Nieuwe Goesche Courant, C h r is tel ijk- h is tor is c h blad voor Zeeland, i\°. 692. BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maasdag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pc drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P- G. WIJ Tl! A ff, le Middellang en Ved. A. C. BE JOSGE, le Goes. Prijs der Advertenties: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1-6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Agent voor Dordreoht en Omstreken: de heer II. J. KOEBRUGIGrE. De gemeenteraad van Goes heeft besloten voor f 100 deel te nemen in het waarborgfonds ten be hoeve van de aldaar in den loop van den zomer te houden tentoonstelling. De commissie heeft zich mede tot de ingezetenen gewend met verzoek om bijdragen ter bevordering van het welslagen van dit plan. In de Zaterdag in het polderhuis in de Abdij te Middelburg gehouden gewone algemeene vergadering van het polderbestuur van Walcheren werd de begroo ting voor het dienstjaar 1882 behandeld en vastgesteld op een bedrag van f302.799,631/- in ontvang en uitgaaf. De uitgave voor de gewone werken wordt geraamd op f 132.082,87, verdeeld als volgt: Noord- watering f 107.339,4072 Oostwatering f9073,20, Zuidwatering f 8382,70 en Westwatering f 7287,547a voor de buitengewone werken wordt f 41772,14 noodig geacht, te wetenf 35238,14 tot regularisatie van stormschaden en f 6534 voor steenbestorting aan de Oostwatering. De uitgaven voor de straat- en zandwegen zijn begroot op f 8745,28. Van de gewone werken zullen, volgens de raming, voor f 129,812,85 worden aanbesteed en voor f2270 in eigen beheer worden uitgevoerd. Het gewoon dijkgeschot is geraamd op f 216,102,44 en bedraagt f 13,50 ger hectare schotbaar en f 5,30 per hectare vrijland. Met het oog op de behoefte aan de noodige fondsen, voornamelijk tot dekking van geleden stormschade, is besloten over 1882 een buitenge woon dijkgeschot te heffen van fl waarvan de opbrengst op f 16907,67 wordt begroot. De betaling- termijnen zijn bepaald op 18 Mei, 1 Juli, 1 Octo ber en 20 December. Bovendien is op de begrooting gebracht eene som van f 20.000 als le serie der geldleening van f 200.000. Onder mededeeling dat het bestuur de kwestie van .verbetering der suatie in den polder heeft be sproken, deed de voorzitter opmerken dat daarbij in de eerste plaats de vraag in aanmerking kwam, of en zoo ja op welke wijze de polder de beschik king heeft over de vesten in de gemeente Middel burg. Wijl hieromtrent eenige twijfel bestaat, wenschte het dag. bestuur door de vergadering eene commissie van drie leden te doen benoemen tot het doen van een onderzoek naar den oorsprong cn de verdere geschiedenis der jaarlijksche bijdrage van f700 voor suatie van het polderwater door die vesten en het mededeelen van hun gevoelen omtrent de rechten en verplichtingen des polders. Daartoe werden benoemd de heeren mrs. Van Berlekom, Borsius en Lambrechtsen. In verband met de besproken verbetering der suatie achte het dag. bestuur het noodig inlichtingen in te winnen omtrent de gebreken die de suatie in den polder aankleven en wenschte het een onder zoek daarnaar op te dragen aan een deskundig ingenieur, die tevens een rapport en prae-advies zou uitbrengen over de beste middelen om daarin verbetering te brengen. Dit werd goedgevonden en besloten den heer De Bruijn, ingenieur te Vlissingen, daartoe uit te noodigen. Bij de examens voor het lager onderwijs in Zee land werden nog van de löcandidaten, die zichhadden aangemeld, 8 toegelaten, nl. de heeren P. C. de Jongo, van Goes; M. J. Mazure, van Groede; P. Minderhout, van Vrouwepolder J. C. Nardten, van Zierikzee P. J. Okkerse, van Bruinisse A. M. Polderman, van GoesJ. de Ridder, van Groede en J. Smallegange, van Nieuwerkerk. Een candi- daat trok zich gedurende het examen terug. Heden vertrokken IIH. MM. de Koning en de Koningin van Amsterdam, na.hun jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad. Talrijke openbare instellingen en liefdadige stich tingen werden, vooral door H. M. de Koningin, bezocht. De opbrengst van 's Rijks middelen over de maand Maart 1882 was f 10,223,578,87, tegen f 9,892,397,34 in Maart 1881. Het eerste kwartaal van dit jaar gaf een op brengst van f 