gtaatsbegrooting en er zal dus nog wel een jaar voorbijgaan, eer de wetten in behandeling komen en eventueel aangenomen worden. Sinds eenigen tijd wordt door twee heeren Kuipers, Vader en zoon, de eerste landbouwer in het Noor den van ons land, in dagbladartikelen en openbare voordrachten geijverd om eene Hollandsche volks planting te vestigen in Dakota, Noord-Amerika. Het schijnt die heeren gelukt te zijn reeds hier in ons land, uit de aanstaande emigranten, een bestuur te vormen over deze volksplanting der toekomst, die Kuipers-city heeten zou, Kuiper Sr. was natuurlijk tot president van het bestuur gekozen. Vreemd zagen de leden op toen ze vernamen dat de president reeds, buiten hun weten, alleen was vertrokken, en nog vreemder zullen ze hebben op gezien toen ze vernamen dat deze overhaaste afreis noodzakelijk was om gijzeling te ontgaan, waartoe de rechtbank te Heerenveen bereids, voor eene schuldvordering van f 7000 bevel had gegeven. De heeren Harting, Buys Ballot en Opzoomer» hoogleeraren te Utrecht en de heer W. Mallinck- rodt, mede te Utrecht, hebben eene oproeping aan het Nederlandsclie volk gericht, ter ondersteuning van de van have beroofden en uit hunne woningen verdreven Joden in Rusland. Bij eenige boekhandelaars te Amsterdam ligt een adres ter teekening aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, waarin verzocht wordt dat Gede puteerde Staten hunne bekrachtiging zullen ont houden van den post die voor kerkelijke hoogleeraren op de gemeentebegrooting zal worden gebracht. De heer mr. Levy van Amsterdam, handelende over de bekende circulaire van eenige heeren tot vorming van een Multatuli-fonds, geeft in het Han delsblad van heden, van dezen bekenden landgenoot de volgende kernachtige karakterschets »De geestesrichting van Multatuli, het kenmer kende van zijn talent, is snerpende, smadelijke, schrijnende, zieldoorvlijmende critiek. Critiek, die niets eerbiedwekkends, te hoog, niets verhevens, te heilig acht. Critiek als doel, niet als middel, als stormram, niet als grondslag, als moker, niet als truweel. Dergelijk ontzettend wapen nu is enkel veilig in de hand van hem, die aan eene groote mate van rustige onbevangenheid, de gemoedseigen- echap der piëteit paart. Niets echter ontbreekt Mul tatuli zoozeer, als juist deze tweeledige hoedanig heid." In den laatsten tijd hoorden we gedurig van eene ondenvijsmeeting te Monnikendam, geleid door den heer Pierson, waar het, vooral door toedoen van den heer van der Zee, burgemeester van Monnikendam, recht onbeschoft naar toegegaan was. Be Sprokkelaar heeft van een ooggetuige o. a. het volgende vernomen »Tegen half acht ure trad in eene door ons be legde meeting Ds. Pierson op voor eene schare van 800 a 000 personen, van heinde en verre te zamen gestroomd. De grootste stilte heerschte er onder die groote menigte, blijkbaar het gevolg van de boeien de en met degelijke argumenten gestaafde rede. »Na de pauze vroeg de Burgemeester het woord en gebood een der aanwezigen de leiding der Verga dering op zich te nemen. Op dat gebod antwoordde dé bedoelde persoon dat er besloten was de leiding voor dezen avond aan den heer Pierson op te dragen, waarop de Burgemeester liet volgen»welnu, weigert de heer De Bruin met mij in debat te treden, dan wend ik mij als David tot den reus Goliath. En wat nu volgde, gaat alle beschrijving te boven. Evenals een koopman op de markt op een stoel zijn waar staat aan te prijzen, alzoo stond de Bur gemeester op een stoel te schreeuwen en te razen voortdurend zijn glas, dat telkens met wijn gevuld werd, ledig drinkende. De wijze waarop èn de heer Pierson èn de heer De Bruin door hem bejegend Werden, is eigenlijk niet te qualifieeeren, evenmin als de sarrende toon door hem aangeslagen. In één Woord, 'twas min. Verschillende weldenkende libe ralen, wier namen ik verzwijgen zal, schaamden zich voor hun partijgenooten." We plaatsen deze op zich zelf weinig beteeke- nende mededeeling volstrekt niet om iets onaange naams aan de liberalen te zeggen. Heethoofden, die hun fatsoen niet weten te bewaren, zijn er ten allen tijde onder alle partijen. We willen eenvoudig onze bevreemding uitdruk ken dat, onlangs bij de historie-Meng te Rotterdam zoozeer voor de uiting der