lerh, School en lending. GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. den burgemeester, den wethouder Bergsma, den waarnemend en burgemeester van Nieuweramstel en het raadslid Insinger benevens van de heeren van Niftrik, stadsingenieur, KalfF, oud-directeur der openbare werken en den bouwopzichter van Nieuwe ramstel, grootendeels te voet de toestanden in oogen- scbouw genomen, die den minister Six aanleiding gaven tot de indiening van zijn wetsontwerp ter verandering van de grenzen tusschen de beide ge meenten. p Aan de regeering van den Transvaalschen staat Werd door de bekende Amsterdamsche Commis sie gevraagd, welke maatregelen door haar zou den kunnen worden genomen, om het doel zoo veel mogelijk te bevorderen en vooral te helpen zorgen, dat personen, die naar Transvaal mochten willen verhuizen, behoorlijke hulp en terechtwijzing vinden. Door hare bemiddeling en die van particulieren in Zuid-Afrika vertrouwt de commissie nu binnen eenige weken stellige opgaven te ontvangen, omtrent personen, die op bepaalde plaatsen en bij bekende inwoners werk .zouden kunnen krijgen, natuurlijke mits bewijzen worden gegeven, dat zij hun ambacht verstaan en ook voor het overige weten te voldoen. Er is mede gevraagd naar inlichtingen omtrent gronden, beschikbaar voor landbouwers en veeboe ren, die met eenig kapitaal zouden willen vertrekken. De commissie heeft voorts zich rechtstreeks in betrekking gesteld met personen, die bij voorko mende gelegenheid zouden kunnen optreden als agenten en aan hen juiste opgaven gewaagd om trent den duur en cle kosten der reis naar verschil lende plaatsen. Reeds een vrij aanzienlijk getal personen heeft zich aangemeld. Meerendeels waren zij voornemens naar Amerika te gaan. Zij zullen nu echter nog eenigen tijd afwachten totdat nadere inlichtingen uit Afrika zijn ontvangen en gebleken zal zijn of de mogelijkheid bestaat van Amsterdam uit scheeps gelegenheid te maken. Reeds gcruimen tijd werd de Leidsche Universi teit en de rechtsgeleerde wetenschap met een groot verlies bedreigd door de ziekte, die prof. Goudsmit had aangetast en hem de vervulling zijner taak allengs onmogelijk maakte. Zaterdag is de uitnemende geleerde en nog uitnemender docent op 69-jarigen leeftijd bezweken. Goudsmit heeft bij het hooger onderwijs hier te lande een zeer bijzondere plaats ingenomen. Hij had die te danken zooveel aan de gaven, waarmee de natuur hem bedeeld, als aan de voorbereiding, die hij voor zijn hoogleersaarambt genoten had. Door zijn talmudische studiën, door jarenlange uitoefening der rechtspraktijk als advocaat, en door de privaatlessen welke hij aan tallooze stu denten gaf, die zich voor de examens bij de rechts geleerde faculteit voorbereidden, was hij bij zijn benoeming tot hoogleeraar in het eind van 1S58 uitnemend toegerust, om het onderwijs in het Ro- meinsoh recht te geven, niet als een dorre bronnen studie of een antiquarische wetenschap, maar als desrelijken, blijvenden grondslag voor de beoefening van het hedendaagsche recht. De opgewektheid en het feu sacré, waarmede hij zijn lessen gaf, maak ten zijn colleges tot cle drukstbezochte van de universiteit en zoodoende heeft hij een overwegenden invloed gehad op de vorming van een groot gedeelte der Nederlandsche rechtsgeleerden van onzen tijd. In dien invloed ligt inzonderheid cle beteekenis van zijn ruim twintigjarig professorschap, cn daarom vooral zal zijn nagedachtenis in eere blijven. Ook als schrijver heeft hij naam gemaakt, door zijn opstellen in Themis, waarvan hij een der re dacteurs was, maar vooraf door cle beicle deelen van zijn Pandect en-systeem, dat ook in het Fransch, Engelsch en Russ&ch is vertaald en dat hij helaas niet heeft kunnen voleindigen. Wellicht zijn echter de bouwstoffen van het derde deel voldoende bijeen, om nog te worden uitgegeven. Goudsmit ging niet op in zijn wetenschap hij leefde mede met zijnen tijd