BUITEN L A M lT~ ittrlt. Echoot fit Onding. GEMENGDE BERICHTEN. *i Hag» verwacht. De Vorstin zal daar eenige dagen blijven. roepen: „Heere, Heere behoudt, maar ,het doen ▼an den wil des Vaders, die in de hemelen is." hoogte rolgde, welk verschijnsel zich malen herhaalde. In de zoogenaamde baai tomaly rees en daalde de zee insgelijks herhaaraB malen, tengevolge waarvan het straud bedekt werow met een tallooze menigte kleine visschen en zeesprink-1 hanen. Menschen zijn daarbij niet omgekomen, maar de schade aan dé regeeringsgebouwen veroorzaakt, is zeer groot. Eerstdags moet voor een Indiaansch gerechtshof te Sattara een aap als getuige optreden in eene recht zaak wegen9 moord. Een man, die zijn kost won door met vijf apen en eene geit, welke hij kunsten liet vertoonen, rond te reizen, werd onlangs in de nabijheid van een dorp vermoord, en zijn heele kun- sieomaker8troep met hem, behalve een aap, die in een boom was geklommen en zijn meester en zijne makkers door de moordenaars had zien begraven. Toen alles rustig was, liep de aap naar het naaste dorp, en wist daar door geschreeuw en teekens te beduiden dat er iets niet pluis was. Men volgde den aap naar de plaats waar zijn meester begraven was, en de moord werd ontdekt. De aap moet nu de moordenaars herkennen. De verwikkelingen in de Oostenrijksche Grenslanden zijn het eenige wat het buitenland oplevert. Ziehier wat we van de gebeurtenissen aldaar dia niet gemakkelijk te volgen zijn, weten De Oostenrijksche regeering is door hare agenten onderricht, dat alle mededeelingen over bewegingen van Russische troepen in de Russische grensprovin ciën van grond ontbloot zijn en er niets verontrus- teuds voorvalt. De Oostenrijksche regeering heeft bovendien de bewijzen in handen, dat Rusland zoo wel, te Belgrado als Cettinje den wensch heeft te kennen gegeveD, om de vorstendommen strenge onzij digheid tegenover den opstand te zien in acht nemen. In verband hiermede wordt ook door Oostenrijksche officieren uit de Herzegowina gemeld, dat van ver sterking der opstandelingen door Monienegro geen sprake kan zijn, en integendeel het militair cordoa door Montenegro wordt gehandhaafd. De Oostenrijksche regeering heeft zich bereid verklaard om rlle onkosten, welke Montenegro maakt, ruimschoots te vergoeden. Ook de overige berichten, welk in den laatsten tijd uit de in opstand gekomen streken ontvangen zijn, toonen de onjuistheid aan van het vermoeden, dat de beweging reeds voor iang door vreemde handlanger» voorbereid zou zijn geweest. Veeleer is gebleken dat de oproerige beweging een gevolg is van ontevreden heid over belastingdruk en invoering der legerwet. Wegens de moeielijkheden, welke het terrein aanbiedt, kon die beweging niet onmiddellijk onderdrukt wor den en is zij sedert in omvang toegenomen. Volgens de berichten van den Oostenrijkschen vertegenwoordiger te Cettinje, kolonel Thömrael, toont de bevolking van Montenegro, over het geheel ge nomen, zich weinig geneigd om aan den strijd doel te nemen. De bewering van Poolsche en Hongaarsche bladen, dat Servië een obaervatiekorps aan de Bosnische grenzen wil opstellen, of zelfs dat in Servië opstand is ontstaan, is een verzinsel. Graaf Khevenhüller, de Oostenrijk sche gezant te Belgrado, een man die den toestand in het vorstendom nauwkeurig kent, meldt niets van dien aard. Alleenlijk wil het Servische ministerie zich door de gebeurtenissen niet laten verrassen en heeft zij voorzorgsmaatregelen tegen de partij van Ristitsch. genomen' De Servische regeering heeft aan het kabi net te Weenen verklaard, dat zij met kracht tegen elke poging tot woeling zal optreden. Te Weenen is men overtuigd, dat zij daartoe ook de macht bezit. Het eenige ernstige gevaar voor de rust van Servië, is de financieele crisis te Parijswanneer deze zonder groote verliezen voor Servië afloopt, heeft het minis terie niets te duchten. Alle mededeelingen betreffende het trekken van Russische vrijwilligers