'iicrh. Scituoi en GtMENiiDft BEKiCfl i r. V HANDELSBERlOllST™ nijverheid, kunst toegepast op nijverheid, benevens Wedstrijd voor den handwerksman, heeft zich tot de provinciale staten van Zeeland gewend, om eene subsidie van f 500 en tot den gemeenteraad van Goes om eene van f 250 of zooveel minder als de corporaties zullen gelieven toe te staan. Zij zal zich ook later wenden tot andere corpo raties en personen om hulp ter bevordering van het welslagen dezer nuttige zaak. Reeds 185 personen hebben zich tot deelneming aangemeld. Kapelle, 10 April. Heden gaf de hier bestaande zangvereeniging »Advendo" eene opvoering van ver scheidene zangstukkeu, begeleid door het orgel, in de hervormde kerk. Een 18tal nommers werden uitgevoerd met eene tusschenpauze van 15 minuten gedurende welke orgelspel werd uitgevoerd. Uitmuntend kweet de vereeniging zich van hare taak, ook den organist, sedert een paar weken eerst hier gekomen, toonde zijn instrument meester te zijn en deed ons met genoegen hooren wat hij aan het orgel kon ontlokken. De verschillende nommers werden allen met juistheid uitgevoerd, en waaronder no. 4 Halleluja, van E. Hauwer, no. 11, Bij een graf, van Lindpainter, en vooral no. 16, O vaar wel, P. A. Zwijdsig, zeker niet de minste waren. De volkomen verdiende dank, dien de vereeniging door den heer Van Hoek, predikant alhier, namens al de aanwezigen in hartelijke bewoordingen werd toegebracht, de talrijke opkomst ook van elders, en de ongestoorde stilte, die zoevele bewijzen waren dat het publiek de pogingen der uitvoerders hoog waardeerde, mogen der vereeniging eene volkomen voldoening en aangename herinnering schenken. De gecollecteerde gelden had zij geheel ten behoeve der armen afgestaan, ook de ruime ogbrengst daarvan zij haar aangenaam en strekke haar tot voldoening. Biervliet, 11 April. De heer W. "Verplanke, wethouder, heeft zijn ontslag als raadslid genomen, omdat zijne mede-raadsleden nog niet geneigd waren het hoofd in den schoot te leggen en dus den kei zer te geven, wat des keizers is. In ruim een jaar tijds zijn nu twee raadsleden afgevallen. De heer V. is 't meest geachte raadslid doch niet de strijdlustigste. Ook in onze omgeving wordt de emigratie naar Transvaal reeds druk besproken. Naar we vernemen zijn reeds een tweetal personen uit ons midden voornemens weldra daarheen te gaan. Van groot belang achten we voor deze veelbe- loovende zaak de volgende terechtwijzing van de Standaard »Met genoegen vernemen wij, dat er hier en daar bij ons volk wel lust ontwaakt om naar Transvaal te trekken. Dit is uitnemend. Mits men Transvaal maar niet voor Amerika aanzie. Amerika is de groote slokop, met een maag die alles verteert, lieden van allen bloed en allen Leeftijd en alle bedrijf en alle gading, bij honderd-, bij duizendtallen en bij millioenen tegelijk Maar zoo is Transvaal niet. Transvaal is nog niet eens zoover als Amerika in 1781 kwam. Transvaal leeft nog op zijn zwaard. Men zij dus op zijn hoede en ga voorzichtig te werk. Enkele kloeke kerels, met gezonde zinnen en gezinnen, bovenal met Gods Woord op hun hart gebonden, kunnen ook zonder nader bericht wel de zee oversteken. Maar meerdere groepen en van minder kloek gehalte zullen beter doen met eerst nadere inlich tingen af te wachten. Hier en gids dient de zaak georganiseerd. Reeds sloegen eenige heeren te Amsterdam daarvoor de hand, met alleszins loffelijken ijver, aan het werk. Door de koninklijke maatschappij De Schelde worden deze week in gebruik genomen de kantoren, welker aanbouw tengevolge van den hevigen brand op 1 Juli jl. noodzakelijk was. Aan den ingang der voormalige marinewerf werd daartoe een aan zienlijk gebouw opgericht, waarin zich op den be- ganen grond de kantoren van den directeur en de ingenieurs, de vergaderzaal van aandeelhouders en commissarissen en het bureau van administratie bevinden, terwijl op de eerste verdieping over de geheele lengte en breedte van bet gebouw eene zaal voor het teckenpersoneel wordt gevonden, alles op de meest practische wijze ingericht. Men schrijft uit den Haag aan de N. R. Ct. »Het bericht, dat de Tweede Kamer den 24en April weder bijeen