A GEMENGDE BERICHTEN. landbouw. BUITENLAND. geweest >Taitiur- Wia- School is een onding, want zij kan aan de eerste eischen van een Christelijke opvoeding niet voldoen. Bij de Hoogere Burgerschool zijn de onderwijzers professoren en de leerlingen studenten, en op den leeftijd van 1418 jaar is zulk een verhouding dwaasheid. De Hoogere Burgerschool levert een aantal vak onderwijzers, die elk voor liun eigen zaak staan en die om het verband van het geheel zich niet be kommeren. Er zou in zulk onderwijs wel eenig nut gelegen kunnen zijn, wanneer het als aanvul ling diende voor hen, die in een bepaald vak zich wilden bekwamen, maar als beginsel van onder wijs en opvoeding kan het niet anders dan scherp veroordeeld worden. De lieer Pierson wil, om aan dit bezwaar tege moet te komen aan de Christelijke Normaalschool te Zetten eencursus voor hoofdonderwijzeressen ope nen en daarbij de talen aanhouden. Het bestuur der Normaalschool heeft aan 6 leerlingen het daar door noodzakelijk geworden langer verblijf gratis aangeboden. Door gedeputeerde staten van Zeeland is be paald dat de verkiezing van een lid der provinci ale staten, ter vervanging van wijlen jhr. rnr. C. van Citters, in het hoofdkiesdistrict Goes zal plaats hebben "Woensdag 12 April a. en de herstemming, zoo noodig, Woensdag 26 April a. s. jerli, School fit lending. Tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Oostkapelle is beroepen ds. S. L. van Stein Cal- lenfels te St. Laurens. Bij de Christelijke Gerformeerde Gemeente te Amsterdam is het volgende drietal gemaaktDs. van Doorn te 's Hage, Ds. Impeta te Schiedam, Ds. v. d. Valk te Delft. De dag voor het negende Zniiler-Zendings- feest is voorloopig bepaald op 19 Juli. De heer K. Straatsma, predikant te Haarlo (Gelderland) is door het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente beroepen te Biervliet. Een verzoek om het traktement van den predikant van f 1200 op f 1400 te brengen is door kerkvoogden en notabelen verworpen met 8 tégen 5 stemmen. Bij de debatten over de eedskwestie is door den minister van justitie de raad gegeven, dat degenen die bezwaren hebben tegen het uitspreken van het gebruikelijke formulier, zich tot eene vereeniging kun nen vormen, zooals de Doopsgezinden. Aan dien wenk is, blijkens de Staats- Courant, ten deele gevolg gegeven door het oprichten van een gemeente van gedoopte Christenenwaarvan de Statuten zijn goed gekeurd. Als eerste grondslag van geloof Wordt voor de leden der gemeente aangenomen Dat er één God is, die zich zeiven heeft geopen baard, in het algemeen in de natuur, de geschie denis en het gewe.en, in het bijzonder door Mozes en de Proleten, en het allerbijzonderst door Jezus Christus en diens Apostelen maar dat niemand üod door eenige ja zelfs alle die openbaringen in hare goddelijke harmonie met malkander kan kennen dan alleen als, en zooverre hij met nauwgezetheid en heiligen ernst den geest Gods in zich laat werken en Hem gehoorzaam is. Voorts erkent de gemeente, dat alleen zij, die door den doop in onderscheiding van besprenging zich bij de gemeente hébben aangesloten, gerechtigd zijn tot deelneming aan het avondmaal, «zijnde een verbondsmaal in onderscheiding van een zoogenaamd misoffer of een bloot gedachtenismaal." Het laatste punt, dat onder de grondslagen dér vereeniging genoemd wordt, handelt over den eed en luidt als volgt: A>e göiüeente gelooft en handhaaft dat het ons verboden is om eenigen eed te zweren, Matt'h. 5 34.37, Jac. 2 maar allen waar en getr uw behooren te zijn aan hun eenmnal gegeven woord of belofte, op straf den leugenaars en ontrouwen opge legd, wanneer te eenigér tijd de bëwijzen van leugen of o .trouw geleverd zullen zijn." men al dadelijk nadat het weder is omgeslagen, jammerklachten. Zoo wordt uit Gelderland gemeld, dat daar de vruchtboomen van de vorst zóóveel