over Bulgarije naar Bosnië zijn gebleken verzinsels van Bucharesier correspondenten te zijn. Deze opstand moge tooDen dat het vuur smeult om later, wie weet hoe Bpoedig uittebarsten, voor heden is er nog weinig kans van succes voor de opstandelingen. Na het steekspel met woorden over de School met den Bijbel tusschen de heeren Hugenholtz, Lohman en Keuchenius te Rotterdam zal morgen avond te Groede tusschen de heeren Gerth van Wijck en Vor- •terman van Oijen een dergelijk steekspel plaats hebben. Dr. J. A. Gerth van Wijk zal Dinsdag den 21en Fe bruari in de Luthersche kerk te Groede verdedigen de volgende stellingen lo. Eene „School met den Bijbelis noodig voor wie d«n eisch der opvoeding naar de H. Schrift wil behartigen. 2o. De onbelemmerde oprichting van dtB School met den Bijbel" ware voor geheel ons volk van onloo chenbaar belang. 80. Ondanks de onbillijke belemmering, die de Oprichting van de „School met den Bijbel" ondervindt, kunnen wij met goeden moed, biddende voortarbeiden •au haren bloei. De heer van Oijen heeft zich bereid verklaard te bewijzen dat eene School met den Bijbel ni^gewenscht ia, noch uit zedelijk, noch uit een opvoedkundig oogpunt, indien de heer van Wijck zijne inleiding niet langer duren laat dan vijf kwartier en indien de inleider verklaarde te gelooven dat er een volmaakt God i». Deze voorwaarden zijn aangenomen. Het Wtv. verdedigt in haar laatste nommer zoodanige twistgesprekken, in de dagen der Hervor ming zeer bekend, op de volgende verdienstelijke wijze „Dat zulke steekspelen" weinig nut opleveren, »temmen we niet toe. Het is zoo goed den tegen stander eens persoonlijk te ontmoeten, al ware het fclleen om in hem den mensch te zien. Ook kan men om bitterheid te voorkomen, veel beter iets zeggen dan lohrijven. Niet alleen omdat woorden vervliegen, maar ook wijl men door toon en stembuiging het te scherpe kan matigen, wat in 't schrijven niet zoo gemakkelijk is. Voorts wordt het door zulk een debat aan velen duidelijk, dat voor het pro en contra meer te zeggen is dan velen zich inbeelden. De eenzijdigheid en ten gevolge daarvan de partijdigheid om niet te zeggen bitterheid die velen uit elke partij aankleeft, vinden vooral daarin haar oorzaak, dat men zich niet kan voorstellen hoe een eerlijk en waarheidlievend mensch nog een ander gevoelen en opvatting kan toegedaan tyn, dan menzelf belijdt en heeft. Van wat de tegen partij in geschrifte zegt, wordt door de groote menigte geen nota genomen, en velen kunnen het ook niet doen. Duizenden zijn als bij toeval modern of orthodox. Hun ouders wareu het en daarom zijn zij het ook. De indrukken der jeugd stempelen verreweg de meesten tot wat zij op rijperen leeftijd zijn zullen. Dat daarin •en zegen kan liggen, is even waar als dat het een groot gevaar oplevert. Het is plicht om zooveel mogelijk de menschen tot het vormen van een zelfstandig oordeel te helpen brengen. Verstand en hart hebben beide hunne eischen. De Schrift spreekt van een opwassen niet alleen in de genade, maar ook iu de kennis. En daartoe kunnen zulke „steekspelen" machtig veel bijdragen. Want al zal het waar •ijn, dat zij die die dien avond de zaal 't zij •Is moderne 't zij als orthodoxe binnenkwamen, haar ook als zoodanig verlieten, toch Damen ze een indruk mee, die later misschien doorwerkt tot bevestiging van hun gevoelens of ook tot wijziging of verandering daarvan. En bovendien ziju er zoo velen, die op twee gedachten hinken, die niet weten aan welke zijde ze •ich scharen zullen, en die juist door zulk een debat tot beslistheid komen. „Maar dit.kan dan ook het modernisme ten goede komen." Weluu, wat nood Oprechte Christenen, die met de Samaritanen tot de vrouw uit Johannes IV kunnen •eggen„wij gelooven niet meer om uws zeggens Wille, want wij zelf hebben hem gehoord en weten, dat daze waarlijk de Christus is, de Zaligmaker der wereld", r kunnen van dat geloof niet afvallen. En zij die slechts in naam eu uit kracht