BINNENLAND. kerft, School en ,€eiïïlr u:. GEMENGDE BERICHTEN. officier, door den thuis gebleven luitenant en door de 56 minderen overtreden, en alzoo zijn ze straf baar» zoo, zoo, roept men ten slotte triumfantelijk uit. Kom aan, laten we de koogere wet, die zij ge hoorzaamden, een oogenblik rusten en geheel op uw terrein ons plaatsen. »En dan zeker met de letter der wet, die wel van 5, maar niet van 12'A uur spreekt, ons uit het veldslaan Wel, mijne heeren dat ware niet zoo onbillijk, want wij nemen aan u desbegeerd te bewijzen, dat de uwen, naar dat het in hun kraam te pas kwam, zich beurtelings op den geest en op de letter der wet hebben beroepen. Op de letter kunt gij u thans niet beroepen daarom beroept gij u, met of zonder spreken, thans op den geest. Goed, wij willen u hier even volgen, en wagen u dan in allen ernst of naar den geest der wet de schutters, buiten noodzakelijkheid, wel mogen opge roepen worden op een tijd, die het aan velen hunner onmogelijk maakt de van ouds gewone morgengodsdienstoefening bij te wonen Immers neen Maar handelde dan de Majoor-commandant zelfs niet in strijd met »den geest" der wet Want het is niet mogelijk, dat zij en dezen waren er die een half uur van de kerk wonen, ter kerk komen, daarna het schutterspak gaan aan trekken en er toch op den bepaalden tijd zijn. Dezulken moesten dus, tengevolge der oproeping de kerk verzuimen. Dat is in strijd met de letter en den geest der wet. En wanneer nu iemand iets doet, dat tegen alle wetten strijd, en anderen doen niet meê, mogen dan toch die anderen, zelfs door hem, gestraft worden Naar de Standaard verneemt is door jhr. mr. A. F. De Savornin Lobman, na overleg met de antirevo lutionaire club, een wetsontwerp ingediend, de strek king hebbende om het wetsartikel over den bouw der bijzondere scholen in dien zin te wijzigen, dat ei* in elk voorkomend geval over de al of niet bruikbaarheid der lokalen zal worden beslist, en deze niet zullen behoeven te voldoen aan eenigen vooraf te stellen eisch. Onder de vele »ongelukkige" bepalingen der wet is zeker de gewenschte eenvormige bouw der school lokalen wel een der slechtste, en eene van die welke in 't bijzonder aan het bon-plaisir van amb tenaren afhangen. Het terugkomen op wetten, die ter nauwer- nood zijn ingevoerd, verdient in beginsel afkeu ring, zegt de Arnhemsche Courantmaar er kunnen toch gevallen zijn, dat de omstandigheden daarvoor pleiten. En zoodanig geval gelooven wij wel dat bestaat, ten aanzien van de gebouwen, waarvan hier sprake is. Al beantwoorden zij niet aan de theoretische eischen die voor alle scholen gemeen zijn gemaakt, kon het toch zeer goed wezen, dat sommige van die scholen even geschikt zijn om er onderwijs in te geven, en niet nadeelig voor de gezondheid der scholierenen wanneer het oordeel over de bruikbaarheid wordt opgedragen aan be voegde personen, die met him gezond verstand te werk gaan en niet kleingeestig vasthouden aan de letter van eene wetsbepaling, dan kunnen er vele noodelooze kosten worden voorkomen." Men herinnert zich op dit stuk de aanmerkingen op de ontworpen openbare scholen te Rotterdam gemaakt, waar zelfs het verschil in hoogte tusschen de beneden en bovenverdieping van 8 centimeter, meenen we, tot een punt van kritiek werd verheven. Aangaande de regeling van den postpakketdiens t verneemt de N. R. Ct. de volgende bijzonderheden Met wijziging van vroegere voorschriften is bepaald, dat de kantoren voor het aaunemen van pakketten op Zon- en feestdagen gesloten zullen zijn. Als regel geldt dat op werkdagen, in plaatsen met een zielental boven 15,000, driemaal, in plaat sen met minder bevolking en waar postkantoren gevestigd zijn, tweemaal, en ten platten lande een- toaal daags zal besteld worden. Op Zon- en feestdagen worden de pakketten slechts eenmaal daags besteld. Spoedbestelling