GEMENGDE BERICHTEN. eene toekomst te vinden en vooral indien tusschen Nederlandsche en Afrikaansche havens eene ge regelde stoomvaartverbinding bestond. Daar echter de kansen eener geregelde stoom vaartonderneming moeilijk kunnen worden beoor deeld, zonder eenige raming aangaande het waar schijnlijk verkeer en het verkeer wederom niet zal toenemen, tenzij daartoe de stoombootgelegenheid worde gegeven, zullen door de Commissie voor de emigratie eerst opgaven worden ingewacht aangaande personen, die naar Zuid-Afrika zouden willen ver trekken, mits zij verzekerd zijn van behoorlijk ver voer en geede maatregelen van ontvangst en over het algemeen de inlichtingen, die nog bij de commissie moeten inkomen en dan zullen worden medegedeeld, Van dien aard zijn, dat zij begrijpen de kans te kunnen wagen. Tegelijk is aan eene commissie van ervaren deskundigen opgedragen de voorwaarden te onder zoeken, waaronder eene geregelde stoomvaait\-er- binding zou kunnen worden tot stand gebracht. De voorloopige commissie van onderzoek naar de kansen eener emigratie bestaat te Amsterdam uit de volgende personen: H. T. Bührmann, mr. H. N. Teding van Berkhout, A. G. C. van Duyl, prof. J. W. Gunning, J. H. Janson Jr., D. H. Schmiill, H. H. Timmer en mr. C. M. J. Willemier. De heer H. T. Bührmann, tijdelijk te Amsterdam? is oud-lid van den Volksraad in Transvaal en van hem ontving de commissie reeds vele zeer belang rijke mededeelingen. De heer D. H. Schmüll, Rapenburg 87 zal zich belasten met de ontvangst en het verzamelen der voorloopige opgaven. Vrij algemeen waren Maandag avond en Dinsdag ochtend te 's Hage zeer onrustbarende geruchten verspreid over den toestand van H. K. H. Prinses Marianne. Van zeer betrouwbare zijde worden die geruchten echter tegengesproken. De jongste be richten omtrent den gezondheidstoestand der Prinses waren juist bevredigender. De drie interpellation zijn Maandag door de Tweede Kamer vlug afgehandeld, en grootendeels naar den zin der vragers. Dp hpln/ngT^BBondon bij de Nederlandsche Locaalspoorwegmaatschappij kre gen de verblijdende tijding, dat de Regeering bereid is een subsidie te geven voor een kostbare spoor brug over den tIJsel, mits die ook voor het ge wone verkeer worde ingericht en de belangen dei- scheepvaart worden in acht genomen. De achtergestelde streken, wat den in de vol gende week in te voeren pakketdienst betreft, werden gerust gesteld met de belofte, dat de Re geering zich zal beijveren den termijn van twee jaren, bij de wet voor de geheele invoering gelaten, zooveel mogelijk te bekorten. Geheel opgelost werden echter de bedenkingen niet door de mede- deeling des Ministers, dat hij in de eerste plaats voor het buitenlandsch verkeer had moeten zorgen, wegens het internationaal tractaat. Ook door Noord- Brabant en Limburg loopt een groote verkeerslijn (Vlissingen Venloo) en die is ten onrechte vergeten. De aandrang zal nu wel vruchten dragen, zoodat de Minister bij de Staatsbegrooting in het najaar niet opnieuw behoeft te worden aan gemaand. Over de veel te lang vertraagde verbetering van het Zwolsche Diep werd nog dit jaar een ontwerp toegezegd. De Kamer maakte verder nog een begin met de ijkwet die in November 1880 werd ingetrokken nadat er ingrijpende veranderingen in waren ge bracht, omdat de meerderheid niet de burgerij wil plagen met overbodig strenge bepalingen tot vol. strekte doorvoering van het metrieke stelsel. De minister van waterstaat heeft nu in zoover toege geven dat hij de bevoegdheid tot het gebruiken der Nederlandsche benamingen weder in het ontwerp heeft gebracht, maar zoo dat wie een tl koopt recht heeft op een meter, en dat een pond gelijk is aan een kilogram. Als daaraan wordt vastgehouden, voldoet de wetgever aan den eisch van zeker heid bij het meten en wegen. Wel werd nog •een poging gedaan om de Hollandsche namen te verbieden juist bij die eenheden meter en kilogram maar de meerderheid heeft het besluit van No vember 1880 gehandhaafd, en dus het gebruik der Nederlandsche namen onbeperkt toegelaten. Op