Nieuwe Goesche Courant, Hfirstemmifig in liet district Hoes, Christelijk-historiscA blad voor Zeeland. *«8* Zaterdag- 22 April. Mr. C. Lucasse Mr. C. Lucasse. BINNENLAND. 1\°. ti94. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- vond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe** drie maanden francof 1,50. j en Enkele nommers- 0,05. Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. UITGAVE VAN G. WIJ TM AIV, te Jliddelboig en Agent voor Dordrecht en Omstreken: Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1 6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Om Mr. Lucasse en in hem de anti-revolutionaire partij de overwinning te bezorgen hadden bij de laatste verkiezing voor een lid der provinciale Sta ten slechts zeven onzer kiesgerechtigden meer be hoeven op te komen. Jammer, niet waar, dat het niet geschied is. Gewis, het had zoo goed gekunnen. Verscheidene dorpen, die ieder voor zich die ze ven wel hadden kunnen leveren. Al de moeite en de kosten aan eene herstemming verbonden, hebben die zeven veroorzaakt. 't Is hun schuld, dat zoo velen hunner meer warme medestanders nu nog eenmaal naar de stem bus moeten gaan. Want, dat één dergenen, die gingen thans zal thuis blijven, mogen we vreezen noch veronderstellen. Veeleer verwachten en dringend verzoeken we, dat zij de achterblijvers uit de mannen huns geestes zullen opsporen en, zoo mogelijk, meê nemen. Men bedenke het kan weer weieens op zeven stemmen aankomen. En wat nu nog kan hersteld worden, is dan niet meer te herstellendewijl er nu slechts twee can- didaten zijn, en die de meeste stemmen heeft thans gekozen is. We hopen daarom dat al onze kiezers op hun post zullen zijn, ja al is het waar, dat de meeste hunner, ook alweer bij deze verkiezing, tegen den stroom op moeten. Tegen den stroom op Immers, dat de gedepu teerde Staten deze verkiezing, in plaats van, ge lijk altijd, op Dinsdag, op Woensdag hebben uitge schreven, is niet aangenaam. Dinsdags, wie weet het niet, zijn de landbouwers toch aangekleed en komen ze, naar de markt rij dende, toch langs of over het dorp waar zij moeten gaan stemmen. Dinsdags dus verletten zij er niet meê. Maar 's Woensdags alwéér gaan kleeden, al wéér van de hoeve, en dan gelijk bij velen het geval is een uur gaan loopen, om niet ook dien dag een paard, dat soms elders noodig is, te ge bruiken, het valt, we stemmen het toe, o zoo moeielijk. We kunnen zelfs begrijpen, dat minder warme kiezers zeggen»nu het niet op Dinsdag is, gaan we niet stemmen." Doch, hoezeer we dit begrijpen kunnen, betreuren we het evenwelwant daarmeê vreezen we, zet men het den heeren niet betaald, die het op Woensdag stelden. En het moest eens waar zijn, wat sommigen meenen, maar wij voor alsnog niet gelooven, dat namelijk uit partijbelang de verkiezing op Woens dag en niet als altijd op den zoo gemakkelijken Dinsdag is uitgeschreven, dan, wie beseft het niet, zou door uw thuis blijven dat partijbelang zijn ge slaagd, en gewonnen spel krijgen. Toont dan liever, dat een anti-revolutionair ook Woensdag komen kan, dewijl hij voor zijn be ginsel wat weet te schikken en op te offeren, zegt dan, wanneer gij gelooft, dat het te doen is »om vele boeren van de stembus te houden," zegt dan, opgaande ter stembus »Zij zullen ons niet hebben, De goden dezer eeuw." Maar ook, als gij met ons voor alsnog weigert te gelooven, dat, bij het niet uitschrijven der verkie zing op den gewonen Dinsdag, de politiek heeft voorgezeten, behoort nochtans uw beginsel krach tiger prikkel tot plichtsbetrachting te wezen als u ooit de partijdigheid onzer tegenstanders zou kun nen zijn. Het is daarenboven alleszins billijk, dat niet Mr. de Witt Hamer, maar wel Mr. C. Lucasse wordt gekozen. We houden ons overtuigd, dat »de liberalen" in ons geval verkeerende met aandoenelijkheid die billijkheid den kiezers onder het oog zouden brengen. Immers de anti-revolutionairen zijn naar verhou ding van hunnne getalsterkte gansch niet verte genwoordigd in de Provinciale Staten. Niemand zal met grond kunnen beweren dat wij overdrijven, indien we aannemen, dat in geheel Zeeland \3 gedeelte der kiezers