1 ■ierft, School eir lending. GEMENGDE BERICHTEN. ZeeuwscJie Brieven. HANDELSBERICHTEN De heeren van liet geneeskundig staatstoezicht in Noord-Brabant en Lumburg schijnen, blijkens onder staand schrijven aan de burgemeesters in de ge meenten dier gewesten, een nieuw terrein voor hunne bemoeizucht in de bewaarscholen te zoeken. Zij schrijven Te wijl de lichamelijke belangen van het kind, dat ter leerschool gaat, to recht door de wet worden in bescherming genomen. Strekt de Staat zijn zorg niet uit tot de jongere kinderen, die de bewaarscholen be zoeken (hun getal bedraagt in Nederland ongeveer hondeidduizend!), en wordt volstrekt geen rekening gehouden met de schadelijke invloeien, waaraan zij daar, niet zelden in hooge mate, zijn blootgesteld, af hankelijk voor een groot deel van ongezonde lokalen, bedorven lucht, voortdurend zitten, gemis aan speel plaatsen enz. Ree us hebben de verschillende geneeskundige raden van "Nederland zich tot den Minister van Binnenland- sche Zaken gewend en Zxc. om wettelijke regeling verzocht van het bewaarsehoolwezen hier te lande Zij meenen daarmede intusschen niet genoeg te hebben gedaan. Op het voetspoor van den Geneeskundigen Raad van Noordhollarid, die een zelfstandig onderzoek heeU ingesteld naar den toestand der bewaar-en klein- kinderscholen in Noordholland, besloten ook andere raden zich te vergewissen van den staat der lokalen, de materieele inrichting enz. der bewaarscholen in hunne provincie. Voor Noordbrabant is die taak op gedragen aan een commissie, die de vrijheid neemt zich tot UE.A. te wenden met -ie hieronder staande vragen, in de hoop' dat zij van u dezelfde ondersteuning zal genieten, die de commiseie uit den raad van Noord- Holland van de burgemeesters in die provincie in zoo ruime mate heeft mogen ondervinden, daar deze door de bereidwilligheid, waarmede zij op meer of minder uitvoerige wijze, die vragen hebben beantwoord, hare taak zeer hebben vergemakkelijkt. lo. Bestaan in uwe gemeente inrichtingen tot ver zorging van kinderen beneden het zevende levensjaar ge- durenden den dag of een gedeelte van den dag, t. w. bewaarplaatsen voor zeer jonge kinderen (crèches), kleinkinder of zoogenaamde matressen en brei schooltjes, bewaarscholen of Fröbel inrichtingen (voor- bercidingscholen) Zoo ja, tot welke der genoemde soorten behooren deze inrichtingen? Zijn zij gelegen in de kom der gemeente of in de gehuchten of buurt schappen, tot de gemeente behoorende 2o. Zijn het openbare oi bijzondere inrichtingen (Zoo er geen gemeentelijken verordening op die school tjes bestaat, zal een exemplaar of een afschrift daar-, van in dank worden ontvangen.) 3o. Hoe groot is in uwe gemeente het aantal kin deren, die deze inrichtingen bezoeken (Zoo het moge lijk is, wordt tevens opgave verlangt van het aantal kinderen in iedere school.) 4o. Hebben de houders of houderessen daarvan wet telijke bevoegdheid, en zoo ja, van welken aard is deze 5o. Zijn de lokalam van voidoende ruimte voor het aantal kinderen? (Gaarne zou men den kubieken in bond, daarvan zien opgegeven.) Zijn ze gelegen gelijk vloers of in een b -venwoning Wordt er behoorlijk voor luchtvcrversching- gezorgd Is er een open speel plaats of tuin aan verbonden 60 Waarmede worden de kinderen gedurende de schooluren beziggehouden? Wordt aldaar eenig onder richt of onderwijs gegeven, er. zoo ja, waarin bestaat het en hoe ver strekt liet 'zich uit 70. Door wie of pp welke wijze wordt toezicht op die inrichtingen uitgeoefend P Wat heeren geneeskundigen, te maken hebben met het gevraagde onder 2, 4 en 6 is ons een raadsel. Ds. K. Straatsma te Haarlo in Gelderland heeft het beroep naar Biervliet aangenomen. Curatoren van het gymnasium te Zetten hebben in beginsel tot het verplaatsen van deze stichting- besloten. Men wil haar in de nabijheid van eene academiestad vestigen. Volgens een Haagschen correspondent van de Zutph Ct. zijn de paleizen van Z. K. H. prins Frederik in Den Haag toegewezen aan de prinses van Wied, en heeft de prinses haar voornemen te kennen gegeven om bij voortduring eenige maanden van het jaar met haar gezin in