Nieuwe Goesche Courant, Christel ij k - h is lor is c h blad voor Zeeland Zaterdag* 18 Februari. BINNENLAND. 1\°. 888. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond teu8 are, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe- drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. IV IJl SAS, te lliddclbuig en Wed. A. C. BE JONGE, te Goes. Peijs der Advkrtentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1—6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Agent voor Dordrecht en Omstreken: de heer 11. J. KOEBRUGGE. Goes. In de laatst gehoudeue Gemeenteraadsver gadering, zijn de van het nieuw gekozene lid de heer C. Risseeuw, ingekomen geloofsbrieven, gesteld in hauden eener bijzondere commissie, t»»r onderzoek en rapport. Reeds op de kiezersvergadering waar de heer Risseeuw candidaat gesteld is, werd beweerd dat de betrekking die ZEd. bij den gemeenteontvanger bekleedt de heer Rissetuw is daar geagreëerde niet vereenigbaar is met bet lidmaatschap van den Raad. Toch meende men ZEd. candidaat te moeten stellen, om bij ver kiezing, over zijne al of niet toelating eene beslissing uit te lokken. De oommissie met het onderzoek belast schijnt haar taak ernstig op te vatten, zoodat van haar een lijvig rapport is te wachten. Zijn wij wel ingelicht dan zijn de meeningen in de commissie omtrent de toelating gedeeld. Wij meenen evenwel dat de heer Risseeuw niet kan worden toegelaten en wel op deze gronden: 3 Art. 23 der gemeentewet zegt Het lidmaatschap van den raad is onveerenigbaar niet de betrekking van a. enz. f. ambtenaren, van wege het gemeentebestuur aange steld of daaraan ondergeschikt, enz. en g. ambtenaar, met het ontvangen en uitgeven der gelden van de gemeente belast, of aan eenige aan het gemeentebestuur ondergeschikte administratie reken plichtig. Daarbij leze men de Instructie van den Gemeente ontvanger 9 October 1854, waar het in Art. 17 heet „In geval van afwezigheid of ongesteldheid, zal de „ontvanger aan Burgemeester en Wethouders een „persoon voordragendie ouder zijne verantwoordelijk heid, als gemachtigde, al die daden van beheer zal „voeren waartoe hij ontvanger anders zelf verplicht f,zon zijn." „Bij gebreke van zoodanige voordracht, stellen Burgemeester en Wethouders zoodanigen gemachtigde' Is de heer ontvanger dus slechts één half uur afwezig dan treedt zelfs in de meest belangrijke ge vallen de heer Risseeuw als zoodanig op. Kan de heer ontvanger door ongesteldheid of anderszins geene rekening en verantwoording doen, dan is de heer Risseeuw de verantwoordelijke persoon. Door Burgemeester en Wethouders benoemdis de heer R. aan dat collegie natuurlijk ondergeschikt. Mort bij in voorkomende gevallen namens zijn patroon op treden, dan is hij aan het Gemeentebestuur reken- gplichtig. Onafscheidelijk is de heer R. aan de Gemeente administratie verbonden, en kan hij niet anders dan onder de Gemeen it-Ambtenaren worden gerekend. Ons dunkt, willen de Raadsleden niet in strijd handelen met Art. 23 der gemeentewet dan mogen ze deu heer Risseeuw niet als Raadslid toelaten. middelburg. Naar wij vernemen hoopt de Christelijke Zangvereeniging Looft den Heer alhier op Maandag den 27 dezer haar vierde jaarfeest te her denken door het geven van eene openbare zanguit voering in de Groote Zaal van het Schuttershof „De Edele Handboog". De reden waarom genoemde vereeniging deze uitvoe ring niet kan geven op de zaal in de Bogardstraat, waar zij gewoon is hare jaarlijksche uitvoeringen te geven, is het gevolg eener afwijzende beschikking van burgemeester en wethouders met het oog op den bekrompen uitgang bij brandgevaar of paniek. Behalve de koornomraers bevat het programma verscheidenheid van stukken in dubbele kwartetten, duo's enz., een en auder met orgel en piano-accora- paguement op te luisteren, redenen waarom wij die uitvoering gaarne aanbevelen als nuttig en aai genaam in alles wat lieflijk is en welluidt. Een flink bezette zaal zij haar toegewenscht. Programma's zullen binnen kort a 25 cent verkrijg baar worden gesteld bij den boekhandelaar E. P. Dhuij alhier. De Nieuwe Botterdamsche Courant meldt dat Z. D. H. de Vorst van Waldeck-Pyrmont op 19 dezer in den Haag verwacht wordt, om Z M. den Koning persoonlijk met HDs. feestdag geluk te wenschen. De Vorst zal slechts 24 uur in den Haag vertoeren. Bij