GEMENGDE BERICHTEN. HANDELSBERICHTEN. ffd en wetboek van bisschop- En pausen. iïé sterke arm van den Staat zon de Fwaarheid s.eunen, en ziedaar het niveau der gemeente verlaagd. Ter wille van eene algemeeue heerschappij werd hei ideaal des Christendoms uit hel oog verloren. ITe ruïnen en de kaïakomben, waar nu als in Romulus' dagen de gieren opstijgen en de geitenkudden grazen,zijn een treffend beeld en eene bevestiging tevens van het woord der waarheid Hemel en aarde zullen voorbij gaan, maar mijne woorden zullen geenszins voorbijgaan Heidikeuszaud. Zaterdag 25 Februari had de plechtige begrafenis van onzen geachten Burgemeester Jhr. mr. C. van Citters plaats. Tal van belangstellenden volgden den lijkstoet, en meüigeen biggelde een traan langs de wangen, onder den stillen uitroep van eeu eeuwig vaarwel. Siatig werd de lijkbaar gevolgd door Mevr. vau Citters aan de zijde van haren oudsten zoon, gevolgd door de andere kiuderen in rijen van twee, met de ove rige betrekkingen, en de vertegenwoordigers van den Gemeenteraad van Heinkenszauü en 's Heerarends- kerke waar hij als Burgemeester had gefungeerd. Bij het graf werd het woord gevoerd door Da. Giltay van 's Heerarendskerke, door wien wij herinnerd werden aan de vele goede eigenschappen die de overledene bezat. Getuigen (zeide spreker) de echtgenoote en kin dereu met wie hij heeft saamgeleefd, eu die hij heeft opgevoed. Getuigen de vertegenwoordigers van ver schillende collegtes waar hij eertijds zitting nam. Getuigen de hulpbehoevenden die hij met raad en met stoffelijke middelen heeti bijgestaan. Met den wensch dat hij in vrede moge rusten, en na het scbeideu met een vaarwel besloot spreker zijn toespraak. Deze werd beantwoord met eeu woord van dank door den oudsten zoon, die ook aan de belang stellende aanwezigen nameus de familie dank bracht voor de verschillende kransen reeds op de lijkkist neergelegd. Dezer dagen is goekeuring verleend aan de wer ken voor de verbetering van het kanaal van Ter Neu zen naar Gent. Heden zal met de werkzaamheden een aanvang worden gemaakt reeds zijn verschillende arbeiders te Sas van Geut aangekomen. Uit de gegevens, die nu reeds van verscheiden ge meenten bekend zijn, kan men zegt het Vaderland in een ruwe berekening reeds opmaken, hoeveel kroegen op 1 Mei van dit jaar zullen verdwijnen, en welke directe nuttige gevolgen dus de betrekkelijke bepalingen der drankwet zullen hebben. Het aantal gelegenheden, waar sterke drank in het klein verkocht -wordt, wordt op 46,000 gerekend van verschillende gemeenten zijn de cijfers der drankgelegenheden, die op 1 Mei zullen opgeruimd worden, reeds bekend deze bedragen ongeveer gemiddeld 20 a 30 pCt., zoo dat men, dezelfde evenredigheid voor het gcheele Rijk aannemende, tot een getal van minstens 10,000 gele- genhedeu komt, die vaa het aantal van 46,000 zullen kunnen worden afgeschreven. Op 1 Mei 1884 zal een verdere groote opruiming plaats bebbeu, daar dan de overgangstermijn voor het voortbestaan van verschillende gelegenheden vervalt. Uit hetgeen nu bekend is omtrent de verkoopplaatseu van sterken drank in het klein, mag men aannemen, dat ook dat eijfer de 10,000 zeer nabij zal komen, zoodat op 1 Mei 1884 de drankhuizen met de kleinste helft zullen verminderd zijn. Men neme daarbij in aanmerking, dat de opruiming, vooral