hebben geleden, dat nu reeds met zekerheid kan gezegd worden, dat de opbrengst der peren zeer gering zal zijn. Van koolzaad, dat, met het oog op de lage markt prijzen, al zeer weinig meer wordt uitgezaaid, is nog heel wat omgeploegd. Slechts enkele goede percee- len zijn hier en daar gespaard gebleven. Tarwe staat slechts voor het minderdeel vrij goed te velde. Reeds nu bij deze vroegtijdige ontwikkeling was duidelijk te bespeuren aan de wintergewassen de meerdere of mindere hoedanigheden van den grond waarop zij geteeld worden. Inzonderheid de op erwtenland uitgezaaide tarwe maakt over 't alge meen eèn zeer gunstige uitzondering. Rogge en wintergerst ofschoon minder verbouwd zijn reeds goed opgeschoten. Erwten en boonen zijn voor het meerendeel reeds in den grond. Haver en lijn zaad daarentegen nog weinig, doch zomergerst en wikken reeds meer uitgezaaid. De zeldzaam gun stige weersgesteldheid in Februari en een groot deel van Maart liet toe, dat schier alle landen prach tig konden bewerkt worden. Ook de beste weilanden zagen er reeds tierig en groen uit, zoodat sommigen hun jong vee in 't land hadden gedaan, doch nu door de sneeuw genood zaakt waren dit weder op te halen. Naar aardappelen, waarvan hier en daar nog eene groote voorraad voorhanden is, is bijna geen vraag. Slechts enkele beste partijen worden tot verlaagde prijzen opgeruimd. Overigens heerscht onder de pachters schaarschte aan geld, zoodat, doorecugenomen, minstens 75 pet. in de provincie Zuid-Holland niet meer aan de hun bij overeenkomst opgelegde verplichtingen kunnen vol doen en inbeslagnemingen en verkoopingen bij exe cutie aan de orde van den dag zijn. Nu de gouden eeuw voor de landlieden tot het verleden schijnt te behooren, is wellicht voor velen het tijdstip aangebroken den verlaten weg van arbeidzaamheid, spaarzaamheid, overleg en eenvoud, waardoor onze voorouders kapitaal hadden gevormd, weder te gaan bewandelen, ten einde zich voor al- geheelen ondergang te hoeden. Na al de bij uitstek gunstige berichten over de vooruitzichten voor den landbouw, verneemt Een geschil tusschen het gemeentebestuur van Nieuw- en St. Joosland en het kerkbestuur aldaar was oorzaak dat onlangs slechts een eenvoudig kerkgebouw, zonder toren kon aanbesteed worden. De zaak is thans in der minne geschikt, zoodat alsnog bij het nieuwe kerkgebouw een toren met uurwerk zal ge' ouwd worden. Iemand die pas te Amsterdam is komen wonen tot zijn huisbaas«Mijnheer dat is een schande daar zakt gisteravond de vloer van de voorkamer in, al mijn meubels zijn stuk, de pianino". Eigenaar. Wat zegt u? pianino?! Heer. Ja die is kort en klein door den val. Eigenaar. Ik wil je best gelooven, mijn goede man, het is je eigen schuldEen pianinoHet is nog al geen kleinigheidDaar zijn de huizen niet op gebouwd. {Sprokkelaar) Een strike (werkstaking gespaard met vecht partijen en dronkenmanstooneelen) had deze week onder de werklieden aan het kanaal te Sas van Gent plaats. Na' eenige onstuimige tooneeltjes en enkele arres- tatiën was het oproer uit. De oorzaak was het weinige loon door de aannemers uitbetaald. H. M. de koningin van Zweden handhaaft weder om zoo strikt mogelijk haar incognito. Zij leeft zeer eenvoudig, schept bijzonder behagen in een rit per tram, wandelt langs 's Heeren straten in de meest eenvoudige kleeding, bezoekt dikwijls Artis en het Vondelspark, mag gaarne in de Kalverstraat rond kijken en doet daar dikwijls kleine inkoopen. Van het rijtuig dat de heer Egidius te harer beschikking heeft gesteld, maakt zij weinig gebruik uit vrees daardoor haar incognito in gevaar te brengen. In het hotel is zij de meest beminnelijke gast, altijd even welwillend tegenover een ieder tot den min sten bediende. ciif»-" N Tusschen Blanckenberghe en het Sluische gafH. is de Fransche brik Marguerite van Gfanville, met r tabak en