vrije gedachte werd ge pleit, en men van dergelijk staaltje van wellevend heid in eene der -»doode stedenaan de Zuiderzee zoo weinig hoort. |Urft, School en bending. Wissekerke. Dr. J. Koster, predikant bij de N. H. G. alhier, heeft voor het beroep naar Amsterdam bedankt. Beroepen tot predikant bij de C. G. G. te Amsterdam ds. J. J. Impeta te Schiedam. De classis Walcheren der Chr. Geref. Kerk heeft Woensdag geëxamineerd en tot de bediening des Evangelies toegelaten de heer W. Vrieling, beroepen predikant te Meliskerke. Bevestiging en intrede zullen Zondag a. plaats hebben. Het Bestuur der vereeniging Immanuèl te Oostburg, heeft in zijne vergadering van 28 Maart jl. met eenparige stemmen tot Hoofdonderwijzer aan de met primo Juni e. k. aldaar te openen christe lijke school, benoemd de heer A. B. H. Funcke te Ijlst. LANDBOUW. Het tweede jaar van het bestaan der export maatschappij voor Zeeland was belangrijk gunstiger dan het eerste. Het nadeelig slot-heeft nu bedragen f 1381,34, en een vorig jaar f 2081.23. De directeur, wiens ijver en zorgen zeer terecht, door commissarissen geprezen zijn, hoopt deze zaak, die als iedere nieuwe zaak met allerlei moeilijk heden te kampen heeft, spoedig tot bloei te kunnen brengen, waartoe een voorspoedig jaar voor land-en tuinbouw wel het meeste zou kunnen bijbrengen. De directeur geeft in zijn verslag eenige toelich tingen en practische wenken, waaraan wij het vol gende ontleenen Kropsalade bracht, bij twee duizend kroppen tege lijk verzonden, één cent netto per krop op. Daar deze zendingen in Juni geschiedden waren de ver- koopers met den prijs tevreden. Zomer Worteltjes. De door ons verzondene brach ten gemiddeld 3 a 4 ct. per bosje van 20 en latei- in het seizoen van 10 stuks op. Eenige duizenden bosjes verkochten wij voor rekening van Z.-Holland- sche vrienden. Daar wij echter, toen de oogst van dit artikel begon, nog niet met deze heeren in be. trekking stonden, hebben wij geene gelegenheid ge had de eerste worteltjes te verkoopen, die natuur lijk de hoogste prijzen opbrengen. Na alles wat ik over deze cultuur vernomen heb, beveel ik die dringend ter navolging in onze provincie aan. Ik moet er echter uitdrukkelijk bijvoegen, dat men zoowel wat soort als behandeling aangaat, geheel de Zwijndrechtsche methode dient te volgen en raad ik eiken belanghebbende aan zich ter plaatse op de hoogte te gaan stellen. Van bevoegde hand wordt verzekerd dat men verleden jaar gemiddeld f 600 per hectare maakte, meer bepaald in de ge meente Zwijndrecht. waar 50 hectaren met zomer- wortels verbouwd werden. Aardappelen. Ongeveer 3600 manden nieuwe aar dappelen verkochten wij in Engeland voor rekening van bovengenoemde vrienden. De prijs was zeer laag maar wij maakten evenveel als andere expor teurs. Of de omstandigheden het toelaten dit artikel ook in Zeeland in het groot te verbouwen, alleen voor de Engelsche markten bestemd, moet ik ter beoordeeling aan bevoegder personen over laten. Dat het voor onze Maatschappij hoogst ge- wenscht zoude zijn, behoef ik u niet te betoogen. De markt van winter aardappelen was gedurende het geheele seizoen, in Engeland ongekend laag. Naar Holland consigneerden wij eene partij Zeeuw- sche blauwe, waarvan een gedeelte aan particulieren verkocht werd, terwijl het overige gedeelte op de rekening van het loopende jaar zal komen. De omstandigheid dat er bij keuring nog al vele zieken onder bleken te zijn, werkte den verkoop zeer tegen. Ik zie echter voor het vervolg veel voordeel in dezen handel, waarvoor het vorige jaar al bijzonder ongunstig, was. Komkommers. De uitvoer hiervan is, ondanks de ongimstige omstandigheden, die oorzaak waren dat sommige verbouwers hunnen geheelen oogst zagen mislukken, met omstreeks 7000 stuks ver meerdert^ .v ij verzonden ruim 27000 tegen 20000 in 1880. De kwaliteit was over het algemeen slecht; de goede brachten echter bevredigende prij zen op, Werkt de weêrsgesteldheid mede, dan mo gen wij dit jaar eene groote vermeerdering verwach ten en blijf ik de cultuur dezer vrucht zeer aan bevelen, te meer daar deskundigen, die in het vorige jaar met gunstigen uitslag geëxporteerd heb ben, mij verzekeren dat bij vereischte zorg vóór en kennis van het product de betrekkelijke