Courant, Ch ris fel ij k -his tor i s c voor Zeeland. Dinsdag- 31 Januari. BINNENLAND. 860 Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 are, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pev drie maanden francof 1,50. UITGAVE VAK P. G. WIJTHA», te Middelbuig en Wed. A. C. DS JOXGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1—6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Agent voor Dordrecht en Omstrekende heer LI. J. KOEBRUGGE. i Vrijdag avond had eene verrassende gebeurtenis op politiek gebied plaats. Met 4'6 tegen 32 stemmen werd het door de regeering voorgestelde handelstractaat met Frankrijk verworpen. Naar veler oordeel waren de opofferingen te zwaai en wogen in de verste verte niet op tegen de na- deelen voor onzen handel daaruit voortspruitende. Veel is ook gesproken over de bepaling, die Neder land tegenover Indië doet voorkomen als zelf te behooren tot de meest begunstigde natie, althans volgens de protocollen der onderhandelingen, De heer van Houten stelde zelfs een beperking voor, in den aanhef van de bekrachtigingswet, om Nederland niet met andere landen tegenover Indië gelijk te stellen Maar da reden, die 't zwaarst woog en toch 't minst eerbiedwaardig moet genoemd worden, was, zegt de verslaggever der 2V. R. C., ongetwij feld 't kwaad hart, dat onderscheiden leden, vooral liberalen, dit Ministerie toedragen, welks grootste zonde is, dat het een liberaal Ministerie, naar sommiger oordeel met de aureool van volmaaktheid omluisterd, is opgevolgd. Of zon men waarlijk meenen, dat de heeren Bergsma, Holtzman, Lieftinck, Wichers, Rom- bach, van Heeckereu, Kops, die zich allen bij den heer Tak aansloten, slechts door aardappelenmeel zijn bezwaard geworden Ongetwijfeld liep hier en daar een politieke draad tusschen de bestrijding door. Was voor velen het tractaat een struikelblok, deze Regee ring was voor hen een nog grooter.® Het Handelsblad, eene autoriteit op dit gebied, zegt, dat dit tractaat een der plagen is, waar mede de protectionistische storm, die over Europa waait, de handels- en nijverheids wereld bezoekt.® Wij moesten er ons aan onderwerpen, om erger kwaad te Keeren, aamelijk het gemis van alle tractaat, dus onderwerping van onze invoeren in Frankrijk aan veel hooger rechten, die negenmaal zoo zwaar op onzen handel en industrie zullen drukken dan hetgeen onze Regeering had weten te bedingen. De meerderheid heeft anders geoordeeld. Zij heeft tegenover de Regeering, die de verantwoor delijkheid der afstamming van zich wierp, deze ver antwoordelijkheid op zich genomen. Natuurlijk met de beste bedoelingen, in de hoop dat de Franscbe wetgevende macht zal toestemmen in de verlenging van het bestaande tractaat en dat de hervat ling der onderhandelingen ons betere voorwaarden zal verschaf fen. Wij hopen het mede. nu de beslissing aldus is gevallen, maar onze verwachting is niet hoog ge spannen. Het is al zeer onwaarschijnlijk, dat Frankrijk om onzentwille zijne eischen zal verminderen, die het vooral met het oog op andere landen, zoo hoog heeft gesteld. Zeker wij zijn goede klanten van Fronsche wijnkoopers en Fransche modewinkels, maar andere landen zijn nog betere klanten en het is daarom zeer de vraag of Frankrijk nog meer concessien van eenig belang zal willen toestaan, die terstond ook voor alle andere ^even begunstigde® natiën zouden gelden. Vermoedelijk zal over eenige maanden een nieuw tractaat worden aangeboden, waarin wellicht eenige kleinigheden zijn toegegeven en da tekst wat verbeterd, maar veel stelle men zich er niet van voor. Dan is althans het vjordeel verkregen, dat het tractaat van 1865 nog eenigen tijd is verlengd. Maar Frankrijk kan ook de tijdelijke verleBging van dat tract8at weigeren en harder voorwaarden stel len. Dan is onze toestand zeer verergerd, dan loopt onze doorvoerhandel gevaar en wordt onze aardappel meel- en jenever-industrie nog meer gedrukt. Als ergeus van een //Sprong in het duister* sprake kan zijn. dan is het wel hier het geval, bij de ver werping van een tractaat, dat hoe bedekelijk ook, in allen gevalle beter was dan nietsdat^ons nu wellicht wacht, namelijk groot verlies.