BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. HANDELSBERICHTEN. vingen of het on t van gene verloren, kunnen een an-ler halen in het gemeentehuis. Men mag een reecs geschreven naam door halen en daarvoor een anderen schrijven. Men moet er wel acht op geven of het ont vangen biljat de twee vereischtc zegels heelt. Naar men verneemt, zal de Tweede Kamer op 24 dezer bijeenkomen. (N. R. C.) Z. M., die zich den 25en dezer naar Engeland begeeft, zal van daar den 4den Mei a. s. terugkeeren, direct naar 't Loo, over Breda en 's-Hertogenbosch. De verkiezingen voor leden der Tweede Kamer in de districten Tilburg en Hilversum zijn be paald op 2 Mei. In Tilburg is he heer F. H. H. Borret, in Hil versum de heer A. baron Schimmelpennink van der Oye afgetreden. Onder de nalatenschap van den Minister Six behoorende ook een wetsontwerp tot annexeering van den gemeente Nieuwer-Amstel bij Amsterdam. De onvermoeide bestijding van dit ontwerp door pastoor Brouwers van Bovenkerk heeft daaraan eene algemeene bekendheid gegeven. De nieuw opgetreden Minister van Binnenlandsche zaken vond de wijze van voorbereiding, de moti veering en de regeling van het wetsontwerp zoo bedenkelijk dat hij de verdediging niet op zich wenschte te nemen. Het voorstel is derhalve ingetrokken, om weldra in anderen vorm deel van de parlementaire werk zaamheid uittemaken. In de vergadering van de commissie om de grond slagen te leggen voor een Nederlandsch Zondags- bond, Woensdag te Utrecht gehouden, is besloten, zelfstandig haar weg te gaan en zich niet bij de Federation Internationale aan te sluiten, maar eene nationale Vereeniging tot bevordering van zondags rust te stichten. Ook is er besloten, hoe gewenscht de leden elk voor zich Zondagsheiliging ook achtten, daarvan in deze Vereeniging niet te gewagen en zich tot het bevorderen van Zondagsr«*< te bepalen. Verder is den 28 April aangewezen voor eene alge meene vergadering, die te Utrecht zal gehouden worden. Het getal dergenen, die reeds vooraf hunne instemming in deze zaak betuigd hebben, beloopt ruim 300. Met een woord tot het »Nederlandsche volk" on der den titel Drankbestrijding en Drankwet, bij Tjeenk Willink te Haarlem verschenen, doet mr. H. Goe man Borgesius een warm beroep op den steun van alle burgers om den grootsten vijand van ons volk, liet drankmisbruik, te bestrijden. De voorzitter van het Volksbond tegen drankmisbruik, vroeger Mul- tapatiorsboud, betoogt iu een 24-tal bladzijden, dat juist na liet totstandkomen van de drankwet aan de leden van dit Bond een ruim veld van vrucht bare werkzaamheid geopend is, en dat, willen die pogingen kans van slagen hebben, »het legertje" van het Bond »van duizenden tot tienduizenden" moet aangroeien, dte door financieelen of moreelen steun, maar bovenal door persoonlijken invloed den drankduivel moeten helpen bestrijden. De schrijver, wiens warme belangstelling in deze zaak van uit nemend maatschappelijk belang bekend is, toont op heldere en voor ieder verstaanbare wijze aan, hoe de woorden waar te maken zijn, door den minister van justitie bij de verdediging der drank wet gesproken»De wet alleen vermag weinig, maar met de wet vermag de natie zeer veelterwijl hij er deze juiste woorden aan toevoegt»De wet kan steunen, maar niet voorgaan krachtig bevorderen, maar niet aan het volksleven een geheel andere plooi geven. De wet is slechts een middel, niet be zielend elementhet leven, de bezieling moet komen Uit de natie zelve." Op de terreinen van de oesterkweekerij der heeren Swaan, te Bergen op Zoom, zal door de Neder- landsche Dierkundige Vereeniging