Nieuwe Goesche Courant, Christelijk'historisch blad voor Xooiohcl* BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. Saterdag 18 Maart. i\°. 880. S :M.y HLf"® "r Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe** drie maanden francof 1,50. Enkele nommers - 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJ THAN, te Middelhuig en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1-6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Agent voor Dordrecht en Omstreken: de heer Jtï. J. KOEBRUGGE Tot rapporteurs over het wetsvoorstelLobman zijn benoemd de heeren Keuchenius, Schaepman, Gleichman, De Beaufort en van der Kaaij. Zelden valt aan een voorstel van anti-revolutio naire zijde gedaan zoo gunstig onthaal te beurt, als aan dit. Naast het oordeel der Arnh. Cour. reeds door ons overgenomen, verdient dit oordeel van het Vaderland niet minder de aandacht »De heer Lobman beoogt niets minder dan af schaffing van de laatste zinsnede van art. 4, vol gens welke bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur bepaald wordt, welke regelen betreffende den bouw der openbare scholen voor de bijzondere scholen verbindend zullen zijn. »ïn de zeer gematigd geschreven toelichting op voorstel herinnert de heer Lohman, dat bij de beraadslagingen over de onderwijswet door de voor standers der wet zelf werd aangevoerd, dat art. 5 der wet repressief zou werken, maar dat het bij art. 4 vooral gold oprichting van nieuwe scholen. En toch zijn bij koninklijk besluit van Augustus 1880, op een uitzondering na, al de voorschriften ook op de bestaande schoollokalen van toepassing verklaard, waardoor natuurlijk een zeer zware druk op de bijzondere scholen is gelegd. Voorts betoogt de heer Lohman vooral, dat indien het voor open bare gebouwen noodig mag zijn, algemeene regelen voor den bouw voor te schrijven, men toch ten aanzien van bijzondere schoolgebouwen niet verder moet gaan dan tot het repressief voorschrift van art. der wet: »geen lager schoolonderwijs wordt gegeten in lokalen welke door den inspecteur van het 'geneeskundig staatstoezicht als schadelijk voor de gezondheid zijn afgekeurd". »In hoofdzaak heeft de voorsteller gelijk, en of schoon het ons in het algemeen minder wenschelijk voorkomt, thans wijzigingen in de schoolwet van 1878 te brengen, meenen wij toch dat de billijkheid gebiedt zich met het voorstel van den heer Lohman. te vereenigen. De liberalen kunnen zonder eenige opoffering van het beginsel der schoolwet in dat voorstel treden. Er wordt niet gevraagd om minder goed en minder algemeen openbaar onderwijs; er wordt niet verlangd naar minder waarborgen voor de kennis van bijzondere onderwijzers, maar de voorsteller wenscht alleen, dat de staat den bouw en de inrichting der bijzondere scholen zal vrijlaten, teuzij die scholen als schadelijk voor de gezondheid worden afgekeurd. »Wij hebben gezien, dat de eischen voor de in richting der openbare scholen te hoog gesteld zijn en dat de uitvoering van art. 4 der wet niet goed waslaten wij nu ook billijk zijn door dat te erkennen ten aanzien der bijzondere scholen. Laten wij ons voor verdere overdrijving ten aanzien der laatste behoeden, door aan die scholen zelf de regeling van de inrichting en den bouw over te laten, daar elke niet dringend noodige eisch, aan die scholen gesteld, een onbillijkheid wordt. Stellen wij ons tevreden met de handhaving, maar dan ook strenge handhaving, van het respressief voor schrift in art. 5 der wet, dat het onderwijs verbiedt in lokalen, welke door den inspecteur van het ge neeskundig staatstoezicht als schadelijk voor de ge zondheid zijn afgekeurd." Naar men verneemt, is de komst van den Koning en de Koningin in de hoofdstad bepaald op 11 April a. s. Naar wij vernemen, zal het leenings-ontwerp binnen enkele dagen de Tweede Kamer bereiken. De nieuwe leening zal ruim 80 millioen groot zijn. Handelsblad De nieuwe cursus aan de Ambachtschool te Goes zal aanvangen met 20 leerlingen. Het cijfer is op eenmaal verdubbeld. Heden had de aanbesteding plaats van de open bare school te Arnemuiden. Er is ingeschreven door de heeren Leerdam f 22964, van Uije, Zoon 22498, J. M. van Ditmars Zoon f 22350 en J. P. van de Ree f 21896. Door de inwoners der zeer bevolkte gemeente 's Heer-Arendskerke, wordt tot de bevoegde auto riteit het verzoek gericht, thans een burgemeester uit hun midden te benoemen, iets wat in een halve eeuw niet geschied is. 