IUTNKNLA ND. lerh, School en Sending. GEMENGDE BERICHTEN. Zegt. tot de Joden plaatst u naast onswerkt als ons volk in de werkplaats, in de fabriek en op den akker. Hij wil dat Joden en Christenen in goede verstandhouding met elkander leven. Reeds ziet hij de beginselen van jodenhaat ontkiemen in kringen, die verre van christelijk zijn, en de joodsche geldheerschappij moede worden. Dwaze naamchristenen mogen zich ▼oor gewaarschuwd houden de joden niet te ■terken in hun waan, dat zij de geestelijke ï&idslieden des volks behooren te zijn, dat zij de hun betoonde gastvrijheid en verdraagzaatu- ®6in mogen beloonen met het bespotten van ïetgeen heilig en dierbaar is aan een groot deel des volks, onder hetwelk zij wonen, dat zij de lun verleende burgerrechten mogen mis bruiken tot het ruïneeren hunner mede bur gers. H#t zal niet gemakkelijk vallen de joodsche geldmacht te breidelen, maar er dienen, naar ket inzien van l)s. Stock er, maatregelen ge- momen en wettelijke hervormingen ingevoerd te worden, die er voor waken, dat aan het gastmaal der menschheid, aan den disch der maatschappij, het vleesch niet aan de Joden tin deel valt, en de beentjes voor de Duitschers lijven. Door zijn getuigen tegen de geestelijke heerschappij en aanmatiging van Joden en jodengenooten, door zijn opkomen voor de belangen van de arbeidzame kinderen zijns volk9, is Ds. Stöcker als vanzelf het hoofd der christelijk-sociale party. Als zoodanig aan de eene zijde bemind en geëerd, wordt hij aan de andere zijde gehaat en belasterd. De verlenging van de beslaande handelstraeiaten van Frankrijk tot 1 Maart, dezer dagen in de Staats Ct. vermeld, heeft deze beteekenis, dat volgens een wet in de vorige week door de wetgevende macht in Frankrijk vastgesteld, de regeering de bevoegdheid heeft erlangd ora de traetaten tot 1 Maart te verlengen, ten einde nog gedurende de maand Februari met andere regeeriogen nieuwe traotaten te kunnen sluiteD, behoudens de goedkeuring der wetgevende machten. De termijn kan nog tot 15 Mei worden verlengd voor die Staten, waarmede Frankrijk het op 1 Maart eens ia geworden, zoodat nog 2Va maand daarna aan de parlementen tijd wordt gelaten om de nieuwe traetaten al dan niet te bekrachtigen. H. Door den minister van waterstaat, handel en nijverheid is besloten om de gemeente Veere met een telefoondienst aan het telegraafnet te verbinden. Met den aanleg der verbinding met het telegraafkantoor te Middelburg zal spoedig aangevangen worden. M. O. Het examen voor de acten van lager onderwijs zal plaats hebben op 8 April en volgende dagen. De daar toe vereischte stukken behooren voor 10 Maart aan den districts-schoolopziener toegezonden te worden. Weldra zal aan het oordeel der verschillende in ons land bestaande liberale kiesverenigingen een plan ter herziening der kieswet worden onderworpen. Dit plan gaat uit van eenige vertegenwoordigers van kiesverenigingen onlangs in Odéon te Rotterdam vergaderd. Naar we vernemen is de stichting van eene chris telijke school te Oostburg, binnen een niet al te lang tijdsverloop, verzekerd. Maandag avond werd te Middelburg een bijeenkomst gehouden voor de oprichting van een tramweg inWestelijk Zeenwsch Vlaanderen. Wij vernemen dat de verdere voorbereiding der zaak werd opgedragen aan een Xiomité van vijf leden. M. C. Mevrouw A. S. Renier vau Willes te Breda schrijft aan de Huisvrouw: Dezer dagen werden a*n de oudheidkamer te Sluis, in Zeeuwsch-Vlaanderen, de medailles gezonden, die door de vroegere aldaar bestaan hebbende kantwerk school, op verschillende tentoonstellingen waren be haald. De oudheidkamer, door de ijverige bemoeiingen van den heer Dorren boom in het leven geroepen, kwam daardoor in het bezit der bewijzen, dat in Sluis eenmaal een industrie bestond, die helaas tegen