Nieuwe Goesche Courant, Ch r is tel ijh-his tor isch blad voor Zeeland. bx'J Zalerd qi 2o Februari. A°. 871. BINNENLAND. HET ZUH>EN, Verschijnt elkeu Maandag, Woensdag en Vrijdag avond teri 8 are, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pev drie maanden francof 1,50. Enkele nooiraers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJ Tl AN, te Middelbaig en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1—6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Agent voor Dordrecht en Omstreken: de heer H. J. KOEBRUGGE. Goes. Het rapport der commissie tot onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw gekozene raadslid de heer C. Risseeuw is ter kennisse van het publiek gebracht. De meerderheid, de heeren Mr. de Jonge van Ellemeet en Ochtman, is tegen, de minderheid de heer J J Ramondt vóór toelating. Met hoeveel woorden, de heer Ramondt de toelating ook trachtte verdedigen, toch zijn we niet voor zijne zienswijze gewonnen. In zijn uitvoerig pleidooi laat hij de zede lijke zijde der kwestie die hier juist de hoofdzaak moest zijn onaangeroerd, terwijl hij zich op in andere plaatsen voorgekomen zaken, die met deze omstandigheid niets gemeens hebben, beroept. De ondergeschiktheid van de heer Risseeuw aan het Gemeentebestuur, evenals zijne benoeming door dat collegie is niet weg te cijferen, en we blijven beweren dat toelating met Art. 23 letter f en g der Gemeen tewet iii strijd zou zijn. Goes. Op uitnoodiging van de Afdeeling der Unie alhier, zal a. s. Woensdag 1 Maart des avonds ten 7 ure, in de Christelijke school, een voordracht worden gehouden door Ds. S. A. van den Hoorn predikant te Tiel ZEerw. wenscht de noodzakelijkheid der Chris telijke School te betoogen, met het het oog op lo de eischen des Heeren 2o de wetten der overheid 3o het doel van den tegenstander 4o de belofte der ouder3 6o de behoeften der kinderen en 6o den nood der maatschappij. Aan ieder die zulks verlangt zal gelegenheid tot debat gegeven worden De majoor-kommandant der dienstdoende schutterij te Middelburg, heeft tengevolge van het zonder verlof wegblijven op de Zondag-inspectie, den adjudant onderofficier F. W. Hering nit zijne betrekking tot de schutterij ontslagen. Voor de dienstdoende schutterij te Middelburg is het ontslag, den heer Hering gegeven, een schier on herstelbaar verlies. Hij vertegenwoordigde het mili taire element bij onze landweer, zijne welwillendheid en minzaamheid vormden een band tusschen alle leden van het kader onderling en de schutters in 't algemeen. Hij i» ontslagen omdat Zondagsrust en Zondaghei liging hem zwaarder wogen dan eer en voordeel. Dit beset zal den ontslagene liever en beter zijn dan zoo meuig „eervol" ontslag, met dankbetuiging voor „aan den lande bewezen diensten" bij zijn wapen uitgereikt. H. M. de Koningin was Woensdag middag persoonlijk aan het station van den Hollandschen spoorweg tegenwoordig om H* D. moeder en zuster aftehalen. De Vorstin van Waldeck en hare jongste dochter zullen te 's Hage blijven tot Maandag wanneer ook de Vorst van Waldeok-Pyrmont en Prinses Helena uit Engeland terugkeereu. Het bezoek van Prinses Helena op Windsor, de residentie van Koning Victoria, zal van zoo korten duur zijn, daar het slechts op verlangen van Konigin Victoria eene kennismaking met de familie bedoelt, waarvan Prinses Helen* in April a. lid denkt te zijn, door haar aanstaand huwelijk met den jongsten zoon vaa Koningin Victoria, Prins Leopold, hertog van Albany. Tot bijwoning van dit huwelijk zijn thans ook HH. MM. de Koning en de Koningin genoodigd. De vaart op Amerika wordt verlegd van Rotterdam naar Amsterdam, daarentegen verlevendigt de handel van Rotterdam op Afrika. Een nieuw stoomschip de Afrikaan is deze week voor rekening van de Nieuwe Afrikaamclie Handelsoereeniging naar de Westkust vertrokken. Professor Buys Ballot zegt in het TJtrechtsch Dag blad dank voor de bijdragen ten behoeve der internationale Noordpool-expeditie, hem toegezonden door groot en klein. Alle benoodigdheden worden aangeschaft en alle voorzorgen genomen om voor instrumenten, en het gemak en de veiligheid der tochtgenooten te zorgen, die in het barre noorden den vaderlandschen naam zullen in eere houden. Vijf personen zijn noodig om elkander voor het doen der magnetische en meteorologische waarnemin gen, die het hoofddoel der onderneming