Nieuwe Goesche Courant, N°. 838. Christelijk-historisch blad voor X eel and. 1882. Donderdag 26 Januari. BINNENLAND. Hert, School en trading. GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Iyoensdag en Vrijdag- avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe* drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. OITGAVE VAN P. 0. WIJTMAN, te Niddelbnig en Wed. A. C. DE JONGE, Ie Goes. Paus der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 sgels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Agent voor Dordrecht en Omstreken: de heer H. J. KOEBRUGGE. Het resultaat van langdurige discussien in de Tweed6 Kamer is geweest dat met 44 tegen 27 stemmen verklaard werd, dat der Kamer de weigering van pachtsverlenging aan de firma de Jong, niet gerecht vaardigd voorkwam. Thans is de behandeling van het handelatractaat met Frankrijk, welks aanneming spoedig voorzien wordt aan de orde. t De Commissie uit de Tweede Kamer tot onderzoek der geloofsbrieven van drie nieuw gekozen leden con cludeert tot toelating van den heer Brouwers. De meer derheid i9 ook voor toelating van den heer Buma, doch de minderheid daar tegen voorts is de gehcele Commissie ook voor de toelating van den heer 't Hooft. Over de beide laatsten zal eader worden beslist- De heer Brouwers zal worden toegelaten. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het district Gorinchem vacature Seret zal plaats hebben op 14 Februari. Loting voor de nationale militie in Zeeland. Middelburg 7 Februari te 9 uren voor Arnemuiden en Nieuw'en St. Joosland, en te 10 uren voor Middel burg Vlissingen 8 Februari te 97a uur voor Vlissin- gen, te 11 uren voor Westkapelle, Zoutelande en Big- en te hall 1 uur voor Koudekerke, Oost- en West-Souburg en RitthemHulst 10 Februari te 9 uren voor Hulst, Ossenisse, Hengstdijk, Hontenisse, Boschkapelle, Stoppeldijk, Grauw, Clinge en St. Jan eteen Axel 11 Februari te 9 uren voor Axel, Zuid- dorpe, Overslag, Zaamslag, Westdorpe en Koewacht en te 11 uren voor Ter Neuzen, Hoek, Sas van Gent en PhilippinelJzendijke 13 Februari te 9 ureu voor Nieuwvliet, Groede, Breskens, Schoondijke, Hoofdplaat Biervliet, Waterlandkerkje en lJzendijke Sluis 15 Fe te 9 uren voor Sluis, Aardenburg, Ede en St. Kruis, te half 11 uur voor Oostburg, Cadzand, Zuid- zands en Retranchement, Veere 17 Februari te 10 uren Serooskerke, St. Laurens, Veere, Vrouwepolder, en Meliskerke, te 11 uren voor Oostkapelle Aagtekerke en Domburg Zierikzee 20 Februari te 9 uren voor Zierikzee, te half 11 uur voor Bruinisse, Ooaterlaud, Ouwerkerk, Dreischor en Niewerkerk 21 Februari te 9 uren voor Brouwers haven, Burgh, Haamstede, Duivendijke, Eikerzee, Elle- meet, Noordwelle, Serooskerke, Renesse, Kerkwerve, en Noordgouwe Cortgene 23 Februari te 10 uren voor Corgene, Cats en Colijnsplaat, te 11 uren voor WissekerkeGoes 25 Februari te 9 uren Goes, te half 11 uur voor Borsele, Baarland, Elle- woutsdijk, 's Heerenhoek. Heinkenszand en 's Heer Arendskerke, 26 Februari te 9 uren voor Kloetinge, 'e-Gravenpolder, 'sHeer Abtskerke, Kattendijke, Wol- te half 11 nur voor Oudelande, Nisse, Ove- zand, Driewegen en Hoedekenskerke Kapelle, 28 Fre- bruari te 9 uren voor Kapelle, Wemeldinge, Yerseke Kruiningen, te 11 uren voor Krabbcndijke, Schore, en Rilland-BathTholen 2 Maart, te half 10 lur voor Tholen, Oud-Vosmeer, St. Philipsland, Stave- ■sse, St. Anntland, St. Maartensdijk, Scherpenisse en 24 deelnemers hadden zich aangemeld roor den in het vorig jaar uitgeschreven ploegwedstrijd. In de laatste vergadering der afdeeling voor Landbouw werd het zeer belangrijk rapport der commissie van keuring medegedeeld, waaruit bleek dat zij adviseerde de uit geloofde prijzen toe te kennen als volgt voor het beste platploegen, de le prijs, f 25, aan J. dvDreu, in dienst van A. Polderdijk de 2e prijs, f 15, aan C. Schippers, in dienst van G. Borne voor het beste ploegen op akkers, de le prijs, een paar gouden knoopen, aau A. Louwerse, in dienst aan W: Melis Pz, de 2e prijs, f 15, aan L. Tissink, in dienst van L, Maas en de 3e prijs, een met zilver gemonteerde sigarenkoker, aan Z. Koene, Jr., zoon van J. Koene. De commissie stelde bovendien voor om aangenien veler werk verdienstelijk te noemen was, doch geen andere prijzen beschikbaar waren, een getuigschrift toe te kennen aan S. Sinke, in dienst van A.