BUITEN LA WD HANDELSBERICHTEN. >n geschieden öFmoeite worden zoo begeerde en nabij gelegen land 'treden. Thans wordt voor 't woonhuis imaakt en begint een oorverdoovend ketel- lek, nu en dan afgewisseld, zoo als zich denken laat, door een stroom van vuurpijlen, die bijwijze van verwenschingen op het hoofd van den delinquent nederstorten, met uitnoodiging buitenshuis te komen, een verzoek, waaraan, hoe dikwijls ook herhaald, in den regel geen gevolg wordt gegeven, Aan alles komt intusschen een eindeis dus de beleedigde partij voldaan, dan wordt de terugtocht aangenomen en het brandmerk van »uitgetafeld" te zijn en voor goed uit het beleedigde huisgezin te zijn verbannen, vervolgt de verstootene levenslang. Zoo heeft ieder land, ja iedere provincie, eigen aardige volksuitingen, die zelfs de loop der tijden niet vermag te stuiten. Ook Nederland krijgt zijn panopticum (wassen beeldengalerij). De heer Castanet de Kaisersgakrie te Berlijn en de heer Herman ten Kate brengen het in orde. Op 15 Juni zal het Neierlundtch panopticum geopend worden. Men zal er o. a. vinden een prachtige buste van wijlen Prins Frederik, de beelden van wijlen den Prins van Oranje en van Prins Hendrik, en die van de generaals v. d. Heyden, Verspijck en van Swieten, Volgens het oordeel van iemand, die reeds in het atelier een kijkje gehad heeft, moet de gelij kenis der beelden uitstekend zijn. Onwillekeurig maakte hij reeds front voor de afgewerkte generaals. De prachtige costumen en uniformen worden dan ook met Hollandsehe degelijkheid bewerkt. Volgens hem" heerscht er in alles een artistieke geest. Opmer kenswaardig zal vooral zijn de voorstelling van een huiselijk tafereel op 't eiland Marken. Ook ons Koninklijk echtpaar zal men er in hun huiselijk leven aanschouwen. Vijftien Engelsche landbouwers, onder aan voering van Sir Fowell Buxton Bart. Norfolk- bezoeken heden de veemarkt te Amsterdam. De heereu brengen het verder gedeelte van den dag op de Badhoeve van mr. Amersfoort in de Haarlemmer meer door. Vervolgens bezoeken zij Haarlem en ■rustreken en dan de Beemster, onder geleide van jnr. Boreel, op Donderdag Geldermalsen onder geleide van Lord Reay (baron Mackay). Vrijdag "Waddinxveen bij den heer van der Breggen. Onlangs trachtten we eenig overzicht te geven van de oorzaken der verwarring en ontevredenheid in Egypte, die vooral oorsprong vinden in de finan- cieele onmacht en in het krachteloos bestuur van dat oude rijk. Meer en meer openbaart zich die onmachtig en het blijft steeds de vraag of Engeland en Frankrijk, niet alleen ten behoeve der schuld- eischers, maar ook in het belang van het leven en den eigendom der Europeanen, de gewone protectie door middel van eenige oorlogschepen niet zal gaan uitoefenen. Dat de Egyptenaren grieven hebben tegen de Europeanen die in hun land op maatschappelijk gebied zoo belangrijke posten innemen hebben we reeds opgemerkt. Nu vooral is er geschil en wrij ving tusschen de Europeanen en het leger in Egypte. Het Egyptische leger is zegt men, naar onzen maatstaf gerekend, in de hoogste mate onbe duidend, maar in Egypte onder Egyptenaren heeft het overwegend gezag. Aan het hoofd van het leger staat op 't oogenblik zekeren Arabi-bey, een ver waand en dom mensch die op zijn beurt Egypte voor de Egyptenaren opeischt. Hij wil alle Christenen uit Egypte verdrijven. Het legerbestuur wordt door hem op ongehoorde wijze uitgebreid. Toen Arabi-bey aan i 't bewind kwam waren zes kolonels en 21 luitenant kolonels tot generaal bevorderd. Het leger van Egypte telde dus 27 generaals Nog 270 bevorderingen hebben onder zijn bestuur van weinige weken plaats gehad. In welke rangen is ons onbekend. Uit deze enkele cijfers blijkt echter voldoende hoe enorm het wanbestuur is dat Egypte te gronde helpt. De oppermachtige minister 'begint nu als een echt despoot te handelen. Hij heeft een aantal Epyptische dames laten opsluiten, hij