vindt op Zon- en feestdagen alléén plaats van de pakketten, die vóór den aanvang der eenige op dien dag plaats vindende bestelling zijn aangekomen. De postboden, waaronder er zijn, die acht uren daags hebben af te leggen, zullen in lastdieren her schapen worden, daar een vracht van 18 kilogram voor één persoon door den Minister als niet te zwaar is aangenomen. Als te gemoetkoming daarvoor zullen zij zich, op straf van schorsing of ontslag uit den dienst, zonder meer, van alle vervoer van pakjes voor eigen reke ning dienen te onthouden. Door den minister van financiën is de provincie Zeeland voor de werkzaamheden der herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendom men verdeeld in twee schattingsdistrictenMiddel burg en Goes, welke districten weder in onderdeelen zijn verdeeld als volgt: Schattingsdistrict Middelburg, onderdeelen Mid delburg, Oostburg, Axel en Hulst. Onder Middelburg behooren de kadastrale ge meenten Aagtekerke, Arnemuiden, Kleverskerke, Biggekerke, Domburg, Gapinge, Vrouwepolder Grijpskerke, Koudekerke, Meliskerke, Middelburg, Nieuw- en St. Joosland, Oost- en West-Souburg, Oostkapelle, Ritthem, Serooskerke, St. Lam-ens, Veere, Vlissingen, Westkapelle en Zoutelande. Onder OostburgAardenburg, Biervliet, Bres- kens, Cadzand, Eede, Groede, Heille, St. Anna ter Muiden, Sluis, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Oostburg, Retranchement, Sclioondijke, St. Kruis, Waterland kerkje, IJzendijke en Zuidzande. Onder AxelAxel, Hoek, Koewacht, Overslag, Philippine, Sas van Gent, St. Jansteen, Ter Neu zen, Westdorpe en Zuiddorpe. Onder HulstBoschkapelle, Clinge, Grauw, Hengstdijk, Hontenisse, Hulst, Ossenisse, Stoppel dijk en Zaamslag. Schattingsdistrict Goes, onderdeelen Goes, Krui- ningen, Tholen en Zierikzee. Onder Goes behooren Borselen, Cats, Colijns- plaat, Cortgene, Goes, 's Heer Arendskerke 's Heer- Hendriksldnderen, 's Heerenhoek, Heinkenszand, Katteudijke, Ivloetinge, Wissenkerke en Wolphaarts- dijk. Onder KruiningenBaarland, Driewegen, Elle- woutsdijk, Fort-Bath, Rilland, 's Gravenpolder, Hoe- dekenskerke, 's Heer Abtskerke, Kapelle, Krabben - dijke, Kruiningen, Nisse, Oudelande, Ovezand, Schore, Waarde, Wemeldinge en Yerseke. Onder Tholen Oud-Vosmeer, Poortvliet, Scher- penisse, St. Annaland, St. Maartensdijk, St. Phi- lipsland, Stavenisse en Tholen. Onder Zierikzee Bommenede, Zonnemaire, Burgh, Brouwershaven, Bruinisse, Dreischor, Duivendijke, Ellemeet, Haamstede, Kerkwerve, Nieuwer kerk, Noordgouwe, Noordwelle, Oosterland, Ouwerkerk, Renesse, Serooskerke en Zierikzee. Men schrijft uit het eiland Tholen De suatie der 4 vrije polders, Noord-, Oudeland, Middelland en Uiterste-Nieuwland is in den afge- loopen winter veel verbeterd. Terwijl in vorige winters vele landerijen blank stonden, is het water nu bijna altijd beneden het zomerpeil gebleven. Deze verbetering is teweeggebracht door het ver- breeden van den sluismond en het verlagen van den sluisvloer, terwijl het uitdiepen en verbreeden der waterleidingen nog op het program der verbe teringen staat. De Staatscourant bevat het tarief van kosten voor diploma's vereischt bij verheffing tot bevordering in den adelstand. Behalve de registratiekosten a f 100 in hoofdsom, kost het diploma van verheffing f 1200, van inlijving f 500, van erkenning f 275. Voor den titel van ridder moet f 400 worden betaald, voor dien van baron f 500, van burggraaf f 600, van graaf f .700, van markies f 850, van hertog f 1000 en van prins f 1400. Deze mededeeling van de entrée en de prijzen der plaatsen, zal zeker wel hare nuttige zijde hebben, maar het ligt zeker aan ons beperkt oordeel, wij dit nut niet inzien. Het zou ons althans veV|« wonderen zoo de ondervinding één voorbeeld kon te- aanwijzen van iemand, die in den adelstand _opge- ig nomen of verheven, de verklaring aflegde»had ik 3» geweten dat het zoo veel geld kostte, dan ware ik ir gebleven wat ik was." Zoo de kosten dus geen invloed op de zaak uitoefenen, had het tarief daarvan zeer goed ach- terwege kunnen blijven. Alleen voor het groote publiek, dat ze toch nooit zal behoeven te betalen, is het van eenig belang te weten, dat de ridder tot den baron staat als 4 tot 5 de burggraaf tot den graaf als 6 tot 7 de graaf tot den prins als 1 tot 2 enz. Menigmaal is geklaagd over den administratieven omslag die in N.