die van dit jaar, hoofdzakelijk de minste soort van kroegen betreft, die het meest lot het verderf door drankmisbruik bijdragen. Voorwaar geen gering resultaat. De heer N. M. Feringa, de welbekende hoofdon- wijzer aan de school voor havelooze kiuderen te Amsterdam geeft omtrent zijne ervaring van de school- spaarbunk het volgende bericht „Een onderwerp, dat in de laatste jaren, zoowel voor de bijzondere als voor de openbare school, veel bespro ken is, betreft het sparen door de schooljeugd. Hc- chooltoezicht moedigde de zaak aan. en op summiget plaatseu werden zoogenoemde school-spaarbanken op gericht. Ofschoon hiervan bij ons geen sprake kon zijn Jaclite toch de gedachte: „sparen door onze kinderen* mij zeer toe. Zou dit zoo zei ik bij mijzelven ook mogelijk een middel kunnen zijn. om het verder felijk snoepen tegen te gaan? Men moet weten, dat dit gnoepen door schoolkinderen zeer algemeen is. Om zich hiervan te overtuigen, wancUle men slechts door de achterbuurten van onze stad, en men zal ontwaren, dat in de nabijheid van iedere school eenige snoep winkels of taieltjes gevonden worden. De moeders leeren den kinderen snoepen Wat de kroeg is voor den man is de snoepwinkel menigwerf voor vrouw en kinderen. Beiden werken mede om dc huiselijke wel vaart te verwoesten. Zóó algemeen is dit kwaad tot gewoonte geworden, dat dikwijls zelfs bij kinderen, waar middagbrood ontbreekt, toch nog het School- haljie, (te halve cent om te snoepen) gevonden wordt. Begeerig elk wapen aan te grijpeu ter bestrijding ook van dit kwaad, beproefde ik het sparen. Eiken morgen ontving ik de centen en hield daarvan op lijsten aanteekening. Win 100 centen gestort had, kreeg zelf een boekje, waarin aan het einde van elke maand gespaarde centen werden bijgeschreven. Den 1 Novem ber 1875 kon het eerste boekje worden uitgegeven. Dit getal is tot heden toe geklommen tot 48. waarvan reeds 41 tegen teruggave der penningen in mijn bezit zijn wedergekeerd. En nu het het resultaat 't Valt soms zwaar een geliefkoosd denkbeeld op te geven Toch ben ik er toe genoodzaakt geworden Door moeder werd één cent overhandigd voor den spaarpot, maar tevens een andere om te snoepen. Had zij geen twee centen, dan moest de snoepcent toeh de voorkeur heb ben. Om kort te gaan, het sparen deed aan het snoepen hoegenaamd geen afbreuk, en het getal spa renden bepaalde zich weldra tot weinigen. En wat nog het ergste was: de kleine snoepers konden meeiraaien de verzoeking niet weerstaan, om ook de spaarcent r.aar den snoepwinkel te brengen. En zoo werd, het geen ik ten goede bedoeld had, een raiddel om dieven te kweeken. Ik ben nu na het meest nauwgezet onder zoek door de ervaring van zes jaren, tot dit besluit gekomen sehoolspaarbanken, of wat daarvoor ook in plaats moge komen, zijn voor de kinderen der armen V'rderfelijk en voordieder meer bemiddelden, waarbij eenige opvoeding ondersteld mag worden, overbodig. Het zoogenoemde sparen door de kinderen is nu vervangen door dat van sommige moeders. Enkelen hebben mij verzocht voor haar in den zomer iets in bewaring te nemen, dat zij dan in den winter, wan neer er niets te verdienen is, terug ontvangen. Zelden bedraagt de ter zijde gelegde schat meer dan f 5 of f 6.