andere gewichtige punten heeft de Minister niet toegegeven (gebruik der vreemde namen in alle aankondigingen, koopmansboeken, prijsbepalingen en schrifturen en de verplichte ijk der gasmeters). Daarover werd een ernstige strijd gevoerd. En inderdaad heeft de Kamer zich op haar vroeger standpunt gehandhaafd en weder een amendement van den heer Bastert aangenomen, waarbij vrijheid wordt gelaten bij onderhandsche akten enz. ofschoon de Minister uitdrukkelijk had verklaard dien terugtred opliet sedert 1869 bestaande niet te kunnen mee maken. De wet van 1869 wordt in dit opzicht toch niet nageleefd, maar daarom wilde de Kamer geen sterkeren dwang. De Minister heeft nu schorsing der behandeling gevraagd en verkregen, om zich te beraden. Ver moedelijk neemt hij nu het geheele ontwerp terug. Na eene ziekte van drie dagen is hte Gre- ningen overleden de heer nu. J. J. Cremers, sedert vele jaren lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. De balans der Hollandsche Hypotheekbank (agent de heer J. A. Zip te Middelburg) wees op 31 December jl. een cijfer aan van f 13.496.534.97. De winst in het voor deze bank bij uitstek voor- deelige jaar 18S1 bedraagt f 107.994,99 Het (Evi dent is bepaald op 28 pet. of f 56 per aandeel. De vrees, dat de invoering van de rijkspostspaar bank de dood zou wezen voor de bijzondere spaar banken, wordt althans niet bewaarheid door die van het departement Middelburg der Maatschappij tot Nut van 't algemeen, die 6 Maart 1819 opge richt, zich bijna voortdurend in grooten bloei heeft mogen verheugen en ook thans niet over achteruit gang te klagen heeft. De volgende cijfers bewijzen dit. In het jaar 1881 werd ingebracht f 109,157 en terugbetaald f 76,543. Aan rente werd bijgeschreven f 16,165. De ontvangen rente was f 21,162 (aan de inbrengers wordt 4 pet. vergoed). Het aan de deelhebbers verschuldigde kapitaal op 31 December jl. bedroeg f 464,026, de waarde der bezittingen f 568,896. Het waarborgfonds bedraagt 104,870, of 22.6 pet. over het aan de inbrengers verschuldigde kapitaal. Er werden 3652 posten ingebracht en 1734 teruggenomen. Het getal nieuwe inbrengers bedroeg 575 en 281 rekeningen werden afgesloten. Op 31 December beliep het getal inbrengers 3612, wier te goed was verdeeld van f 5 en minder (544), tot boven de f 1000 (40). Het gemiddeld tegoed per inbrenger was f 128.47. Biggckerke. Gisteren werd alhier in publieke veiling de hofstede »Roos en Doom" ter grootte van 7 hectaren 26 aren 92 centiaren (Blooische maat 18 gemeten 156l/s roeden) liggende in de gemeente Biggekerke in 15 pereeelen provisioneel aan verschillende koopers verkocht voor de som van f 13957.75 en daarna aan één kooper in massa toegewezen voor de som van f 13950.75. Zijnde alzoo per Walchersch gemet f 853. hieronder mede de 13 pet. voor transportkosten begrepen. Wel een bewijs, dat in sommige gedeelten van Walcheren, de prijzen der landerijen nog niet dalende zijn. Het 12de Noordelijk Evangelisch Zendingsfeest, op het buitengoed Fogdsangh-State te Veenklooster, gemeente Dantumadeel, van den heer PI. L. baron van Heemstra, zal 26 Juli worden gehouden. Hert, ^rhool üiï lending. Uit de bestaande drietallen zijn Maandag avond door het kiescollege tot predikanten te Amsterdam beroepenin de vacature-Vinke ds J. Krayenbelt Wz., te Rotterdam, en in de vacature- Scheltema clr. J. Koster, te Wissekerke. Door de Middelburgsche politie is een werl. ig man van de Maatschappij De Schelde te Vlis i, singen, wonende te Middelburg, in hechtenis genomei r en gevankelijk naar Middelburg overgebracht. D( - politie schijnt vermoeden gehad te hebben dat eenig koper, door hem te Middelburg bij een tagrijn ver- kocht, op oneerlijke wijze verkregen was. Zij onder- zocht de zaak en kwam tot de ontdekking dat het koper, hoogst waarschijnlijk van de Maatschappij De Schelde ontvreemd was. Vandaar Dinsdag voor middag de aanhouding. De werkman is gehuwd en vader van kinderen en, wat vreemd is, niet geheel onbemiddeld, zoodat gebrek niet de dadelijke aanleiding zijn