Nieuwe Goesche Courant, Ch r is tel ijk-h is tor is c h blad voor Zeeland. Zaterdag- 4 Maart. IV0. «74. BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe*- drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJ TB AN, te'Middelhuig en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Agent voor Dordrecht en Omstreken: de lieer U. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1 6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Voor de gedachtenwis«eling door 10 leden in de afdeelingeu van de Tweede Kamer over de wijze van behandeling der militie- en schutterij-voors'el- len, is eene regeling ter overweging aangeboden, vol gens welke de werkzaamheden van de commissie van rapporteurs worden opgedragen aan eene commissie van 10 leden, samengesteld uit de door de afdeelingen tc kiezen rapporteurs, en vijf leden, door den voor zitter of door da Kamer aan te wijzen. Overigens is geheel gevolgd de regeling, bij de be- haudcling van het strafwetboek in acht genomen, te weten het samenstellen van een leiddraad voor het afdeelingsondereoek overleg met de regeering het uitbrengen van een verslag omirent de uitkomsten vau het onderzoek het indienen van ontwerpen der door de commiss c raadzaam geachte wijzigingen en het inwiunen van het oordeel der commissie over elke wijziging. Naar wij vernemen, heeft Z. M. de Koning de uitnoodiging van H. M- de Koningin van Engeland om tegenwoordig te ziju bij het huwelijk van den hertog van Albany met Prinses Helena van Waldeck aangenomen. Waarschijnlijk zal daardoor het gewone bezoek van Z M. aan de hoofdstad dit jaar vóór Paschen plaats hebben, HH. MM. de Kouing en de Koningin zullen op hun reis naar Engeland ter bijwoning van het huwe lijk der zuster van H. M. vergezeld worden door rar. J- F. Alewijn, directcnr van het Kabinet des Konings jhr. J. H. Van Capellen, vice-adin. adjudant-generaal der marine, C. H. F. graaf Du Monceau, en 9. M. S. De Ranitz, ordouuance-oflicier, particuliere se cretarissen des Kouiugs, jhr. VV. G. De JoDge van Zwijusbergen, dd. kamerheer Vau Ittersum en jonk- Trouwe F. L. H. Van de Poll. (jV. R. C.) Onder de verzoekschriften jl. Maandag bij de Tweede Kamer ingekomen behoort ook een van den gep. luit.generaal K. van der Heijden, waarbij gevraagd wordt het instellen vac een onderzoek na^r de hem direct of indirect ten laste gelegde wreedheden. De Minister van Financiën heeft van de ontvan gers der directe belastingen eeue opgave gevraagd van het getal kiezers, die voorkomen op de kiezers lijsten. De Minister weuscht daarbij vermeld te zien het getal, dat op die lijster minder zou zijn voorgekomen, indien heï patentrecht buiten aanmerking was gebleven. Het doel der opgave is dus om na te gaan, welken invloed het patentrecht het ft op het aantal kiezers voor de tweede Kamer en Prov. Staten. Middelbars:, 3 Maart. Gisteren avond herdacht de heer E. J. W. Koch, in eene door zeer velen aan gehoorde volksvoordracht den laatst overleden President der Amerikaansche Unie J. A. Garfield. Talrijke bij zonderheden uit het werkzaam, maar zoo treurig ge- eindigde leven van den man die van lagen staat tot zoo hoogen rang was opgeklommen werden medegedeeld en deze mededeeling, werd afgewisseld door het zingen van drie op de voordracht betrekking hebbende versjes, door eenige heeren door deu geachten spreker danrtoe uitgenoodigd. middelbars:. Bij gelegenheid van haar vierde jaarfeest gaf de Christelijke Zangvereeniging #Looft den Heer" alhier Maandag jl. eene openbare uit voering in de groote zaal van het Schuttershof. Zooals de Voorzitter mededeelde kon ditmaal van het gewone lokaal voor dergelijke uitvoeringen geen gebruik worden gemaakt omdat, door Burgemeester en Wethouders daartegen bezwaar is gemaakt wegens ge vaar voor braud. Na gebed en het lezen van Psalm 150 en Eteze 5 15—21 heette de Voorzitter, de heer Termijn, alle aanwezigen welkom en sprak een inleidend woord, waarbij hij vooral deed uitkomen, dat het doel dezer Vereenigiug is, elkander te stichtenhij toonde met enkele woordeu aan, hoeveel zegen de christelijke zang verspreiden kan. Nadat nog de gansche vergadering Psalm 33 had gezongen begon de uitvoering van het programma. De le afdeeling van het programma werd thans met kleine tu3schenpoozen afgezongen. Reeds dit gedeelte getuigde van goede studie. Vooral No. 1 Looft den Heer" en No. 6 De blijde Boodschap" lieten uieis te wenschen over. Nu zong de gansche vergadering Gezang 49 5 waarna de secretaris verslag uitbracht. Daaruit bleek dat de toestand der Vereenigiug bevredigend mag genoemd worden In de 2e afdeeling muntte vooral uit No. 9 //Der Wachter" en niet minder No. 10 „De Heer is daar'*, zoowel als No. 11 //De Kapel"- Vooral dit laatste was wat maat en harmonie aan gaat onberispelijk. Daar ds. Riemens door ziekte verhinderd was een tusschenwoord te spreken, werd door een der leden deu heer Hoogervorst tijdens de pause eene voordracht gehouden. In de 3e afdeeling kwamen vooral No 13, 14 en vooral 17 en 19 het meest tot hun recht. Het laatste uuminer voldeed dermate, dat het pu bliek niettegenstaande het verbod luide zijn