zou komen, is niet geheel juist. Het wetsontwerp tot goedkeuring van het tractaat met Frankrijk gesloten, is nog niet door den Raad van State onderzochteerst wanneer zulks geschied is, kan het door de regeering naar de Staten- Generaal worden gezonden, en daarna de Tweede Kamer door den Voorzitter worden opgeroepen. Tot nu toe is dus niet te voorspellen, wanneer de Tweede Kamer zal bijeenkomen. Bijzondere haast is er niet, want de Fransche Kamers komen eerst den 2 Mei bijeendaarenboven zijn er zeer weinig zaken, die afgedaan kunnen worden, zoodat, als de Tweede Kamer bijeenkomt, zij uit gebrek aan werk zeer spoedig weer uiteen zal moeten gaan. Het Noorden geeft de volgende dichtregelen ten beste Vooruitgang Vroeger zocht men in de school allereerst den pedagoog. Voor den „man van 't vak" warén *gren eiseheu in hoog. Aan licht en lacht, hoe onontbeerlijk geacht, Werd daarna in de tweede p!aai9 eeist gedacht. Thans roept men eersten luidst: „Laat licht en lucht (:Oestroomen En 't ovrige, 't belangrijkste, schijnt maar van zeil (te moeten komen 1 Vraag: Is 't een gunstig, of he'lloos omen Ds. A. J. Westhoff, predikant bij de N. H. G. te Gorinchem, heeft het beroep naar Amsterdam aangenomen. Op Paaschdag was het 40 jaar geleden dat de oudste predikant der Ned. Herv. gem. te Goes zijn dienstwerk te Langerak bezuiden de Lek, aan vaardde en na eenigen tijd ook te Pijnacker te zijn werkzaam geweest, gedurende 31 jaar zijne taak alhier volbracht. Met eene redevoering naar aan leiding van Rom. I 16a sprak hij over den hoo- gen roem van het Evangelie. De zegenbede Psalm 134 3 werd hem aan het einde zijner rede staande toegezongen, terwijl hem onderscheidene bewijzen van hoogachting ten deel vielen. Heden had de aanbesteding plaats der pastorie te Grijpskerke. Ingeschreven hadden de heeren Jacobse, te Meliskerke f 7398,—. Jacobse, te Grijpskerke - 7580, Baart, te Aagtekerke - 7711, Melis, te Aagtekerke - 7878, Janse, te Meliskerke - 7880, Bosselaar Jz., te Grijpskerke - 7896, Schuuman, te Serooskerke - 7994, Verhoeff, te Serooskerke - 7997, Bosselaar Sr., te Grijpskerke - 8002, Ditmars Zoon, te Middelburg - 8150, Goethals, te Middelburg - 8230, Kuiler, te Middelburg - 8300, De politie te Vlissingen heeft een jongmensch opgespoord, die laatstelijk aan de Kon. Maatschap pij de Schelde werkzaam was geweest, doch vroe ger bij het atelier der Maatschappij tot Exploitatie van Staatspoorwegen een aantal gereedschappen heeft verduisterd, voor welk feit hij zich thans zal hebben te verantwoorden. Op het terrein van de koloniale tentoonstel ling te Amsterdam is in de vorige week een aan vang gemaakt met de beplanting. Zij zal bestaan in een zoogenaamden Engelschen aanleg. De tal rijke gebouwen, paviljoens en kiosken komen alle in 't groen te liggen. Daar het voornemen bestaat aan de tentoonstelling ook een internationalen wed strijd op het gebied van tuinbouw te verbinden, worden hier en daar vakken beschikbaar gehouden ten behoeve der inzenders van rozen, coniferen, sierboomen, planten enz. Het geheel belooft, blijkens de teekening, een verrassenden aanblik op te leveren. Het werk is opgedragen aan den heer Jac. P. R. Galesloot, die tevens, in vereeniging met den heer Leonard A. Springer, het plan vau aanleg heeft ontworpen. Tijdens de tentoonstelling zal een nieuw pano rama van de hand van den bekwamen schilder Garnier tentoongesteld worden. Dit panorama zal in den vorm van een pavil joen in het Vondelspark, aan het einde der P. C. Hooftstraat, van hout worden opgetrokken. Het zal een vergezicht op den schoonen Bos porus te aanschouwen geven. Koningin Victoria en hare dochter zullen aanstaanden Vrijdag van haar uitstapje te Windsor teruggekeerd zijn. Ook de hertog van Albany, wiens ongesteldheid spoedig zal genezen zijn, keert naar Engeland terug om de laatste hand te leggen aan de toebSHHpi^^Foor zijn huwelijk, dat naar mei in Londen cicuKt, zal plaats hebben een der laatsh dagen van deze of een dei- eerste dagen van de volgende maand. Prinses Helena kooit slechts enkele dagen te voren in Engeland. Zij is nu druk bezig met haar uitzet, dat in Parijs wordt gemaakt. De interessante