Den Haag door te brengen. Daarom zal ook het paviljoen te Scheve- ningen niet te gelde worden gemaakt. In de Be Brakke Grond te Amsterdam werden gisteren publiek verkochttwee Gobelin-behangsels voor twee zalen met voorstellingen van D. Teniers, en Arcadische landschappen. Deze behangsels waren afkomstig nit het aloude kasteel Be Cannenburgh, te Vaassen, in Gelderland, en golden, met inbegrip van de ongelden voor de eerste kamer f 10,206,90, voor de tweede kamer f 4262.50. Gisteren avond tegen 7 uur bevonden zich te Zwolle de drie gebroeders Van Dijk tegenover het sta tion nabij de goederloods om voor een koopman koeien af te halen. Terwijl eenige arbeiders bezig waren met rangeeren (zonder locomotief), liepen zij onopgemerkt tusscken de wagens door,methetdroeviggevolgdateen van hen, de lSjarigeGerrit van Dijk, tusschen wee wagens met de borst beklemd geraakte. Hij werd naar de ouderlijke woning buiten de Diezer- poort overgebracht, terwijl onmiddellijk geneeskun dige knip werd ingeroepen. Na hevig lijden is hij in den volgende nacht overleden. Geachte Redacteur Vergun mij thans, terug te komen op het »voor-* stel Lobman" in de Tweede Kamer. Zooals U be kend is, heeft dat ten .doel om eenige bepalingen uit de nieuwe onderwijswet, betreffende kubieke en vlakke ruimte voor ieder schoolgaand kind en andere nietigheden meer, onverplichtend te stellen voor bijzondere scholen. De bedoeling van den geachten voorsteller waar- deerend, heb ik mij nogtans over het voorstel zelf niet, of bijna niet verblijd. E11 wel om deze redenen Vooreerst wijl bet genoemde slechts een zeer ondergeschikt punt van onze grieve is tegen die wet als zoodanig. Licht zouden de liberale heeren in hun overmoed denken dat we al vrij wat reden tot voldaanheid over hunne hooge edelmoedigheid hadden, indien ze ons de genade bewezen dat voor stel aan te nemen. En zegt men daartegen »het is al vast wat, het vervolg hiernadan verschil ik hier met dezulken van gedachte. Ik vrees voorloo- pig nog niet dat men feitelijk de moorddadige hand zal leggen aan de scholen, welke aan genoemde bepaling, stel dat men ze ook op onze scholen zou willen toepassen niet voldoen, omdat ze 't niet kunnen uit gebrek aan geld. Let welniet uit onwil of verzet, maar wegens geldelijk onver mogen en zulke schoolbesturen zijn er bepaald. Het voorstel van onzen Zeeeuwsclien afgevaardigde zou, wierd het aangenomen, hier of daar dienst doen als slaapdrank, en om die reden verkeerd werken. Voor slapen of zelfs indommelen is het onder ons nog lang de tijd nietdaarvoor is het gevaar waarin we hier te lande verkeeren te groot. Alles of nietszij in deze zaak onze leus. De staat moet ophouden schoolmeester te zijnmet minder zijn we niet voldaan. Het is ons recht als vrije Nederlanders, en onze dure plicht tevens om zelf, hetzij persoonlijk of door onze gecommitteerden, de opvoeding en het onderwijs van onze kinderen te bezorgen. Dat eischt de hooge God van onsvan dien eisch kan of mag niemand ons ontslaan, hij moge Staat of hoe dan ook heeten. Daarom moet art. 194 der grondwet, welke slechts onvolmaakt menschen- werk is, geschrapt worden. Met minder kunnen we of mogen we geen vrede hebben. Maar in de tweede plaats lacht mij dat voorstel niet toe, omdat daarin stilzwijgend aan den staat het recht toegekend wordt over onze schoollokalen mede te te beschikken. Dat ontken ik ten sterkste. Ze zijn onze privaateigendommen waarop de staat niets te pretendeeren heefthij heeft er voor geen cent eigendomsrecht op. Wij zijn er zoo vrij in als een koopman in zijn "winkel of een kapitein op zijn schip. Voor de belanghebbende ouders staan ze dagelijks ter bezichtiging bevallen ze hun niet, welnu, niemand dwingt ben er hunne kinderen te stimen. Waar zou dat heen indien de staat in een particulier huis mocht komen uitmaken of er eten? drinken, ruimte, enz, genoeg was Maar 't is voor de hygiëne 't welk in eenvoudig Hollandsch beteekent de gezondheid dat de teedere staat zijne belangstellende zorgen zoo ver zou uit-; strekken Goed, maar dan geen halve maatregelen. Is te\ weinig lucht schadelijk, het kou-vatten