* Misschien dat dit oordeel van een man der practijk, de hooggestemde loftuitingen over deze nieuwe instel ling een weinig zal doen dalen. l«rh, School til Ending. Blijkens eene opgave in het W. W. waren met 1 Januari 11. ia de N. H. K. 260 predikant»-vacaturen. De oudste gemeente die vacant is in Zeeland is Zoutelande sind» 1869. Die gemeente wordt echter sinds jaren bediend door den godsdienstonderwijzer, den heer J. W. Niesink. Gisteren middag ontstond, door onbekende oorzaak, brand op de hofstede van den landbouwer H. onder Biggekerke. Het wagenhuis en de schuur met 9 stuks vee werden een prooi der vlammen. Het woonhuis bleef gespaard. Uit Colijnsplaat wordt aan de M. CL gemeld Iu den morgen vaD den 22 schijnt weder een briefje govonden te zijn op de hofstede van K., wiens hoeve den '18 Januari jl. verbrandde. Dit briefje moet, naar men beweert, aanleiding gegeven hebben tot eene gisteren door de justitie met den beklaagde K. naar hier gemaakte reis. Naar men verneemt, heeft hij ook hier volgehouden op geenerlei wijze de hand in den brand te hebben Door de Haagsche Trammaatschappij zijn proeven genomen met een toestel, tot het wegschuiven van personen die op de rails mochten vallen. Dit toestel bestaat in een gebogen plaat van ijzer, die meteen veer aan elk der wielen is vastgeklonken, zoodat de wagen niet ïd zijn geheele breedte daar mede bedekt is. De opening tusschen de spoorregels en de wielbedekking bedraagt 7 centimeter en ver mindert naarmate het rijtuig zwaarder beladen is. Om het doelmatige van dit veiligheidsraiddel aan te toonen werden zware houtblokken op de rails neder- gelegd, die dan ook bij eiken proefrit door de ijzeren platen bezijden de rails werden geslingerd. Over hst algemeen ontving men evenwel den indruk dat voorwerpen van lichter gewicht en minder weer standsvermogen niet zoo vlug en gemakkelijk door den toestel op zijde konden geschoven werden, en koesterde men integendeel de vrees, dat het gevaar vau onder de scherpe kanten dezer wielbedekkingen beklemd te raken, zeer groot was. In de Koninklijke Deventer tapijtfabriek wordt ter bezichtiging gesteld een Deventer-Smyrna tapijt, waarvan het patroon is gekozen iu den stijl van Louis XVI. De DullertsticaTÏr.g te Arnhem is thans tot stand gekomen door het verlijden der akte van oprichting voor den notaris Troost. Men zegt, dat meer dan 750 aanvragen ora in het genot eener toelage (die minstens f 250 'sjaars be draagt) te worden gesteld, zijn ingekomen. Een paar jonge kunstenaressen beoefenen in een onzer provinciesteden een nieuwen tak van kunstnij verheid. Zij maken bevallige bouquetten en kransen van rozen, lelietjes, varens en veldbloemen, tot ver siering van portrellijsten, albums, enz. enz. Ze zijn geel, wit, hard en glanzend en 't is of ze met fijne kunst uit ivoor gesneden zijn. Toch is de groudstot geheel verschillend. De sierlijke kransen zijn vau wit tarwebrood geboetseerd. Men spreekt er wel eers vsd, dat het goed is een appeltje voor den dorst te bewaren, maar het is iets- nieuws een lijstje of een album voor den honger te bewaren. Toch vragen zij voor die lijstjes geen op merkzaamheid als verduurzaamde levensmiddelen, maar ais sierlijke kunstwerken. H. D. H. de Vorstin van Waldeck en de jeug dige Prinses Elisabeth zijn Zaterdag morgen naar Arolsen vertrokken. Zaterdagmorgen vertrok de Conrad van de Am* sterdamsche Rietlanden. Het