A onze Tweede Kamer geleid hebben tot afstemming van het vorige tractaat. Alleen de rechten op de invoering in Frankrijk van aardappelenmeel maken daarop een uitzondering. Voor deze is het niet mogelijk geweest minder dan 4 pet, te bedingen. Het Wageningsch Weekblad publiceert naar aan leiding van de beschuldigingen, den generaal van der Heyden ten laste gelegd, een opzienbarend ar tikel, van een man die jaren lang in Indië heeft doorgebracht, en ginds in verschillende betrekkingen heeft gediend. De schrijver zegt dat het leger in Nederlandseh Indie onder den invloed der clericalen is, en zegt verder om dit te staven: ^Betwijfelt men dit beweren, dan beantwoorde men slechts de volgende vragen, en spore de reden van het te noemen ver.-chijnsel op 1. Tot welk kerkgenootschap behoort bijna uitslui tend het legerbestuur in Indie de Legerkommandanten en de voornaamste Hoofdofficieren P 2. Tot welke geloofsbelijdenis behooren vooral de in den laatsten tijd tot die rangen bevorderde Majoors, Luitenant-Kolonels en Kolonels 3. En tot welke gezindte behooren de ir. de kracht huns levens gepensioneerde subalterne officieren van den laat9ten tijd, voor wie de rang van kapitein* de baton-maréchal bleek te zijn Het antwoord op de beide eerste vragen is Roomsch- Katholiek, dat op de laatste luidtHervormd. Voorts lette men op den invloed der clericalen aan het Buitenzorgsche Hof onder den Gouverneur Gene raal Van Lansberghe met een Spaansche gemalin. Op den intiemen omgang tusschen legerkommant, bisschop en landvoogd in die dagen. Op het sterksprekend* feit, dat Generaal van der Heijden, bepaald anti-clericaal, o. a. op Atjeh (Kotta Radja) eene loge van vrijmetselaren hielp stichten. Dat juist de heer Dei Kinderen, bekend in zijne verhouding tot de orde van vrijmetselaren, groot vriend van den Generaal, door den heer Van Lansberghe nolens volens als werktuig werd gebruikt tegen Generaal Van der Heijden. Dat sedert de verwijdering van Van der Heijden ook vele zijner geestverwanten onder de officieren ver wijderd zijn. Dat eenige der invloedrijksten, na langdurige con- trariëering, door gedienstige korpskommandanten ge dwongen werden pensioen te vragen, en dat, terwijl eenige officieren, na bekomen wenk van hooger hand, hun lidmaatschap aan anti-clericale cor- poratiën moesten opzeggen, andere van de Hervormde ot de Roomsch-Katholieke Kerk overgingen ten einde kans te hebben op bevordering tot Hoofdofficier te feeniger tijd.' In verscheidene bladen is achteloos eene verkla ring overgenomen van Duitsche landverhuizers, die hunne tevredenheid betuigden over de behandeling, ondervonden aan boord van de Edam, met welk stoomschip zij onderveel gevaar de reis naar Amerika maakten, 't Is natuurlijk dat de Hollandsche ver taling van deze verklaring hare Duitsche afkomst verraadt, maar 't is toch al te erg dat er in voor komt: »Nadat wij den 21sten Jan. hulp door de Persian Monarch bekwamen, dacht ieder, dat wij gered warenmaar toen het zeil tweemaal losge scheurd werd en ondanks alle i nspanning niet weer vastgemaakt kon worden, was veler hoop, nog eens den vasten grond weder te betreden, vervlogen." Welk een onzinnige volzin Is het den vertaler onbekend dat het Holland sche zeil in het Duitsch segel heet, en het Duitsche seil ten onzent touw, kabel of tros genoemd wordt Inzenders van advertentiën hebben tegenwoordig allerlei vreemde woorden voorradig, die zij in onze dagbladen trachten in te burgeren, maar de dagblad- - schrijvers behooren te waken tegen de veroveringen, welke de taal der gras- en spekmoffen op de onze maakt. Hij die in den aanvang van de postboot Edam spreekt dus het woord mail-steamer niet zou toela ten mag geen zèil tusschen twee vaartuigen laten losscheuren of breken. Van de Vereeniging tot Ondersteuning en zedelijke OnUcikkeling van hulpbehoevende Blinden te Utrecht ontvingen we het jaarverslag over 1881. De staat der geldmiddelen wordt