kan. {M. C.) Te Vlissingen zijn door de politie bij verschil lende winkeliers fleschjes Haarlemmerolie gekocht en is tegen de verkoopers, als onbevoegd tot het afleveren van geneesmiddelen, proces-verbaal opge maakt. Behalve de belangrijke arrestatiën van Léon Peltzer te Keulen, hadden gisteren te Brussel, te Petersburg en te Londen nog belangrijke arrestatiën plaats. Te St. Petersburg is een complot ontdekt, ten doel hebbende den spoortrein, waarin de Keizer was gezeten, te vernielen door middel van helsche ma chines, verborgen in houtblokken, die dienen moes ten voor de locomotief. Er zijn een aantal nihilisten gearresteerd. Te Odessa is een geheime drukpers ontdekt. Te gelijk met vijf arrestatiën te Brussel met betrekking tot den bekendendiefstal van diamanten in Hatton-garden, heeft de politie Maandag te Londen eene zich noemende mevrouw Watson in hechtenis en tevens bij haar eene belangrijke menigte goe deren in beslag genomen. De politie gelooft, dat men thans de gevaariijke bende in handen heeft, die zich behalve aan genoemden diefstal, ook aan groote fraudes, gezamenlijk tot een bedrag van vele duizenden ponden sterling, heeft schuldig gemaakt. De zaak lïernays-Vaugiian. (alias Léon Feltzer). Nu een der geheimzinnigste en ingewikkeldste strafzaken op 't punt staat tot klaarheid gebracht te worden, stippen we de zonderEnge geschiedenis die aan deze zaak zoo groote ruchtbaarheid gaf even aan 17 Januari 's morgens om tien uren kwam te Ant werpen een brief uit Bazel, gericht aan den Coroner de la vitte d'Anvers". De procureur-generaal opende den brief, die door zekeren Henry Vaughan onder teekend was. De schrijver zeide dat hij zaken had met Bernays, een advokaat, die hem in Brussel was komen spreken over eene op te richten stoombootlijn tusschen Engeland, België en Australië met een kapitaal van 500,000 pond sterling. Na de bespreking der zaak Eet Vaughan aan Bernays een pistool zien dat op de tafel lag en legde hem de samenstelling er van uit. Op eens ging het pistool af en Bernays viel neer. Vaughan liep om water te halen, doch be speurde spoedig dat Bernays dood was, en verliet^ beangst voor de gevolgen, Brussel. Het Antwerpsche parket seinde dadeEjk naar Brussel om een onderzoek in te stellen in het huis no. 159 Rue de la Loi, dat in den brief was opge geven. Door misverstand of zorgeloosheid deed men echter niets te Brussel, zoodat den volgenden dag om vier uren de Antwerpsche oflicier van justitie Berré zich naar Brussel begaf en daar met zijn collega een onderzoek instelde. Men kon het slot van het huis niet open maken en klom door een ruit binnen. In een kamer, netjes als kantoor gemeubeld, vond men het gas branden en het Ejk van Bernays uitgestrekt in een armstoel, met een wond in den hals. Al spoedig begreep men dat hier een misdaad gepleegd was, en dat Vaughan de moordenaar kon zijn die zich achter dien naam verborg. Men verspreidde afdrukken van Vaughan's hand schrift en dit leidde de justitie tot een bevel van inhechtenisneming tegen zekeren Léon Peltzer, een zwervend lid van eene geachte Antwerpsche fami- Ee. Twee der broeders, James en Arm and, koop lieden, zonden daarop dit brielje aan den Frecureeur. Antwerpen1 Maart 1882. In de bladen ia gemeld dat een bevel tot aanhouding of tot uitlevering is uitgevaardigd tegen onzen broeder Léon Peltzer. Wij vermeten ons niet in eene beoordeeling te treden van dezen vreeselijken maatregel, dien het parket ge meend heelt te moeten nemen, en die ons zoo droevig treft, maar wij stellen er prijs op te verklaren dat wij reeds den 14den Februari 11. onzen broeder geschreven hebben over de geruchten, omtrent hem hier in omloop, en om hem tc verzoeken terstond naar België te komen. Deze briei is geadresseerd naar San Francisco, het laatste adres dat onze broeder ons heeft megedeeld in een brief, gedagteckend 13 December uit St- Louis, en dit schrijd ven is aan het parket te Brussel medegedeeld, en door de zorgen der justitie opgezonden,

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2