Nieuwe Goesche Courant, 1882, Zaterdag 1 April. Chr is tel ijk'historisch blad voor Zeeland. BINNENLAND. J\°. 886. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- ivond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pev drie maanden franco1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN G. WIJTMAN, te Middelhuig Wed. A. C. en JOKE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Agent voor Dordrecht en Omstreken: de heer H. J. KOEBRUGGE. Door de afdeeling Goes der centrale liberale Kies vereeniging is tot candidaat voor het lidmaatschap der Provinciale Staten (vacature Jhr. van Citters) gesteld aar. C. de Witt Hamer, arrondissements schoolopziener te Goes. Op den burgemeester van Waarde, den heer J. Vereeke waren 7 stemmen uit gebracht en op den heer Hamer 10. Aan de gemeente Kruiningen is een Rijkssub sidie voor het verbouwen van schoollokalen ten van f 5880 verleend. Morgen, 1 April, zal de Postpakketdienst ook uit gebreid worden tot het buitenland. Uit de bepalin gen betreffende dezen tak van dienst in de Staats courant voorkomende, blijkt het volgende 1. Met 1 April e. k. treedt de dienst der pakket- post in het verkeer met het buitenland in werking. In Nederland worden aanvankelijk voor den dienst aangewezen de kantoren die voor het binnenlandsch verkeer zijn opengesteld. De andere landen, tot dien dienst toegetreden, zijn in eeu tabel vermeld, opgenomen in de St.-Ct. no. 76. 2. Het in Nederland te heffen port is mede in die tabel opgegeven. Dit port moet door de afzenders worden gekweten met frankeerzegels, op de adreskaart, bedoeld bij 6, vast te hechten. Indien een pakket van buitenlandschen oorsprong aau een nieuw adres in het binnenland wordt verzon den, is bet bij art. 2 der wet van 21 Juni 1881 {Staats blad no. 70) bepaalde port verschnldigd. 3. Van de pakketten voor het buitenland is geene aangifte der waarde toegelaten. Er bestaat voor die pakketten evenmin gelegenheid tot bespoedigde bestel ling of het erlangen van een bewijs van ontvangst door den geadresseerde. Tegen betaling van een recht van 5 cents kan de afzender een bewijs van de ter post bezorging van het pakket bekomen. 4. Van de verzending naar bet buitenland zijn uitgesloten pakketten, zwaarder dan kilogram pakketten, waarvan de inhoud meer dan 20 kubieke decimeter bedraagt; pakketten, die langs een hunner vlakken eene grootere afmeting dan 60 centimeter hebben levende dieren c. voorwerpen of zelfstandigheden, die aan ontplof fing of zelfontbranding blootstaan, of op eenigerhande wijze gevaar kunnen opleveren d. pakketten, die brieven of schriftelijke mededee- lingen, een brief vervangende bevatten; e. voorwerpen, die in het land van bestemming of in een der landen, waarover het vervoer geschieden moet, niet worden toegelaten. De postbeambten zijn bevoegd, bij het ter post be- aorgen der pakketten, van le afzenders te verlangen, dat zij hun gelegenheid geven, zoo noodig, door het openmaken der pakketten, zich te overtuigen, dat daarin geene voorwerpen zijn gesloten, waarvan de verzending verboden is. 5. Zorgvuldige inpakking in dier voege, dat de voorwerpen, in het pakket gesloten, gedurende het i vervoer voor schade zijn gevrijwaard en aan den I inhoud niet kan worden geraakt, zonder de sporen van de wederrechtelijke opening te vertoonen, wordt aanbevolen. Verzegeling met lak of lood, of op eene andere wijze door middel van een stempel, die van een ge slachtswapen. naamcijfer, of ander merk van den af zender voorzien is, wordt in elk geval vereischt. Oningepakte voorwerpen kunnen niet naar het bui tenland worden verzonden. 6. Elk pakket moet voorzien zijn van een daarop geschreven of vast/ekleefd of daaraan vastgehecht opschrift, vermeldende den naam en de woonplaats van den geadresseerde. Daarenboven moet door den afzender bij elk pakket eene adreskaart, benevens zooveel exemplaren eener douane-verklaring worden gevoegd, als in de tabel, bij 1 vermeld, is aangewezen. De formulieren der adreskaarten en der douane- verklaringen zijn tegen betaling van x/3 cent voor twee stuks verkrijgbaar aan de kantoren en bijkantoren der posterijen, benevens bij de rijksdepothouders van post zegels. De strook der adreskaart mag in het verkeer met het buitenland niet voor schriftelijke mededeelingen wor den gebezigd. 7. De postbeambten belasten zich met de vervul ling van alle douane-foimaliteiien die bij den invoer hier te lande van pakketten van buitenlandschen oor sprong worden gevorderd. De verschuldigde belasting wordt ter plaatse van bestemming, tegen uitreiking van het pakket, van den geadresseerde ingevorderd. Weigert de geadresseerde de betaling der belasting, dan wordt het pakket niet afgegeven. 