niet onbevredigend ge noemd. In de rekening wordt bijna 30000 gulden verantwoord, en daaronder nagenoeg 16000 aan uitbetaalde loonen. Het materieel voor eene kleine drukkerij werd aangekocht. Met instemming nemen wij het volgende letterlijk uit het verslag over In den laatsten tijd is het meermalen voorge komen dat men ons heeft aangeboden door tooneel- voorstellingen of andere publieke vermakelijkheden onze kas te stijven. Met het oog daarop en hopende niet te worden misverstaan, acht het Bestuur het niet misplaatst hier te herinneren dat hoezeer het steeds alle bewijzen van belangstelling waardeert, en alle giften aanvaardt, zonder uit den aard der zaak onderzoek naar de herkomst der giften te kunnen of te mogen doen het niet 'gewoon is zijne goedkeuring te hechten aan-, veelmin aanzoek te doen tot het geven van voorstellingen of uitvoe ringen, die het behoudens vooraf moeilijk met juist heid te omschrijven uitzondelingen, in het algemeen met zijne beginselen onvereenigbaar acht. Dit moge men in 't oog houden bij eventueele aankondigingen in de nieuwsbladen van dergelijke vermakelijkheden »ten voordeele der Blindeninrichting." Door medewerking van onze landgenooten zal de expeditie naar Dicksonhaven met 1 Juli in zee gaan. Intusschen heeft die zaak nog velerlei bezwaren. Alleen het overvoeren der reizigers en van de talrijke benoodigdheden is reeds eene moeilijkheid. Een Nederlandsch schip daarvoor te bekomen, bleek ónmogelijk. Dit zou misschien V» der geheele be schikbare som verslinden. Men heeft dus buitens lands moesten zoeken en schijnt op weg, na herhaalde correspondentie met Nordenskjöld, Sibiriakoff en baron Knoop, in een der noodelijke havens eene scheepsgelegenheid te zullen vinden, die toch al grooter uitgaaf zal eischen dan men eerst had gemeend. Kapitein Burmeister, die reeds jaren de monding der Yenissei bezocht, zal waarschijnlijk het vaartuig der expeditie met zijn stoomschip ver gezellen. Het personeel is nog niet compleet. Dr. M. Snellen gaat als hoofdleider, de luitenant ter zee L. A. H. Lamie zal de astronomische en hydrographische waarnemingen doen en dr. Snellen behulpzaam wezen bij de magnetische bepalingende doctoran dus H. Ekama zal physische observatiën doen, 't noorderlicht, de bijzonnen enz., nagaande genees heer en natuurhistoricus moeten nog gevonden worden. Men moet zich niet voorstellen, dat Dicksonhaven een bewoonde plaats is. Er is niets dan een vrij veilige baaihet land is geheel onbewoond. Er zijn dus geen werklieden, en de leden der expeditie zullen zei ven hun huis en bijgebouwen moeten opzetten. Daartoe moest aHes worden medegevoerd. Men moet overwinteren bij eene koude, die kwik doet bevriezen, zoodat er thermometers met wijngeest moeten gevuld worden. Men moet dus proviand medevoeren voor 700 dagen; er moet aan alles gedacht worden en als alles op de plaats is, zal men den voorraad goed moeten verdeelen. Instru menten van allerlei soort moet men medenemen niet alleen, maar ook wat noodig is om die even tueel te repareeren. Behalve 100 ton steenkolen met kachels, moeten petroleum, tafel- en keukengereedschappen, bedden en beddengoed, kleederen, wapenen, ammunitie, allerlei spijzen die kunnen bewaard worden, erwten, boonen, vleesch in bussen, spek, stokvisch, aardap pelen, gort, meel, suiker, koffie, thee, melk in blikken, limoensap, bessensap, stroop, kaas, azijn, zout, peper, speceeijen, tabak en spiritus worden medegevoerd. Vele geschenken zijn ontvangen. Tevens hoopt men eene kleine bibliotheek, een speeldoos of orgel mede te kunnen nemen. Men moet zelf kunnen smeden, timmeren, verwen, schoenen en kleederen maken en alle werktuigeu daarvoor hebben. Men zal ook zelf moeten koken en brood bakken. En de koude zullen de heef en moeten braveeren. Want men kan niet in de warme vertrekken blijven. Het magnetisch observatorium is door een 60 meter lange gang van het woonhuis gescheidendaar mag