Nieuwe Goesche Courant, am j.. C kristel ij h-historiseh blad voor Zeeland. Zaterdag- 15 April. A0. i>91. BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen pr:js pe>- drie maarden francof 1,50. Enkele nomirers- 0,05. P. C. Wed. UITGAVE WIJTHAÏ, A. C. VAN le Uiddelboig in JONGE, te Goes. Prijs der Advkrtentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1—6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Agent voor Dordrecht en Omstreken: de heer HL J. KOEBRÜGGE Jodenvervolging, Zien velen een rechtstreeksch verband tusschen de anti-semmiten beweging in Duitschland en de jodenvervolging in Rusland, wij voor ons zien daarin zeer verschillende, zij het ook gelijktijdige, gebeur tenissen. Wij keuren het goed dat een man als de Duitsche hofprediker Stöcker den Joden de plaats aanwijst, die hun als gasten in de westersche maatschappij, als burgers in de westersche landen toekomt, dat hij bovenal waarschuwt tegen den invloed, dien de joodsch-liberale geest op zijn volk uitoefent. Maar zooals K. in zijn vorigen zeeuwschen brief schreef van vervolging en onderdrukking zijn wij geslagen vijanden de Almachtige Israëls Bondsgod zal de verdrukkers verbrijzelen, en de rechtszaak des ellendigen richten. Wij, anti-revolutionairen, gewoon door wettelijke daarom nog geen wettige bepalingen geknepen en gekweld te worden, wij, gewoon het tolhek der hoogere burgerschool en andere hinderpalen voor ons te zien op den weg, die tot vele ambten en betrek kingen voert, wij kunnen niet anders dan medege voel hebben met de Joden, aan wie in Rusland op ruwe wijze het leven zoo goed als onmogelijk ge maakt wordt. Heeft het naamchristendom de Grieksche kerk voor den Israëliet niets over dan verachting en kwelling, wij zien in Israël het volk, uit hetwelk de zaligheid is. In alles wat tegen de Joden wordt gezegd en gedaan, zien wij een begin van vervulling der pro fetie, dat Israël naar zijn land moet wederkeeren met ingenomenheid begroeten wij de pogingen, die daartoe reeds zijn en bij vernieuwing worden aan gewend. Maar bij Israëls terugkeer naar het land der vaderen behoort ook zijne erkenning van den Messias, en zeker zal eene vervolging door zooge naamde christenen geen enkel Israëliet voor Chris tus winnen. Daarom is het de zaak van alle ware Christe nen, om, bij bestrijding van joodsche invloeden, den verdrukten Jood de liefde van Christus te doen ge voelen. Daarom zij het streven van het Comité tot On dersteuning van hulpbehoevende Russische Israëlie ten aan de medewerking onzer lezers aanbevolen. Men bedenke dat de vervolgden in Rusland er geen schuld aan hebben, dat onder de achterstaande advertentie eenige namen worden gemist, welke velen met ons daar gaarne zouden gezien hebben. Bij de examens voor het lager onderwijs in Zeeland werden van de 16 candidaten die zich hadden aangemeld, negen toegelaten te weten de heeren H. P. T. Glerum, van GroedeD. A. Foeljoeger, van GroedeJ. van Besooijen, van Scherpenisse G, J. Barentsen, van ColijnsplaatH. Goos, van BrouwershavenJ. Evertse, van Kerkwerve W. v. d. Weide, van MiddelburgJ. A. Claessens, van Hontenisse en J. H. A. Ezerman, van Zie- rikzee. Goes. Bij de verkiezing voor een lid der Pro vinciale Staten waren uitgebracht 871 stemmen, waarvan blanco 11, onwaarde 4, samen 15, geldig 856 stemmen, volstrekte meerderheid 429. Hiervan gen Mr. C. Lucasse 422, mr. C. de Witt Hamer 258, J. Vereeke 168, B. Vermande, 3, G. J. van den Bosch 1, A. Hirdes 1, L. Lucasse 1, Jan Fran kin 1, M. de Jonge 1, te samen 856, zoodat eene her stemming moet plaats hebben tusschen mr. C. Lucasse en mr. C. de Witt Hamer. Het volgende staatje geeft den uitslag der ver kiezing volledig aan gemeenten. aantal kiezers. Goes Baarland Borssele Cats Colijnsplaat Cortgene Driewegen Ellewoutsdiik 's-Gravenpolder 's-Heer Abtskerke 's-Heer Arendskerke 's-Heerenhoek Heinkenszand Hoedekenskerke Kapelle Kattendijke Kloetinge Krabbendijke Kruiningen Nisse Oudelande Ovezand RillandBath Schore Waarde Wemeldinge Wissekerke Wolf aartsdijk Yerseke Totaal 262 20 40 18 51 35 12 22 32 17 72 24 52 30 49 19 35 30 74 26 19 25 38 21 15 41 