8. Ten aanzien van pakketten, die om de eene of andere reden niet kunnen worden besteld, geschiedt mededeeling aan den afzender, met verzoek, zich te verklaren omtrent de nadere bestemming aan het pak ket te geven. 9 Wegens het verloren geraken of het beschadigen van een pakket wordt, het geval van overmacht uit gezonderd, sehadevergoeding verleend van het werkelijk bedrag der geleden schade Die vergoeding bedraagt echter in geen geval meer dan f 7.50 voor een pakket. Er zal, te rekenen van 1 April e. k., gelegenheid bestaan om eiken Zaterdag met de stoomschepen der Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaartmaat schappij brieven naar de Vereenigde Staten van Amerika te verzenden. De gemelde stoomschepen zullen met dat tijdstip beurtelings van Amsterdam en van Rotterdam afvaren. Er worden met deze stoomschepen geen andere brieven en verdere stuk ken verzonden dan die voorzien zijn van eene aanwijzing op het adres, dat de verzending daarmede verlangd wordt en in den vroegen morgen van den vertrekdag van het stoomschip ten postkantore te Amsterdam of te Rotterdam voorhanden zijn. Wij hebben kennis genomen van een zeer uit voerig rapport van eene commissie, daartoe door de voornaamste liberale kiesvereenigingen benoemd en bestaande uit de heerenA. F. K. Hartogh, (kiesv. Burgerplicht te Amsterdam)T. M. C. Asser, (kiesv. Grondwet te Amsterdam)D. Van Tienen Jansse, (Vrijzinnige kiesvereeniging te Dordrecht); G. Belinfante, (kiesv. Grondwet te 's-Hage)C. C Dutilh, (kiesv. Algemeen Belang te Rotterdam); J. Hoos Nzn., (kiesv. Burgerpligt te Rotterdam) P. G. Bijstra, (kiesv. Rotterdam te Rotterdam)J. G. Philippi, (Vrijzinnige kiesvereeniging te Rotterdam) G. H. Van Bolhuis, (kiesv. Utrecht te Utrecht). Uit dat verslag der commissie blijkt, dat ook deze geen afdoende verbetering in den staatkundigen toestand mogelijk acht zonder Grondwetsherziening maar evenzeer dat deze thans niet verkrijgbaar is. Er moet daarom een oplossing binnen de perken der Grondwet gezocht worden, namelijk door census verlaging, waartoe het rapport echter geen cijfers aan de hand geeft, wat de wetgever behoort te doen. Verder acht de commissie vaste kiesdistricten noodig, dus groote districten (geene provinciale), ora het getal Kamerleden gelijken tred te laten houden met de bevolking en dan volgens het propor tioneel stelsel. Die veranderingen zal men, volgens het rapport, wellicht het best bij afzonderlijke ont werpen aan de orde stellen. We kunnen niet zeggen dat deze commissie »nieutolicht" over het vraagstuk der kieswether vorming heeft verspreid. De jaarlijksche vergadering van aandeelhouders der y>MaatscJiappij van Levensverzekering" «Dordrecht" werd Donderdag 23 Maart in haar kantoorgebouw alhier gehouden, onder leiding van den commissaris voorzitter, mr. F. N. Sickenga. Bij het verslag drukten directeuren hunne tevre denheid uit over den gang van zaken, die, met het oog op de omstandigheden, welke daarop invloed uitoefenden, gunstig is, terwijl de uitkomsten aan de verwachting beantwoorden. Er werden 11,425 voorstellen ter verzekering aangeboden, waarvan 114 niet en 5 slechts voorwaardelijk tegen ver hoogde premie zijnaangeuomen. De sterfte onder de verzekerden was belangrijk minder dan door de sterftetafels werd aangegeven, wat eene aanzienlijke winst op de uitkeering gaf, omdat de verzekeringen bij overlijden verreweg het talrijkst zijn. Aan de N. R. Ct. wordt medegedeeld dat door de Belgische Regeering is besloten tot den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Antwerpen naar Baarle-Nassau, en dat aan de Noord-Brabant- sche Duitsch-Spoorwegmaatschappij vermoedelijk con cessie zal worden verleend voor een spoorweg van Baarle-Nassau naar Boxtel. De Haagsche correspondent van de Zutph. Ct, meent, dat de commissie van rapporteurs drie maan den noodig zal hebben voor haar verslag over de wetten betreffende de militie en de schutterijen. Zij is op reces uiteengegaan en het zal dus wel het laatst van Juli worden eer dat rapport gereed is. Moeten daarop de ministers van Oorlog en Binnen- landsche Zaken antwoorden, dan zal het zittingjaar verstreken zijn eer het wetsontwerp in staat van wijzen verkeert. Met September komt het adres debat, dan de Indische begrooting, vervolgens de

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1