Nieuwe Goesche Courant, Christélijk-historisch blad voor Zeeland inn ending. GEMENGDE BERICHTEN. o'5 Uondcrdag* 27 April. N°. «96. HET ZUH>EN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- kvond ten8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pev drie ma an dén francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. P. G. UITGAVE WIJTMAN, VAN M. A. C. BE JONGE, ie Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels 1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Agent voor Dordrecht en Omstreken: de heer II. 'j. KoGuifnr^~" BINNENLAND. Gisteren namiddag 5 ure arriveerden HH. MM. Ide Koning en de Koningin per extra-trein aan de ■ponton te Vlissingen, waar het stoomschip de Valk Iter afvaart naar Engeland gereed lag. De, ondanks het gure weder en den aanhouden den regen, aldaar verzamelde volksmenigte deed een krachtig hoera liooren, door den Koning en de Koningin minzaam beantwoord. Nadat het aanzienlijke reisgezelschap aan boord het diner gebruikt had, toog ten 7 ure de Valk met de koninklijke reizigers, de, door een hevigen storm opgezweepte, golven der Noordzee te gemoèt. Het gevolg van HH. MM. bestaat uit graaf R. J. Scliimmelpenninck van Nijenhuis, opperka merheer des konings en grootmeester der koningin graaf Dumonceau, chef van het militaire huis vice-admiraal jlir. Van der Cappellen, adjudant; De Ranitz, particulier secretaris des konings, adjudant mevrouw Van Hardenbroek van Bergambacht, grootmeesteres der koningin jonk vrouwe Van de Poll en barones Van Ittersum, hofdames, en dienst personeel. Een bulletin der Middelb. Courant meldt uit Queenboro' heden morgen 9 ure De aankomst van het stoomschip de Valk, aan boord hebbende Z. M. den Koning der Nederlanden, wordt op dit oogenblik door het saluut der batte rijen aangekondigd. De reis werd door het zware stormweder vertraagd. De ontscheping heeft te éen uur plaats. Uit Sheerness (Engeland) wordt van gisteren (Dinsdag) morgen gemeld De saluutschoten der oorlogsschepen verkondigden van morgen de behouden aankomst van den vorst en de vorstin van Waldeck-Pyrmont met hunne dochter aan boord van het koninklijk jacht Victo ria and AlbertZij waren spoedig over, hoewel het weder eenigszins onstuimig was. Reeds ten 8 uur. ankerde het jacht te Queensboro. De Pier was her schapen in een reusachtig prieel van bloemen en vlaggen, waar prins Ckristiaan van Sleeswijk-Hol- stein namens Prins Leopold en generaal Duplat namens de Koningin de bruid verwelkomden. De burgemeester en het bestuur van Queensboro, in statiegewaad, boden haar een adres ter verwelko ming aan, en de dochter van den burgemeester overhandigde haar een prachtigen ruiker. Met een bijzonderen koninklijken trein werden de vorstelijke gasten naar Windsor gebracht, waar heden diner ten hove is. De commissie voor de tentoonstelling te Goes heeft aan jhr. mr. A. P. C. van Kame rbeek, commissaris des konings in Zeeland en aan mr. J. G. de Witt Hamer, burgemees- ;r van Goes, verzocht, als eere-voorzitters te wil len optreden. Het comité van uitvoering is samengesteld uit de heeren: J. L. v. de Pauwert, vice-voorzittersecretarissen, jhr. M. J. de Marees van Swinderen en J. Fransen van de Putte; J. J. Ramondt, penningmeester. Camperlaiid. 22 'April. Heden werd alhier aanbesteed het verzwaren en verhoogen van den scheidingsdijk tusschen de polders Anna Friso en Sophia, naar bestek No 11 van den calamiteusen Anna-Frisopolder. Het minst werd ingeschreven door den heer P. v. d. Berge te Colijnsplaat voor de som van f 9198. Raming f 9204,20. