Nieuwe Goesche Courant, Christ ei ijk" historisch blad voor Zeeland. 1882 Dinsdag 21 Maart. N°. 881. Nog iets over de schuttersquaestie, BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- j avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen P. G. Prijs pe* drie maanden francof 1,50. j Enkele nommers- 0,05. t Wed. A. C. UITGAVE VAN WIJTMAN, te Middelbuig JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 -cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Agent voor Dordrecht en Omstreken: de heer Jbl. J. KOEBRUGGrE. De redacteur van »de Vredebond" schrijft in zijn nummer van 4 Maart een woord van sympathie voor de Middelburgsche schutters, die Gods gebod boven dat der mensclien eerden, en verzoekt het Zuiden dat woord over te nemen. Doch daar ver zuimd werd het Zuiden dat exemplaar te zenden, kunnen we, omdat we het slechts even lazen doch niet hebben, aan zijn verzoek niet voluut. Eer echter de Middelburgsche schuttersquaestie tot de geschiedenis behoort, willen we op een en ander nog de aandacht vestigen. Onze tegenstanders mogen over de gemoedsbe zwaren der anti-revolutionairen luchtig henen stap pen hünne gemoedsbezwaren blijkbaar niet mee tellen en er zich daarom niet over bekommeren en als »wéinig ernstige" qualificeeren, wij doen dat, wijl we beter weten, natuurlijk niet. -Wij achten de hunne althans niet minder «ern stig" dan die der godloochenaars, waar onlangs de geheele pers zoo lang en zoo breed over ge sproken heeft. In hunne liooge wijsheid meenen onze tegenstan ders dat, wat voor liün weinig «ernstig" is, het ook voor anderen moet zijn. Zoodra men het air aanneemt van «het denkend deel der natie" te zijn moet wat van die denk richting afwijkt slechts schouderophalend begroet worden. Aan wezenlijke gemoedsbezwaren kan dan niet gedacht; dies moeten andere oplossingen gezocht worden. Toen de liberalisten ons de gedachten en de schatting huns harten aangaande de gemoedsbe zwaren der onzen, om zonder noodzaak op 's Hee- ren dag te schutteren, lezen lieten, bleef dan ook de oplossing van het terugblijven niet uitde terug- geblevenen waren opgezweept «Door wie zoo vraagden we reeds. Doch het antwoord bleef men, gelijk op zoo menig ander punt, schuldig. Hebben de heeren, die van opgeruid en opge zweept spraken, soms den thans beboeten luitenant en den zwaar gestraften adjudant-onderofficier op het oog Dan, bieden wij bij dezen gerustelijk f 25 een iegelijk aan, die slechts één der temggeblevenen brengt door hen, of door één dier heeren, zelfs maar aan gemaand tot wegblijven van de parade. Wij doen dat, omdat we weten dat zulks niet kan geschieden, om reden het niet heeft plaats gehad. En eer de predikanten, van wie men te recht erwachten kon, dat zij er overeenkomstig hunne roeping over spreken zouden, er over gesproken Lebben, was, geheel buiten lien om, het schrijven irbij den commandant kennis gegeven werd, dat des gewetenswille aan de parade geen deel temen, reeds door 27 schutters getee- Dat geheele schrijven is van de schutters zeiven uitgegaan en zonder eenige pressie, door wie dan ook, geteekend. Het is ons aangenaam dit te kunnen verzekeren. En wel, omdat men van de zijde onzer tegenstanders de teruggeblevenen totbloote werktuigen heeft verlaagd. Keen, niet als blinde opge zweepte volgelingenmaar uit eigene beweging, uit overtuiging en beginsel hebben zij gehandeld. Dat het volk dien moed, die overtuiging en dat beginsel hebben kan, kunnen blijkbaar de libera listen zich maar niet voorstellen. Zou het wezen, omdat er in luin kring zoo een massa zonder overtuiging met de heeren mêe loopt Of wel, omdat zij als het denkend deel der Natie wanen dat er buiten liun kring van begin sel noch overtuiging sprake kan zijn Hoe dit zij dit kunnen wij constateeren, dat de geschiedenis van bijna negentien eeuwen ons heeft geleerd, dat het oordeel der tegenstanders van het ware christendom ten deze onveranderlijk is. 