niet gestookt worden dat zou de magnetische instru menten storen. Om de astronomische waarnemingen to doen, moet het dak van het astronomisch obser vatorium gedeeltelijk kunnen geopend worden. Wind, weer en noorderlicht moet men in de open lucht ob- serveeren. Elk uur moeten de thermometers worden afgelezen en de thermometers moeten ver genoeg van de woning verwijderd zijn om geen invloed van de uitstraling te ondervinden. De overwintering moge interessant wezen, zij, die er aan deelnemen, zullen zich tallooze oDtberingen, enorm veel ongerief, ontzaglijke koude moeten ge troosten. Zij doen dit, om voor handel en zeevaart, maar vooral voor de wetenschap en meerdere kennis der aarde nuttig te zijn. Jacht op eerebetoon of om effect te maken, kan geen motief hier zijn. Een hoogere ambitie drijft de kloeke mannen om het offer te brengen van twee jaren van hun leven. Mogen zij het met den meest gelukkigen uitslag doenUD.) Een hoofdonderwijzer van een der openbare scholen 2e klasse te Amsterdam heeft aan B. en W. verzocht om een viool, ten dienste van het zangonderwijs. Het gemeentebestuur onderzocht, hoe de andere onderwijzers hierover dachten en algemeen spraken deze den wensch uit, dat aan alle «schoolhoofden", die er om verzochteD, een dergelijk muziekinstrument worde gegeven. B. en W. hebben thans nader advies gevraagd aan de Plaat selijke Schoolcommissievereenigt deze zich met het verzoek, dan zal weldra ook de fidel onder de openbare schoolmeubelen worden opgenomen. (Tijd.) Naaï aanleiding van het tienjarig bestaan van de Standaard wijst genoemd blad op de veranderde positie in die tien jaren. In 1871 gold de antirevolutionaire partij voor eene kerkelijke partij. Nu kampen op kerkelijk terrein vier richtingen om den prijs, en op staatkundig gebied is de anti revolutionaire partij éen. Eén als staatkundige partij. Gelijk uit achterstaande annonce blijkt zullen de bekende Park-meetings dit jaar op 21 Juni plaats hebben in Maison Slroucken te Amsterdam. Voor belangstellenden in den Evangelisatie-arbeid in ons Vaderland zijn deze 'samenkomsten voor Inwendige Zending dagen van blijdschap en genot. Voor de arbeiders in 's Heeren wijngaard zijn ze het middel om met broederen die rijke ervaringen achter zich hebben, van gedachten te wisselen, en te hooren welke wegen anderen tot een begeerd doel hebben geleid. Voor hen die het Christendom in de eerste plaats beschouwen als geroepen om het verlorene te zoe ken, het verlorene onder arm en rijk, onder grooten en kleinen, is deze samenkomst eene gelegenheid die, we twijfelen er niet aan, niet ongebruikt zal 1 voorbijgaan. Der samenkomst zij Gods zegen en een druk bezoek toegewenscht. De heeren jhr. mr. M. J. Schuurbeque Boeije, president van de rechtbank te Zierikzee S. H. Buytendijk, pred. te IJsselstein, C. P. Hofstede de Groot, hoogleeraar te Groningen, P. M. Keller van Hoorn, pred. te Dordrecht, H. P. Schim van der Loeff, pred. te Gouda, J. H. L. Roozemeijer. pred. te Arnhem, en J. R. Steinmetz, majoor van den prov. staf te 's Graven hage, hebben zich vereenigd tot eene voorloopige commissie tot het ontwerpen van bepalingen voor een op te richten Nederland- schen Zondagsbond. Op 4 April zal deze commissie hare eerste vergadering houden te Utrecht. Naar wij vernemen is door den gemeenteraad van Domburg besloten zich tot den Minister te wenden, met verzoek Domburg en Middelburg in gemeen- schap met elkander te stellen door middel van een telefoon. Aan den heer mr. J. G. Sprenger, burgemeester o van Oostkappelle, is op ZEd. verzoek eervol ont- q slag uit die betrekking verleend. q Met ingang van 1 April a. zal het rijkstelegraaf- - kantoor te Kortgene open zijn op werkdagen van 30 half 9 tot 12 uren voor- en van half 2 tot half 4 30 en van half 5 tot 7 uren des namiddags. 11 30 De diensttijd op Zon- en feestdagen blijft xi 30 anderd. - -I-»

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2