GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. lil een aardrijkskundig boek, getiteld de Wereld- deelen uitgegeven door den heer van den Berg» leeraar aan de H. B. school te 's-Hage, vindt men op bl. 214 onderstaande beschouwingen ten beste gegeven In Frankrijk neemt het cijfer der bevolking veel langzamer toe dan in eenig ander land van Europa, ja, zelfs is in de laatste jaren eenige achteruitgang waar te nemen. Dit verschijnsel is echter volstrekt geen bewijs van verval veeleer pleit het voor den hoogen trap, lot welken de Fransche natie gestegen is. Zij toch is reeds genaderd tot op die grens, waar evenwicht bestaat tusschen het cijfer der bevolking en de middelen van bestaan, die het land aanbiedt. En die grens wordt eerst dan bereikt, wanneer het volk gekomen is tot een hoogen trap van ontwikkeling. In de overige landen van Europa stijgt het bevolkings cijfer nog voortdurend, maar liet is een feit, dat dit langzamer gaat, naarmate de volken op de baan der ontwikkeling voortschrijden, Het schijnt dus zóóver reeds gekomen, dat dooi' onderwijzers der jeugd, openlijk in boeken, die hun nen leerlingen in handen komen, de bevolkingsleer van het moderne Malthusianisme en de moraal van van Houten wordt verdedigd! Dat de bevolking in Frankrijk stationair blijft of achteruit gaat, ligt aan »de hoogere ontwikkeling" van het Fransche volk. Ieder, die de ware oorzaken kent, welke dien stilstand ten gevolge hebben, ieder die ook maar eenigermate bekend is met de zedelijke en maat schappelijke kwalen, welke als een kanker knagen aan bet volksleven in Frankrijk, moet gruwen van eene theorie, welke dien toestand van heidensch zedenbederf als hooger stadium van ontwikkeling durft aanprijzen. Dat uit Duitschland en Engeland jaarlijks dui zenden landverhuizers een ander vaderland gaan op zoeken, noemt de heer van den Berg elders een teeken 'van geringere beschaving. De ware, de »echte" beschaving, zooals die in Frankrijk wordt aan getroffen, maakt landverhuizing overbodig >De be volking en ontginning der maagdelijke streken in Amerika en Atrika, roept de schrijver van het in gezonden artikel uit, zijn dus vruchten van onbe schaafdheid iurb, School tu £emi ;a. Beroepen tot predikant bij de C. G. G. te Beet gum (classis Franeker) ds. D. de Pré te Goes. Ds. L. Tobi, predikant bij de C. G. G. te Tholen is als zoodanig beroepen te Naaldwijk. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Zeikern, ds. Ulfers, predikant teHeer- Abts en Sinontskerke. Z. D. H. de Vorst vau Wakleck-Pyrmont met gezin en talrijk gevolg, arriveerden Zaterdag avond op hunne reis naar Windsor te Middelburg. Een talrijke menigte wachtte de vorstelijke be zoekers op, en gaf door een luid -hoera" of het zingen van een couplet uit ons volkslied hare ingenomenheid te kennen met hcj bezoek van den vader en de moeder van onzo Koningin. Voor liet hotel waar de reizigers afstapten werd herhaaldelijk Bengaalseh vuur ontstoken. De vorstin-mocder von Wied is uit Neuwied in het Anukl-IIotel aangekomen. Het bestuur der Goessehe Sociëteit van »Onge- nuchten vrij" heeft besloten do lokalen en den tuin der sociëteit voor de aanstaande tentoonstelling beschik baar te stellen. Uit hot land van Ca lzand zal een adres aan de Provinciale Staten van Zeeland worden gezonden houdende verzoek tot opheffing der bepalingen die het verkeer, per as op de Provinciale wegen belemmerden. Deinkomsten van den Goessehen polder bedroegen over 18S1S2 weder zooveel meer dan de uitgaven, dat aan de eigenaren der schotbare gronden eene uitkeering van f 5 per hectare over het dienstjaar gedaan werd. Dijkgesehot werd niet geheven. De vereeniging tot verkondiging van het Evangelie aan Scandinavische zeelieden, te Bergen in Noorwegen, die tot dat doeleinde in de voor. naamste zeehavens kerken sticht, heeft gisteren te Amsterdam