bijval betuigde. Ten slotte trad de Heer C. Verwijs op en wees door voorbeelden het genot aan dat de zangkunst vooral wanneer die Gode geheiligd is, verschaffen kan. Het vergevorderde uur was zeker oorzaak dat deze toespraak niet met die onverdeelde aandacht werd aangehoord, als zij zulks ten volle verdiende. Ook deze uitvoering kan //goedgeslaagd" heeten. Het geheel toch gaf blijk van goede studie en vooral in aanmerking nemende de krachten waarover deze vereenigiug te beschikken heeft, mag een woord van lof niet uitblijven voor den ijverigen difecteur. Nog menigmaal worde het hem geschonken het belang stellend publiek een aangenamen avond te verschaffen als op Maandag 27 Februari j. 1. legde, dat hij te heftig in zijn spreken, te scherp in zijne uitdrukkingen was, daar doet het ons leed, dat heer Van den Hoorn niet meer voorstanders van de VERSLAG van de rede, gehouden door ds. A. S. van den Hoorn over //De noodzakelijkheid van het Christelijk onderwijs H Of bet aan de omstandigheid te wijten was, dat Ds. A. S. van den Hoorn in 't lokaal der Bizondere school optrad, of daaraan, dat hij niet genoeg al9 spreker bij 't meereudéel der Goesche burgers bekend staat, kan ik niet beoordeelen, maar het feit dient geconstateerd te worden, dat de heer Van den Hoorn niet zooveel toehoorders had als de heer Pierson, die verleden jaar in de Nederd. Hervormde kerk hetzelfde onderwerp, althans in hoofdzaak, behandelde. De voorstand-rs van het Chr. onderwijs hebben zich zeer zeker te beklagen, indien zij den spreker uit Tiel niet hebben gehoord, en 't is wel eenigszins te be jammeren. dat de tegenstanders zoo weinig in getal waren opgekomen. Want, waar men, gegrond ot niet gegrond, deu spreker uit Zetten het feit ten laste Uib. 1UUC1 UUI SI de openbare school onder zijn gehoor had. In eene rede, die van 7 ure tot circa 9 uur duurde ontwikkelde hij op eene zeer gematigde, beter gezegd echt christelijke, zachtmoedige wijze: //De noodzake lijkheid vau het Christelijk onderwijs." De heer Van den Hoorn is blijkbaar een man van eene vaste over tuiging, maar alles wat ziju tegenstandere van hem of zijne beginselen kan doeu afschrikken, zooals hard heid in het beoordeeleu, heftigheid in de uitdrukkin gen, is verre van hem. Niet door scherpe „uitvallen" maar door kracht van bewijzen zocht hij zijne tegen standers te overtuigen van het verkeerde hunner meeningen. Niet om de nog altijddurende strijd tus- schen voor- en tegenstanders van het Chr. onderwijs ie ontwikkelen, maar zoo mogelijk de vrede tus- scheti die twee partijen in 't leven te roepen, was het doel vau zijn spreken. Na het openen der vergadering door gebed en het zingen van psalm 105 vs. 5 en 6, wees de heer Van den Hoorn op de woorden uit de Schrift, Eph. 6 vs. 4 „Gij vaders, voedt Uwe kinderen op in de leering n vermaning des Heeren", als zijnde dit woorden, die z. i. het best tot grondslag der nadere uiteen zetting van de te bespreken stelling kon dienen. Spre ker zag in die Schriftwoorden niets anders dan eene aansporing om de kinderen èn in buis èn in school christelijk op te voeden. Waar evenwel hij en zeer velen met hem dit als zoodauig beschouwdeu, moest evenwel niet uit het oog verloren worden, dat niet door allen het Christelijk onderwijs als heilzaam voor de opvoeding der kinderen wordt beschouwt. Dat moet bij eeue besprekiug als van dien aard niet over 't hoofd gezien worden. Met dat feit voor oogen wenschte de heer Van den Hoorn te constateeren, dat christelijk onderwijf noodzakelijk is le. om de eischen des Heeren, 2e. om de wetten der overheid, 3e. om het doel der tegenstanders, 4e. om de belofte der ouders. 5e. om de behoefte der kinderen, en 6e. om den nood der maatschappij. Om dat zestal redenen was, volgens sprekers oor deel, de vrije christelijke school onmisbaar. Vrijheid moet er wezen op 't gebied van 't onderwijs, want wat wij afkeuren, zeide de heer van den Hoorn met nadruk, in onze tegenstanders, mogen ook wij niet aannemen. Vinden wij, zoo vervolgde hij verder, het zeer verkeerd, dat de mannen der openbare school ons die school als 't ware op willen dringen, zoo mogen wij ook niet verlangen, dat in een land met zoo ver schillende denkwijze eu gevoelens als het onze, eene christelijke school als de eenige ware moet aange merkt worden. Die eenzijdigheid om alles, wat past of niet past, tot een te brengen is niet van jonge dagteekening. Zoodra toch de christelijke kerk tot eenigen bloei was gekomen, en vooral na de toetre ding van den Keizei van Rome, vergat zij de woor den van den Heiland „Mijn rijk is niet vau deze wereld." Door uitwendige, stoffelijke middelen zocht zij haar bloei te bevordereu, en bij het beoordeelen van haren al of niet bloeienden toestand werd meer op het aantal als wel op het gehalte der leden gezien. Niet alleen de Roomsche, ook de Protestantsche kerk hcett zich aan die eenzijdigheid schuldig gemaakt. Vandaar die inmenging van de kerk in de zaken van den staat. En waarlijk, als wij dat alle3 zoo nagaan, dan komt het den spreker uit Tiel niet zeer vreemd

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1