en gevoelde diep cle lelburg lichtingen van den staatsburger. Vele jaren 8ing$8d hij zitting in den Leidschen gemeenteraad en heeft daar nuttig gearbeid. De Nederlandsche juristenvereeniging vond bij hem warmen steun en medewerking; hij behoorde op hare vergaderingen tot cle gevierdste sprekers en werd steeds door zijn dankbare oud-leerlingen met vreugde begroet. De regeering erkende zijne verdiensten door zijne benoeming tot lid der Koninklijke Academie en tot ridder van den Ned. Leeuw, zijn ambtgenooten door hem hij het derde eeuwfeest van Leiden het doctoraat bij de faculteit der wijsbegeerte en letteren op te dragen, zijne leerlingen door de de hulde hem voor drie jaren bij de viering van zijn 20-jarig hoogleeraarsambt gebracht. Het zal niet gemakkelijk vallen, hem als hoog leeraar naar eiseh te vervangen, want juist door de richting en het bezielende van zijn onderwijs heeft Goudsmit zich een onvergetelijken naam verworven. De Leidsche Courant schrijft Zooals de winter, met al zijne somberheid geen neiging toonde tot vorst, zoo breekt de lente weldra aan met mooi weer. Zelden worden winters aange troffen zoo zacht als deze, maar nooit deed Maart zich tot dusver zoo kalm, met zooveel hooge tem peratuur, kennen. Als cle sneeuw- en hagelbuien uit het noorden gieren, dan kent men daaraan de grilligheid van Maart en men verwondert zich daarover niet, omdat het weer in die maand zoo schijnt te moeten wezen. Thans stroomt van den wolkenloozen hemel het zonnelicht, dat cle knoppen doet zwellen, aan veld en akker leven schenkt, den landman plaatst voor groene weiden, waar de kievit roept en de boterbloem gaat bloeien, dat den tuinier cle gelegenheid biedt met goed gevolg allerlei arbeid te kunnen verrichten tot verkrijging van moeskruiden. Iep, els en waterwilg bloeien en tal van heesters prijken met jong gebladerte. Geen rozenstruik, waaronder vooral cle provinsehe roos, of hij draagt bladde vlierboom is er reeds lang mede beladen. Er is melkvee in de wei gedaan en de boer erkent, dat hij nu reeds eenige pintjes meer van de beesten haalt; dus moet er gras zijn. Bedankt voor het beroep naar Amsterdam door ds. J. Kraijenbelt, predikant te Rotterdam. De samenkomst van Gereformeerde predikanten zal dit jaar gehouden worden op Dinsdag 30 Mei a. s. voormiddags 10 uur, te Amsterdam. Volgens de Heraut, zal het toelatingsexamen aan de Vrije Universiteit dit jaar twee malen worden afgenomen, zoowel vóór als na den afloop der groote vacantie. Tevens kan worden medegedeeld, dat, in verband met ingekomen verzoekschriften, aan den rector machtiging is verleend, om diploma's der vijfde klassen van gymnasiën als geldig aan te nemen. Te Amsterdam zijn aan boord van het stoom schip Póllux ingescheept ongeveer 700 landver huizers, om gisteren vroegtijdig de reis naar Amerika te aanvaarden. -De landerijen, waarin de bekende Bonifaeius- put bij Dokkum is gelegen, zijn door cle gemeente Dokkum aangekocht. Op de werf van den heer J. Smit Czn., onder Katendrecht, is een graan-elevator beproefd, aldaar gebouwd volgens ontwerp van de heeren Rietschoten en Houwens, voor rekening van de Rotterdamsche Ballastmaatschappij, die zich voorstelt de zaak in exploitatie te brengen. Deze graan-elevator is geheel ingericht voor de behoefte van de havenhij is bestemd om 60,000 KG. per uur te lossen en te wegen, en zal niet elechts dienstbaar zijn om granen van liet eene schip in het andere over te laden, maar zal bovendien bruikbaar worden gemaakt om uit het schip direct in pakhuizen te kunnen lossen. Het is eene hoogst eenvoudige machine. Men denke zich eene groote stoomkraan, waarvan de arm tot koker is ingericht. Aan het uiteinde van dien arm in plaats van den gewonen ketting, een Jacobsladder. De emmers of in drie deelen gespitste bakken van dien ladder scheppen het graan op, voeren het naar boven en storten het uit in den koker, die den arm vr .eraan vormt. Van daar wordt het vanz gestort in bakken, tot weegstoel ingericht, om cli vervolgens uit die bakken in het voor c^e lading bestemde vaartuig neder te vallen. Op die wijze wordt bij het lossen veel tijd en tevens veelgeld gespaard. 