BINNENLAND. lerli, ^rhool tu geitdkg. GEMENGDE ijRICHTftN/J BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. gevallen de waarde van het verkregene meer dan teniet doen Dit ia het moeilijke van de zaak hoe zal men het meest in werkelijken nood voorzien, en het minst een afkeurenswaardig steunen op hulp aanmoedigen. Het beat wat men in die opzicht kan doen is ditwaar hulp onvermijdelijk is, brenge men die aan den be hoeftige toe, maar altijd zoo, dat degtne die geenen onderstand behoeft in merkbaar beteren toestand blijft dan de ondersteundezoodat de laatstgenoemde eene aterke beweegreden blijft behouden om zich zonder onderstand te helpen. Naar deze regels, die gerust als beginselen mogen geldenzou de staat geldelijk het onder wijs mogen steunen. De Eerste Kamer heeft gisteren een aanvang met de behandeling der staatsbegrooting gemaakt. Bij de algemeene beraadslagingen spraken de heeren Borsius, Pické, van Akerlaken, van Naamen, van de Putte, Cremers en Regout over kieswethervorming, financiën en vrijhandel. De minister van Financiën bleef zijn StandpuntKieswetwijziging binuen de grenzen der grondwet handhaveu, en beloofde den fiuancieëlen toestand door de aangewezen middelen te zullen verbeteren. De heeren 't Hooft en Buma zijn tot leden der Tweede Kamer toegelaten. De heer van Wassenaer had, om de bekende redenen voorgesteld voorloopige niet-toelating van den heer Buma, met opvraging der stembriefjes tot onderzoek. Alleen de anti-revolutionaire kamerleden 13 in getal steraden voor. De heer Buma werd toege laten met 69 tegen 7 stemmen. De commissie tot onderzoek der geloofsbrieven van mr. 't Hooft had het volgende omtrent de ingekomen protesten tegen deze verkiezing gerapporteerd: „Betrekkelijk het eerste dat de kieswet in art. 47 voorschrijft, niet dat het zegel van het hoofdkies district maar van de hoofdplaats van het hoofdkies district op het stembriefje moet zijn afgedrukt dat het overgelegd stembriefje bevat den afdruk van het zegel van Middelburg, met het randschrift„het Stedelijk bestuur van Middelburg \n dat hierin het woord stedelijk overtollig moge zijn, maar toch be zwaarlijk onwettig genoemd kan worden, omdat ner gens is voorgeschreven hoedanig een gemeente-zegel moet zijn ingericht. Betrekkelijk het tweede dat ten bewijze is overge legd een vel papier, waarvan de linkerhelft uitmaakt den oproepingsbrief met het adres van den kiezer aan de keerzijde daarvan terwijl de rechterhelft uitmaakt het stembriefje, waarop langs eene smalle strook gedrukt staat„Het stembriefje hier langs af te snijden," dat nu wel is waar een kiezrr, verzuimende het stem briefje van den oproepingsbrief af te zonderen, daar door oorzaak zou worden, dat zijne stem openbaar Werd, doch dat niet met voldoenden grond kan gezegd worden, dat de brief van oproeping niet een stem briefje zou bevatten, gelijk art. 37 der kieswet voor schrijft. Betrekkelijk de derde en vierde bezwaren dat deze zijn van meer ernstigen aard, omdat daardoor werke lijk is gehandeld tegen de bepaalde voorschriften van art. 53 der kieswet, waarbij is voorgeschreven, dat elke bus onmiddellijk na de onderteekening van het proces-verbaal, door den jongsten stemopnemer most Worden overgebracht naar den voorzttter van het bureau van stemopneming. Door het niet voldoen aan deze voorschriften, gelijk langs administratieven weg bewezen wordt, worden de waarborgen, die de wet tegen vervalsehing van stembriefjes heeft voorgeschre ven, aanmerkelijk verzwakt. De commissie is in deze eenstemmig van meening, dat bij de beoordeeliug van de voorschriften der kieswet onderscheid moet worden gemaakt tusschen de essentieele vereischten, die de gansche verkiezing en den uitslag daarvan beheerschen, en