23,300,000 tegen f 22,499,600 in het vorig jaar.Tot deze meerdere opbrengst droegen nage noeg alle middelen bij het meest de accijnsen, die f432,000 meer opgebracliten dan in 1881, ofschoon het gedistilleerd in deze drie maanden een weinig onder de opbrengst van het eerste kwartaal 1881 bleef. Hoewel de kiesvereenigingen in het district Hil versum nog geen candidaat geproclameerd hebben, maakt de Standaard, daartoe eenigszins uitgedaagd, den naam bekend van den persoon, over wiens candidatuur van anti-revolutionnaire zijde het meest gedacht wordt. De meeste en beste kansen heeft op dit oogen- blik, wanneer de Standaard wel is ingelicht, de heer baron Mackay te Winterswijk. Professor Buys Ballot van Utrecht deelt omtrent de aanstaande Noordpool-expeditie naar Dicksons- haven het volgende mede: yin de verstreken maand zijn weder nieuwe bijdragen ter bestrijding der voor den Nederlandschen tocht naar de Poolgewesten noodzakelijke uitgaven verkregen. Met erkentelijkheid werden die ontvangen, want de kosten voor de huur van een schip zijn hooger dan men kon vermoeden. Dezer dagen is het schip Varna" door de firma Lange Sohn, te Bremen, voor gezegde expeditie gecharterd voor t 24,000, behalve de onkosten, onder bepaalde voorwaarde evenwel, dat het ons, zoo Dicksonshaven niet mocht te bereiken zijn, naar de noordoostpunt van Nova Zeinbla zal brengen. Om dit en andere kosten te bestrijden hebben we nu de f 30000, door den Staat toegestaan, te verwachten en buitendien van belangstellenden reeds zooveel ont vangen, dat wij f 34000 bij de heeren Chr. Oortman en Zoon hier ter stede op voordeelige wijze hebben vast gezet. Naar men verneemt, is het handelstractaat met Frankrijk reeds van den Raad van State bij de regeering teruggekomen, en kan dientengevolge de indiening bij de Tweede Kamer spoedig verwacht worden. De tweede jaarvergadering van hetNederlandsch Werkliedenverbond Patrimonium zal gehouden wor den op 25 April a. in het Volkskoffiehuis de Vrede. De heer A. H. Bechthold, de bekende predikant te New-York, die zich in 't bijzonder het lot onzer landgenooten, die in de Nieuwe Wereld voet aan wal zetten, aantrekt, geeft aan landverhuizers de volgende wenken, die we gaarne in ruimer kring willen helpen verbreiden: «Vooreerst, alhoewel de emigratie naar hier om vele redenen aan te bevelen is, nochtans moet een ieder worden aangeraden wel te bedenken wat hij doet hebt gij echter in den naam van God het besluit genomen, want het »ken Hem in al uwe wegen, en Hij zal uwe paden recht maken", is een woord voor den landverhuizers van groot aanbelang, onderneem het dan met een vasten wil. Ten tweede ontdoe u zooveel mogelijk van al wat last of moeite op de reis kan geven. Beddegoed en kleederen kunt gij medebrengen, maar huisraad van potten, pannen, ijzer of aardewerk, wat gij niet op de reis hoogst noodig hebt, laat dat achter. Honderd pond vrachtgoed (dat zijn negentig oude ponden Hol- landsch) mag ieder emigrant vrij medevoerenvoor alles wat daarboven f§, moet hij betalen, en dat voor elke honderd pond van 1 tot 12 dollars, dat is naar Hollandsch geld, van f 2,50 tot f 30. De vracht per honderd pond hangt af van den afstand dien men te reizen heeft. Ik heb dikwijls gezien, dat de vracht, die voor overwicht moest betaald worden, zesmaal meer bedroeg dan de dingen, die men medebracht, waard waren. Ten derde om het gemak en ook tot bevordering van de Nederlandsche stoomvaart raad ik aan, om de reis te maken met de van Nederland varende- stoombooten, hetzij van Amsterdam of Rotterdam. Ten vierde, is het uw plan om in Nederland een spoorweg-biljet van New-York naar de plaats uwer bestemming in eens door te koopen, zie dan wel toe, met een vertrouwd persoon te doen te heb ben. Verleden jaar zijn er, vooral van Duitschland en Zwitserland, menschen overgekomen met valsche biljetten. Om dit te voorkomen, kunt gij niet beter doen, dan inlichting te vragen aan de kantoren der Nederlandsche Stoomboot-Maatschappijen. Ten vijfde, het is mij gebleken, dat er bij vele Hollandsche emigranten een groot misverstand be staat met betrekking tot de in Holland gekochte spoorwegbiljetten. Velen hebben zich beklaagd, dat

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1