koninklijk besluit van 14 dezer is 's Konings commissaris in Overijsel gemachtigd tot bijeenroeping van de Staten dier provincie in buitengewone verga dering op 9 Maart a. s., ten einde daarin te behan delen de voorstellen van Gedeputeerde Staten van dat gewest: lo. omtrent het verzoek van den raad van administratie der Nederlandscbe Centraalspoorwegmaat- schappij, om concessie en subsidie voor eene stoom- tramlijn in de Vechlslreek en langs de Dedemsvaart; 2o. omtrent het verzoek van de GelderseliOverijselsche Locaalspoorwegmaatschappij, te Winterswijk, om subsidie voor den aanleg van locaalspoorwegen van Winterswijk naar Zeveuaar en van Winterswijk naar Hengeloo, met zijtakken naar Enschedé en Ruurloo 3o. tot vaststelling van een plan van leening groot f 500,000 voor buitengewone uitgaven van openbare werken. A. Stoomvaartmaatschappij stellig niet tot de veran dering besloten. De N. R. C. meldt „Wat reeds lang gevreesd werd, is helaas 1 werke lijkheid geworden. Ten gevolge van den toestand der waterwegen van Rotterdam naar zee, zal de Nederl. Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij met hare drie of vier grootste stoomschepen gaan varen van Am sterdam." Het Handelsblad teekent bij dit bericht het vol gende aan Dit bericht is van groote beteekenis. Het bevat de bekentenis dat het bewaren van den Rotterdamschen waterweg voor diepgaande schepen niet meer mogelijk is en dat de andere toegangen uit zee tot de Maassteden evenmin voor dat doel bruikbaar zijn geworden. Zonder de uiterste noodzakelijkheid heeft de directie der N. De lengte der in 1880 exploitatie zijnde lijnen in on» land was 1,867,504 kilometer. Voorhanden materieel bij het einde des jaars 449 locomotieven, 1298 personen, 6509 goederen en veewagens. Getal vervoerde reizi gers (die op retourbilletten dubbel berekend) 1ste klasse 1,212,948, 2de klasse 2,425,007, 3de klasse 8,828,053, tegen verhoogde vrachtprijzen 1 071,862, Vervoerde goederen 5,429,107 ton (1000 kilogram). Opbrengst vao het vervoer reizigers f 11,642,405,81, bagage, goederen en vee, f 9,623,375,39, te zamen f 21,264,781,20. In Den Haag loopt het gerucht, dat de heer Six tot opvolger zal worden benoemd van den heer Gevers Deynoot. Terwijl deze benoeming hangende is, heeft een der kiesvereenigingen den heer Six candidaat gesield voor den gemeenteraad. Met ééne stem werd die candida- tuur verkregen. De vereenigingen der roomsch-katho- lieken en confessionelen zullen den heer Six wel niet stemmen en zijne verkiezing is dus zeer twijfelachtig. Vóór zijn optreden wordt den burgemeester dus hoogstwaarschijnlijk een échec bezorgd, dat zeer wel had kunnen voorkomen worden. Dat het op die be noeming eenigen invloed zal uitoefenen, is evenwel niet zeker de heer Six benoemde wel burgemeesters geheel tegen den wensch der gemeentenaren in er zou dus voor hem zeiven geene reden bestaan om eene benoeming te aanvaarden, al hadden de ingeze tenen hem niet tot lid van den Raad willen kiezen, Arnh. conr. Aan het verslag, door het Hoofdbestuur der Alge- meene Provinciale Watersnoodcommissie te 's Her togenbosch dea koning aangeboden, ontleenen wij het navolgende Van 31 December 1880 tot 28 Januari 1882, tijdvak gedurende hetwelk de commissie i$ werkzaam geweest, heeft zij uitgegeven f 15,305.72\ 2 voor verzamelingen, f 1950 voor veevoeder, f 54,417.927s voor onderstand in geld, f 31,285 voor pootaardap- pelen, f 17,880 voor zaaikoreu, f32.386 50 voor ver dronken vee, f 67,957.50 voor herstel van huizen, enz. ruim fl0,4u0 voor levensmiddelen, dekking, kleeding, verwarming, verlichting enz. en nagenoeg f 5000 voor huur van schuiten en dagloon van schippers. Tot dekking dier kosten mocht zij ontvangen, be halve de opbrengst, der in de meeste gemeenten vaa Noord Brabant gehouden opeubare collecten, van da Hoofdcommissie voor den Waternood te Amsterdam in ronde cijfers, f200,000 door tusschenkomst van den commissaris des konings in Noord-Brabant f12,000 en van den heer G. E. V. L. van Zutjlen, kolonel der genie in Neerlandsch-Indieë, f 1952.50, Het volgende adres, welks strekking we toejuichen, zal weldra aan den Minister gezonden wordeu De ophanden zijnde invoering van den postpakket dienst doet ondergeteekenden met een dringend ver zoek tot Uwe Excellentie komen.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1