® Ho# het ook zij, het handelstractaat waarvoor de regeering zich zeer in de bres gesteld heeft, is ver worpen, en in de residentie loopt het gerucht dat het ministerie zich deze nederlaag niet zal laten welgeval len, maar beengaan. De Minister van Financien doelde daarop niet onduidelijk in de Eerste Kamer wat aan twee leden dezer hooge vergadering aanleiding gaf om, onder toejuiching der geheele Kamer hun vertrouwen in dit Kabinet uittespreken. Vóór het tractaat met Frankrijk stemden de heeren Van Osenbruggen, De Meyier, Van der Kaay, Kist, Wybenga, Dirks, Van der Feltz, Van der Hoeven, Van Eek, Patijn, Van Was- senaer, Buma, Gleichman, Viruly, Van der Linden, Van Kerkwijk, Kool, De Jong, Van Delden, Roëll, De Beaufort, Van Blom, Van der Sleyden, Van Gen nep, Mackav, Mees, Sickesz, Cremer, Blussé, Van de Werk, W. K. Van Dedem en de Voorzitter. Tegen stemden de heeren Schimmelpenninck, Van Baar, Zijlker, Bergse», Holtzman, Donner, De Bruijn, Van Asch van Wijck Sr., Vermeulen, 't Hooft, Schepel, Van Eysinga, Lieftinck, Brouwers, De Casembroot, Nijst, Van Nispen, De Vos, Van der Hoop, Insinger Bastert, Wichers, Fabius, Rombach, Keuchenius, Re ekers, Oorver Hooft, Wintgens, Tak, Rutgers, Pompe, Van Houten, Hevdenryk, Gratama, Borgesius, Ruys, Van Heeckereu, Van der Scbrieck, T. Van Asch, Lohman, Haffmans, Schaepman, De Bruyn Kops, A. Van Dedem, Borret en Bahlmann. Hierna is de Kamer gescheiden tot Maandag 27 Maart, des middags ten 3 uur. Een uitvoerig voorloopig verslag der Tweede Kamer is verschenen over het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 1863, waarbij o, a. de Rotterdamsche waterweg naar zee is omschreven, namelijk tot aan brengen der werken door de staatscommissie voorge steld en op 30 millioen geraamd. De Eerste Kamer Donderdag met de behandeling der Staatsbegrooting begonnen, had Zaterdag reeds alle hoofdstukken met groote meerderheid aangenomen en is daarna op reces uiteen gegaan. De St. Ct. bevat een koninklijk besluit, waarbij bepaald wordt dat de wet tot inrichting van den dienst ter verzending met de post van pakketten be neden de 5 kilogram, den 15 Maart a- in werking treedt Voor dezen dienst is onder meer bepaald, dat door de afzenders tegen betaling van een recht, boven het gewone port, bespoedigde bestelling, dat is afzonder lijk en onmiddellijk Da de aankomst, kan worden verlangd. Dat recht bedraagt f 0,35 wanneer de geadresseerde woont binnen den gewonen kring der bestelling van een postkantoorbuiten den reebt- streekschen bestellingkring wordt voor eiken afstand van 2.5 kilometer of gedeelte daarvan f 0.25 geheven. Dit recht wordt eventueel vermeerderd met veergelden of buitengewone onkosten. Het recht en de onkosten voldoet de afzender. Van de verzending zijn uitgesloten, a. pakketten waarvan de inhoud 25 kubieke decimeters te boven gaat, of welke op een hunner vlakken een grootere afmetiü'; dan 80 centimeters hebben b. levende dieren c. voorwerpen of zelfstandigheden, die aan ontploffing of zelfontbranding blootstaan, of op eenige wijze gevaar kunnen opleveren. Alles moet zorgvuldig worden ingepakt. Bij ver zending van voorwerpen met aangegeven waarde in doozen of kistjes, moeten deze dichtgemaakt en met een kruistouw toegebonden en verzegeld zijn. Behalve het adres moet door den afzender bij het pakket een adreskaart gevoegd worden, volgens vast te stellen model en tegen betaling van een halve cent per twee stuks op de postkantoren te verkrijgen. Op de kaart moet worden vermeld waaruit het pak ket bestaat. Zij kan tevens voor schriftelijke mede- deelingen, den inhoud van het pakket betreffende, worden gebezigd. Tegen betaling van 5 cent wordt een bewijs van ontvang afgegevenvoor hetzelfde recht kan bericht van wege de administratie van goede ontvangst be komen worden. De aangifte van een pakket geschiedt tegen ont vangbewijs op de bovenvermelde adreskaart. Wanneer de geadresseerde onbekend is of het pakket weigert, ontvangt de afzender bericht en wordt hem gelegenheid gegeven aan het pakket een andere bestemming te geven. Antwoordt hij niet, dan wordt hem het pak ket binnen tien dagen teruggezonden. Onbestelbare pakketten, die niet aan de afzenders kunnen uitgereikt worden, zullen 6 maanden bewaard worden, daarna worden zij in de Sb. Ct. aangekondigd en vervolgens ten bate van de consignatiekas verkocht. Pakketten als voren, waarvan de inhoud aan bederf onderhevig is, kunnen aanstonds worden verkocht. Naar het Vaderland mededeelt, zou bij de volgende bijeenkomst der Tweede Kamer waarschijnlijk een wetsontwerp tot vaststelling van een leening worden aangeboden, die wat d8 behoefte van Nederland be treft, de som van ruim 50 millioen zal bedragen, en naar gelang der behoeften in jaarreeksen zal worden ge plaatst. Men mag aannemen dat dan te gelijker tij4

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1