89 57 38 1263 177 16 29 14 40 30 11 18 21 11 46 18 27 17 30 10 25 22 66 12 16 12 26 16 11 32 51 38 29 871 Bij den raad van state is een wetsontwerp aan hangig tot het sluiten van een 3 pet. leening van ongeveer 80 millioen. Deze leening moet grooten- deels strekken tot dekking der tekorten van Indische begrootingen. Het huwelijk van prins Leopold met prinses Helena van Waldeck is thans definitief bepaald op 27 April. De prinses zal met haar ouders den 25n te Windsor aankomen. Z. M. den Koning en H. M. onze Koningin worden daar den 26n verwacht en zullen den 28n van daar naar Londen ver trekken, waar zij in Buckingham-palace nog voor eenige dagen ae gasten van de Koningin van Engeland zullen zijn. Behalve genoemde vorstelijke personen worden alsdan op Windsor verwachtde prins en prinses van Wales, de hertogen en hertoginnen van Edin burgh, Connaught, Cambridge en Teek, prinses Louise, de groothertog van Baden en zijne dochters, de groothertog van Mecklenburg met de groother togin en zoon, en de prins en de prinses Philip van Saksen-Coburg Gotha. Z. M. onze Koning zal de Orde van den Kouse band op den 26, den dag van aankomst, ont vangen. uitgebrachte stemmen. Gisteren "had te Nieuwediep de indienststelling plaats van het op 's Rijkswerf aldaar in conservatie zijnde raderstoomschip Valk, hetwelk bestemd is om HH. MM. den Koning en de Koningin naar Engeland over te brengeD. D e werkzaamheden worden nog steeds met kracht voortgezet, om zoo wel buiten als binnen boord alle mogelijke ver fraaiingen en gemakken aan te brengen, ten einde het den vorstelijken passagiers gedurende den overtocht zoo aangenaam mogelijk te maken. De Valk zal eerlang van het Nieuwediep naar Vlissingen vertrekken, waar HH. MM. de Koning en de Koningin met gevolg zich voor den over tocht naar Engeland zullen inschepen. Naar men verneemt, zou het plan bestaan om het Zuidernet der Staatsspoorwegen te completeeren door aankoop van een paar particuliere lijnen en door het maken van directe verbindingen tusschen TilburgEindhoven. 's-HertogenboschUden, Box telHelmond en BredaBaarle-Nassau. (N. R. C Het bestuur der Vereeniging van officieren der schutterij in Nederland heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin het verklaart zijn volkomen adhaesie te schenken aan het ontwerp van wet, houdende regeling der schutterijen. Met het Bond van officieren der schutterij in Noord- Brabant juicht het bestuur verder zeer toe, dat de imperatiève bepaling omtrent de oefeningen op Zondag in het tegenwoordig ontwerp van wet niet is opgenomen. Door 21 kerkeraden der Nederl. Herv. Kerk, uit de classis Amersfoort, is dezer dagen aan den minister van Justitie een adres gezonden, houdende de verzekering hunner belangstelling in- en inge nomenheid met de door hem, bij de beantwoording van het sectieverslag over Hoofdstuk IV der staatsbegrooting voor 1882, ten vorigen jare uitge sproken meening, dat er behoefte bestaat aan eene nieuwe zondagswet, waarbij het recht van iederen burger van den Staat wordt erkend om den Zon dag in acht te nemen en zonder stoornis te vieren, en het beleefd verzoek, zoodra mogelijk een ontweip van wet in dien geest bij de Volksvertegenwoordiging te willen indienen. Zierikzee, 30 Maart. Heden avond trad alhier als spreker der »Unie" op ds. S. A. van den Hoorn uit Tiel. Jhr. J. L. de Jonge, die op verzoek der »Unie" het voorzitterschap op zich nam, leidde den spre ker in. Nadat spreker 's Heeren zegen had afgebeden, begon hij met te wijzen op het feit, dat dezelfde strijd, welke vroeger gevoerd werd op kerkelijk ge bied, nu op de school was overgebracht. Die strijd is van groote beteekenis, want hij komt hier op neererkent ge het bestaan van den levenden God of niet. Spreker leest daarop de stellingen voor, die hij zich voorgenomen heeft te verdedigen. Ze zijn de volgende: 1. De geboden des Heeren zijn den Gereformeerde een drang tot christelijk onderwijs. 2. De onzijdigheid, waarvan de schoolwet spreekt, kan den christen zoo min bevredigen, als de chris» telijke deugden dier wet hem verblinden.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1