uitmaken, af te lossen. Daarnevens heeft ieder zijnetaak. Dr. Snellen zal de leiding toevertrouwd worden, de zeeofficier Lamie zal meer bijzonder voor tijdsbepaling en plaatsopneming zorgen, de heer doctorandus El- kama voor physische waarnemingen, een medicus voor de gezondheid een natuurhistoricus voor zoölogische, botanische, etbnologische waarnemingen en voorwer pen en indien men iemand vinden kan met de wenschen van den handel bekend, zal die aan de belangen van dezen zijne aandacht wijden en, de Yenissei opstoomende, handelsbetrekkingen trachten ftan te knoopen, en evenals de Zweden en Denen en Russen do rijke voortbrengselen van Siberie voor zijn vaderland opsporen. In een memorie aan Z.Exc. den Minister van waterstaat, handel en nijverheid zijn in bijzonder heden de kosten der expeditie op f 62,500 geraamd. Vrij van de gemaakte onkosten zijn zij te zamen gebracht. Men verwonderde zich ten vorige jare dat bij de perio dieke verkiez'ngen door de antirevolutionairen te Amster dam een candidaat was gesteld die later bleek op een der hoofdpunten niet met het program in te stemmen Een nieuw, nog bedenkelijker bewijs hoe rekbaar sommigen het program der antirevolutionaire partij beschouwen, bleek uit hetgeen Nederland en Oranje* te 's Hage, in berrekking tot de aanstaande gemeen teraadsverkiezing is overkomen. H'Jt bestuur der genoemde kiesvereeniging had zich o. n- tot den heer jhr. mr. E. v. d. Berch van Heemstede gewend om inlichtingen omtrent zijn politieke geloofsbelijdenis, zijn commissarisschap van het Dagbladen in verband daarmede omtrent de houding van laastgenoeuid blad tegenover de anti revolutionaire partij. In de vergadering der kiesvereeniging N. en O. van Vrijdag 10 Februari jl w„rd van de bemoeie nissen vau het bestuur mededeeling gedaan aan de leden, en geschiedde onder meer ook voorlezing van het antwoord van jlir. v. d. Berch. Kort aaamgevat hield dit schrijven in, dat de schrijver door zijn toetreding als lid der kiesvereeniging het antirevolu tionair program had onderteekenddat zijn commis sarisschap der antirevolutionaire partij ten goeds kwam, wat bleek reeds uit de omstandigheid dat de felheid van het Dagblad tegen die partij onder zijn leiding reeds aanmerkelijk was verminderd, en dat het zijn streven voortdurend was die richting derwijs in het Dagblad te versterken en te doen toenemen, dat zij permanent zou blijven. De vergadering was over dit schrijven gansch niet voldaan en was van meening, dut, ten opzichte van punt twee, de feiten de verklaring des heeren v. d. Berch weerspreken. Een andere candidaat werd voorgedragsn, en na eeaige discussie werd deze, mr. J. D. C. C. W. baron De Constant Rebecque, als de candidaat der kiesvereeniging geproclameerd. Een lid vroeg nog, of men den beer v. d. Berch als tweeden candidaat zou kunnen noemen de ver gadering keurde dit stilzwijgend goed, vermits men eerstens hoopte, dat de heer De Constant Rebecque niet zou bedanken, en in de tweede plaats, zoo dat mocht gebeuren, een nieuwe bijeenkomst verwachtte tot het defiuitief stellen van een anderen candidaat. De heer De Constant Rebecque moest echter tot zijn leedwezen voor de caodidatuur bedanken, en het bestuur bepaalde, dat er Dinsdag 14 Februari na afloop der openbare vergadering, andermaal een bijeenkomst zou gehouden worden tot het proclameerea van een ander candidaat. De voorzitter deelde, in die navergadering mede het bedanken van den heer De Constant Rebecque, en vroeg of de vergadering van meenitig was, dat de tweede candidaat definitief als candidaat der kiesver eeniging moest worden geproclameerd. Een der leden was van oordeel, dat zulks algemeen gebruikelijk was, en adviseerde ook in dien zïn. Om alle bezwaren te voorkomen, had de voor zitter roet den heer v.d. Berch steed gesproken over da mogelijkheid dat hij dezen avond definitief tot candi daat werd geproclameerd, en hem gevraagd, of hij dan die candidatuur zou aanvaarden. Hierop zou de heer v. d. Berch hebben geantwoord, dat hij gaarne candidaat wilde zijn, mits meu met de publiekmaking wachtte, totdat Vaderland en Koning haar candidaat gesteld had, was deze een ander dan van Nederland en Oranjedan wenschte de heer Van den Berch voor die candidatuur te bedanken. Na deze mededeeliug brak een ware storm vaa i

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1