woordig in Nederland niet meer bestaat, eene industrie, die in het kleine afgelegen Sluis welvaart bracht, mpuig gezin aan den bedelstaf onttrok, wat het voornaamste was, menig meisje dat anders tot veld of anderen onvrouwelijker! arbeid gebezigd werd, in staat stelde door netten handenarbeid in haar onder houd te voorzien of het gezin te steunen. Laten wij hopen dat de heer Dorrenboom, die geen moeite spaart om zijn lieveling, de oudheidkamer, aan hare beslemming te doen beantwoorden, geen meerdere getuigenissen zal behoeven te plaatsen van hetgeen Sluis vroeger was. In liberale kerkelijke kringen spreekt men zoo veel er van, dat tusschen geestelijken en leeken geen onderscheid bestaat, maar dat de leer van algemeen priesterdom ons allen onder het gelijke recht in het Godsrijk stelt. Wil een geestelijke van de rechten en de volmachten van zijn geestelijk ambt gebruik maken zoo klinkt het over de geheele liberale linie dit is tegen bet algemeen priesterdom. Wanneer echter een geestelijke van het algemeen priesterdom gebruik wil maken, dat hij als elk andere burger aan het openbare leven deel neemt, dan heet het: dit strijdt tegen zijn geestelijk ambt. StöcJcer. Wcstkapelle. Bedankt voor het beroep naar de Ned, Herv. Gem. alhier door Ds. S. L. van Stein Callsnfels te St. Laurens. Dordrecht* Zondag avond maakte ds. Eigeman in de groote kerk aan zijn gehoor bekend, dat hij als eersten steen voor een alhier te stichten Weeshuis met den Bijbel ontvangen had de som van f 1000, en dat die som al spoedig vermeerderd was met nog f 1000, terwijl hem bovendien nog f 500 toegezegd is; alzoo te zamen f 2500. In den loop van dezen dag is die som verhoogd met ongeveer f 200 aan kleine giften, nog meer gelden zijn toegezegd. Biervliet. Bij de samenstelling van een kerkelijk kiescollege, waarvoor de stemming jl. Zoodag plaats vond, behaalden de 18 orthodoxe candidaten eene groote overwinning. Ze werden met ongeveer 100 van de 164 uitgebrachte stemmen gekozen. Domburg;. Zondag jl. werd den heer J. Postema, beroepen predikant bij de Chr. Geref. Gemeente alhier in zijn dienstwerk bevestigd door ds. S. de lager, predikant bij die gemeente te Serooskerke. Des namiddags verbond den bevestigde zich aan de gemeente. Beide plechtigheden werden door een groot getal hoorders bijgewoond. Dordrecht. Binnen enkele dagen zal de heer Gustav Wichtrich, bergwerkstechuier en geognost, onze stad een bezoek brengen, om de leerlingen van de verschillende scholen in de gelegenheid te stellen door het door hem vervaardigde apparaat alle werkzaamheid in de mijnen en eene voorstelling van alle schachten en dergelijken in de mijnen waar te nemen. Reeds heeft de heer Wichrich verscheidene steden bezocht, waar overal met den meesten lof over zijn werk werd gesproken. Daar ook in onze stad weinigen in de gelegenheid zijn eene mijn te bezoeken, zal deze na- making zeker niet weinig belangstelling ondervinden De Haagsche politie deed Zaterdagavond fwee gewichtige ontdekkingen, ten gevolge waarvan voorloopig een vijftal gevaarlijke personen uit de samenleving zijn verwijderd. De eerste meest belangrijke politiedaad betreft de opsporing en aanhouding van twee valsche munters. Reeds sedert geruimen tijd had men de overtuiging, dat daar ter gtede valseh geld, in de laatetê vooral dnbbeltjes, in omloop werd gebracht. De houder van het overzetveer aan den Zuidwal zich onlangs in de noodzakelijkheid een passagier, die hem slechts ééu cent schuldig was, 99 ceuteo terug te geven, omdat deze persoon hem voor de moeite van overzetten een gulden ter inwisseling overhandigde. Dit trok de aandacht van den veerman, die, waar het zulk een luttel loon betreft, gewoonlijk met kopergeld wordt betaald. De man beschouwde het muntstuk nauw keurig en kon sedert niet