BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. B11 i TEN LAN!) HANDELSBERICHTEN. Lengten welke de menschen hebben uitgevonden, staat en die Panlus, Jacobus en andere hebben uitge vonden. Laat de kinderen bij den pastoor leereu. Room- schen, bij den rabbi joodsch te worden, de openbare school heeft niets te maken met de Apostelen, met 't oude Testament, alleen met 't geen Jezus noemt: De vervulling van Wet en Profeten l De Fleer Gerth van Wijok verklaart, dat de be weering van den Heer Van Oijen voor hem, onbegrij pelijk Ts- Te zeggen dit is Jezus leer, maar wat in dezen Bijbel er'voor staat in het oude Testament, en er achter in de brieven bijv. die redeneering ver staat hij niet Jezus acht het gezag van Jt oude Testament, dekt het gezag zijner dicipelen als hij bijv. ze»t. Wie u hoort, die hoort Mij en wie Mij hooet, Roori Hem die Mij gezonden heeft. Verder gelooft spreker dat het begrip deugd maat schappelijke, christelijke deugden bij den Heer Van Oijen stellig eene andere is dan bij hem, hij kan zich alleen Christelijke deugden voorstellen in gemeenschap met Christus, den Zaligmaker van zondaren, die 't hart vernieuwt door zijnen Geest De beweering deugd is deugd, is valsch er is altijd groot verschil in op vatting op dat punt geweest. Veischil bij de Griekeu van vroegeren eu lateren tijd, bij de Romeinen in huu bloeitijd, zoowel nis in den tijd van zedelijk verval een verschil dat keizer Juliaan erkende toen bij de deugdsbetrachting der christenen tegenover de Heiden- sche priesters prees er ter navolging aanbeval. Ten overvloede las spreker een citaat voor van Spencer Northcote waarin hij, naar aanleiding van de graf schriften der eerste Christenen in de katakoraben te Rome op de echt christelijke liefde der christenen iu tegen stelling met 3t heidensch begrip van deugd wees, waar de wijsgeeren ten tijde van Seneca medelijden eene ondeugd weldadigheid eene zwakheid noemden. Tegen de qualificatie van het volkspetitionement moest spreker opkomen Hij had van nabij de geboorte «*n de voortwerking daarvan gadegeslagen en moest bekennen dat men hier niet met eene lang te voren overgelegde demonstratie, maar met een volks- ontwaking te doen had, waar hij met trots op neerzag, omdat in den boezem des volks het rechtsbesef en de oude veerkracht in den strijd voor den Bijbel weer was ontwaakt. Anders zou het nooit zulke reusachtige vormen aangenomen, zulk een blijvend karakter gekregen hebben. Bovendien, wij stonden voor een toestand, die wel andeis kon. In Engeland, in Amerika is het anders En eindelijk is het toch onweersprekelijk, dat Jupiter slaapt, als 't rechts besef sluimert, dat rechtsbesef niet door zwijgen, maar door spreken ontwaakt, en in dien weg op den eisch der gerechtigheid wordt gelet. Secteschool der modernen die naam duidde den aard der opeubare school aan. Er was tijd. waarin er eene grootsche gedachte tot grondslag lag aan de moderne richting eu spreker had eerbied voor degenen, die zich als baanbrekers voor eenen beteren toestand in kerk en maatschappij hadden opgew >rpen, maar jammerlijk in hunne hoop waren bedrogen. Spreker noemde den naam van Rc- tille en anderen met hem, die bij 't uittreden enkeier consequente geesten, in de kerk bleven tot heil dier kerk, zoo ze meenden. Maar het moderne volk, als spreker ze dus noemen mag, kan op den duur alleen vrede hebben met de openbare school. Eindelijk zou spreker van eene school, waarop de leer van Jezus eiken dag gebracht werd, zooals de Heer Van Oijen beweerde, nooit zeggen „ze is erger dan kroeg