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is tot hervatting der werkzaamheden bijeengeroepen tegen Donderdag 4 Mei, 's avonds ten 8 ure. De Tweede Kamer is gisteren opnieuw bijeenge komen. De inlichtingen der regeering in zake generaal Van der Heijden, zijn in handen gesteld eener com missie, bestaande uit de heeren Heydenrijck, Rut gers, De Vos, W. K. van Dedem en Lohman. Door den heer Rombach is eene interpellatie aangekondigd over de wenschelijkheid der afschaf fing bij eene speciale wet, van den ijk op de balansen en basculen. Door de regeering is een nieuwe wet op den kinderarbeid ingediend. Verboden wordt in het algemeen kinderarbeid beneden 12 jaar. Alzoo ver valt de bestaande uitzondering voor veldarbeid. Deze kan echter voorkinderen boven 9 jaar worden toegestaan, hoogstens voor 6 weken 's jaars, door Gedeputeerde Staten, den Gemeenteraad gehoord, en op advies van het Toezicht, waartoe inspecteurs en adjunct-inspecteurs zullen worden benoemd. Bij algemeenen bestuursmaatregel zullen voor 1 Mei 1884 aangewezen worden de soorten van arbeid, aan kinderen tusschen 12 en 16 jaar verboden, of voorwaardelijk vergundhet maximum van werktijd voor deze kinderen is gesteld op 6 tot 9 uren daags, om gelegenheid te geven tot herhalings- en Gods dienstonderwijs. Arbeidende kinderen moeten in het bezit zijn van een kaart, door de burgemeesters af te geven. Voor overtredingen zijn zoowel ouders of voogden als werkgevers aansprakelijk. Ons Middellandsche zee-eskader, zoo vreedzaam aan het bezorgen van een tweetal hooge onder- scheidingsteekens, heeft waarlijk nog een oogenblik van internationale moeilijkheid beleefd. De bericht gever te Konstantinopel van de Haarl. Ct. schrijft daaromtrent het volgende Eene kleine diplomatieke moeilijkheid is ontstaan toen gemeld werd, dat drie Nederlandsche oorlogs schepen, onder bevel van den kapt. t 'z. Van Alphen, belast met het overbrengen van het Grootkruis van den Nederlandschen Leeuw aan den Sultan, hier zouden komen. De Porte verklaarde den Neder landschen gezant, den heer Van Pestel, dat zij dien schepen niet kon vergunnen de zeeëngten te pas- seeren zonder een precedent te stellen, waarvan andere mogendheden gebruik zouden kunnen maken om de tractaten te verbreken, die de Dardanellen voor vreemde oorlogsschepen sluiten. Nog onlangs had de Porte geschil met Rusland, wegens twee stoom- booten, die gevangenen onder gewapend escorte door de zee-engten wilden brengen. De verklaring der Porte was des te gegronder, omdat de Neder landsche schepen geene kleine vaartuigen zijn en elk 12 stukken en 250 man voerden. Assym-bassa deed met alle vormen van beleefdheid den heer Van Pestel begrijpen, dat de noodzakelijkheid, waaraan de Porte gehoorzaamde, niets kwetsends voor de Nederlandsche Regeering kon hebben, en na eene vriendschappelijke gedachtenwisseling werd overeengekomen dat de drie schepen, die thans nog voor Civita Vecchia liggen, voor de Dardanellen komende, alleen éen schip ter overbrenging van de ridderorde naar Konstantinopel zouden laten gaan. Wilden de officieren der twee andere schepen de Turksche hoofdstad bezoeken, dan konden zij aan boord gaan van het oorlogsschip, dat den Bos- phorus passeerde, of zich van een ander vaartuig bedienen. De heer van Pestel heeft deze overeen komst naar Civita Vecchia getelegrafeerdde ridderorde zal door den gezant in plechtige audiën tie aan den Sultan worden overhandigd. lierlt, ^citool eir Op de Agenda voor de Algemeene Vergadering voor Gereformeerd onderwijs, op 31 Mei a. te Utrecht te houden, komen o. a. de volgende voorstellen voor: Van de afdeeling Hazerswoude Aan de school van den heer Van Kluyve te Middelburg worde door het hoofdbestuur eene opleidingsklasse voor kweekelingen verbonden. Genoemde heer worde tot directeur dezer opleidingsklasse benoemd, en hem een hoofdonderwij zer voor het onderwijs aan de kweekelingen ter zijde gesteld. Van de aldceling Dordrecht: De Alg. Verg. drage ;t Hoofdbestuur op om in overleg te treden met br. Haan te Batavia, ten einde de oprichting eener Chris telijke school aldaar te bevorderen. LANDBOUW. Maandag middag hield de vereeniging Het Nederlandsche Bundveestamboek, onder leiding van den heer Herm. F. Bultman, een algemeene vergadering. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental in het laatste jaar sterk was vooruitgegaan en nu 195 bedraagt; terwijl de inschrijving van vee van 170 stuks in 1880 tot 245 stuks in 1881 gestegen is. De verhuring van het grasgewas langs de wegen en bermen van Rijnland heeft dit jaar ongeveer 20 pCt. minder opgebracht dan in het vorige. Eene dienstbode van Heille, beschuldigd van kindermoord, is dezer dagen naar de gevangenis te Middelburg overgebracht.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1