reiziger »Jumbode olifant der Londensche diergaarde, is na een voorspoedige reis in den blakendsten welstand te New-York aangekomen, en op een met 8 paarden bespannen wagen naar de woning gevoerd, die zijn nieuwe meester Barnum voor hem in gereedheid had doen brengen. In de vorige week zijn te New-York niet minder dan 15,000 landverhuizers aangekomen, op Vrijdag alleen 4000. Daar waren er onder, die met 10 dollars den grondslag van him toekomst j in de nieuwe wereld kwamen leggen, maar ook waren er, die 5000 dollars (12,500) bézaten. Een nieuwe suikerbakker iu de Amsterdamsche Binnen-Bantammerstraat onthaalde Zaterdagochtend, bij de opening van zijn winkel, een aantal kinderen op een suiker-paaschei. De straat in deze volk- en kinderlijke buurt was versperd van jongens en i meisjes, die begeerig uitzagen naar dit kostelooze' paaschgesckenk. Zulke reclames komen der lieve I jeugd ten goede. i> ij 11 ein l Alsof alles in onze dagen zich vereenigt om de Joodscke natie, die zwervelingen op aarde, het leven bitter te maken, komen dag aan dag uit wijderen kring tijdingen van verdrukking en ellende. Rusland wedijvert in barbaarschheid met Tunis tegenover de Joden, die verdreven van huis en have niet zelden nog het leven laten bij de woeste vervolging. Ook in Oostenrijk is men begonnen met anti-semitische vergaderingen uit te schrijven. Wellicht nog in tijds heeft de regering die echter gesmoord. De Paaschdagen zijn voor het Jodendom in Eu-1 ropa somber geweest en treurig. Hunne vervolgers zijn Christenen die toonen al zeer weinig begrip van de leer des Christendoms te hebben. De Paaschdagen hebben hebalve een tijdelijk ont slag uit de gevangenis van den beruebten Ier Par- J nell, slechts weinig nieuws opgeleverd. Slechts het ontslag van een hooggeplaatste trekt de aandacht. Gortschakof, de grijze kanselier van Rusland, 1 wiens ontslag reeds tallooze malen werd aange kondigd, is nu eindelijk toch in werkelijkheid afge treden als minister van Buitenlandsclie Zaken. Hooge ouderdom is natuurlijk de éénige reden want hij is reeds in zijn 84 jaar. Behalve het lid maatschap van den Rijksraad, behoudt hij nog den titel van ^Rijkskanselier", maar vermoedelijk zal. na zijn dood, Giers, aan wien reeds de porte feuille van Buitenlaudsche Zaken is opgedragen hem ook in die hooge functie vervangen. Sommi gen meenen, dat Ignatiëf nog eenige kan> op het kanselierschap heeftmaar dit is volstrekt niet waarschijnlijk meer, nadat Giers reeds minister van Buitenlaudsche Zaken geworden is. De keizerlijke ukaze, waarbij Gortschakofs ontslagaanvrage door den Czaar wordt ingewilligd eindigt met de woorden »Met oprechte hoogachting. Uw dankbare Alexander". Prins Alexander Michailowiets Gortschakof werd geboren 16 Juli 1798. Den 15en April 1856 legde graaf Nesselrode, die den Parijschen vrede van 30 Maart 1856 nog had onderteekend, het kanselier- schap neder en onmiddellijk daarna werd prins Gortschakof tot minister van Buitenlandsche Zaken benoemd. Daar hij reeds in het najaar van 1881 zijn vijf-en-twintig-jarig jubilé als minister vierde, heeft hij toen als dienstjaar ook in rekening ge bracht den tijd, gedurende welken de Russische politiek feitelijk door hem werd geleid. Reeds na het onderteekenen van het tractaat van Berlijn had hij zich meer en meer van de zaken teruggetrok ken zijn leiding bestond nog slee hts in den vorm; herhaalde malen heeft hij ontslag gevraagd, doch keizer Alexander kon niet besluiten, het hem te verleenen. In den laatsten tijd was hij sleehts een schijn-Kanselier meer. Het departement van Bui tenlaudsche Zaken werd feitelijk geheel door Giers bestuurd, zoodat diens benoeming geenerlei wijzi ging in de politiek van Rusland brengt, 't geen wel het geval zou geweest zijn, wanneer Gortschakofs nalatenschap aan Ignatief ware ten deel gevallen. Ignatief is, gelijk bekend is, zeer ingenomen met het. streven der Panslavisten. Zijne benoeming zou derhalve Rusland in onvriendelijke houding tegen, over Duitschland gebracht hebben. Vlissingen, 11 April. Boter per kilogram f 1.35 a 1.39, Eieren f 3.80 per 104 stuks. i

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2