-Indië voor regeeringsmaatregelen noodig schijnt. Wellicht is om aan deze ellende te ontkomen, de volgende energieke maatregel van den Gouverneur-Generaal doeltreffend »Op bijzonderen last van den Gouverneur-Gene raal zijn, voor zoover noodig per telegraaf, met den datum van heden, alle gecommitteerden bij de vee pest buiten functie gesteld. Het schriftelijk ontslag- volgt." Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Amerongen door Ds. L. van Stein Callenfels, predikant te St. Laurens. Uit Leiden meldt menVan de Waalsche commissie is een schrijven ingekomen bij den ker- keraad der Waalsche gemeente alhier, waarin deze herinnerd wrordt, dat aan zijn besluit omtrent de aanneming van leerlingen van moderne predikanten der Ned. Herv. kerk tot lidmaten bij deze gemeente geen uitvoering kan gegeven worden, alvorens de commissie een beslissing zal hebben genomen in de voorziening in cassatie, waartoe de minderheid van den kerkeraad in het onderhavige geval besloten heeft. De vermiste sloepen van de Amemuidsche visschersvloot, waaromtrent ongerustheid bestond, zijn Vrijdag alle behouden binnengekomen. De sloep*, gevoerd door J. de Ridder en C. Mulder zijn te Veere en die onder bevel van J. de Gruijter is te Brouwershaven aangekomen. (Af. c.) De tjalk Vromo Elisaleth, schipper S. Geluk, van Ellewoutsdijk, met briksteen van België naar Borssele bestemd, is voor den dijk van den polder Borssele gezonken. In de Rottcrdamsche Diergaarde is aangebracht een reusachtige hond-aap, die met het schip Result ado, kapitein George, wras aangekomen en door haar is aangekocht. Tevens werd er een prachtige Ameri- kaansche arend aangevoerd, zijnde een geschenk van den heer K. C. De Gruiter, kommandant van het stoomschip Ariadne. Bij een brand die gisteren een perceel aan de Glashaven te Rotterdam verwoestte, is eene 76jarige vrouw die slecht ter been was in de vlammen omgekomen. Drie andere personen zijn met brand wonden overdekt naar het Ziekenhuis vervoerd. De Koningin van Zweden wordt Donderdag 16 Maart e. k. in het Amstel-hótel verwacht. Ook te Woerden heeft zich een geval vau pokken voorgedaan, even als enkele te Gouda. Eene familie te Eenrum had Zondagavond chocolademelk gedronken. Den volgenden morgen gebruikten de moeder, de zoon en de meid het- overgeblevene en werden ongesteld. De dokter constateerde vergiftiging, en diende zoo spoedig mogelijk een tegengift toe, dat echter slechts bij twee hunner de gev?enschte -uitwerking hadde moeder overleed kort daarna. De melk was in een koperen ketel gekookt en daarin gebleven tot den volgenden dag. Te Voorburg heeft men het feest van den nachtwacht zeer eigenaardig, ook des nachts, gevierd. Met klokslag van twaalven werd hij door zijne kin deren en kleinkinderen op een versierde kar gezet en de kom der gemeente rondgereden, allereerst naar het huis van den burgemeester, die hem geluk wensclite met zijn feest de veertigjarige vervulling van zijne betrekking. Voor het wachthuisje was een eerepoort geplaatst die met lampions Verlicht wras. Van B. en W. ontving de man een fraai gouden remontoirhorloge. De gemeente die haren beambte gedenkt, en hij, die veertig jaar langgetrouw zijne betrekking bekleedt, ver dienen beiden lof; maai- daar een nachtwacht meerspe-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2