- Polder dijk J. Baljeu, in dienst van T. J. Voorbeijtel en J. Vader, in dienst bij C. Polderdijk Sr., voor het beste platploegen en aan C. Kleinepier, voor het beste ploegen op akkers. Beroepen te Yerseke ds. I. W. Knottenbelt, pred. te Oost- en West-Souburg. Middelburg. Maandag a. s. hoopt Ds. E- Weiss, predikant bij de broedergemeente te Haarlem, vroeger zendeling der broedergemeente in Engelsch Suriname, alhier eene bidstond te houden. Te Amsterdam is eene schoenpoetsers-vereeniging opgericht, die in hare circulaire verzekert, ,dat zij een niet mindere hoofdrol in de maatschappelijke huiselijke kringen zal vervullen als vele dergelijke ondernemingen daar ter plaatse die nuttig en tevens grootsch mogen genoemd worden.* De tot deze schoenpoetsers-brigade behoorende knapen hebben zich gisteren voor het eeret in functie vertoond. Hun uniform bestaat uit petten met gouden band, roode Garibaldihemden en blauwe broeken. Gedurende de laatste twintig jaren heeft men te Parijs vele groote en breede straten aangelegd doch zelfs de breedste worden hier en daar ontoereikend, bijvoorbeeld de groote boulevard de Sébastopol, waar het soms onmogelijk is vooruit te komen. Men heeft tramlijnen gelegd, waarop groote wagens rijden, die zestig personen te gelijk verroeren en die elkander in de drukste wijken binnen weinige minuten volgen men heeft nieuwe omnibussen in dienst gesteld, welke een grooter aantal personen dan de ODderwetsche bussen opnemen en door drie forsche paarden voort getrokken worden. Niets helpt. Hoe meer vervoermid delen men verzint, des te grooter behoefte aan vervoermiddelen ondervindt het publiek. Er behoort al het geduld toe van den Pariischen burgerman, om met zijn rangnummer in de hand aan het omnibus bureau te wachten, dat zijn beurt kome om eene der weinige openvallende plaatsen van den voorbijgaanden wagen in beslag te nemen. Het aantal huurrijtuigen neemt insgelijki ieder jaar toe, en de afstanden wor den steeds grooter in de stad, welke in den korten tijd van 5 jaren met 225,000 inwoners vermeer derd is. Er kan nu geen gewichtige verandering meer in de vervoermiddelen gebracht worden dan door een spoor weg want iedere vermeerdering van het aantal voer tuigen kan slechts de bezwaren van het verkeer doen toenemen, vooral in de oude straten, zooals de rue Richelieu of do rue Montmartre. Reeds sedert vele jeren is bet stoomverkeer op de Seine toegepast, want bij de verschillende vervoermiddelen, moet men nog de kle ne stoombooten voegen, welke de rivier op en afvaren en onder den den naam van jMouches* (vliegen) of #Hirondelleef (zwaluwen) bekend zijn. De aanleg van een spoorweg is echter aan groote bezwaren onderworpen, waarvan hot voornaamste in de ontzettende onkosten bestaat. Waarschijnlijk zullen deze nog wel eenigen tijd de plannen tegenhouden. De heer Scoville, de verdediger van Guiteau, heeft verleden Vrijdag, na in vijf achtereenvolgende zittingen van het gerechtehof te Washington het woord gevoerd te hebben, zijn pleitrede ten einde gebracht. Voornamelijk betoogde hij de krankzinnigheid van zijn kliënt. Hij liet aich ook nu eu dan zeer heftig uit tegen staatslieden als Grant, Conkling en Arthur, die hij zedelijk verantwoordelijk voor de misdaad stelde. Na afloop van het pleidooi werd het verbod aan Guiteau, om tot de gezworenen het woord te richten, weder ingetrokken. Hij las eene lange rede voor, en nu kan men ein delijk de uitspraak der jury tegemoet zien. Er is in Engeland op het oogenblik een groote beweging gaande over de Jodenvervolgingen in Rusland. Dag aan dag komen daarover opstellen, en binnenkort zal eene groote meeting worden gehouden, om de zaak in het openbaar te behandelen. De Timet gaf een paar weken geleden tot deze beweging bet sein, door een paar ingezonden opstellen, waarin uit voerig de gruwelen werden opgesomd, in verschillende streken van Rnsland tegen de ongelukkige Israëlieten gepleegd. Voor de waarheid dezer mededeelingen stelde toen het blad zich niet rechtstreeks aansprakelijk en het kon dit niet doen. De groote meerderheid der lezers echter schijnt ze als bewezen te hebben aange nomen en zoo is in sommige kringen der Engehche maatschappij eene algemeene gisting ontstaan, dit thans zich in daden wil uiten. Voorloopig schijnt de groote Engelsche beweging nog niet veel anders te hebben uitgewerkt, dan dat in Rusland veel kwaad bloed is gezet. Iedere zaalc heeft twee zijden en in Engeland schijnt men niet ongenegen voor het oogenblik alleen de eene, anti- Russisohe. te zien.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1