'ïierlt, Echoot eiï bending. Middelburg;. Ds. G. H. van Kasteel, tot pre dikant bij de N. H. G. alhier beroepen, heeft voor dat beroep bedankt. Middelburg;. Mejufvr. D. K. Keulemans, (hulp) onderwijzeres aan de Christ. Nat. School te Bergen op Zoom, is benoemd aan de Christelijke meisjes school alhier, en heeft die benoeming aangenomen. LANDBOUW. Het ontginnen van woeste heidegronden is in de laatste jaren verbazend toegenomen. "Waar die ontginningen met de noodige kennis van zaken zijn tot stand gebracht, hebben zij rijke vruchten opge leverd, en waar teleurstellingen de vrucht waren van geldelijke offers en van arbeid, droeg in de de meeste gevallen, hoe vreemd het ook schijnen moge, niet de bodem, doch de ontginner zelve onbewust daarvan de schuld. Als een gunstig verschijnsel mogen wij het aan merken, dat de oude weg, het ontginnen der heide gronden tot het aanleggen van bouw- en weilanden, meer en meer om de minder gunstige uitkomsten wordt verlaten, en de meer productieve wijze, het ontginnen door het aanleggen van dennenbosschen, wordt gevolgd, Veel heeft daartoe bijgedragen de voorlichting van theoretisch en practisch ontwikkelde mannen. Zoo vindt men o. a. in de Landbouw-Kroniek eene zeer leerrijke verhandeling van den heer L. Meijer houtvester van den vorst van Hohenzollern, te Zeddam, en in de Boeren-Courant eene reeks artikelen van den landbouwkundige de Smedt, beheerder der ontginning op groote schaal te Heerle, Minderhout, behooreude aan den heer Rolin-Jacquemyns, minis- ster van binnenlandsche zaken in België. Beide schrijvers ijveren met kracht voor den aanleg van dennenbosschen en wel door middel van beplanting, niet door bezaaiing. De voordeelen, aan eerstgemelde wijze van beplanting verbonden, heb ben er trouwens toe geleid, dat in Noord-Brabant het planten regel, het zaaien uitzondering is gewor den. Een doorslaand bewijs daarvan vindt men in de kweekerijen te Groot-Zundert, waar indejongst- verloopen zes weken werden afgeleverd 30 li 40 millioen eenjarige planten, terwijl de af te leveren voorraad aldaar door den heer de Smedt wordt geraamd op circa 100 millioen. Die verbazingwekkende aftrek levert tevens het bewijs, dat de methode van beplanting door één jarig plantsoen algemeen de voorkeur verdient, wel hoofdzakelijk om de mindere kosten, die daaraan zijn verbonden. De bossehing met éénjarige planten veroorzaakt slechts een tiende gedeelte der kosten, die moeten worden aangewend bij de bekende methode van beplanten door kluitplanten. Zeer terecht wordt door bovengenoemde schrijvers dan ook de opmerking gemaakt datlaatstgemelde methode slechts daar mag gevolgd wordenwaar het om de ge steldheid des bodems, strikt noodzakelijk is. Te Leeuwarden is een meeting gehouden, met het doel om een uitvoer-maatsekappij voor Friesche groenten op te richten. Aanleiding is de mede dinging, welke de landbouw ondervindt door Ame rika, de minder gunstige toestand, waarin daardoor velen verkeeren en de noodzakelij klieid van dezen, om in Amerika een beter bestaan te vinden, ge voegd bij de uitstekende gegevens, welke de Friesche bodem aanbiedt voor tuinbouw. Het doel is dan ook eigenlijk, om den landbouwer aan te moedigen, den landbouw om te zetten in tuinbouw en om op de groote markten in het buitenland de beste re laties aan te knoopen en de hoogste prijzen te kunnen bedingen. Heden morgen vertrokken per stoomboot van Middelburg een dertiental inwoners van Westkap- pelle met bestemming naar Wisconsin, Noord- j Amerika. Het getal personen, die zich als. inzenders vooj de dezen zomer te houden tentoonstelling te Goea uit die gemeente hebben doen inschrijven, bedraaj thans 30,

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1