opbrengst belangrijk vergroot worden. Nog zij vermeld dat wij in de maanden Mei en Juni 75 bak-komkommers voor 12'/2 en 10 cent netto verkochten, waarbij ik doe opmerken dat ook groote hoeveelheden tegen deze prijzen gemakkelijk te plaatsen geweest waren. Augurkjes. Dit artikel durf ik voor verzending in verschen toestand niet aanbevelen omdat het onmogelijk is de zendingen, den dag na de ver pakking, ter markt te krijgen. Door den langen tijd dat ze in de manden blijven, ontstaat er broeiing en gaat de waarde verloren. Ik vestig echter de aandacht van hen, die deze groente op groote schaal wenschen te verbouwen, op de industrie die in den Beemster bestaat om augurkjes in oxhoofden in te zouten en geloof te kunnen ver zekeren dat daarmede goede resultaten verkregen worden. Door onze tusschenkomst werden negen oxhoofden in Engeland verkocht. De opbrengst was gemiddeld f20bruto per oxhoofd. Met het inzouten kan de Export-Maatschappij zich belasten en de augurkjes dus in verschen toestand inkoopen. Sjalotten. De goede verwachting, die ik daarom trent in mijn vorig verslag uitsprak, heeft zich ge heel verwezenlijkt. De opbrengst beliep netto van f 14 tot f 17 per hectoliter. De uitvoer bedroeg slechts 10 hectoliter maar ik verwacht dit jaar een groote vermeerdering daar het mij bekend is dat de cultuur van dit product aanzienlijk uitge breid zal worden. In Juli kan de verzending reeds een aanvang nemen. Stoksnijboonendte wij in 1881 niet exporteerden zijn wel aanbevelenswaard. De kwaliteit moet ech ter zeer mooi en vooral egaal zijn. Ware er voor raad geweest dan had ik gelegenheid gehad duizenden stuks, tegen goede prijzen, te verkoopen. Kool was niet overvloedig genoeg om behoefte aan uitvoer te doen ontstaan. Ik ontraad voor het tegenwoordige de verbouwing van dat product, dat wegens te groote zwaarte en de noodzakelijkheid om het in manden te verpak» ken te veel vracht- en emballagekosten moet dra gen om met succes geëxporteerd te worden. Slechts bij indienststelling eener vrachtboot direkt op Londen of eene andere Engelsche haven, zoude men die cultuur op nieuw in overweging kunnen nemen. Kroten. Hiervan begon de verzending eerst in het laatst des jaars en gaf goede resultaten. Naar ik dezer dagen vernam, wordt dit artikel in den laatsten tijd voor fabrieken in het binnen land van Engeland gevraagd. Tot welk doel men het aldaar gebruikt, is mij onbekend. Alleen weet ik dat de kroten fijn gestampt en in vaten ver pakt derwaarts gezonden worden. Ik zal trachten het noodige daarvan te vernemen daar zulks wel licht gunstig op den verkoop zoude kunnen werken. Uien. Dit artikel dat ik gerust het belangrijkste voor onze maatschappij durf noemen, werd ten be drage van 139945 Kg. of ongeveer 2332 hectoliter voor eigen rekening of in commissie geëxporteerd. In de 10 maanden van het vorige jaar was het be drag Kg. 850.00 of ongeveer 1416 hectoliters. Door de voortdurend lage prijzen, het gevolg van den zachten winter, bleef de uitvoer in de laatste maanden des jaars verre beneden de verwachtign. Slechts Kg. 19906 werden verzonden tegen Kg, 52000 in denzelfden tijd van het verledene jaar. Ware de oogst, wat de kwaliteit betreft, gunstiger geweest dan hadden wij vele consignatiën gehad van partijen, die thans te nat waren omverzonden te worden. De hoogste prijs, die wij maakten was f 3.15 bruto per 50 Kg. tegen f5.in 1881. In het begin van het seizoen werden in sommige streken der provincie vrij hooge prijzen besteed en daar tegen hadden ook wij aanzienlijke hoeveelheden" kunnen krijgen. Daar deze inkoopen echter op spe culatie geschiedden en niet in evenredigheid stonden tot de prijzen, die men in Engeland konde maken, meende ik mij daar geheel buiten te moeten houden en ben over dit besluit thans dubbel tevreden daar de verkoopen zeker me groot verlies hadden moe ten geschieden. Hoogere prijzen dan de onze zijn aan geen der Engelsche markten gemaakt. Alleen de kleine inmaak-uitjes, die ik dit jaar voor het eerst uitvoerde, gaven betere resultaten en kocht ik die zooveel mogelijk tegen prijzen, waar- 1 mede de verkoopers allen zeer tevreden waren. Behalve het uitzoeken daarvan na den oogst, beveel i

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2