en bordeel," evenmin als hij het ooit gezegd had. De beer Van Oijen verklaart, dat hij niet voldaan is, maar 't debat zal eindigen. Een enkele opmerking wenscht hij nog te maken. De heer Gerth van VVijck had Matth. VI over 't hoofd gezien, waar Jezus juist 't geen de oudeu leeren veroordeelt, en Zijne leer brengt. Jezus heeft zijn gezag overgedragen aan zijne discipelen, 't is waar, ft staat in den tekst, door spreker genoemd, maar Paulus bijv. was alreeds geen „Apostel van Jezus." Verder kwam 't uit, zooals hij gedacht had, de he?r Gerth van Wijck en hij waren 't niet eens geworden. De heer Gerth van Wijck zegt, dat op theologisch terrein de heer van Oijen hem zwaardere strikken had kunnen voorleggen. In Matth. VI toch was, in strijd met de heer Van Oijens bewering, het gezag van wet en Profeten gehandhaafd door Jezus, en het zuivere karakter der wet ontdaan van meDschelijke afwijkingen en toevoegsels die als misbruik waren ingeslopen. Maar en nu richtte spreker zich tot zijne hoorders, hoe duidelijk was ook dezen avond weer gebleken, dat het niet waar is, als men hoofden en harten één waant in de hoofdzaak der opvoeding. Dezen avond toch was het voor een ieder te voelen geweest, en dus over tuigend bewezen, dat een diepe scheidingslijn gaat door ons gauschc volk en de liefelijke phantasie van ééne school liegt tegen de werkelijkheid. Als dat gevoeld is, zal spreker niet te vergeefs gesproken hebben. Het gaat niet meersamen! Daarom, voorstan ders der christelijke schoolBlijft strijden, blijft arbeiden in ootmoed des harten Laat ons voortgaan met het bouwen van „scholen met den Bijbel," niet om eigen eer, nLt om zelf iets te doen, maar omdat de liefde van Christus ons dringt. En al be treuren wij het, vooral als wij de macht der liefde in Christus Jezus voelen, dat de heer van Oijen met zijne uitnemende talenten niet aan onze zijde, maar tegenover ous staat, wij hopen en bidden van God, dat bij nog eins in enze gelederen moge strijden. Eens op het Pinksterfeest, voor ruim 18 eeuwen, waren er 1*20 mannen in de opperzale te Jeruzalem bijeen. Die 120 mannen hebben de wereld over wonnen met het zwaard des Geestes, Gods woord. Een klein getal Geuzen, eerst bespot, gescholden, heeft de eerste stoot gegeven in de heldhaftige wor stelstrijd tegen Spanje en de bewondering van Europa, van het nageslacht afgedwongen voor Hollands heldenschaar en Zeelands waterleeuwen. Daarom, niet vertraagd In zwakheid zijn we machtigOvertuigd van den heiligen ernst der tijden, met het oog op den kennelijken zegen Gods roepen wij allen toe Bouw scholen, in wier schoot het Evangeliezout Uit on- en bijgeloof een dierbre jeugd behoudt. G. J. v. B. Goes. Van verscliiller.de kanten werd aan de commissie voor de tentoonstelling van nijverheid, kunst toeaepast op nijverheid, benevens wedstrijd: voor den handwerksmante kennen gegeven, dat men zoo gaarne omtrent een en ander, vooral omtrent den wedstrijd, eenige nadere inlichtingen had. Om aan dat verlangen tegemoet te komen zal het voorloopig comité van uitvoering Zaterdagavond te 8 uren op het Slot Oostende zitting houden, teneinde ieder belangstellende gele genheid te geven de verlangde inlichtingen te vragen. Tevens worden allen, die te Gues, hetzij aan de tentoonstelling hetzij aan den wedstrijd wenschen deel te nemen, uitgenoodigd dien avond daarvoor zich bij dat. comité te doen inschrijven. Wij vestigen hierop bijzonder de aandacht. Middelburg. Gisteren (28 Februari) werd alhier opgericht eene Christelijke zangvereeniging den naam dragende van