Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor jfceeland. Dinsdag* 'l\ lenruan. De overwinning der waarheid BINNENLAND. A uuu.1 ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen prijs pev drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJ TH A N, te Middclbuig en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1—6 >gels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Agent voor Dordrecht en Omstreken: de heer II. J. KOEBRUÖGE. Dat de Tweede Kamer zelf een leugen is be weerde de anti-revolutionaire partij reeds jaar en dag. Zij kan zoo luidde het geen Volksvertegenwoordiging heeten. Immers zij ver tegenwoordigt de Natie niet. Zij is niet de trouwe afspiegeling van het volk zoo als dat optreedt en zich uitspreekt. De sterkte en den wil der partijen geeft zij niet weer. Ze is veel meer eene liberalistische fractie - dan eene volksvertegenwoordiging. Daar zij niet is, wat zij heet en behoort te zijn kunnen we haar de verpersoonlijkte leugen noemen. En wijl zij dat is, mist zij het zelf bewustzijn en de zedelijke kracht haar voor den gewichtigen arbeid zoo onmisbaar noodig. Als de leugen verteert ze en eet zichzelve op. Iets grootschkan en mag ze niet tot stand brengen. Zij duldt en moet een ministerie dul den, dat geen beginsel heeftdat er zich op beroemt tot geen der partijen te behooren maar wel bóven de partijen, dies bóven de volksvertegenwoordiging te staan dat mitsdien den constitutioneelen regeeringsvorm naar het leven staat. Niets minder dan dit een en ander is tijden aaneen door de anti-revolutionairen niet alleen gezegd, maar ook aangetoondwat kon, wat daarvoor vatbaar was, is met de cijfers bewezen. Lang, zeer lang echter vondeu zij geen ge hoor het een was overdreven, het ander leugen en laster enz. In het bewustzijn nochtans dat deze dingen metterdaad alzoo waren en zijn, ging onze partij voort met het opsporen en aanwijzen der oor zaken van dien misstand der Tweede Kamer. Dat zij aan gebrek van zedelijke kracht en een goed zelfbewustzijn moet lijden, naarmate door haar de eeuwige waarheden Gods' ons in de H. Schrift geopenbaard, worden losgelaten en tegengestaan ligt bij ons voor de hand. Het ongeloof verteert zijn kinderen Maarook, dat men de gelijkheid en de vrij heid, waarvoor men onder den schoonen naam van liberaal", zoo als het heette, was opge treden, toen het er op aankwam, niet aan durfde dat men gelijke rechten en gelijke vrijheden niet durfde geven dat men beginsel tegenover beginsel op gelijken voet niet dorst te laten werken, was in de tweede plaats oorzaak dat de liberale" partij zich zelve overleefde. Oorzaak, dat men haar met récht de z'/libe- Tale, of de liberalistische partij moest gaan heeten. Voorts, dat weldra macht boven recht stond en voor recht ging, moest wel haar zedelijke kracht en haar geweuscht zelfbewustzijn rooven. Dat men op de handhaving der eene wet (de zondagswet) niet aandrong, haar niet verlangde terwijl men de andere (de schoolwet) tegen den wil van de meerderheid der Natie doordreef en nog daarenboven naar het belang der partij toepast, enz. enz. kan niet anders dan zich wreken. Dat men het zijn van liberalische fractie-verte genwoordiging in plaats van volksvertegenwoor diging te danken had aan eene onrechtmatige en lang versleten kieswet en eene door eu door par tijdige districts' indeeling werd middagklaar aan getoond, en wat het laatste betreft met de cijfers bewezen. Doch die cijfers, de statistiek, weleer schier voor alles ter hand genomen, weleer geliefd en bemind, heette, nu zij zich tegen haar keerde, onbetrouwbaar. Nu zij haar tegenpartij' er niet meer mee kon doodslaan; nu zij (de statistiek) met onwraakbare cijfers tegenover haar stond, werd zij dood eenvoudig overboord geworpen. Maar ziet, daar komt een