lerfi, Afrooi «tr Sending. GEMENGDE BERICHTEN. MENGELWERK lingen der lagere school bekend behooren te zijn. Die hoogleeraar. meent dan ook een bedroevende! terug gang te bespeuren en wijst er op, dat de studie zich tneer en meer tot examen-st die bepaalt. Uit de facul teit der geneeskunde gingen vele en velerlei klachten Op, vooral over de tegenwoordige wijze van inrichting der medische studiën. Een der hoogleeraren Klaagt Over minder last voor wetenschappelijk onderzoek en voor practisch werken bij hen die voor de eerste maal Onder zijn gehoor kwamen en dat er te veel lesuren Zijn Een ander lmalt de klacht over de nadeelen van de overlading bij het voorbereidend onderwijs en dringt aan op verlaging van de eischen der toelatingsexamens en vereenvoudiging van de programma's van het mid delbaar en gymnasiaal onderwijs. Het behoud van het arts-examen in zijn tegenwoor- digen vorm werd door deze sterk afgek urd, omdat de examenstudie de z o vruchtbare africhting in de plaats van de vrije studie dringt. Prof. Donders ver klaart, dat de zin voor zuiver wetenschappelijke onder werpen die bijzondere geestesinpanning vorderen, is verloren gegaan ten gevolge van het practisch staats examen. De afgetreden prof. Loncq noemt het niet alleen beleedigend voor de geneeskundige faculteit maar naar zijne innige overtuiging zeer schadelijk voor de studie. Een krachtig hoorhoor mag bij dit oordeel van deskundigen en onbevooroordeelden wel uitgeroepen Worden. Be Standaard meldt dat de heer Sickesz, lid der Tweede Kamer voor Zutfen, voornemens is weldra zijn mandaat neer te leggen. Spurgeon en Moody. Twee namen in de christen-wereld wel bekend. Onze vriend, de heer van Gheel Gildemeester heeft onlangs in een door hem vertaald werkje een korte Schets gegeven van het leven en dë bijna onge looflijke werkzaamheid van den prediker der Metro- politian Tabernacle. Zijn woord bereikt duizenden, maar zijne geschriften tienduizenden. Sinds jaren zijn de leerredenen van Spurgeon bekend waar Engelsch gesproken wordt en de halve wereld spreekt Engelsch. Voor velen zijn deze preeken de eenige stichtelijke lectuur. In ons vaderland kan men juist niet zeggen behoefte aan preeken te hebben. Ze worden bij massa's uitgegeven. De heeren Höveker en Zoon willen 26 leerre denen van Spurgeon (reeds 3 seriën zijn verschenen) in den loop van éen jaar uitgeven, tot den prijs van f 1.90. De twee eerste in êene aflevering ver- eenigd, zijn reeds verschenen. Dat ditmaal de vierde serie geopend wordt is bewijs genoeg dat ook in ons vaderland het talent van deti genialen man, wens portret de eerste af levering versiert, op prijs gesteld wordt. Bij dezelfde uitgevers verscheen van den bekenden Amerikaan Moody, een geheel in zijn bekenden geest geschreven tractaat getiteld de Heer komt. De heer Moody wenscht de koude en vormelijke ge» meente optewekken, door haar te doen uitzien naar de wederkomst des Heeren, en bepleit dit zijn onder werp o. i. op degelijke en deugdelijke gronden. We recoramandeeren onzen lezers de kennismaking. Tot predikant bij de C. G. G. te Baarland is beroepen ds. J. Middel te Gouda. Men schrijft uit Leiden: De aanneming tot lidmaten der leerlingen van de moderne predikanten alhier zal Donderdag a. s. plaats hebben te Zoeterwoude in eene particuliere woning. Terstond na de aanneming zal, ten over staan eener Commissie uit den kerkeraad van Zoe terwoude, overeenkomstig art. 40 van het Reglement op het godsdienstonderwijs, de bevestiging plaats hebben. Den daaropvolgenden Zondag zal, in de Pieterskerk aldaar, eene toespraak tot de aldus aangenomen nieuwe leden der gemeente gehouden worden. Zaterdag 1 April a. s. hoopt de afdeeling «Zeeland" van de Vereeniging van Chr. Onderwij zers eene vergadering te houden te Vlissingen in de Chr. school aldaar, aanvang 's morgens 10 uur, Op de agenda komen voorBijbelsch onderwerp: »Simson" Paedagogisch onderwerp Verhooging op de lagere school" Wetenschappelijk onderwerp: *B, ter Haar." De bomschuit Onbestendig, van den reeder A. Krul Pz., te Scheveningen, is Zondagmiddag in open zee, in 't gezicht van Zandvoort, met man en muis vergaan. Des avonds 6V2 uur bevond zich een ander vaartuig in de nabijheid van liet veronge lukte vaartuig, dat eenige oogenblikken te voren nog in goeden staat bleek te zijn. Later werd de romp van de bom omgekeerd drijvende gevonden. Het vaartuig was slechts een half jaar oud en kwam van de schrobnetvischvangst te huiswaar schijnlijk is het door een grondzee van ter zijde aangegrepen en toen omgeslagen. De bemanning bestond uit de volgende personen: Dirk Grootveld, stuurman, 31 jaren, Jan den Heijer, 50 jaren, Engel Pronk, 35 jaren, Frcderik Pronk, 29 jaren, Maar ten Rog 22 jaren, Klaas Grootveld 21 jaren en Komelis Rog 14 jaren. Zes hunner waren gehuwd en laten weduwen en kinderen na. Van de opva renden waren vijf broeders of zwagers. In het Koninginnedok te Aunsterdam is het stoomschip Surrey van Londen, gedokt. Dit schip, een groote boot, van bijna dezelfde afmetingen als de 'schepen der maatschappij Nederland, is door de Koninklijke Stoombootmaatschappij voor de Ame- rikaansche vaart gehuurd en zal ruimte voor dui zend emigranten aanbieden. Men hoopt met Mei a. de electrische spoor weg van Amsterdam naar Zandvoort in werking te zien. Na Berlijn zal dit de eerste electrische spoorweg in Europa zijn. Volgens bericht uit Kiew aan" de lier old is aldaar eene verordening verschenen, waarbij aan de Israëlieten wordt gelast, hunne woonplaatsen in de handelswijk Poldal te verlaten en zich aan de overzijde van het kanaal in de voorstad te vestigen. Verder is is het aan Joodsche dienstboden, wanneer zij niet mettenvoon in Kiew gevestigd zijn, verboden om in hunne dienstbetrekking te blijven en moet de Joodsche bevolking hare christen-dienstboden ontslaan. Het aantal landverhuizers uit Europa naar de Vereenigde Staten van Noord-Ajnerika is nog grooter dan verleden jaar. Tot dusver zijn sedert lo. Januari 11., volgens een telegram uit Phila delphia aan de Timeste New-York 43,646 emi granten aangekomen, of 13,795 meer dan in gelijk tijdvak van het vorige jaar. Men verwacht dat hun aantal tegen 1 Mei 100,000 zal bereiken. De meeste landverhuizers zijn Duitschers en velen hunner zijn niet van geldelijke middelen ontbloot. De leren en Scandinaven komen eerst in Mei. De instructie in de zaak-Bernays vordert zeer goed en met den dag vermeerderen de bezwarende getüigenissen en aanwijzingen tegen Armand Peltzer, die, zooals meer en meer blijkt, de bewerker van den aanslag op den advocaat Bernays geweest is, waarvan zijn broeder Lëon niets meer dan de materieele uitvoerder was. Aan den anderen kant blijkt, dat elk vermoeden tegen de weduwe Bernays geweken en zij van het politie-toezicht ge heel ontslagen is, en hoogstens nog slechts als ge tuige in deze treurige zaak zal optreden. Deze uit komst van het gerechtelijk onderzoek is inderdaad een vroolijke lichtstraal in deze afschuwelijke mis daad. Zondag is te Brussel in het hotel de V Europe een Ajnerikaansch advocaat, Goodehue geheeten, in hechtenis genomen, in wien de justitie een belang rijke vangst gedaan moet hebben. Hij schijnt name lijk medeplichtig te zijn aan den diefstal van bijna 2 millioen, in het bisschoppelijk paleis te Doornik gepleegd, en bekend te zijn met het verblijf van den kanunnik Bernard, in wiens naam hij aan msgr. Durnont te Villers-Perwin moet hebben voor gesteld 40 pet. van het gestolen geld, onder zekere voorwaarden, uit te keeren. Tot de eer van dezen moet worden gezegd, dat hij onvoorwaardelijk ge weigerd moet hebben over dergelijk voorstel zelfs in onderhandeling te treden. Men vleit zich thans ook den voort vluchtigen kanunnik Bernard machtig te zullen worden. De menseli en een