V Serfi, School on goiuihui. GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. s*- Opening van 's ministers belastingplannen zal worden indien gegeveD, De Katholieke kiesvereenigiog Noord-Brabanthoofd kiesdistrict Boxmeer, heeft tot caudidaat voor de Tweede Kamer (verkiezing 7 Februari e. k.) gesteld den heer mr. J. Clercx, notaris te Blerick. De Gemeenteraad van Amsterdam zal Woensdag behandelen dc voordracht, om met het Ned. Herv. kerkgenootschap te onderhandelen over de benoeming van twee kerkelijke hoogleeraren aau de universiteit aldaar. Zaterdag zijn op de werf der koninklijke maatschappij „de Schelde* te Vlissingen, de kielen gelegd van twee stalen rader-stoorabooten, voor rekening eener Engel- ■ohe firma en bestemd voor Calcutta. Uit Schweninger komen kwade en goede tijdingen. Zaterdag avond zijn pogingen aangewend om de visschersvloot, die op het strand ligt, in brand te steken. Men ontdekte tusschen twee vlak naast elkaar liggende schuiten van die vloot een hoop krullen eu droge manden, waarop teer en bran dende was waren geworpen. De hoop brandbare stof had reeds vlam gevat, en zonder spoedige hulp zou er groot gevaar voor een aanzienlijk gedeelte der vloot bestaan hebben. De schuiten, waartusscben'Re brand bare stof was geplaatst, behooren aan den reeder Hoogenraad, tegen wien als president van de reeders- vereeniging Be Bendracht de visschers vooral wrok koesteren. Gelukkig echter was de eigenaar van de schepen met enkele andere personen toevallig zelf in de nabijheid toen de massa vlam vatte door terstond zand op den brandenden hoop te werpen, werd de brand gebluscht en bleven de schuiten gespaard. Gedurende den nacht werd de vloot door de politie bewaakt. De daders zijn nog niet ontdekt. Zondag is te Schcveningen een bekendmaking aangeplakt, dat de politie een premie van honderd gulden uitlooft voor de ontdekking en overtuiging der daders van de poging tot moedwillige brandstichting op de Scheve- ningsche visschersvloot. Nadat Vrijdag de bemanning van éene schuit had gemonsterd, is dit voorbeeld heden door de bemanning van 27 andere schuiten gevolgd zoodat er reeds heden bij goed weder een twintigtal schuiten naar zee zouden gaau. Bedankt voor het beroep naar Veenendaal door Ds. J. Post te Goes. Middelburg. Naar wij vernemen zal de plechtige inwijding der Cbr. School voor kinderen van on- en minvermogenden op het Molenwater te Middelburg plaats hebben op Donderdag 2 Februari a. s. 's avonds half 8 ure in de zaal boven de Chr. School in de Bogaardstraat. Den volgenden dag zullen de kinderen onthaald worden in het schoolgebouw. De onderwijzer hoopt zijne lessen aan te rangen op Maandag 6 Februari. Het stoomschip Edamvan de Nederl. Ameri- kaansche Stoomvaartmaatschappij, dat, na de eerste reis, zoo belangrijke herstelling in het Dok te Mid delburg heeft ondergaan, heeft zijn schroef verloren, en is naar New-York moeten gesleept worden. De M. C. zegt dat tegen den len Februari a. een koninklijk Engelsch jacht te Vlissingen verwacht wordt, om prinses Helena van Waldeck, de bruid van prins Leopold, en hare ouders aldaar af te halen. Te liansweert is men Vrijdag begonnen met het uitdiepen der buitenhaven aldaar. Voorloopig is een baggermachine iu werking, doch in de volgende week word eene tweede verwacht. Tijdens de herstelling van het kasteel, toebe- j* hoorende aau den heer Van Cammiugha, nabij Leeuwar- k den, is een kostbaar kamerbehaDgsel zichtbaar geworden, dat groote waarde moet hebben. Het behangsel is met ftrifle hand geborduurd (gobelins) en stelt een kerten- i jacht voor. De heer Du Bois te Breda heeft dit doek j egen een prijs van f 2000 aangekocht, terwijl hem nu reeds tweemaal zooveel winst er voor is geboden. Botterdam wa3 gisteren het middenpunt van een