worden teruggebracht van het denkbeeld dat er iets aan haperde. Hij deed der politie aangifte van zijue bevinding Deze nam onmid dellijk maatregelen en liet den passagier die bijna da- geüjds met het schuitje naar de overzijde voer, op zekeren avond volgeD, juist toen hij weder een gulden van verdacht allooi had gewisseld. Het beroep door den bedoelden persoon uitgeoefend versterkte de politie in de veronderstelling dat de verspreider tevens de vervaardiger van het valsche geld was. Dit vermoeden werd zekerheid, toen dezer dsgen een medeplichtige op heeterdaad werd betrapt op het uitgeven van valsche guldens, Als vermoedelijke bedrijvers dezer misdaad zijn in hechtenis genomen, twee kopergieters, beiden werkzaam in de kopergieterij van den heer K. te s Gravenhage, Uit het onderzoek is gebleken, dat de guldens gegoten werden in een vorm van Bruselsche aarde, bij tientallen te gelijk. De vorm werd onmiddellijk na het gieten vernietigd. De stukken bestonden hoofdza kelijk uit koper, verkregen van onde bellen van dit metaal. De valsche stukken hadden het voorkomen van een gewonen gulden, echter met, dit buitengewone kenmerk dat zij loodkleurig waren en de beeltenis des Konings een weinig misvormd was. De medeplichtige oud 19 jaar, was behulpzaam bij het verspreiden der valsche guldens, die hoofdzakelijk in koffiehuizen en winkels werden uitgegeven. Tot dusver zijn acht valsche guldens in beslag genomen. Voorts mocht het der politie gelukken de dader» in handen te krijgen van de herhaaldelijk in den laatsten tijd gepleegde eenden-diefstallen op den Leid- sehen weg onder Wassenaar. Gisteren toen de daders, drie in getal, het gevogelte in een poelierswinkel op de Breestraat to koop aan boden, werden zij aangehouden bij welke gelegenheid bleek dat de eenden door diefstal in hun bezit waren gekomen. Een hunner is tevens herkend als de ver moedelijke dader van den eendendiefstal reeds lang geleden op den Leidschen weg bedreven. Donderdag a. e. zal in de zaal van den heer van der Horst op eene algemeeue vergadering van den Anti-Dienst, vervangingsbond, afdeeling Dordrecht, als spreker optreden de heer J. Hardeman, uit Bergen- op-Zoom. De afdeeling Dordrecht telt 25 begunstiger», die fl per jaar, en 95 leden, die f 0.25 per jaar contributie betalen betalen. Het doel van den Bond is afschaffiug van dienstvervanger», persoonlijke dienst vervulling, maar geen algemeene dienstplicht. Daar eene algemeene opkomst wenschelijk wordt geacht, heeft het bestuur die vergadering, tegen vrije entree, toegankelijk gesteld ook voor niet-leden. Een bijna 70 jarige grijsaard te Lexmond, wien» vrouw onlangs stierf, zal eerlang zich in Noord-Ame- rika gaan vestigen. Met dat doel heeft hij reeds zijn vast goed verkocht. De Jodenvervolgingen in Rusland zijn nog niet uit» In Croushan, aldus bericht de Goloseene provincie van Grodno, bij het dorp Novodvor, is eene geheele Joodsche familie vermoord, bestaande uit een vider vau 70 jaren, eeo moeder, twee volwassen zoneD, eene dochter van twintig en eene andere van twaalf jaren. Zij werden allen door een troep Moejiks vermoord, die alleen een meisje van 8 jaren spaarden, op voor waarde, dat zij de namen der moordenaars niet zou noemen. Ofschoon men zegt dat de politie de moor denaars op het spoor is. verkeert de Joodsche bevol king in een soort van paniek, daar zij een algemeenen aan»al vreest. Zelfs hebben de plaatselijke autoriteiten de Joden daarop voorbereid en hen aangeraden pa trouilles te vormen en zichzelven te verdedigen* Te Warschau lieeft geueraal Albedinsky, uit vrea* voor een hernieuwing der ongeregeldheden, sterke patrouilles kozakken en infanterie georganiseerd. Den Joden is gelast hun huizen niet te verlaten en hun

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2