Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-histori&ch blad voor Zeeland. Zaterdag 8 April. B ERICH T. Verkiezing in liet district Goes. Mr. C. LUCASSE. Uk. LUCASSE i\°. 88«J. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe1* drie maanden franco f 1,50. Enkele nonimers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJTMAN, le Middelhuig en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1—6 regels 1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Agent voor Dordrecht en Omstrekende heer H. J. KOEBRUGGE. Allen die zich op «111 blad wenschen te abonneeren, kannen de nonimers in «lit kwartaal verschijnende gratis ter kennis making ontvangen. Uithoofde van het Paaschfeest zal aan staande Dinsdag geen nommer van «Ut blad verschijnen. Door het overlijden van Jhr. van Citters is er een tussöhentijds verkiezing in het district Goes voor een lid der provinciale Staten. De anti-revolutionaire districts' kiesvereeniging „Nederland en Oranje" heeft Mr. C. Lucasse advo caat en procureur te Middelburg candidaat gesteld. De provinciale kiesvereeniging Luctor et Emergo heeft zich met deze keuze vereenigd, en beveelt mede ten zeerste Mr. C. Lncasse aan. En het Zuiden heette reeds in zijn nummer van Donderdag 1. 1. deze keuze eene gelukkige en van goede hope. Als van nabij met den heer Lucasse bekend, kunnen wij uit overtuiging en met warmte den kiezers zijne verkiezing recommandeeren. Om verschillende redenen kan de keuze der kiesvereenigingen eene gelukkige heeten. "Waar we die redenen gaan aangeven, beginnen we met wat, onzes inziens, het minst klemmend en gewichtig is. Men heeft, zooals bekend is, in de liberale Goesche kiesvereeniging be weerd, dat thans een rechtsgeleerde moest wor den afgevaardigd en, op dien grond met 10 tegen 8 stemmen Mr. C. de Witt Hamer en niet den Burgemeester van Waarde, de heer J. Vereeke, candidaat gesteld. Welnu, zij, die met de Goesche kiesvereeniging van gedachte zijn dat het te kiezen lid een rechts geleerde moet wezen, kunnen dan Mr. C. Lncasse, wijl hij niet slechts den titel van advocaat en procureur heeft, maar daarenboven ook als zoodanig werkzaam is, bij voorkeur wel hunne stem geven. Dat zijn practijk als advocaat en procureur in het Goesche district nog al belangrijk is, is mede bekend. In de tweede plaats noemen we de keuze van Mr. Lucasse een gelukkige, omdat hij in het district Goes geboren en opgevoed is. Hij is, zoo als de kiezers zeker weten de zoon van den algemeen bekenden landbouwer en grondeigenaaar L. Lucasse te Nieuwedorp. Dus, niet slechts met de belangen van nabij bekend; maar als de eenige zoon van even genoemden grondeigenaar bij de belangen van het district nauw betrokken. De keuze is in de derde plaats een gelukkige, om dat deze candidaat, een beslist anti-revolutionair Hij is dat van huis uit. Hij is dat gebléven de omgeving, de atmospheer, waarin hij ten !ve zijner studiën eenige jaren moest verkeeren. Om dat aan onze staats-academiën, vooral als rechtsgeleerde en medicus, te blijven moet men, geloof ons, een man van beginsel zijn. Dat hij man van beginselen is, heeft hij geheel ongezocht vóór eenige weken nog bewezen. Wat dusver te Middelburg nog niet plaats had, geschiedde. De zoogenaamd liberale kommandant der schutterij riep, zonder noodzaak, des Zondags de schutters onder de wapenen. Hij deed dat, zoo als het heette, om inspectie, maar inderdaad om eene parade te houden, wat in strijd met de wet is. Hij riep op tegen 12l/4 uur, hoewel de wet het slechts ten 5 ure permitteert. De morgengodsdienstoefening kon dientengevolge, althans in de hervormde kerk, niet wel bijgewoond worden, hetwelk niet slechts in strijd is met de letter, maar zelfs met den geest der wet. Bij de ongeveer vijftig personen, die aan deze onwettige oproeping, aan deze oproeping daaren boven op den dag des Heerenna of zónder afge wezen verzoek, geen gehoor gaven, behoorde ook de luitenant der schutterij, Mr. C. Lucasse. Hij ging, als naar gewoonte, ter kerk. En toonde alzoo aan zijn beginsel getrouw te willen blijven en den moed zijner overtuiging te hebben. Hij stelde Gods gebod boven het onheilige en wederrechtelijke ge bod des menschen. Dat