zeker niet minder. Dan. zorge de staat er vooral voor dat) menschen wier schamele kleeding te veel lucht door laat niet buitenshuis komen dan bij een zeker aantal graden Fahrenheit, bij de wet te regelen. Dan bepak- hij den tijd in do staatscourant wan neer een ieder vrijelijk winterjas of wintermantel mag afleggen. Dan beloope straf een iegelijk die met een zomerbroek zich op openbare wegen of pleinen vertoont terwijl het daartoe nog te koud is) Dan worde buitengewoon zwaar beboet bij die aan' zijne kinderen niet genoeg te eten geeft, hij moge het hebben of nietwant een leege maag noemde de kundige Boerbave uiterst schadelijk voor een gezond menseh. Doch waar zou ik eindigen M. d. R. indien ik ging ophalen alles wat dan wel tot het vak van staatsbemoeiing behoorde. Ieder gevoelt het dwaze van liet beweren, alsof de staat preven tief voor onze gezondheid zorgen moest. Daarom houd ik in vollen ernst staande dat een goed on- derwijzer, en derzulken hebben we door Gods goedheid onder ons, dient te weten en ook werke lijk weet, hoeveel ruimte hij in zijne school noodig heeft om geregeld onderwijs te kunnen geven en niet onbekend is met het feit dat hijzelf en de kinderen behoefte hebben aan versche lucht. Een christen heeft zijne gezondheid even lief als de staat de zijne en die der onderdanen. Zijn bijbel leert hem dat hij Gode schuldig is voor clien kost baren schat, als een geschenk uit 's Heeren hand, nauwlettend zorg te dragen. De staat mag in dat opzicht zonder bekommering zijn. K. li ii r e r i y k S t a si d. Middelburg. (Van 9 tot 16 April.) Onder- trouwclJ. Meeuse, jm. 27 j. met- S. Kooman, jd. 31 j. H. van Zalen, jm. 25 j. met M. C. Bakker, jd. 23 j. C. den Boer, jm. 24 j. met M. Scheerens' jd. 25 j. BevallenJ. G. van Sluijs, geb. Schrier, z. M. G. .Want, geb. Bijlmakers, d. Iv. van Wezel, geb. van den Berge, z. A. van den Bogaard, geb. van Leer, d. J. Pelle, geb. Pervoost, z. J. Mesu, geb. Janse, d. D. Gillisse, geb. Lampers, d. C. J. Geer- vliet, geb. van der Roost, d. P. M. M. Mink, geb. van Schaik, d. J. L. Langejan, geb. Desson, d. C. Sum-land, geb. Cardoh, d. A. D. Martijn, geb. van I Heuven, z. L. Provoost, geb. de Rijke, z. (levenl.) Overleden O. S. Former, jd. 86 j. W. J. van Hecke, man van M. E. Janse, 48 j. G. J. W. Berghuijs, man van S. M. Greve, 59 j. E. Beun d. 10 m. J. Buijs, man van R, C. Stamperins, 73 j. L. J. Julianus, z. 29 j. Vlissingeu. (Van 8 tot 15 April.) GehuwdP. Gastel, jm. 20 j. met W. Walrave, jd. 23 j. Bevallen A. Corthals, geb. Lippens, d. L. Lems geb. Paap, d. M. J. du Gardein, geb. Willaert, d. S. de Koning, geb. Kouwe, z. G. H. Quasters, geb. van Rosweijde, z. (levenl.) G. de Weerd, geb. Teer ling, z. (levenl.) C. I. van de Casteele, geb. Eve- raert, z. Overleden P. Spinnaaij, z. 15 m. J. W. Cal- lenfels, wedr. van M. W. Hennequin, 89 j. Goes. BevallenJ. Geluk, geb. Bal, z. Overleden: C. de Jonge, geb. Snoep, z. (levenl.) J. Barbier, jm. 66 j. Graanmarkten em. Rotterdam. 17 April. TARWE De aanvoer van In- landsche Witte was niet groot. De beste qualiteiten gingen langzaam als voren van de hand, terwijl de goede wiehtsoorten vlugger te plaatsen waren geringe f, soorten konden vorige prijzen niet opbrengen. Vlaam- che, Zeeuwsche, Flakk. en Overmaassche zonder schot f 11,25 a 12 50; dito de beste i' 9.25 a 10,50; dito min dere f 7.75 a 6dito geringe f 6 a 7.50. ROGGE. Inlandsehe in de blanke soorten prijsbou- dend, brnine en mindere qualiteiten, die veel ter markt waren, 25 cent Jager, slechts gedeeltelijk verkocht. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overm- de beste f 7 50 a 8.20 dito mindere f 6 a 7.40. (j GERST, inlandsehe Winter en Zomer was wederom niet overvloedig aangeveerd en ruimden tot vorige prijzen vrij goed op. Zeeuwsche, Flakk. en Overin. jli Winter: de beste f 7.20 a 7.70: dito mindere f 5.50 a 7.10; dito Zomer: de beste f 6.20 a 6.60; dito mindere f 5 a 6.10. HAVER was.iets vaster. Inl. dikke f 3.50 a 5-50 dito ,i lange f 3 a 4.80. Jfl BOEKWEIT met kleine vraag. Noord-Brab. f 195 per 2100 k.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2