Polyhymnia. Aanvankelijk mag zij zich in eene ruime deelneming verheugen, aangezien zich reeds 24 personen als lid hebben laten inschrijven. Tot deelname wordt de leeftijd vau 18 jaren ge vorderd. Naar wij veruemen zal ook spoedig in eenige plaatsen in Zeeland het bekende, reeds vermelde adres aan den Minister van Waterstaat tot beperking van den Zondag-postpakkettendienst ter teekening liggen. De wet wordt reeds 15 Maart ingevoerd. Er is dus haast bij. Overal waar daartoe gelegenheid bestaat wekken wij gaarne tot onderteekening op Zij vooral die Zondagsheiliging, boven algemeene Zondagerw.s^ kiezen met zijne niet te miskennen uitspattingen, mogen be denken dat overal waar het terrein voor Zondagswerk uitgebreid wordt en derhalve Zondags/watf benomen, ook in zooveel mindere mate van Zondags heiliging sprake zal kunnen zijn. Maandag hervatte de Tweede Kamer hare zittingen. De Minister van waterstaat werd met niet minder dan drie interpellatien verwelkomdde heer Schimmel- penninck van der Oye heeft verlof gevraagd dien minister te interpelleeren over de vaste brug over den IJsel beneden Deveuter de heer Vermeulen wil van dien Minister inlichtingen omtrent de invoering der wet op de postpakketten in de provincie Noord- Brabant en Limburgde heer Oldenhuis Gratema wenscht den Minister over het Zwolsche Diep te onderhouden. De beslissing omtrent het vragen van dit Terlof is tot eene volgende vergadering aungehouden. Het meest vermeldenswaardige van deze eerste bij eenkomst was echter, dat de Minister van buitcn- landsche zaken het bericht bevestigde dat het bestaande handelstractaat met Frankrijk tot 15 Mei aanst. is verlengd, en er bijvoegde dat de Kamer binnen dien tijd nader mededeelingen van de regeering heeft te verwachten. De 71 jarige Prinses Marianne, thans op haar buitenverblijf te Wiesbaden verblijf houdende, moet lijdende aan een hartkwaal, vrij ernstig ongesteld zijn. Ook het laatste der stoomschepen uitgezonden om de nog vermiste 90 schipbreukelingen van de Koning der Nederlanden optesporen is onverrichtterzake teruggekeerd. Er blijft derhalve geen redelijke twijfel aan het treurig lot der bemanning van de drie sloepen meer over. De juBtitie heeft zich naar Clinge begeven, ten einde onderzoek intestellen naar branden die op drie achtereenvolgende dagen op eene hofstede openbaar werden. Tot nu toe schijnt echter eenig kwaad vermoeden zich niet te bevestigen. De vaste goederen van het Zondag te Bigge- kerke afgebrandde hoefje waren sinds 18 November j. 1. verzekerd voor f 6800, en het roerend goed smds L November j. 1. voor t 4665. Door de justitie te Brussel is een bevel tot aanhouding uitgevaardigd tegen Léon Peltzer, als ver moedelijke moordenaar van den Antwerpschen advo caat Bernays. Dit bevelschrift is per telegraaf gezonden naar alle lauden, met welke Belgie een uitleverings- tractaat heeft, vergezeld van het verzoek om, hij aan houding, onmiddellijk daar-an kennis te geven aan de justitie te Brussel, opdat terstond daarna door de regeeriug zijne uitlevering kunne worden aangevraagd. Tusschen de Lords en de Commons, he1 Iiooger- en Lagerhuis in Engeland, is een conflict ontstaan dat dreigt ook het Kabinet Gladstone tot een steen des aanstoots te worden. De Lords, weinig tevreden met de sinds weinige maanden iu Ierland bestaande „landwet" hebben doorgedreveu dat naar de werking vau deze wet een onderzoek zal ingesteld worden. De bedoeling van dit bespottelijke besluit is gemak kelijk te gissen. Meo wil de wet, tot welks aanne ming men zedelijk gedwongen was op