hevig straatkabaai. Zekere W. Meng is daar gewoon des Zondagsmorgens in het locaal Verscheidenheid en Overeenstemming in den geest van Multatuli eenige onderwerpen te bespreken. Zijn tekst van gisteren morgen was „de Tijdgeest*. Nauwelijks was de redenaar begonnen of eene menigte hoorders begonnen te roepen Jezus leeftJezus is onze Heer, slaat hem dood, den Godverzaker enz. Zoo hevig dat de reuenaar, beschermd door de politie een spoedig heenkomen met een vigelante zoeken moest. Een talrijke volksmassa holde de vigelante achterna en het gelakte de politie slechts met moeite den bedreigde in het bureau Kaasmarkt in veiligheid te breDgen. De val van het ministerie Gambetta na een leven van slechts twee maanden houdt in 't bijzonder de publieke opinie in Europa bezig. Toch is het slechts de zooveelste herhaling van de waarheid dat volks gunst en volksstem wuft en wisselvallig in de hoogste mate zijn. Indien geen andere grond voor arbeid en opoffering aanwezig is dan roem en eer des volks dan kan teleurstelling niet uitblijven. Niet om een groot beginsel, niet om eenige verkeerde daad is de meest populaire man van Frankrijk gevallen, maar omdat op dat oogenblik de Kamer hem niet 'dulden kon en alzoo een reden zocht om hem van zijn plaat» te verdrijven. Freycinet zal nu zijn plaats vermoedelijk innemen, en de Fransche politieke geschiedenis zal even bewe gelijk blijven als a'tijd. Heden deze, morgen gene. Even als in Frankrijk blijft ook in het Oosten van Europa voordurende onrust het eenig bestendige. De Ooslenrijksche regeering zegt te zullen beproeven de opstand, die nog slechts sporadisch is, te onder drukken. Hier en daar vallen, volgens de telegrammen schermutselingen voor welker beteekenis nog niet kan bepaald worden. In Engeland gaat men zich langzamerhand voorbe reiden voor de aanstaande parlements-zitting, en io Rusland is het voor 't oogenblik in waarheid rustig. Zeeuwsche Brieven. Geachte Redacteur In mijn vorigen had ik nog een enkel woord willen schrijven over den heer Kater, die uit Amster dam daartoe overgekomen, hier in de vorige week eene rede heeft gehouden over de sociale kwestie en de beste middelen ter oplossing dier vraag. Persoonlijk ben ik er niet tegenwoordig geweest, maar heb er de verslagen van gelezen. Zulke vergade ringen vallen niet in mijn smaak. En wel om deze reden. Vooreerst dewijl ze een te tweeslachtig karak ter dragen. Dat bleek ook nu weer. Sommige een voudige menschen gingen er heen met een psalm boekje in de hand, of het naar de kerk was. Deze waren, voor zoover ik hoorde, teleurgesteld Hij kan, zeiden ze zonder erg, niet eens zelf bidden en danken dat moesten de domine's voor hem doen." Voorts hadden ze bij t\jden en oogenblikken zitten schudden van lachen over de onbehouwen zetten die hij deed. Afgaande nu op het oogmerk dat de heer Kater zich bad voorgesteld den grond van den achteruitgang der werkende klasse te peilen (een hoogst ernstig en diep ingrijpend feit dus is mijne vaste overtuiging, dat men met duizend zulke redevoeringen geen haar breed vordert. Wat anders toch dan het loslaten van God en zijn Woord, is de jammerlijk vruchtbare bron van allen stoffelijken en zedelijken achteruitgang der arbeidende klasse in onze 19e eeuwsche Maatschappij f Zulke kwesties, juist omdat ze van zoo teederen aard zijn, en het wezen van den Godsdienst raken, brengt men met geen scherts en luim in bet gelijk. Diepe en biddende ernst; grondige en overtuigende bloot- leggiug van het kwaad zijn alleen in staat om de aanwending van het eenig afdoend geneesmiddel „wederkeeren tot God en Zijnen dienst* te beproeven. Hier volgt dus in de tweede plaat» uit dat niet een ieder de gave bezit om in het openbaar daar over te handelen. Ik gelooi zeer gaarne dat de heer