Nieuwe Goesche Courant, Ch r is tel ij k-h is tor isck hind voor Zeeland I tinsdag 28 Maarl. 884. Twee wegen en één doel? BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 are, behalve op 'Christelijke feestdagen Prijs pe1* drie maanden francof 1,50. P. G. Enkele nommers 0,05. UITGAVE VAN WIJ ISA ft', Ie Middelhuig en >led. A. C. DE JONGE, Ie Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1—6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Agent voor Dordrecht en Omstreken: de heer J. KOEBRTTGrGKE. Als het waar is, dan loopt het de spiegaten uit. »Wat Hetgeen Het Vaderland zegt te hebben vernomen. »En dat is Dat het Ministerie de kiesbevoegdheid alleen in de steden zou willen uitbreiden. Dan immers krijgen de anti-liberalen, dat is, de roomschen en de anti-revolutionairen, weer steenen voor brooddan wordt, gelijk door de schoolwet van '78, het onrecht in plaats van weggenomen in het oogloopend verhoogddan wordt de al gemeen erkende wanverhouding tusschen het volk buiten en de volksvertegenwoordigers in de Kamer des te schreiënder dan wordt nog eenmaal, zoo als aan Israël in Egypte, als antwoord op de rechtmatige klachten de miskenning en verdrukking verzwaard. Maar, indien de overmoed der machthebbende k liberalen zóó groot is, dat ze ook zulk een voorslag aandurven, dan want onrecht wreekt zich is him val des te zekerder, en de schande voor .het Ministerie-van Lijnden des te onuitwisbaarder. Zoo heel gerust zijn we echter niet; dewijl we -ons herinneren, dat de Minister van Lijnden bij ge legenheid van een debat over het onderwijs tegen de anti-revolutionairen gezegd heeft, dat ze stil [moesten zijn, om reden zij nog altijd het tegendeel hebben gekregen van hetgeen zij zoo vurig begeer- den, dat is, nog altijd, als Israël, verzwaring van Idsten op hunne klachten. En hij zou nu door den daartoe gekozen Minister de daad wel eens .bij het woord kunnen voegen, i Daarbij komt, dat wij ons langs zoo meer over tuigd houden, dat er, op politiek gebied, o zoo weinig eerlijke liberalen zijn. De breede kring der zooge- naamde liberalen toont zich tegenover zijne tegen standers tot bijna alles instaat. We weten daarenboven, dat die kring niet slechts |op behoud maar op uitbreiding van macht bedacht, reeds tijden aan een op vermeerdering van kiesge rechtigden in de steden als verlangen van zijn hart 1 gewezen heeft. De liberalisten weten wel, dat voornamelijk in de •teden het geliberaliseerde »denkend deel der atie" zit. Daar wonen de mannen van capaciteiten terwijl het algemeen op de dorpen de orthodoxe mme boeren" wonen. (Die echter van hetgeen, arover de strijd onzer dagen in den grond gaat, er verstand hebben dan vele heeren.) En is grondwetsherziening en alzo o het opnemen capaciteiten in de kieswet, zonder «concessiën" willigingen) aan de anti-revolutionairen, niet ogelijk, zie, dan bereikt men, door eensus-verla- allèen in de steden, toch voor een groot deel doel. De capaciteiten nu, die, in weerwil dier verla- nog buiten gesloten blijven, kunnen, zooals de heer Buis en anderen reeds hebben opgemerkt, door belasting-hervorming wel in den kiezerskring worden opgenomen. Langs deze twee wegen is het misschien wel mogelijk ook ten deze hun doel te bereiken en hun politieke tegenstanders als in '78 een poets te bak ken ja hun, wijl zij met den buit weggaan, te laten toekijken. Geloof ons, aan slimbeleid ontbreekt het niet. Maar wij vragenals nu belasting-hervormingen komen met een politiek doel, met het doel om de liberale capaciteiten in den kiezerskring op te ne men, of dan de anti-liberalen toch niet alle reden hebben zoodanige voorstellen te verwerpen Als men ook om redenen daar buiten gelegen wetten indieut, dan zouden wij zeggen, dat zij toch ook om redenen daar buiten gelegen mogen ver worpen worden. En wijl belasting-wetten toch altijd moeielijk eene meerderheid krijgendewijl zij allicht een deel der liberalen mishagen, zoo zouden, indien men onverhoopt bovengenoemdtn koers uit wildede anti liberalen veel kunnen verijdelen en mitsdien