die, welke tot meerderen waarborg voor de zuiverheid der verkiezing als in acht te nemen vormen, zijn voorgeschreven. Indien, bij verzuim dier vormen, bewijs noch redelijk vermoeden bestaat, dat op de zuiverheid der stemming inbreuk zou zijn gemaakt of daardoor invloed op den uitslag der stemming zou zijn uitgeoefsnd, dan be hoort, naar het oordeel der commissie, de verkiezing te worden goedgekeurd. Aangezien nu volgens het proces-verbaal van stem opneming de zegels zijn bevonden ongeschonden te zijn en ook overigens geen bewijs of vermoeden van schending der zegels is ingekomen, behcoren das ook de verschillende informaliteiten, hoe afkeurenswaardig, overigens ook, niet tot vernietiging der verkiezing te leiden." Dat de kiezers in Middelburg zich zeer duidelijk deze verkieziüg voor den heer 't Hooft hebben ver klaard, was aan geen redelijken twijfel onderhevig zegt de N. RC. Toch werd dit door den heer van Eek bestreden, zonder aider gevolg dan dat de heer 't Hooft met algemeene stemmen werd toegelaten. De heer van Eek had voorgesteld inlichtingen te vragen betreffende het overbrengen der stembussen door onbevoegden- Dit voorstel werd met 68 tegen 2 stemmen verworpen. De Belgische Kamer die even als de onze bezig is met de behandeling van een handelsiractaat met Frankrijk had, tengevolge van een opkomend geschil, de behandeling van dit tractaat gestaakt. Bovendien is de staatkundige toestand in Frankrijk zeer onzeker.Wie zal zeggen hoe kort Gambetta en de zijnen de ministerieële zetels nog bezetten zullen Dit een en ander leidde er toe om, ook onze Tweede Kamer Woensdag avond de behandeling vau dit tractaat te doen afbreken. Gisteren deelde de Minister van Financiën echter mede dat de eindstemming over het tractaat spoedig te wachten zou zijn, en de kamer besloot heden mor gen op nieuw een aanvang te maken met de behan deling van deze zaak. De Belgische Kamer heeft gisteren het handels- tractaat met Frankrijk met 89 tegen 10 stemmen aangenomen. Aan de Globe wordt gemeld, dat Prinses Helena van Waldeck-Pyrmont, de verloofde van Prins Leo pold, waarschijnlijk te 's GraveDhage als gast aan het Nederlandsche Hof zal blijven totdat baar huwelijk met Prins Leopold za! plaats hebben. Dan zou zij met den Koning en de Koningin der Nederlanden naar Londen gaan. Het bericht van de belgische bladen, volgens welke de Koning en de Koningin van Belgie ook bij gelegenheid van Prins Leopolds huwe lijk te Londen zullen komeu, vereischt naar de Globe meent, nog bevestiging. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid heeft het eerevoorzitterschap der Commissie van uit voering voor de algemeene Nederlandsche Land bouwtentoonstelling in 1883 aangenomen. Het comité van uitvoering voor de in 1883 in de hoofdstad des Rijks te houden internationale koloniale en uitvoerhandel-tentoonstelling heeft de tusschenkomst der Regeering ingeroepen, om zoowel binnen- als bui tenlands en in de ovezeesche bezittingen en koloniën de aandacht op die onderneming te vestigen en de deelneming daaraan zooveel mogelijk te bevorderen. In verband hiermede heeft de Minister van waterstaat aan den Commissaris des Konings een schrijven ge richt, waarbij dezen verzocht wordt voor het welslagen der zaak werkzaam te zijn, en in welk schrijven tevens als de wensch van het comité wordt te kennen gegeven dat door de Commissarissen des Konings personen of commissiën worden uitgenoodigd om zich te belasten met de vertegenwoordiging van de belangen der ten toonstelling in hunne provincie en vooral met het aanmoedigen van de nijverheid tot het inzenden van producten en fabrikaten. Te Goes is Maandag avond eene afdeeling van Patrimonium tot staod gekomen; Zij telt 50 gewone en 29 buitengewone