een zoölogisch station gevestigd worden, ten einde, evenals in 1881, onderzoekingen te doen op het gebied der oester cultuur. Ikapelie, Aanstaanden maandag 10 April zal de zangvereeniging »Advendo" alhier eene openbare uitvoering geven in de Herv. kerk, te beginnen 's middags 2 ure. De toegang daartoe wordt vrijgesteld, behalve voor kinderen beneden de 15 jarenprogamma's zijn aan den ingang gratis verkrijgbaar, 't Program ma, bestaande uit 18 nommers waaronder 4 kooren, belooft afwisseling genoeg om zich de moeite be loond te zien, deze uitvoering bij te wonen. iÖUrli. ScitGol eiï jëenihi Viertal tot het beroepen van een predikant bij de N. H. G. te Middelburgdd. P. Bartstra te Wassenaer, A. E. Van der Dussen te Rhenendr. J. Koster te Wissenkerke en J. Kromsigt te Cort- gene. Bedankt voor het beroep naar Yerseke door ds. H. van Selms, predikant te Nisse. De gerechtelijke instructie betreffende den te Veere gepleegden moord is gesloten. Er zijn ver over de honderd personen gehoord. De vermoedelijke dader blijft, in weerwil van de talrijke bezwaren, tegen hem gerezen, hardnekkig ontkennen, ook in brieven aan zijne moeder. Woensdag ochtend werd door schipper P. De Ridder te Veere aangebracht de bemanning van de Antwerpsche vischsloep Leopold I (vroeger De Zeemeeuic van Vlissingen), die Dinsdag namiddag omstreeks 3 ure op den Banjaard geloopen was. Het vaartuig, bestemd naar Nieuwediep om aas voor de visscherij, zit nagenoeg geheel onder water en is dus weg. Alleen de roeiboot, een tros en enkele kleedingstukken der elf opvarenden, die naar Antwerpen vertrokken zijn, konden gered worden. Dezer dagen kwam op de brug over den Sin gel bij het Centraalstation te Amsterdam een man, die een schotel met oliebollen onder den eenen arm droeg en aan den anderen arm zachtkens dooreen agent van politie werd voortgeleid, tegen deze ma nier van wandelen vrij woest in verzet. De straatjeugd vormde juichend en joelend de eerste rij en trof dit keer een prachtig buitenkansje. Daar de man onhandelbaar werd, had de agent hem den schotel uit de handen genomen en hoewel hij door een wakker burger werd bijgestaan, werd de man zóó lastig, dat de agent de oliebollen even op de straat moest neerzetten. Als een troep hongerige musschen vloog de bende straatjongens op den schotel toe en in minder dan één seconde staken alle oliebollen halverwege uit de gulzige en lachende monden van de met het been wegloopende deugnieten. De agent was werkelijk niet gelukkig, want niet alleen dat de schotel bij zijn omkijken als door een tooverstaf aangeraakt, geleegd was, maar hij ont ving daarenboven nog. zulk een aantal trappen en stooten, dat het hoog tijd was dat door de hulp van een tweeden agent aan dit ergerlijk tooneel, dat door het publiek met de grootste kalmte, werd aangegaapt, een einde kwam. Sarah Bernhardt, de bekende Fransche too- neelspeelster is deze week met een man van haar vak, een Griek, D' Amala geheeten, getrouwd. De Gemeenteraad van Zwolle heeft onlangs aan eenige nieuwe straten namen geven, o. a. naar Thomas a Kemp is en naar den Amsterdamschen rekenmeester fVillem Bartjens, die de Zwolsche jeugd les heeft gegeven in het Fransch, het teekenen en het boekhouden. Somwijlen vindt men in de Staats Courant door den minister van Finantiën de buitengewone ont vangst vermeld van zooveel of zooveel »voor te min betaald successierecht" of uit anderen hoofde, naamloos ingezonden. In Engeland gebeurt zoo W*- "-y, fM iets ook 3 dan vindt men 't in de bladen vermeld onder het algemeen karakteriseerend op sclirift»conscientie-geid". Naar men beweert