jenever geladen vastgeraakt, en nog niet gelicht kunnen wórden. Onder het voor de slachtbank bestenije vee begint in de Fransche hoofdstad het paard, een 1 steeds ruimere plaats in te nemen. Nog geen vijftien vb jaar geleden begon de mindere klasse van Parijs het paardenvleesch te nuttigen, maar toch was het gebruik toen nog zeer gering. Langzaam veranderde dit, de voordeelen werden minder en nu eet n 'i het maar uit den treuren, waartoe het beleg Parijs, toen zoo menig rossinant werd verorberd, het zijne heeft gedaan. Als een staaltje hoev menschen paarden vleesch eten, laten we hierom de volgende cijfers volgenIn 1875 gebruikte me 70Ó0 paarden en 10 muildieren of ezels. In 188 werden er 9000 paarden en 320 muildieren of ezels verorberd en in het afgeloopen jaar klom dat cijfer, tot 9300 paarden en 320 muildieren of ezels. Als men het gemiddelde gewicht van een paard of ezel neemt dan kan men er op rekenen dat de bevolking van Parijs in 1881 ruim 2,000,000 KG, van dat nieuwe voedsel verorberd heeft. In Parijs bestaan ongeveer veertig paardenslachterijen. Vijftig jaar geleden sprak een Duitsch profes sor voor het stichten van een zendinggenootschap in Oost-Friesland. Maar nu zijn er 25 op het vaste land van Europa. Tachtig jaar geleden waren ér slechts 10 zendingsvereenigingen in Europa, nu 85. In 1800 was het gezamenlijk bedrag jaarlijks bij eengebracht voor de zending, omtrent f 65Ü.000 nu is het omtrent f 37.000.000. Bij den aanvang der eeuw waren er minder dan 200 geordende zen delingen en weinige helpers, nu zijn er geordende zendelingen verspreid over de verschillende arbeids velden der wereld, en een leger van 30.000 arbei ders, insluitende buitenlandsche en inlandsche agen ten 12,000 scholen, en niet minder dan 400,000 leerlingen in heidenlanden. De heilige Schriften zijn overgezet in 226 verschillende talen. Jumbo, de groote olifant uit de »Zoo" te Londen, is verloren. Hij liet zich eergisteren in een kooi lokken en vóór hij het wist, was hij in ketenen geklonken. Het beroemde dier zal nu weldra worden ingescheept, waarschijnlijk met de Assyrian Monarch. Midderwijl bezorgde hij aan de Londensche Diergaarde een profijt van eenige dui zenden p. st. aan buitengewone intreegelden. Geiijk te voorzien was gaf Keizer Wilhelms'jaar dag den Russischen Czaar gelegenheid de vleiendste betuigingen van hoogachting en liefde voor zijn grijzen bloedverwant uit te spreken. Meer dan ooit was er ditmaal aanleiding om te letten op de ver houding tusschen Duitschland en Rusland. Vroeger reeds hadden allerlei geruchten geloopen betreffende de minder gunstige gezindheid van den tegenwoor- digen Czaar Alexander III tegenover den invloed van Keizer Wilhelm en Bismarck in de staatkunde van Europa. En nu kwam een hooggeplaatst man als Scobeleft' nog onlangs in 't openbaar den oorlog prediken der Pauslavisten tegen het Germaansche ras! De Czaar deed dezer dagen van zijn goede ge zindheid tegenover Duitschland blijken, maar een vreemdeling in de wereld moet hij wel zijn die aan zoodanige gelegenheids-beleefdheden een «vrede, vrede" voor de toekomst vastknoopt. Het persoonlijk gevoel, ook van den machtigsten vorst, wordt niet zelden door allerlei omstandigheden beheerscht, en niet zelden wordt ook de vorst ge dreven daar waar hij niet zijn wil. De Czaar gaf dezer dagen een blijk van zelfstan digheid gelijk we van den gevangene van Gatchina nog niet hebben gehoord. De Minister Ignatieff, wiens groote invloed ons geen besten indruk van de leiding der zaken in Rusland geeft was tot den Czaar gekomen met de volgendê ingrijpende voorstellen: 1. Dat aan de Joden overal, waar ze rechtens verblijf konden houden, het vervaardigen en ver- koopen van sterke dranken moet worden ontzegd. Men berekent, dat daardoor 300,000 gezinnen d.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2