laat gevangenen pijnigen om hun bekentenissen aftepersen, en dreigt anderen voor het front der troepen te laten doodschieten. Egypte levert opnieuw het bewijs van de onmacht der Mohamedaansche Staten om zichzelf te besturen. Ondanks de aanvallen der conservatieven zit het ministerie Gladstone nog vast in den zadel. De leiders der oppositie in het Hooger- en Lagerhuis beproeven dezer dagen hunne krachten te Liverpool, waar eene verkiezing moet plaats hebben. Het zal hun echter niet gemakkelijk "vallen bres te schieten in het kabinet dat in zijn driejarig leven reeds zooveel heeft gedaan. Bovendien is voor de oppo sitie, de gunsteling der Koningin en de beproefde leider, Lord Beaconsfield verloren. Vooral door de voortdurende misdrijven in Ierland wordt de regeering niet zeer aantrekkelijk. Wat zal de meest welwillende regeering hier tegen doen Zij kan toch niet bij iedere woning een wacht zetten in iedere gemeente garnizoen leggen. Zeeuwsche Brieven. Geachte Redacteur I Behalve de joden-kwestie, waarover ik U in mijn vorigen een paar gedachten uitsprak, krijgen we bij leven en welzijn binnen kort weer de schoolkwestie aan de orde. Deze kon men gevoegelijk de immer- voortdurende kwestie noemen. Want mijnheer v. d. Putte had het bepaald mis toen hij beweerde dat ze »uit" was. Neen, M. d. R.uit is anders. Die kwestie gaat niet uit voordat er van de zijde der liberalen, zegge liberalen, recht is gedaan. Dus zal ze nog wel wat aanblijven, want recht is van die heeren niet te wachten wie het er van wacht is niet op de hoogte. Alleen recht op zijn burgemees ter van Monnikendams, die den titel van «Edel achtbare" zelfs naar de meening zijner medestanders wel wat al te na is gekomen. Zoo grof, ziet ge, mag men ons niet te lijf; knij pen wel, maar slaan of schelden dat is te onwel- voegelijk; dat doen de straatjongens. Van daar dan ook dat alle toongevende bladen, die anders tegen over ons voor een kleinigheid niet bang zijn, eene deftige verontwaardiging hebben betuigd, en ons verzekerd dat ze het heel leelijk hebben gevonden van dien gestrengen burgemeester. Nu, de een zegt het en een ander denkt het, en zoo zingt ieder vogeltje naar het gebekt is. Dit Monnikendamsche vogeltje is niet fijn gebekt; daar zijn we 't allen over eens, Deze en dergelijke feiten nu houden de school kwestie levendigwant ze prikkelen onzen moed, door ons te versterken in het bewustzijn dat wij vooral in de schoolzaak voor de zaak van den levenden Christus strijden. Hoe anders dan door vijandschap tegen Christus toch is eene handeling zoo onbescnoft als die van den Monnikendamschen burgemeester te verklaren tegen een man als den heer Pierson Dit is het evenwel niet waarop ik doelde met het gezegde dat we binnenkort weer 'de schoolkwes tie aan de orde krijgen. Ik had het oog op het voorstel van onzen Zecuwschen afgevaardigde Lohman, om enkele bepalingen uit de nieuwe schoolwet voor niet van toepassing te verklaren op de bijzondere scholen. Als daar zijn overtollige ruimte, houten vloeren enz.altemaal dingen van weelde, die zich een rijke, iemand die met al zijn geld geen raad weet, zooals bijv. de Staat, ver oorloven kan, maar die een gewoon mensch zich gaarne ontzegt, omdat deze met zijn inkomen reke ning houdt, en zich bij het noodige bepaalt. Men beweert dat dit alles onmisbaar is voor de gezondheid der kinderen, en dat het verpieterde ge slacht onzer kleine staatsburgers niet licht te veel ergens van kan krijgen op algemeene kosten, vooral niet van lucht en licht, verluchting en verlichting. De burgemeester van 'sGravenhage schijnt het intusschen al kwaad genoeg te krijgen met al die verlichting; de schooljeugd geeft hem daar, als hoofd der politie, han den vol werk, zoodat hij er de schoolhoofden al bij te hulp heeft geroepen wat dat geven zal Mij dunkt als de dienders, of op zijn nieuwerwetsch «agenten" weer eens op zijn ouderwetsch een