Nieuwe Goesche Courant, urn. Christelijk'historisch blad voor Zeeland BINNENLAND. Donderdag 0 Maart. 876. HET ZUn>EN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pev drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJTMAN, te Middclbuig id. A. C. JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Agent voor Dordreclit en Omstreken: cle keer J. KOEBRITGr GrE. Oe „reformbi f Maar, welke veranderingen wil professor Buis teneinde onze Volksvertegenwoordiging uit haren machteloozen en omvaren en alzoo Nederland uit zijnen, op staatkundig gebied, zoo «desolaten" toe stand te verlossen Ziedaar de vraag, waaraan we waren toegekomen en wier beantwoording moest verdaagd worden, de wijl andere stukken plaats kwamen vragen. Grondwetsherziening heeft hij, hoe gewenscht zij hem ook voorkomt, in zijn reformbill niet opgenomen. Daarin niet opgenómen, omdat zij om twee rede nen vooralsnog niet te verkrijgen is. Ze is niet te verkrijgen; omdat het Ministerie haar niet in zijn program opnam en ook niet des zins en willens is haar voor te dragen. En dit Ministerie door een ander vervangen gaat niet. Het is thans, helaashet eenig mogelijke. Dat is het; en wel, tengevolge daarvan, dat de partij, die eene betrekkelijk groote meerderheid heeft in de Kamer geene zuivere afspiegeling is noch van het volk noch van den kiezersgroep, en dien tengevolge onwaar en zonder zedelijke kracht is waarbij nog komt de onderlinge verdeeldheid, die haar ten eenemale machteloos maakt. En dat een Ministerie uit de minderheid, dus met een minderheid van stemhebbende leden, niet regeeren kan, behoeft wel geen betoog. Noch de minderheid, noch de meerderheid kan als zoodanig optredenen daarom is dit kleurlooze, onparlementaire Ministerie het eenig mogelijke, on misbare, een noodzakelijk kwaad. Het wil geen'grondwetsherzieningdoch een Minis terie, dat wèl grondswetsherziening wil, is niet moge lijk mitsdien moet zulk een ook achterwege blijven. Maar gesteld het Ministerie vólde haar. Dan nog zou zij om een tweede rede niet te verkrij gen zijn. En wel, omdat de partijen het over de wijzigingen, die ze bij eene herziening begeeren zóó weinig eens zijn, dat er geen denken aan is de voor die herziening vereischte meerderheid te ver krijgen. 'I Hoezeer gewenscht ook, ze mag en kan door deze Tweede Kamer niet worden gegeven. Wat dan De door de liberalisten zoo dikwerf besproken en zoo vurig begeerde capaciteiten-leer in toepassing brengen Zeg ons, wat zou het ter redding baten Immers aan eene meerderheid ontbrak het sinds jaren de liberalisten niet, En hoewel het hen daar aan niet ontbrak waren ze toch machteloos. Daar enboven zou zij het om-echt en de wanverhouding slechts grootere proportiën doen aannemen en alzoo nog schreiender maken. Professor Buis ziet zulks in en erkent, dat wij die wijze niet uit onzen »desolaten toestand' geraken. Dat hij dit inziet en erkent zal mogelijk vele liberalisten de oogen doen opengaanindien ze tenminste door partijwoede niet zoo verblind zijn, dat zij trots alles aan hunne zoo geliefkoosde ge dachte der capaciteiten' zich vasthouden. Maar, wat wil de thans eerlijke en openhartige professor dan Hij wil eene kieswet, die de kiesbevoegdheid zoo ver mogelijk uitstrekt en daarenboven de onrecht matige districten-verdeeling geen plaats laat. Hij wil alle plaatsen in het geheele land met minder dan 40,000 inwoners tot het laagste cijfer brengen dat de grondwet ter verleening van het kiesrecht toelaat, dat is, tot eene jaarlijksche op brengst aan Rijksbelasting van f 20, Gemeenten met 40,000 tot 100,000 f 80; terwijl die met meer dan 100,000 inwoners f 40 als maatstaf zouden verkrijgen. Op het platte land van Drenthe, Overijsel, Gel derland, Brabant en Limburg zou zoodanige kies wet wijziging, in het kiezerspersoneel geen verande ring brengen, omdat daar het laagste cijfer reeds aangenomen is. In deze provinciën zou daardoor het kiezerspersoneel in de steden slechts belangrijk vermeerderen. In de overige provinciën zouden, wijl daar de census belangrijk hooger is, de kiesbevoegdheid niet slechts