F. C. K. Adriaansen, gel Rijnberg, d. M. J. C. Peek, geb. van Schaik, d. J1;- E. Broeke, geb. Diermanse, d. J. A. Gravensteinï geb. Akkerman, z. E.' J. Fiegen, geb. van de.1 Voorde, z. 5, Overleden: H. J. Martijn, man van A. C. Felf ten, 60 j. J. Groenenberg, d. 7 m. A. Oppen, map, van K. Le Mare, 57 j, M. J. Janse, z. 10 m, 1% Ylissingen. (Van 15 tot 23 April.) Gehuwd:/ J. Montezaan, jm. 24 j. met C. van Gemst, jd. 23 j BevallenR. P. Buluteel, geb. Boels, d. J. E. C.; Dott, geb. De Clerck, d. J. B. vau der Vies, geb. Eekman, z. A. M. Prince, geb. Pijpelingen, z.1, M. M. Telleman, geb. Brand, d, A. J. Bené, geb.P, Kloeg, d. H. Butner, geb. van Duren, z. A. C.€ Corveleijn, geb. Florschutz. d. A. Klijnsoon, geb. I van Tol, z. j Overleden G. H. van Rosweijde, vrouw van J. M. Quasters, 25 j. C. van der Star, z. 5 m. A. C. le Clercq, wede. van P. C. Verhoeff, 69 j. J. de Bruijne, d. 3 j. H. C. de Bruijne, z. 2 j. W. de Klerk, man van A. T. Jongkees. Goes. BevallenL. A. P. Ossewaaixle, geb. Roelofse, z. E. Korstanje, geb. de Dreu, z. J. M. Pelle, geb. van Melle, z. Overleden J. J. Elbert, z. 16 m. K. J. Geene, man van J. T. van Ettinger, 45 j. J. Kriekaard, wede. van J. Schuiling, 65 j. Graanmarkten enz. Rotterdam, 24 April. TARWE. Inlandsclie Witte was 3 heden ma lig aangevoerd, tchter ruim voldoende voor de behoefte waardoor vorige prijzen, vooral voor de beste soorten, niet ten volle le bedingen waren. De wichtsoorten ruimden tot vorige prijzen viij go d op. Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk. en Overmaasche zonder schot t'11.25 a 12.40. dito de beste 1'9.25 a 10.50] dit mindere i'7.75 a 9] dito geringe f6 a 7.50. ROGGE. Inlandsclie was niet veel aangevoerd en werd langzaam tot vorige prijzen verkocht. Vlaamsche Zeeuwsche en Over. de beste f 7,SO a 8.20; dito min dere f6 a 7.50. GERST. Van Inlandsche Winter en Zomer was zeer weinig aangevoerd en tot 10 a 20 cent hooger vlug- verkocht. Zeeuwsche, Flakk. en Overra. Winter de beste 1740 a 7.90 dito mindere 15.50 a 7.30: dito Zomer de beste f 6,30 a 6.80 dito mindere f 5 a 6.20. HAVER als voren. lnl. dikke f 3.50 a 5.50dito lange f 3 a 4.80. ROER WEIT en BOEKWEITGRUTTEN niet genoteerd PA ARDENBOOR EN minder gevraagd en 10 a 20 cent lager de besle f6.80 a 7.30, mindere i' 5.50 a 6.70, DUIVENBOONEN onveranderd, de beste f8 a S.50, mindere f7.25 a 7.75. BRUINE BOON EN nagenoeg niet gevraagd en als voren te noteeren. Vlaamsche en Walchersche f 9 a 10, de beste Zeeuwsche f 7. a 8 mindere en geringe 1 4 a 6.50. WITTE BOONEN onveranderd. Walchersche en puike Zeeuwsche f 11.25 a 12.50 de beste Zeeuwsche f9.50 11; mindere en geringe 15 a 9.25. BLAUWE ERWTEN weinig gevraagd zonder ver andering. Walchersche f9.25 a 9.75 Zeeuwsche, Flak- keesclie en Overm. de beste f8.50 a 9; dito mindere f6.50 a 8. SCHOKKERS zonder handel. Nominaal f9 a 12. KANAR1EZAAP zonder veranderingen; het beste f9,75 a 10,50 goed en minder f8.50 a 9.50. Prijzen van Efiecten. Amsterdam, 25 April 1882. STAATSlEEKINGEi Ne<:erl Certific. N. W. Sch. dito dito dito dito dito dito dito Obi. 1S78 f 1000 pet. 67Va 3 j, 793/4 4 101% lop.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2