fermen stok mochten hebben, en gebruiken ook, dat dit meer hout zou snijdenzooveel is zeker dat onder de bestaande usantiën de kleinste jongen op straat den hem bestraffenden »agent" in 't aangezicht uitlacht, en uittart om hem «eens te slaan als hij 't hart heeft." Maar er is een nog veel beter, een alles afdoend middelLaat de onderwijzers met een zwaard ge wapend wordenNu, M. d. R.schrik nietik bedoel geen zwaard om de schooljongens midden door te slaanzulk zwaard heeft onze Groote Meester eens voor altijd veroordeeld. Ik bedoel het Woord Gods, dat doorgaat tot de verdeeling der. ziel. Dat Woord heeft ongeloofelijke krachthet zou bij de jonge lieden de wanverhou dingen opheffen die er nu bestaan en voortwoe keren tusschen overheid en onderdaan (deze woor den in ruimen zin genomen.) Nu verwerpt men officieel dat Woord, en werpt daarmede het eenig afdoend verweermiddel uit de hand. De gevolgen zullen niet uitblijven, daar kunt ge staat op maken. Waarschuwen schijnt niet te helpen. Des Heeren ontzaggelijke bedreigingen op het verwerpen van Zijn Woord schijnen niets uit te werken. Thans blijft alleen nog de ongoddelijke bewering ten dienste dat de Heere geen goed en geen kwaad doet, de ontkenning van het verband tusschen Christusver werping en hare gevolgen; en zoo komt men met alles Idaar. Doch, M. d. R.ik dwaal afde mij toegestane ruimte is gebruikt. Mijne gedachten over het «voorstel Lohman" in een volgend nummer. K. Graanmarkten enz. Rotterdam, 17 April. Tarwe flauw. Rogge 10 en Witte Boonen 50 cents Prijzen van Eftecten. Amsterdam, 15 April 1882. staatsleenjnge n. Neierl Certific. N. W. Sch. 2j/3 pet. dito dito dito dito dito dito dito Obl. 1878 f 1000 België. Certificaten Frankrijk. Origin. Inschr. Hongarije. OblJg. Leening 1867 fl, 1 dito Goudleening dito dito fl. 500 Italië. Cert Adm. Amsterdam Oostem. Obl. Mei-Nov. dito Febr.-Aug. dito Jan.-Juli dito April-Oct.. dito dito Goud Polen. Obl. Schatkist 1854 Portugal Obligatiën Btl. 1853-1880 dito dito 6e Ser. 1878 pd. st, 100 Ru.land. Oblig. Hope C. 1798-1815 Certific Inschr. 5e serie 1854 Dito dito 6e serie 1855 Obligatiën 1862 dito 1864 f 1000 dite 1864 pd. st. 100 dito 1877 dito dito Oostersche le serie dito dito 2e dito dito 3e dilo 1872 gecons. dito dito 1873 gecons dito dito 1850 le Leening dito dito 1860 2p Leening dito dito 1875 gecons. dito dito 1880 gecons. dito Cort. Horie C°. 1840 dito 2e, 3e 4e Leening 1842-44 Obligatie-Leening 1867-69 dito dito 1859 Cert, van Bank-Assingn. Spanje. Obligatiën Buitenl. 1867-75 dito dito 1876 dito Binnenl. Es. 5000-10000 dito dito 1876 Turkije. Oblig. Alg schuld 1865 dito dito 1869 Egypte. Obl. Leening 1876 dito dito 1876 Vereenigde Staten. Obligatiën 1877 dito dito dito 1876 Brazilië. Obligatiën Londen 1865 dito Leening 1875 dito dito 1863 dito dito 1879 Peru Obligatiën Leening 1870 dito dito 1872 Columbia Obligatiën Venezuela. Obligatiën 1881 Mexico. Obligatiën 1851 dito dito 1864 67"/» 4 1017. 4 Vit 3 5 937* 5 79 6 5 5 5 637. 5 647». 5 647, 4 4 7874 3 53 6 5 5 5 78 5 81 5 91'/. 5 90 5 88'/, 5 5 4'/, 5 5 54=/» 5 83 5 85 41/2 86'/, 4'/, 4'/2 76'/, 4 67'/. 4 4 68 4 75'/. 6 28'/, \'lt - 5 II3/. 6 13'/. 4 5 68'/, 4 4'/, 111'/. 5 100'/, 5 100'/, 47* 4'/s 92'/, 6 15'/, 5 12 4>/« 3 38'/, 3 22 3 12 industbieele en financieele ondernemingen. pet. Nederi. Afr. Hand.-V. Aand. Ned. Hand.-Maatsch. Aand. rescontre 5 Ned. Ind. Handelsb. Aand. Aand. Rotterd. Bank dito Rotterd. Hand.-Ver. Pbr, Rotterd, Hypb. .4 btoomvaartm.Java Obl. .5 dito Zeeland Aand, dito Obl5 ditc gegarand. dito 4'/j üuitschland. Cert. Rijksbank Adm. Am sterdam Oostenrijk. Aand. Nat. B. spoorweg-leeningen. Nederland Holl. IJz. Spw. Obl. 1871 5 pet. dilo Maats, tot Expl. van St.-Spw. Aandg Ned, Centr.sp. Aand. 250 dito gestemp. Obl. f 250 M Ned. Ind. Spoorw. Aand, g 258 114'/. 118 101 115'/. 118'/. «Vu 73//.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 3