veteraan, een eer waardig man, een leider der liberalisten ons aan het spreekwoord herinneren »al loopt de leugen nog zoo snel de waarheid achterhaalt hem wel." Bl-jkbaar begint hij en velen, met ons in te zien dat het zoo niet langer kan. Dat het hoogspel spelen uit moet zijn. Want zooals het nu gaat loopt men gevaar dat beginselloosheid beginsel, de stagnatie onheilspellend, volk en staat ge demoraliseerd worden zal. Daarom roept bij den zijnen als het ware toe de maskers afDe leugen moet losgelaten en gebannen, de waarheid erkent, de toestand onder de oogen gezien, de reformbill gegeven worden. Een reformbill, die onpartijdig en niet op zijn beurt de leugen aan het voorhoofd draagt. Geen reformbill uitsluitend in den geest der liberalisten capaciteiten-leer, waardoor het onrecht verhoogd en de leugen verzwaard wordt. Ja, het is zoo, er zijn thans meer bevoegden uitge sloten, dan die van den gemoderniseerden staat deze of gene acte van bekwaamheid ontvingen. Zal de leugen weggenomen worden en de Tweede Kamer metterdaad zijn wat zij heet, zal ze Volks vertegenwoordiging wezen, dan moet de schaar der kiezers niet zoo eng, maar zoo breed mogelijk genomen. Dat zij waarlijk Volksvertegenwoordiging zou kunnen heeten, indien maar alle wetenschappelijke mannen in Nederland aan het kiezerstal zijn toegevoegd, is erger dan belachelijk. Jammer voor de liberalisten, die zulks drijven willen, dat de grondwet voor die toe voeging geen opening geelt, daar zij alleen van het opbrengen eener zekere som aan Rijksbe lasting, maar niet van capaciteiten gewaagt En grondwetherziening die willen, of liever, kunnen de partijdigsten ouder hen niet begeeren, omreden dan »concessiën" aan de antirevoluti onairen moeten worden gedaan. Doch laten we professor Buis, de man, die de maskers wegwerpt, hooren. Hem hooren echter ïn ons volgend nummer. Vliftsingen Het schroefstooraschip Zwaluw, ten dienste der civiele marine in Indie, is heden met goed gevolg van de werf de Schelde te water gelaten. Het Koninklijk Engelsche Stoomjacht Victoria and Albert ligt aau de ponton ten r-mde morgen de vor stelijke familie van Waldeck-Pyrmont over te brengen. Heden avond zal Z. D. H. de Vorst van Weideck- Pyrmont, Z. K. H. Prins Leopold van Engeland en zijne bruid, Prinses Helena met gevolg intrek nemen in het hotel Do Nieuwe Doelen te Middelburg. H. M. de Koningin van Zweden en Noorwegen wordt dezer dagen te Amsterdam verwacht. Bij gelegenheid van Konings 65ste verjaring was het Haagsche Voorhout feestelijk versierd en met vlaggen ge tooid. De rijboomen langs de middenpaden droegen elk de afbeelding van de koninklijke kroon, aan de beide hoofdtoegangen bij den Kneuterdijk en tegenover het Tournooiveld waren hooge vlaggen-tropeeën verrezen, die medaillons en wapenborden met de naamcijfers van Koning en Koningin omlijstten. Da muziektempel wordt eerst heden avond door de kapel der huzaren bezet. Het carillon deed zich na het kerkuur hooren en het garnizoen hield parade. De Vorst van Waldeck-Pyrmont, ten l uur 15 aangekomen, werd namens den Koning aan het Rhijn- spoorstation gecomplimenteerd door Zr. Ms. eersten stalmeester en kamerheer jhr. De Jonge. De vader van H. M. begaf zich in een hofrijtuig naar het paleis len einde HH. MM. geluk te wenschen. Iu afwachting der aankomst van den Vorst bevon den de Koning en Koningin zich met de jongs prinses in de déjeunerzaal ten paleize en vertoonden zich herhaalde malen aan het venster. Het blonds prinsesje, in een rose kinderjurkje met strikjes, wuifds met haar handje de voorbijgangers toe en herhaaldelijk wees Z. M. haar hoe de voorbijgangers te begroeten. Ook H. D, H. de Vorstin van Waldeck-Pyrmont, moeder van H. M. de Koningin, wordt deze week tQ

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1