aan de Prins Hendrikkade 116 haar kerkgebouw met veel plechtigheid geopend. De verschillende geestelijken der vereeniging waren tot de godsdienstoefening daarheen gekomen. De koningin van Zweden, begeleid door den consul en voorgegaan door den proost, woonde den dienst bij. Aan de kerk is een leeszaal verbonden, waar zeelieden zich den avond ten nutte kunnen maken. Reeds ter loops hebben we in ons vorig nommer het overlijden gemeld van den Engelschen hoog leeraar Darwin, een man wiens naam door de geheele beschaafde wereld bekend is. Darwin was een geleerde wiens leer bij velen gold als de ein delijk ontdekte steen der wijzen, de ander vond in zijn leer de diepste vernedering van het mensehelijk geslacht, en eene miskenning der Goddelijke al macht. Zijn hoofdwerk waarin de overledene zijn leer heeft ontvouwd, handelt»over het ontstaan der soorten door natuurlijke teeltkeuze Plant, dier en mensch dit was in hoofdzaak zijn leer zijn ontstaan uit éeu enkelen oorspron- kelijken vorm. De strijd om het bestaan en de voor keur bij het paren hebben de splitsing in soorten gevormd en de eigenschappen bepaald. Rondom dit zijn hoofdwerk heeft hij tal van andere werken gegroepeerd, ter toelichting of ver dediging van deze stelling, die in vele talen ver taald, en nog steeds misschien nog lang na zijn dood de mannen der wetenschap verdeelen. Het Engelsche Parlement rust, maar in den boezem der natie brengt, de nood der tijden meer en meer verdeeldheid. Een Hollander die dezer dagen Engeland be zoekt schrijft :>De toestand in Ierland en de middelen door de regeering aangewend, hu ten derden keer, om door krasse maatregelen oud onrecht te herstellen, wekt zulk een vurigen hartstocht onder de Toiy-land- eigenaars, omdat ze zeer wel beseffen dat na Ierland Engeland" aan de beurt is. Ik lieb eenige dagen in het midden van Engeland doorgebracht en heb landeigenaars uit alle deelen van het rijk ge sproken. Wat ze zeggen is een herhaling van de zelfde klacht. De pachters zijn bitter ontevreden honderden pachthoeven liggen braak en kunnen niet verhuurd wordenvele inkomens zijn tot een vierde teruggebracht, enz. enz. De mededinging van? Amerika, Rusland en Britsch Indië dreef dc graanprijzen omlaag en elke meuwe uitvinding bijna veroorzaakt, door het ver voer sneller en goedkooper te maken, dat de taak der Engelsche boeren moeielijker wordt. Vele geestelijken der staatskerk, rectors van dorpsgemeenten zijn in een wanhopenden toestand. Ze krijgen hun inkomsten uit landerijen, die aan de dorpskerk behooren en die ze verpachten. Uit den aard der zaak zijn ze de slechtst mogelijke landheeren. Ze beschikken alleen over hun inkom sten voor een onzekeren tijd, bezitten geen kapitaal, kunnen het land niet draineeren, geen schuren op richten en boerderijen verbeteren en moeten er van hiilen wat ze kuunen om te leven. Zeer vele dezer predikanten kimnen geen pachter verkrijgen, en een paar hunner vertelden mij, dat ze in plaats van hun nominaal inkomen van zes- of zevenhonderd pond sterling te ontvangen, tweehonderd pond per jaar hadden uitgegeven voor hun land gedurende de laatste jaren, want armenbelasting en andere belastingen drukken den landeigenaar, onverschillig of bij inkomsten geniet of niet, op bijna onduld bare wijze. Vele der groote landeigenaars slaan de verzenen tegen de prikkels en handelen zoo koppig en dwars als waren ze ontzind. Er zijn groote landeigenaars, die pachters, wier vooroudei's een paar honderd jaar dezelfde hoeve bewoond eu altijd pacht betaald hebben, van him boederij jagen, nu ze de zware pacht van vroeger niet betalen kunnen. Ze worden niet schadeloos gesteld voor al de verbeteringen door hen bekostigd,, en als ze veijaagd zijn, wordt aan andere pachters de hoeve gegund voor de helft of twee derden der oude pacht. Waarom den vroe geren landbouwers