'J Benoorden Vicksburg is het water van den Mississippi steeds zakkende, maar beneden die plaats dat wil zeggen over de geheele delta in Louisiana neemt de overstrooming weer toe en breken steeds meer dijken door. De stad Vicksburg zelf is over stroomd. De Minister van oorlog heeft een deel der door het water beroofden aan het werk gesteld bij het versterken der dijken. l)e Mormonen. Het leger des heils. De wetgevende macht in de Vereenigde Staten heeft ten laatste de veelwijverij der Mormonen door een krachtigen maatregel bestreden. Met 192 tegen 42 stemmen is verleden week de wet, welke de veelwijverij verbiedt en onwettig verklaart, aange nomen door het Huis der Vertegenwoordigers. Kin deren, dit jaar geboren aan Mormonen, die meer dan eene vrouw hebben, zullen nog als wettig be schouwd worden. De president der Unie heeft het recht om voor de overtredingen, die begaan zijn eer deze wet werd aangenomen, amnestie te geven. Poligamisten zullen geen stem mogen uitbrengen bij de verkiezingen en geen openbaren post mogen bekleeden in een der Vereenigde Staten, of in het territoir van Utah. Het toezicht op de verkiezingen in Utah wordt aan eene commissie toevertrouwd, door den president der Unie te benoemen. Dit besluit zal waarschijnlijk ten gevolge hebben dat een niet-Moimouische of zoo als de Mormonen zeggen: »heidensche" wetgevende macht zal ge kozen worden in Utah, waar tegenwoordig minstens evenveel »heidenen" als Mormonen gevestigd zijn. Deze wet is ook voor Europa, waar de Mormonen propaganda zoeken te maken, niet zonder beteekenis. In Engeland en vooral in IVales hebben de Mormonen de meeste bekeerlingen gemaakt en het gouvernement heeft tevergeefs vaak beraadslaagd, hoe het dit zou kunnen verhinderen. In 1837 landden de twee eerste >apostelen" in Liverpool. Vier jaar later vertrokken de eerste dertig bekeerlingen en sinds dien tijd zijn ongeveer 85,000 Mormoonsche reoruten over den Atlaantisehen Oceaan getrokken. Bij de laatste telling waren er 27,451 personen in Utah, die Engelsche onderdanen geboren waren. Dezer dagen nog vertrokken er 250 mannen en vrouwen van Liverpool om deze Britsehe stammen te gaan versterken. De Mormonen zijn in twee secten verdeelddie der Josephiten bestrijdt de veelwijverij, en wil er niets van weten. De Josephiten houden zich aan het boek der Mormonen, dat uitdrukkelijk zegtGeen man onder u zal meer dan eene vrouw hebben en bijwijven zult ge niet bezitten." Doeh in 1843 verklaarde de Apostel van Zoutmeer", de beruchte Brigham Young, dat hij een goddelijke openbaring ter gunste der veelwijverij gehad had. Deze openbaring splitste de kerk in tweeën en was »het werk van Sultan", gelijk de geestelijke der Josephiten verzekerde. Een zoon van Joseph Smith verklaarde de openbaring voor bedriegelijk, en zijn volgelingen znllen nu l zeker veld winnen in Utah, nu de wetgevende macht l zich aan lum zijde heeft geschaard. Wie zonder den Atlantischen Oceaan over te steken, iets van de Mormonen zien en hooren wil, kan niet beter doen dan een kijkje te Londen te nemen, waar zeventien bisschoppen en ouder lingen der Mormonen de heilige leer der veelwij verij officieel verkondigen. Er zijn er tweehonderd aan het werk in geheel Engeland. In Londen heb- j beu de Brighamiten vergaderzalen, waar ze hun eeredienst houden. J In Penton-street, Islington (een wijk in Londen), f is een der voornaamste vergaderplaatsen, waar John I Q. Canon de leer predikt. Hij is een apostel ;'i| Utah, doch noemt zich in Engeland slee' ouderling. Zijn vader vertegenwoordigt X Congres. Verleden jaar werden in "£eu '"Ya op Zondagen,

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2