voor komen. «Schipper! liondt een oog in 't zeil." Doch laten wij een weinig geduld hebben; het zal weldra blijken of »Het Vaderlandgoed was ingelichtweldra' blijken, of de regeering bereids den eersten der twee genoemde wegen wil opgaan. Is het zoo; dan krijgen bij vernieuwing de libe ralen gelegenheid van hunne liberaliteit waarvan wij, het is zoo, geen hoogen dunk hebben eene proeve te leveren. De Savornin Lohman's voorstel. Is het zoo, m. a. w., is Het Vaderland goed inge licht, onthoudt er dan ons bij of de Middelburgsche en de Nieuwe Rotter damsche Courantals vertegen woordigers der oud, fanatieke liberalisten, zoo danig voorstel niet even recht redeneren als zij thans het voorstel inzake den bouw en de in richting der christelijke scholen van den heer de Savornin Lohman krom heeten. Voor en tegen te pleiten zelfs in een zelfde zaak zou haar blijkbaar niet moeilijk vallen. Niet onduidelijk blijkt, dat de Middelburgsche in plaats van overeenkomstig Lohman's voorstel artikel 4 der schoolwet te willen wijzigen, dat artikel wel zoo lief wat zag verscherpen en dus de onbillijk heid tegenover de Christelijke scholen nog wat hemeltergender zag worden. Zij acht zich niet alleen «verplicht op het beden kelijke der wijziging te wijzen"; maar schrijft daaren boven »Van het standpunt der strikte logica is zelfs de slotbepaling van art. 4, voor zoover daarin aangenomen wordt dat niet alles, wat voorge schreven wordt voor het openbaar, verbindend behoeft te zijn voor het bijzonder onderwijs, moeie lijk te verdedigen." - Alzoo wat de heer Lohman wil is «bedenkelijk", maar logisch en goed zou het wezen, als de voor* standers van christelijk onderwijs bij de wet ver plicht werden hunne scholen even kolossaal te bouwen en even weelderig in te richten als die van het staatsonderwijs. Wat dunkt u, is het niet om kippevel van te krijgen? Metterdaad, het is brutaal. »Zie, dan zouden toch de christelijke scholen er wel onder moeten. Gebouwen van f 20.000 tot f 100.000 zou toch wel him beurs niet toelaten." 'tis wonder, dat de Middelburgsche er dit ter aanbeveling maar niet bijschreef. Dat zij ook tegenovergesteld, ook voor het voorstel des heeren Lohman zou kunnen pleiten, stemt niet slechts gij, maar ook wel zij toe, wanneer wij den stand der zaken slechts een oogenblik omkeeren. Neem aan, dat liet staatsonderwijs christelijk, dus in onzen geest ware, en dat het zoogenaamd neu trale, door de liberalen begeerde onderwijs door hen zei ven moest bekostigd worden, na aan het christelijke staatsonderwijs in elk opzicht te hebben meê betaald, wat dunkt u, zou de Middelburgsche en de Nieuwe Rotterdamsche dan schrijven zoo als nu Mogelijk wil de Middelburgsche zich daar weieens over uitspreken? De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het district Steenwijk, ter vervanging van den heer van der Hoop van Slochteren, is bepaald op Dinsdag 11 April, de eventueele herstemming op 25 April. Tengevolge van de opnieuw gevoerde onderhan delingen, is het tractaat van handel en scheepvaart tusschen Frankrijk en Nederland Zaterdag geteekend. Bij het tractaat. wordt geene wijziging gebracht in de tarieven van het vorige tractaat, maar door de redactie is tot zekere hoogte aan de wenschen van Nederland te gemoet gekomen. Bij koninklijk besluit van 16 Maart is het besluit van den gemeenteraad van Vlissingen vernietigd, waarbij bepaald is dat eene hoofdonderwijzeres bij het aangaan van een huwelijk geacht wordt haar ontslag te nemen. De gemeenteraad van Vlissingen machtigde Burge meester en Wethouders, behoudens de goedkeuring der Staten, met de Regeering eene overeenkomst te sluiten tot overneming der vestinggronden aldaar. De belangrijkste verandering op de spoorwegen zal met den aanstaanden zomerdienst hierin be staan De sneltrein HamburgKeulen, die thans te 12 uur van eerstgenoemde -stad vertrekt, wordt twee uur vroeger gesteld, zoodat hij te Wesel aansluiting verkrijgt aan den exprestrein BerlijnVlissingen,

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1