deed hij, niettegenstaande hij berekenen kon, hoe euvel de liberalisten zulks zouden opnemen. Hij kwam voor het recht, voor de vrijheid en den godsdienst metterdaad op. Aan zulke menschen nu heeft Nederland, zal het niet geheel ontaarden en te gronde gaan, behoefte. In onze. vergaderzalen behooren dezulken een plaats te krijgen, teneinde voor het recht, de gelijkheid, de vrijheid, en als het pas geeft oók voor den gods dienst in de bres te springen. i De liberalisten schijnen alleen vrijheid voor zichzelven te willen. Anderer vrijheid leggen zij, vaak zoo willekeurig mogelijk, aan banden. Ze voorkomen en beletten niet zelden zelfs de be geerde zelfverdediging. Ten minste, de heer Lucasse werd niet voor den schuttersraad geroepen, maar zonder eenige ontmoeting of zonder zich voor iemand te kunnen verantwoorden, doodeenvoudig beboet. Zijne candidatuur voor het lidmaatschap der Provinciale Staten, slechts eenige weken na het zoo even meêgedeelde, vinden we ook daarom eene ge lukkige keuze, dewijl zij den anti-liberalistische Kiezers in Noord- en Zuidbevel and gereede gelegen heid geeft protest aan te teekenen tegen het on- waardiglijk drijven der liberalisten tegenover één hunner zonen, alsmede tegen zoo vele hunner geest verwanten. Een gelukkige keuze, omdat zij gelegen heid geeft te doen zien, dat de mannen, die voor het recht en de gewetensvrijheid ook der Christus-belijders durven opkomen, nog wel gewild zijn bij onze ronde Zeeuwen. De anti-revolutionairen in Middelburg zullen, óm het gebeurde, hunne geestverwanten in Zuid- en Noord-Beveland dankbaar zijn als zij als eeneenig man ter stembus opgaan, teneinde de verkiezing van Mr. C. Lucasse te verzekeren. In de eerste plaats echter zal, naar we hopen der anti-revolutionairen beginsel nopen tot trouw aan de stembusdan zal, naar we vertrouwen, het welbegrepen belang hen Mr. Lucasse doen kie zen; en eerst daarna, dewijl dit een en ander samenvalt met hetgeen de geestverwanten in Wal cheren thans zoo gaarne zouden zien, kunnen zij zich met dezen één betoonen en verklaren door eendrachtelijk op hun stembiljet te schrijven In bovenstaand stuk hadden we reeds wat wij over de verkiezing schrijven wilden, toen ons de Goesche Cour an f van Donderdag 1.1. in handen kwam. Hetgeen genoemde courant met het oog op de verkiezing zegt, noopt ons nog de vol gende opmerkingen te maken: Io. Dat >de gehate schoolwet" waarlijk wel reden geeft om de mannen, die voor haar ijveren niet in allerlei hooge betrekkingen te brengen. De door en door partijdige schoolwet toch verdeelt, ontchris- telijkt en ontbloot financiëel de Natie. Ze is oorzaak, dat de schatkist leeg raakt en nieuwe belastingen op »ongebouwde" of andere «eigendommen" enz, moeten uitgeschreven worden. Wij betwijfelen zeer of de kiezers ten platte lande het den heer de Witt Hamer als zulk eene groote verdienste zullen toerekenen, dat zijn aandeel in de werkzaamheden der commissie tot herziening van de belastbare opbrengst der bebouwde eigendommen zeer belangrijk is geweest" Als de liberalen in het herzien enverhoogen der belastingen niet zoo knap waren, zouden zij dan ook de door hen herziene schoolwet wel kunnen uitvoeren 2o. En waar de Goesche Courantmet het oog op de oneenigheid der «liberalen", m.a.w., op het stellen van wel twéé candidaten, zegt»welk een juichtoon zal er opgaan in het kamp onzer tegenstanders f" daar zeggen wij slechts dewijl de liberalen nu tweeërlei keus hebben, moeten de anti-liberalen des te trou wer voor Mr. C. Lucasse opkomen, zullen zij hem bij eerste stemnrng reeds gekozen zien. 3o. Dat iemand, die, zooals de heer Lucasse, de dertig reeds gepasseerd is, i>omdat hij nog zoo jong is," niet zou moeten gestemd worden, is, naar ons bescheiden oordeel, onzinnig. Zij, die met ons overtuigd zijn, dat de beginselen der zoogenaamd liberalen de Nederlandsche Natie in een alleszins deemiswaardigen toestand hebben gebracht, behooren een gang naar de stembus er voor over te hebben ten einde de verkiezing van te verzekeren. P. S. De stembus is Woensdag, 12 April, van 9 tot 4 ure geopend. De kiesgerechtigden, die geen stembiljet ont»

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1