zijde schuiven. Gladstoue heeft zich tegen dit besluit verzet en wil nu de gewaagde proef nemen dit besluit, door het Hoogerhuis genomen, door het Lagerhuis doen ver werpen. Eene voorafgaande stemming-he^ft doen zien dat de liberalen in het Lagerhuis nog steeds over eene indrukwekkende macht beschikken, en dat dus de uitvoering vau dit besluit niergen door het Lager huis zal verworpen worden. Met welke gevolgen r Vertoont onze eeuw het karakter van vereenigen, het blijkt-toch maar te over dat het denkbeeld schei ding tusschen de menschen onderling, nog door geen spoorwegen of tunnels, geen wereldtentoonstellingen of internationale traclaten te verdrijven is. „Scheiding" dat predikte Scobelefl aan de volken van Slavischen stam. De Germaan is onze vijand, zoo was zijn be toog, wij Russen en Serviërs, Bulgaren en Mcnten- grijnen, wij zijn broeders. Verzet u. Men moet lezen hoezeer deze gedachten post gevat heelt in het hart vau zoovelen die zich thans verzetten tegen het gezag van Oostenrijk. Die gedachte bezielt de opstandelingen en Scobelelf, thans naar Rusland teruggeroepen, heeft een zaad gestrooid dat in vruchtbare aarde gevallen is. Graanmarkten enz. Rotterdam. 27 Februrri. TARWE. Er was wederom een goede toevoer van Inlar.d3che witte ter markt, doch was de kooplust flauw en werden alle kwaliteiten bij vernieuwing 25 cents lager afgegeven. VJaamsche, Zeeuwsche. Flakk. en Overmaache puike zonder schot f 10.75 a 12; dito de beste f9 a 10.50; dito mindere f7 a 8.75 dito geringe f 5 a 6.75 ROGGE Voor Inlandsche was weinig vraag en we derom 10 cent lager slechts gedeeltelijk verkocht. VlauffiSche, Zeeuwsche en Overm de beste f7.60 a 8.10; dito mindere 16.20 a 7.50. GERST. Voor de beste Jnland9ehe Winter en Zomer bleven vorige prijzen te bedingen, doch de mindere kwaliteiten waren moeilijk te verkoopen. Zeeuwsche, Flakk. en Overm. Winter: de beste 6.80 a 7.50: dito mindere f5 a 16.80 a 7 50; dito mindere f5 a 6.60; dito Zomer: de beste f5.80 a 6 50 dito mindere f5 a 7 50. HAVER met kleine vraag nagenoeg overanderd. Nieuwe Inl. dikke f3 20 a 520 dito lange I'2.25 a 4.60. Van BOEKWEIT en BOEKWEITGRUTTEN is niets opgegeven, doch tot vorige prijzen naar genoegen te bekomen. PAARDENBOONEN waren ruimer toegevoerd en vonden alleen de beste soorten van f7-10 a 7 50, voor den zaai nog daarboven gereede plaatsingde mindere kwaliteiten van f6 a 7 konden niet allen worden op geruimd. DUIVENBOONEN onveranderd. De beste f8 a f 6.60; voor den zaai daarboven mindere f7 25 a 7 90 BRUINE BOON EN met meer aanvoer traag de beste soorten konden nog nagenoeg vorige prijzen gelden, doch de mindere kwaliteiten werden maar-edeeltelijk geplaatst tot lagere prijzen. Vlaamsche en Walchersche 1' 10.25 a 11.25 Zeeuwsche de beste f 8.50 a 10 dito mindere en geringe f 5 a 8. WITTE bOONEN nominaal als voren van de beste kwaliteit was geen aanvoer, terwijl de mindere soorten tot vorige prijzen langzaam van de hand gingen, Wal chersche en puike Zei-uwsche f 12 a 13 Zeeuwsche de beste f 10.50 a 11.75; dito mindere en geringe f 5 a 10. BLAUWE ERWTEN met redelijken toevoer volkomen prijshoudend. Walchersche en puike Zeeuwsche f 9.50 a 10.50, Zeeuwsche, Flakkeesche en Overmaassche de beste f 8.75 a 9 25, dito mindere f 6.75 a 8,50. SCHOKKERS voortdurend zonder vraag, noteering nominaal van f 9.50 a 13, KOOL- en LIJNZAAD zonder noteeringen. HENNEPZAAD f 7.50 a 8,50. KANARIEZAAD zonder prijsverandering. Het besteJ 19.75 a 10,50; goed en minder f8.50 a a 9.50- 1

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 3