van overlevering orthodox zijn, hebben dringend noodig eens geschokt te worden en daardoor tot zelfstandig onderzoek geprikkeld. Het is den satan 'l zelfde, of iemand modern is of orthodox, In its deze slecht9 onbekeerd zij en blijve. Niet het Blijkens het vier-en-derstigste verslag van den staat en de verrichtingen van het Asyl Steenbeek, te Zetten bij Wageningen, over het jaar 1880 81, is het ledental aanmerkelijk toegenomen, en zijn vele buiten gewone giften en eokele legaten ingekomen. Ontvangen is aan contribution, donatiën, legaten, intreegelden der bestedelinger, inkomsten van het goed Steenbeek en verdere baten, de som f 21,356.21 Va- De uitgaven hebben bedragen f 15,278,8775. Uit het voordeelig saldo is voor aankoop van land naast het Asyl, en voor twee pandbrieven 47a pet. Nat. Hypotheekbank besteed f 4804.47. Het batig slot bedraagt f 273 17. {Standaard.) Sluis. Aangenomen de toezegging van beroep door Da. C. J. Lammerink, te Prinsenhage, De M. C. meldt dat het huis De Steenrot* op de Dvvarskade is aangekocht door den heer A. L. Dyserinck te Haarlem, wiens voorzaten, in vroegere dagen te Middelburg wonende, eigenaars en bewoners van het huis waren. De piëteit voor een familiebezit, die den heer Dyserinck bewoog tot den aankoop, waarborgt ook het voortbestaan van een der merk waardigste oude gevels in deze stad, Huismiddeltjes kunnen soms uitstekend werken. Een man en vader, die trots de behoeften van zijn gezin, trots alle minnelijke pogingen zijner vrouw om hem op den rechten weg te helpen, zijn besten tyd in de kroeg doorbracht, werd daar dezer dagen 's mid dags door zijn vrouw verrast. „Hier man, zeide ze met een merkwaardig zelfbedwang hier is eten 1 Ik begreep, dat je 't te druk had om thuis te komen." E11 meteen zette ze een overdekten schotel op het tafeltje, waaraan de man onbezorgd borrelde en kaartte. Niet zonder een schaamlachje noodigde nu deze zijn vrieDdeu uit om mee te eten. Hij lichtte het deksel op, en wat hij vond was een briefje met de woorden „Smakelijk eten wij hebben tehuis hetzelfde Onder algemeen gejouw verliet de man de kroeg. Door ingelanden van de poldersRijsoord en Stre- velshoek en HeerjaDsdam, benevens van den polder Sandelingen-Ambacht is besloten tot het stichten van twee stoomgemalen tot waterlozing. De toestand van den gewonden veearts de B. te Oud-Alblas blijft gunstig. Blijkens een ingezonden stuk in het Geïll. Politie- Nieuws heeft, nadat de zoogenaamde millioenenjuffrouw den deurwaarder Hartsuijker bericht had, dat de heer v. d. Gant de geëischte f 1250 met kosten kon in ontvangst nemen, genoemde deurwaarder Donderdag eene quitantie gepresenteerd van f 1419,74' 3, ter vol doening van hoofdsom, renten en kosten. Nadat die quitautie betaald was, heeft de deurwaarder weder beslag gelegd, Damens den heer v. d. Gant, op de goederen, die misschien f 400 waard zullen zijn, maar dit bij verkoop niet opbrengen, en nu voor het geheele bedrag van nog f 67,650. In den Senaat der Vereenigde Staten van Noord- Amerika wordt thans beraadslaagd over een wetsont werp, waarbij de veelwijverij verboden wordt. Men denkt dat het aangenomen zal worden. Het Huis der Vertegenwoordigers heeft een voorstel goedgekeurd, waarbij aan de weduwe van president Garfield een jaargeld van 5000 dollars toegekend wordt. De zuster van Guiteau, mevr. Scoville, heeft aan mevr. Garfield een brief geschreven, waarin zij haar voor haren „verdoolden krankzinnigen broeder' ver giffenis vraagt. Op Ceylon heeft, volgens de jongste berichten van daar, een hevige aardbeving gewoed bijna over het gansche eiland zijn aardschokken waargenomen. Deze schokken en bevingen gingen gepaard met een zeer opmerkelijk verschijnsel. Nauwelijks had de eerste aardschok zich doen gevoelen of de waterspiegel der binnenhaven van Trontomaly daalde ongeveer l'/s meter waarop een plotseling stijgen tot het dubbele van die

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2