leden. Gisteren avoad kwam ook te Middelburg eene af deeling toe stand, 53 leden tellende. Heiukenszftiid. De heer P. Peaux te Haarlem heeft bedankt voor het beroep tot predikant bij de N. H. G. alhier. Groede. Ds. E. Weisz hoopt a. Zondag ten vijf ure alhier in de Luthersche Kerk op te tredfl ten einde het werk der zending te bespreken. Voor hem die den brandstichter ran Colijns- plaat aanwijst, ia eene belooaing van honderd gulden ter beschikking gesteld van den officier van jualitie te Middelburg, aan wien ook de beslissing over ie toekenning is overgelaten, Zekere Iteinhold Retzlaff te Dresden adverteert gedurig in de nieuwabladen een onfeilbaar middel tegen dronkenschap. Het kost 9 Mark f 5,40), be staat uit een poeder van gentiaanwortel en is volkomen werkeloos. De bekende helpera van alle zwendelaars in ge- heimmiddeleu, Johannes Muller, Hess en Th. Werner hebben aanbevelingen geschreven. De verknoper van dit middel, Retzlaff, heeft reeds meermalen gerechter- lijke straffen ondergaan, o. a. ook wegens bedrog dén jaar gevangenis, 300 Mark (f180) boete en verlies vau burgerlijke rechten gedurende één jaar. Welke groote sommen bet licbtgeloovige publiek aan zulke zwendelaars wegwerpt, blijkt daaruit, dat volgens officieele onderzoekingen en opgaven de ont vangsten van dezen Retzlaff in ée'n jaar bedroegen de som van 300,000 Mark, d. i. honderd tachtig diaeend gulden. Zoo is dan Gambetta eu zijn ministerie gevallen 1 Ziedaar de groote gebeurtenis van den dag. Nog eenmaal het was een beslissend oogenblik deed hij zich als president-minister hooren, der Kamer van Afgevaardigden toeroependeGij zijt meesters, ontbinding is onmogelijk. Wilt gij niet gediend zijn van mijn Scrutin de liste (kieswethervorming) dan boven persoonlijke eerzucht gaat de bevordering van den bloei des vaderlands, ik zal gaan." En Gambetta ging, nadat het plan der regeering tot kieswether vorming verworpen was met 305 tegen 117 stemmen. Bekende names van wie men echter verwacht dat ze eene uitnoodiging tot aanvaarding der portefeuilles zullen afwijzen worden thans genoemd. Leon Say, Freyoenet, Ferry, Brisson enz. Er is iets onbeschrijflijk» nietigs, kleingeestigs in dit kegelen met ministerieel» portefeuilles, of in dit nu eens ten afgod maken van mannen, en dan weder verguizen van dezelfden. Bis marck gaf deze week den Duitschen Rijksdag den raad om zorgvuldig te bewaren wat aard- en nagel vast is, opdat de toestand niet gelijk aan een chaos worden zou. Een chaos dat is Frankrijk in waar- Leid. Duizenden stemmen verheffen zich, men knielt een oogenblik voor het genie, eu zonder een zucht werpt men den verafgoodde van zich, om heil te zoeken in wat nieuws. De kreten des volks die zich voor de poorten van het paleis deden hooren Weg met Gambetta. Leve Gambetta „gaven duidelijk de geest, des volks weder die heden een jaagt hem weg" op zijn Lang zal hij leven, van gisteren volgen doet. Bij dit belangrijk feit uit het buitenland valt heden weinig te voegen. De machtige hand van Vorst Bismarck houdt de plak op het lieve Duitsche Vader land, zijn krachtvol woord is nog steeds in den ellendig verdeelden Duitschen Rijksdag een macht die niet gering te achten is. In Ierland en Rusland schijnt het voor 't oogenblik rustig. Uit Herzegowiüa of Montenegro kwamen geen tijdingen. Graanmarkten enz. Middelburg, 26 Januari. De aanbieding was heden merkelijk minder dan de vorige week, en bij eene zeer levendige vraag naar Tarwe, werd daarvoor 25 ets, boven vorige week prijs betaald, overige artikelen on veranderd met weii.ig vraag. Tarwe puike f9.50 a f9.75 enkeld f 10,— mindere f8— a f9.— Versche boter f 1.15 a f 3.25 eieren per 100 stuka f 5.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2