in de steden, maar ook op het platte land aanmerkelijk worden uitgebreid. Abusievelijk voegt de geleerde schrijver het platteland van Zeeland bij de evengenoemde provinciën, voor welke de wet het minimum van den census heeft aangenomen. In geheel Zeeland toch moet op het platteland, om kiesgerechtigd voor de leden der Tweede Kamer te zijn, jaarlijks f 32,rijksbelasting worden op gebracht. En wijl de census voor de steden Vlissingen, Zierikzee en Goes op f 40 en Middelburg thans op f 60 is bepaald, zoo zou in de provincie Zeeland en evenzoo in Zuid-Holland, Noord-Holland, Gro ningen en Friesland de uitbreiding van het kies recht nog al belangrijk zijn. Door eene dergelijke verlaging zouden ook vele mannen van »capaciteit" in den kiezers kring zijn opgenomen. Door verbetering van ons belasting stelsel zouden er schier geen meer behoeven uitge sloten blijven, zegt de schrijver. Maar welke uitkomst zal dat zooveel grooter getal van kiesgerechtigden voor de partijverhouding opleveren Professor Buis spreekt van «onzekere kansen." En voorts is het: »De vrees van onttroond te worden is verre van geweken. «Het feit, dat eene belangrijke census-verlaging op zulk eene onttrooning zal uitloopen, is in 1882 wel zoo waarschijnlijk geworden als acht jaren geleden. Maar zoo er iets bij de liberale partij veranderd is, dan moet het zijn haar vrees voor den dood. Zij heeft in den laatsten tijd ruimschoots ervaring opgedaan van al de bitterheid verbonden aan een kunstmatig leven als het hare, en nu verlangt zij naar rust, maar met het stellige geloof aan hare wedergeboorte." De door ons gecursiveerde woorden«een kunst matig leven", bevatten eene bekentenis, waarbij het beweren der anti-revolutionairen, dat de liberalisten niet anders dan een jammerlijk, kunstmatig leven leiden, hoe dikwijls ook tegengesproken, thans wordt toegestemd. En dat eene zoodanige uitbreiding van den kie zersgroep «onzekere kansen" opleveren zal, stemmen wij toe. Stemmen wij toe, omdat we niet uit het oog verliezen, dat de breede kring van den gegoeden burgerstand, die dan kiesbevoegdheid zou krijgen, voor het meerendeel geliberaliseerd is. De verkiezingen op kerkelijk gebied leveren geen goeden maatstaf op, wijl op dat gebied zich zoo velen aan de verkiezingen onttrekken. Maai welke ook de uitkomst; zij, wij zijn bereid er altijd nog eenige guldens af te doen en zoodoende den kring nog grooter te maken. En dat, geloof ons, niet uit kansberekening, maar uit het beginsel van rechtvaardigheid. Er nog eenige guldens afdoen, moesten, dimkt ons, de liberalisten zeker willen: immers, door het onderwijs der laatste 25 jaren is het volk «verlicht, beschaafd en op de hoogte van zijn tijd" gekomen. Wij zouden het willen, omdat we gelooven dat eene nog veel breedere kring niet alleen verstand heeft van, maar ook belang heeft bij den koers, dien de hulk van staat wordt opgestuurd. Eene vergadering, die V^«vertegenwoordiging heet, behoort dat ook te zijnen zij kan het alleen zijn, niet door er zoo weinig, maar door er zooveel mogelijk in den kie zerskring op te nemen. Doch dat de Tweede Kamer thans geen trouwe «afspiegeling" is van het volk en een slechts «kunst matig" leven leidt, zit 'm niet alleen in den engen kring van kiezers; maar ook in de ellendige districtsverdeeling. Ook dat erkent professor Buis, Ook daarin wil hij verandering. Een echt patriottische gedachte is te Amsterdam uitgesproken, die we met de grootste sympathie be groeten. Landverhuizing naar Zuid-Afrika en daarmeê in verband staande stoomvaart-verbinding is een denk beeld dat, naar we hopen weldra bij onze geheele natie weerklank vinden zal. In opdracht eener vergadering van belangstel lenden heeft te Amsterdam zich reeds eene commissie gevormd tot onderzoek der kansen van emigratie naar Transvaal en andere deelen van Zuid-Afrika. Men wordt daartoe gedrongen, eensdeels door de toenemende verhuizing naar Amerika, ten andere doordien velen liever naar Afrika zouden gaan, indien zij slechts eenige zekerheid hadden, daas

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1