was er zwart van de menschen, en ook op den dijk en op de handelskade stonden vele belangstellenden, die wisten dat kapitein Bruyus als commandant weder naar zee ging. Schier al de geredde passagiers van de Koning der Nederlan den waren van heinde en ver overgekomen, om den kloeken gezagvoerder tot IJmuiden uitgeleide te doen» Toen het fVien Neerlandsch bloed gespeeld was door de kapel van den heer Sonneman, en het groo'e schip, met de vlag salueerende, vertrok, werd met hartelijk gejuich den kapitein een goede reis toegeroepen. Eene in Duitschland gevestigde St. Raphaëls- Vereeniging. die ten doel heeft uitsluitend R. K. land verhuizers behulpzaam te wezen om naar Amerika te komen, heeft ook in ons land agenten voor dat doel aangesteld. Men wil eene R. K, kolonie in Amerika vestigen. Die agenten dragen tot keoteeken op hun opperkleed een kruis met een anker. 67s/,» 80'/. 101", 101'/, 90% 76'/, 81 61'/, 611/. 62»/s 61'/. Graanmarkten enz. Rotterdam, 27 Februari. Tarwe 25 cent, Rogge 10 cent lager overigens bleven de prijzen bij weinig omzet ter markt onveranderd. Prijzen van Eflecten. Amsterdam, 25 Febr. 1882, staatsleeninge n. Ncrterl. Certific. N. VV. Sch. 27s pet, dito dito dito .3 r dito dito dito ,4 dito Obl. 1878 f 1000 .4- België. Certificaten 27s u Frankrijk. Origin. Inschr. .3 Hongarije. Obllg. Leening 1867 fl, 120 5 dito Goudleening .5 dito dito fl. 500 .6 Italië. Cert Adm. Amsterdam .5 u Oostem. Obl. Mei-Nov. .5 d;to Febr.-Aug. .5 dito Jan.-Juli - 5 dito April-Oct. .5 dito dito Goud ,4 Polen. Obl. Schatkist 1844 ,4 Portugal Obligatiën Btl.1853-1869 3 dito dito 6e Ser. 1878 pd. st, 100 6 Rutland. Oolig. Hope C 1798-1815 5 Certific. Inschr. 5e serie 1854 5 Dito dito 6e serie 1855 5 Obligatiën 1862 .5 dito 1S64 f 1000 5 dite 1864 pd. st. 100 ,5 dito 1877 dito dito Oostersche ie serie dito dito 2e dito dito 3e dilo 1872 gecons. dito dito 1873 gecons. dito dito 1850 le Lcening dito dito 1860 2^ Leening dito dito 1875 gecons. dito dito 1880 gecons. dito Cort. Hope C". 1840 dito 2e, 3e 4e Leening 1842 44 Obligatie-Leening 1867-69 dito dito 1859 Cert. van Bank-A ssingn Spanie. Obligatiën Buitenl. 1867-75 dito dito 1876 dito Binnenl. Es. 5000-10000 dito dito 1876 Turkije. Oblig. Alg schuld 1865 dito dito 1869 Egypte. Obl. Leening 1876 dito dito 1876 Vereenigde Staten. Obligatiën 1877 dito dito dito 1876 Brazilië. Obligatiën Londen 1865 dito Lcening 1875 dito dito 1863 dito dito 1879 Peru. Obligatiën Leening 1870 dito dito 1872 Columbia Obligatiën Venezuela. Obligatiën 1881 Mexico. Obligatiën 1851 dito dito 1864 5 5 5 5 5 5 47 2 47s - 472 4 4 4 4 3 6 1 2 1 2 5 6 4 5 4 47» 5 5 47» :f- 5 iV 4 3 3 3 52'/. 97'/, 77'/. 94'/, 87 53'/, 537i, 82% 82% 85% 82%- 76 65%- Tls 263//' 26 10% 9'/, 111 - - 99% L99% 16^5 1 Wt 30 36*W1 20% 11% indu3trieele en financieele ondernemingen. 253 pet. Nederl. Afr. Hand.-V. Aand. Ned. Hand -Maatsch. Aand. rescontre 5 113gjL Ned. Ind. Handelsb. Aand. F Aand. Rotterd. Bank 97ea dito Rotterd. Hand.-Ver, 77s Pbr. Rotterd, Hypb. .4 Q&U btooravaartm.Java Obl. .5 7- dito Zeeland Aand, ttaVT dito Obl5 ditc gegarand. dito 47s Duitschland. Cert. Rijksbank Adm. Am sterdam Oostenrijk. Aand. Nat. B. spoo rweg-leeningen. Nederland. Holl. IJz. Spw. Obl. 18715 pet. TSol* ni

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 3