heeft men in Noord-Ame rika het voornemen opgevat een kolossale onder neming tot stand te brengen. Ieder kent den invloed van den Golfstroom op het klimaat, zelfs van een gedeelte van Westelijk Europa. Iets dergelijks wil men, zij het ook op kleinere schaal, te weeg bren gen. Om de wateren van den Grooten Oceaan door de Beringstraat te doen passeeren, wil men twee eilanden in die straat uit den weg doen ruimen. Ten gevolge van den ruimeren doortocht, welke daardoor aan de watermassa uit zuidelijker breedte zal worden gegeven, zal het klimaat in die noor delijke streken veel zachter en voor de cultuur ge schikt worden. Een verbazende uitgestrektheid lands hoopt men op die wijze voor de beschaving te openen. De Amerikaansche spoorwegkoning, Jay Gould doet te St. Louis, aan den Mississippi, een graan- pakhuis bouwen, dat alle andere inrichtingen van dien aard op reusachtige wijze overtreft. Een zoo genaamde barkenflotille, dat wil zeggen een aantal graanschepen, die een kolossale stoomsleper kan sleepen, zullen binnen 10 uur uit dit pakhuis kunnen bevracht worden. Ten einde dit gemakkelijk te maken, zal het ge bouw gedeeltelijk in de rivier staan, zoodat de graan schepen langs den muur zullen kunnen liggen en het graan in het schip kan gestort worden, waardoor het opscheppen van het graan niet meer te pas komt. Door middel van stoomkracht wordt het graan door wijde luiken of ramen in het front van het 167 voet breede gebouw in het vaartuig gestort. Het pakhuis staat aan de landzijde tegen een 40 voet hoogen heuvel aangebouwd en door middel van spoorbanen is het verbonden met den Iron- Moutainspoorweg, die het graan uit het binnenland rechtstreeks aanvoert. Er is een beschikbare ruimte voor 700,000 bushels gestort graan en voor 50,000 bushels in zakken. Een trein van vijf waggons kan het pakhuis inrijden en door middel van stoomkracht kunnen de op bijzondere wijze ingerichte waggons in zeer korten tijd lossen. Alvorens de waggons ontladen worden, komen zij op eene wagenbrug en worden gewogen, zoodat men te gelijkertijd de juiste hoeveelheid van het aangevoerde graan heeft bepaald. Al hetgeen tijdverlies veroorzaakt is hier tot het kleinst mogelijke minimum gebracht. Graanmarkten enz. Middelburg, 6 April. Bij voldoende aanvoer en be perkte vraag, zoo was de handel van weinig betee- kenis, en zijn de prijzen flauw prijshoudend te noleeren. Puike Tarwe: i' 9.75 a 110.goede 19.25 a f9.50, mindere soorten onbegeerd. Rogge f 8.a f 8.25. Wintergerst f7. Zomergerst i' 6.25 a f 6.50. Haver f 3.50 a 1 5. Witteboonen weinig gevraagd waren Yan f 10.tot f 13.naar kwaliteit te bekomen. Bruineboonen f9.50 a f 10.50. Paardeboonen i 7,— a f7.26. Platteboonen f6.50 a f6.75. Groene kookerwten 50 ets. lager nog weinig begeerd, en zijn die van f 9.tot f 9.50 te noteeren. Canariezaad f 10.50. Ter veemarkt waren aangevaard 1 paard, vette koeien, vette ossen, vette vaarzen, 5 kalfkoeien, 5 kaifvaarzen, 6 varekoeien, driejarige ossen, 8 stuks jong vee, 3 stieren, schapen, 62 magere varkens. De gemiddelde prijzen waren; paarden f225 afvette koeien a cent per kilo vette ossena cent per kilekalfkoeien f 140 f 180 per stuk; kaifvaarzen f 120 a f 150; varrekoeien f60 a 1100 per stuk; drie jarige ossan f af jongvee f 40 a f 105 per stuk speren f 40 a f 60 schapen 1 ai magere varkens f 9 a f 24 per stuk. Versche boter fl.20 a fl.30; eieren per 100 stuks f3.40. Prijzen van Efiecten. Amsterdam, 6 April 1882. staatsleenjnge n. fifaderl. Certific. N. W. Seh. 21/: pet. 673/ 01 dito dito dito .3 8$: ld

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2