anti-revolutionairen zijn, en evenmin dat de anti-liberalen de anti-re volutionairen en de roomschen saam minstens de helft der kiezers aan hunne zijde hebben. En toch, zitten in de provinciale Staten schier geen anti-revolutionairen noch roomschen, bijna alle leden der Staten behooren tot de zoogenaamd libe rale partij. Die verhouding nu is onbillijk. Proportioneel moesten gewis de helft anti-libe ralen leden der provinciale Staten zijn. En ware dat zoo, dan zou vroeger, om maar eens iets te noemen, in betrekking tot subsidiën voor het zoogenaamd neutrale Staatsonderwijs, vaak anders gesproken en besloten zijn, dan nu het geval was. Dan zouden ook voor Zeeland geen twee »libe- ralen" in de Eerste Kamer zitting hebben. Waren de anti-liberaien in de provinciale Staten allerwege naar verhouding hunner getalsterkte ver tegenwoordigd, dan zouden we ook eene andere Eerste Kamer hebben. Dan zou de Eerste Kamer niet nog schreiender wanverhouding aangeven, dan de Tweede Kamer jloet. Waren, gelijk het behoorde, de beginselen der kiezers in de Staten en de Eerste Kamer vertegenwoordigd dan zouden zij zijn, wat ze nü niet zijn, namelijk af spiegeling van devolksgedachte en van het volks leven. Levend beeld niet alleen van hetgeen het volk wil en wenscht, maar ook, wat vooral de Eerste Kamer betreft, van gezond politiek leven. Geen eerlijk liberaal kan en zal dan ook hier over schrijven, tenzij het is zoo als in den laat- sten tijd gehemde om toe te stemmen dat deze dingen alzoo zijn. Men heeft vóór de verkiezing van Mr. de Witt Hamer dan eigenlijk ook niets kunnen aangeven, dan dat hij een rechtsgeleerde is zonder praktijk en de beer H. J. KOEBHÜGGF," dat hij niet onbekwaam is in het herzien het welk tegenwoordig altijd neerkomt op het verhoogen van belastingen. Gereedelijk stemmen we toe, dat bijv. de school wetmannen tot ten uitvoeringlegging hunner dwa- zemans-schoolwet nog menige knappe kop tot herziening, dat is, tot verhooging der belastingen, zullen noodig hebben. Maar, of mr. de Witt Hamer gesteld, het behoorde tot den arbeid der Prov. Staten daarvoor knap genoeg zou blijken, betwijfelen we zeer. Hoe dit zij, dit is zeker, dat het meer dan tijd wordt, dat ook in de Provinciale Staten en alzoo in de Eerste Kamer mannen van andere beginselen komen. Mannen, die ook de rechten der gemeenteraads leden, die weldra onder het bewind der liberalisten bijna niets meer zullen te zeggen hebben, her stellen en handhaven. Mannen, die de vrijheid en het gelijk recht voor allen aandurven, die de ongeloovigen geen privi legiën geven en de belijders van den Christus der Schriften in zoovele opzichten achteruitstellen en dubbel laten betalen. In andere gedeelten van ons Vaderland is het den anti-revolutionairen door eenheid en krachtsin spanning in den laatsten tijd gelukt menigen zetel ook in de Provinciale Staten te veroverenen dat kan ook in Zeeland gebeuren al worstelend kun nen we ook hier boven komen wanneer slechts allen, die van het drijven der liberalisten geen heil verwachten, trouw opkomen en naar hun beginsel stemmen. Dat de candidaat onzer kiesvereeniging, dat een man van beslist anti-revolutionaire beginselen is, een man, die nog zeer onlangs getoond heeft den moed zijner overtuiging te bezitten, zal hem toch wel geen stem minder bezorgen. Dat hij door zijn praktijk als rechtgeleerde, meer inleeft in de toestanden van het Goesche district zal hem wel evenmin doen achterstaan. En dat de belangen van zoo velen in het distcict ook de zijne kunnen heeten, is mede eene niet te versmaden aanbeveling. We vertrouwen dan ook dat, met het oog op dit een en ander, een groote meerderheid der kiezers zal opkomen, na op haar stembiljet te hebben geschreven Van de 15 vrouwelijke candidaten, die voor het examen in Zeeland zijn opgekomen heeft zich. éene teruggetrokken3 werden afgewezen, ter» wijl 11 zijn toegelaten, nl. de dames: E. C. Gronert van Zierikzee. H. C. Hackenberg, M P, Van Hoogenstraten, J. M. Jansen, H. M. A. Laan, A. P. Mallego, H. A. Pervoost en M. De Wolf allen van Middelburg, S. M. De Masier van Bres»

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1