dier. Onder de «nieuwigheden" waarmee de beschaafde wereld zich eenigeu tijd bezig hield, behoort de groote olifant uit den Londenschen dierentuin, die aan den Amerikaan Barnum verkocht was, maar niet weg wilde. Hij is Zaterdag vertrokken; ziehier hoe zijn ver trek beschreven wordt: «Jumbo, de groote Afrikaansche olifant, is op weg naar Amerika. Wij hebben de geschiedenis van Jumbo reeds medegedeeld, doch wij komen nog eens terug op de ontzaglijke opwinding, door zijn vertrek veroorzaakt omdat het Britsche volkskarakter zoo aanschouwelijk gekenschetst wordt door deze beweging. Ze was gedeeltelijk belachelijk, omdat ze over dreven werd en betuigingen van sympathie tot in het bespottelijke werden opgeschroefd, doch in de eerste en voornaamste plaats was ze eerbiedwaardig, omdat het goede hart van het volk er uit sprak en weder bewijzen werden gegeven van die groote liefde der dieren, welke het Britsche volk eervol onderscheidt. De Engelschen konden niet dulden dat het groote »stomme dier" bedrogen en misleid werd om het in een kooi te lokken, waarin het over de zee zou gezonden worden. Toen Jumbo in het hok op wielen was gelokt door zijn vriendin Alice, en hij geketend werd aan voorpooten en snuit terwijl hij angstig trompetterde, en voor zijn oppasser Scott knielde, klonken de welgemeende verwenschin- gen van honderden mannen en weenden vrouwen en kinderen. »Ze moesten die teerhartigheid liever be wijzen aan menschelijke emigranten, die naarAmerika gedreven worden" zegt menigeen, doch als men zijn medelijden uitstelt totdat het waardigste voorwerp er van onder onze oogen komt, loopt men gevaar hardvochtig en ongevoelig te zijn geworden tegen den tijd, dat dit plaats heeft. Het volksgevoel dat nu gewekt is zal menig dier ten goede komen, want het zal onnadenkenden (en de meeste wreedheid komt voort uit gebrek aan verbeelding en nadenken) er aan herinneren, dat dieren ook gevoel hebben en lijden kunnen. De tocht van Jumbo door de straten van Londen, verdient door een episch dichter beschreven t€ worden. Het was tusschen middernacht en zonsop gang dat het overbrengen plaats had, doch de straten waren met honderden gevuld en langs den Theems was het zwart van de menschen die zijn inscheping wilden zien. Acht groote karrepaarden waren voor de eiken houten pakkist op wielen gespannen, waarin Jumbo was opgesloten. De weg tot de straat was geheel met dikke planken belegd, doch telkens zonken de wielen toch in den grond en een paar honderd werklieden waren telkens bezig om de kar mei dommekrachten weder te lich'ten. Om elf uur 's avonds was men na acht uur arbeids eindelijk bij het hek. Jumbo werd nu onrustig er wierp zich vaak met kracht tegen de wanden van zijn pakkist waarop het adres gespijkerd werd Barnum, Bailey and Hutchinson, New-York, U. S. A. Daar Jumbo zevenduizend kilo's weegt, liep de kist groot gevaar om te vallen, doch Scott, die zijn avondeten was gaan nemen, kwam overhaast aan- loopen en nu werd Jumbo ommiddellijk weer rustig. Het laatste eindje weg tot de straat gaf aan tien karrepaarden nog drie uur werk eer het hok buiten den dierentuin was. Jumbo trompetterde met wilde kracht, toen om halftwee 's nachts de tocht door de straten begon. Door elf paarden getrokken ging de kar in draf voort. Een lange reeks rijtuigen volgde, als ware het eene lijkstatie. De geheele weg naar St. Katherine's Dock was door politie afgezet. Overal was licht in de huizen en op de balkons stonden in devreemste costumes mannen en vrouwen, die Jumbo vaarwel wuifden. In gestrekten draf liepen honderden welgekleede heeren Jumbo's kar achterna. Velen volgden te paard en in hansoms. Telkens moest de kar even stil houden om de rookende wielen en assen, die dreigden vlam te vatten te laten bekoelen en in te smeeren. De laatste driehonderd el van den weg gin?

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2