't Was altijd, 't was van Jezus dagen af, en het zal wel immer zijn«niet toerekenbaar voor liet volk, want het is opgezweept." Eu dat men het in zulke tijden met wet en recht zoo nauw niet nam, is mede uit o zooveel blad zijden der geschiedenis te bewijzen. Gelijk thans de commandant, de heer F. G. Sprenger, zonder vorm van proces, als rechter zelfs in eigene zaak, veroordeelde men ook toen en in zulke ge vallen. En had iemand den moed het onwettelijke en onredelijke dier handelingen in het licht te stellen, dan werd hij, zooals thans de heer de Rijcke, die in de Middelburgsche Courant het onwettige en on redelijke der handelwijze van den commandant aan toonde, met een voornaam stilzwijgen aangezien. 't Is of de heeren door hun stilzwijgen zeiden Gij, stumperthebt de eer van liet woord en het recht, maar wij van de macht. Op zulke tijden kon er altijd alles door, en ging steeds macht boven reclit. Wat men anders hoogelijk zou hebben afgekeurd, mocht dan dienst doen. Bijvoorbeeld: De heer S. L.Woutersen, le luit. bij het hier in garnizoen liggend bataillon, kan door de onge hoorde handelwijze van den commandant tegenover den heer Hering te verdedigen en zich alzoo in geschillen te mengen, waar, volgens ministerieele aanschrijving, de mannen van het leger zich moeten buiten houden, aan subordinatie schuldig maken, zonder dat daarop door de heeren van orde en wet aanmer king wordt gemaakt. Hij mag, zonder dat men het iemand hoort afkeuren, in ongehoorzaamheid aan den Minister de zoogenaamde ongehoorzaamheid van een burger in een onwaar en hatelijk daglicht komen stellen. Ja nog meer en nog erger Naar de Standaard ons bericht, en wij ook hoorden zeggen, komt zelfs de commandant van het 3e reg. infanterie te Bergen op Zoom er zich meê bemoeien; deze, blijkbaar door de Middelburgscke heeren inge licht, (zou liij ook «opgezweept" kunnen zijntracht clen lieer Hering bij vernieuwing eene betrekking te ontnemen. Hering schrijft de Standaard «is ook agent van kazerneering (moet zijn inkwar tiering) en nu eischt de commandant dat hij ook uit dien post uitga." Ach, hoe kleinzielig handelen toch de liberalisten Hoe jammerlijk loopt de vrijheid, die zij libe ralen, d. w. z. vrijheidlievenden het volk bezorgen zouden, op onmannelijke tirannie uit Men tiranniseert een man, die 27 jaren het land zóó diende, dat hij we kunnen zeggen een blank mi litair-register heeft en dientengevolge de bronzen en zilveren medaille ontving; een man, die van den vori- gen commandant der schutterij, van de heer van Ber- lekom, toen deze als zoodanig aftrad, voor zijn vele en trouwe diensten een prachtig horlogie als aandenken kreeg; een man, die onder de oude wet gepensioneerd zijnde, met het oog op zijne vele kinderen zich genood zaakt ziet nog een penning te verdienen bij het betrekkelijk weinige dat hij als pensioen ontvangt. Zou dan nergens recht te verkrijgen zijn, zelfs niet in den Haag? Zou men het ook daar niet voor hem opnemen? Zou, wanneer liet voorstel van den eommandant van Bergen op Zoom komt, om het agentschap der inkwartiering onvereenighaar te verklaren met eene andere betrekking, waarmee het jaren vereenigbaar was en nog is, zou zelfs de minister dan aan het tiranniseeren gaan meedoen Vooralsnog weigeren we zulks te gelooven. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben beschikt op het hooger beroep van de heeren C. Risseêüw en J. J. Ramondt te Goes, in zake de niet toela ting door den raad van den heer C. Risseeuw als lid van den gemeenteraad van Goes. Gedeputeerden hebben de stelling als bewezen aangenomen dat de geagreë.erden ten kantore van den ontvanger diens permanente plaatsvervangers zijn en het besluit van den raad tot niet toelating gehandhaafd. Naar men verneemt zal .de heer Risseeuw van deze beslissing bij den 'koning in hooger beroep komen. -«,■ {M, C.) Naar Het Vaderland verneemt, is het voorstel van den heer de Savornm Loliman, tot wijziging van' art. 4 der wet» op het lager ónderwijs, door de meerderheid dei* leden, die aan het afdeelingsonder- zoek hebben deelgenomen, in beginsel gunstig ont vangen. Z. M. de Koning zal vermoedelijk op 31 Mei a. s. naar Wildimgen vertrekken, en, evenals hét vorig jaar, aldaar zijn intrek nemen in het Badelogirh De minister van binnenlandsche zaken hee Zaterdag vergezeld van den commissaris des konin

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1