op deze voorwaarde de pacht' niet verlengd werd is niet te beseffen door lieden die gezond verstand aan een goed hart paren. Het j Engelsche eerstgeboorterecht en de Engelsche land wetten zijn onmogelijk geworden in het overbevolkte land, dat met Amerika heeft mede te dingen, en indien de Tories zich blijven verstokken kan*een maatschappelijke omwenteling niet uitblijven. Ze vreezen dat Gladstone door radicale hervormingen een geweldigen omkeer in de maatschappij zal willen t voorkomen, en de ergste haat namelijk die, welke uit vrees geboren is bezielt hen tegen i. den ouden staatsman." Het staatkundig leven in Frankrijk zal tegen het einde dezer maand weder ontwaken, want dan hervatten de kamercommissiën, aan welke het i onderzoek van de voorstellen betreffende het leger en de staatsbegrooting is opgedragen, haren arbeid. Nu houdt men zich uitsluitend bezig met den strijd voor en tegen »neutraal" onderwijs. De bis schoppen en aartsbisschoppen hebben bij herderlijk schrijven hunne geloovigen vermaand alleen dan van de openbare school gebruik te maken, indien deze katholiek blijft. Daarmee schijnen de geestelijken voorloopig te- vreden, en vleien zich dat dit tot de mogelijkheden zal behooren. Hoe deerlijk zullen ze zich vergissen Zeeuwsclie Brieven. Geachte Redacteur Men zegt dat in den Duitsch-Franschen oorlog de schrik om het hart sloeg van de plattelandbe woners en stedelingen beide, wanneer in liun omtrek Ulilanen waren gezien. Dezen werden vooruit ge zonden om het terrein te verkennen; en waar men ze zag kon men er staat op maken binnen een dag of wat een heel Duitseh leger te zien. Daar had men het natuurlijk niet opwant zulk een heir bracht voor den Franschman niet veel goeds. Iets dergelijks heeft men tegenwoordig onder ons, met name op schoolgebied. De gezondheidscommissiën doen hier te lande Ulilanendienst, zij verkennen het terreinen waar men ze te werk ziet, daar bereide men zich veilig voor op min aangename dingen. Zoo iets is dezer dagen weer aan de orde. Eenige weken geleden zond die Commissie eene circulaire aan de burgemeesters in de provincie Noord-Holland, met eene heele reeks wagen betrekkelijk de bewaar scholen in die provincie. Dat ging gelijk van zelf spreekt weer over ruimte, lucht, licht. Uitnemend! Maar nota bene werd er van de burgemeesters ook een antwoord geëischt op de waag, wat de kinderen er leerden; zoo ook van wien die school uitging, hetzij van particulieren of van eene corporatie. Dat achter deze vragen wat -.zit" kan ieder be vroeden, al heeft hij nu juist niet buitengewoon veel doorzicht. Wat ter wereld heeft daarmede eene gezondheidscommissie te maken. Als ze over leer en wat te gebieden had zou zij ongetwijfeld al de hoogere burgerscholen opruimen, waar de jongens zich - bepaald aan hunne gezondheid te kort doen, indien ze al de massa vakken die gedoceerd worden willen bijhouden; dat daar de gezondheid op 't spel staat getuigt ieder onbevooroordeelde al is hij geen lid van de gezondheidscommissie. Maar die Commissie doet er niets tegen, zeker dewijl dit hare macht te boven gaat; daarom is er hier aanleiding tot de vraagwraarom zij begeert te weten wat er op de bewaarscholen geleerd wordt. Zou het wellicht zijn om te weten of er ook Godsdienst geleerd wordt? Zoo iets zou men nog te eerder gaan denken als men op die andere vraag let: »van wien de school uit gaat Is dit ook al een gezondheidskwestie Maar, zou men kunnen denkenDie vragen zijn er denkelijk per abuis in gekomenwant zoo dwaas mag men immers eene geleerde com missie niet achten dat ze soortgelijke vragen zou durven doen met het oog op de gezondheid Dat heb ik destijds uit respect voor zulk een hooggeleerd collegie ook gedacht. Maar wat gebeurt er Den 4 April verzendt de Comm. uit den geneeskundigen

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2