Kater het bepaald goed meent; maar elk die het nog zoo goed meent i» daarom de man niet om lijke leiding te geven aan eene vergadering var* verschillende bestanddeelen. Zelfs kan men iets bederv^^ althans verergeren, terwijl men meende goed te doen. Voor zulk een hoog huis wordt een deugdelijk en stevig fondament vereiseht. Dat weet vooral een metselaar wel. En dat fondament schijnt te hebben ontbroken. „Beginnende vtn Jeruzalem!" zij ook in deze de stel regel zoo heeft de Meester geboden bij het stichten van Zijn Rijk in de wereld. Van het huisgezin uit 1 zij ook hier het wachtwoord. Laat men de bedoelde zaak niet op zijn fransoh aanvatten, al geeft men er een Hollandsche tint aan. Geregeld vergaderingen houden waarin elk meepraten kan, en waar zelden iets degelijks tot stand komt dit bevordert de uithuizigheid, welke voor een ieder ook voor den werkman verderfelijke gevolgen heeft, omdat er het huisgezin stoffelijk en zedelijk schade bij lijdt. Ik zou daarom in gemoede de nieuwe, hier gestichte afdeeling van Patrimonium raden, althans zuinig te wezen met vergaderingen houden. Ze voeden de ontevredenheid, zonder practiseh gevolg voor de toekomst. Men vare uit zooveel men wil tegen communisme en socialisme en wat al „ismen" daar meer zijn, het baat altemaal niets. Er is geen macht ter wereld die dat kwaad bezweren kan. De standen zijn eene instelling van den alleen wijzen Goddaarom juist is er de revolutie tegen gekant, gelijk tegen al wat van God komt. Is daar wanverhouding in, wat in onze dagen inderdaad het geval blijkt; welnu de kunstenaar leeft nog die dal gebouw stichtte. Geef het Hem in handen ter herstelling. Zoo doet men immers ook in het natuurlijke met een kunststuk dat defect ismen geeft het ter repa ratie aan deskundigendoor er zelf aan te knutselen maakt men het gebrek eer erger. Daarom „tot de Wet en het Getuigenis". Een ieder onzer keere weder tot dien God, welken wij als natie smadelijk hebben verlaten, en aldoor verder verlaten. Wedergekeerd tot Hem, met belijdenis van schuld geen onzer uitge zonderd 1 en Hij zal naar Zijne beloften tot ons we derkeeren. Daarin, ja daarin alleen ligt de toekomst van ons vaderland. En waar Hij tot ons wederkeert, daar brengt Hij een verborgen zegen met zich, een zegen die afdaalt tot in de zoomen der kleederen van de Maatschappij; ja ook tot de arbeidersklasse, tot den derden en vierden standtot deze laatsten vooral, want alzoo heeft Hij gesproken „'t Is de Heere die den ver drukten recht doet, die den hongerigeu brood geeft; de Heere maakt de gevangenen los." Dan, maar ook dan eerst, is de sociale kwestie opgelost. Alzoo, maar ook niet anders; bestaat voor die oplossing de mogelijkheid. Een andere weg kan er zoomin nu al» ooit toe leiden. K. Graanmarkten enz. Rotterdam, 30 Januari. Tarwe en Wintergerst 20 cent, Rogge 25 cent, Zomergerst 10 cent lager. Overigens bleven de prijzen onveranderd. Prijzen van Eflecten. Amsterdam, 28 Jan. 1882. staais1eeninge n. CïerferJ. Certific. N. W. Sch. 2l/a dito dito dito 3 dito dito dito 4 dito Obi. 1S78 1000 .4 België. Certificaten 27a Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. OblJg. Leening 18G7 fl, 120 5 dito Goudleening .5 dito dito fl. 500 .6 Ital Cert. Adm. Amsterdam 5 üos.eni. Obl. Mei-Nov. .5 dito Febr.-Aug. .5 dito Jan .-Juli - 5 dito April-Oct. .5 dito dito Goud ,4 Pol n. Obl. Schatkist 1844 4 Poreuga! Obligation Btl. 1853-1869 3 tdito dito 6e Ser. 1878 pd. st. 100 6 Rusland. Oolig. Hope C. 179S-I815 5 Certific. Inschr. 5e serie 1854 5 Dito dito 6e serie 1855 5 Obligafciën 1862 .5 dito 1S64 f 1000 ,5 dite 1864 pd. st. 100 ,5 dito 1877 dito .5 pet. 67"/le 79'/, 102 102'/. 78'/, 627, 78»/, 52'/, 97'/. 80" 84'/, 96'/, 90"

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2