N° 1136 C h is te lijk- h is tor isch blad voor Zaterdag 2! Januari. BINNENLAND. f-JUf1!. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond i.en 8 are, behalve op Öiirisbelijke feestdagen Prijs pe** drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJ TB AN, te Hiddelbaig EN Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs, der Advertentiën: Per regel 10 ets. Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Agent voor Dordrecht en Omstreken: de heer II. J. KOEBRUGGE. Dc heer van Heeckeren van Keil werd gisteren ah lid der Tweede Kamer beeëdigd. De geloofsbrieven van (le heeren 't Hooft en Buma waren ingekomen, en zijn, met verschillende bezwaarschriften tegen deze verkiezingen ingezonden, in handen gesteld van eer.e Commissie, bestaande uit de heeren Van Wasseneer Catwijck, van Blom en Van der Feltz. Heden is de zaak van den Gouverneur van Suriname aan de orde. Bij de verkiezing te Roermond voor een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, zijn uitge bracht 1316 stemmen, geldig 1228. Gekozen de heer ar. H. Brouwersmet 1162 stemmen. Ia Duitschland is op 31 December openbaar gemaakt: 1. Eene keizerlijke verorden in.o>. welke hot van kustvaart toekent aan België, Brazilië, Denemar ken, Groot-Brittannië, Italië eu Zwedeu en Noorwegen. 2. Eene bekendmaking, het op verdrag berustende recht erkeunende van Oostenrijk, Hongarije, Rumenië, Siam en Tonga. Van de Europeesche Staten schijnen dus uitgesloten te zijn Nederland, Frankrijk, Portugal, Spanje, Rus land, Turkije en Griekenland. De heer Gleichman heeft gisteren aan de Tweede Kamer verlof gevraagd eu bekomeu, om den minister van buiteulandsche zaken over deze uitsluiting van ons land te interpelleeren. De reis van Z. M. deu koning en de koningin naar Engeland zal over Vlissingpn plaats hebban, met het stoomschip Be Valkzonder begeleidend eskader. De juiste datum ia nog onbekend. Door 24 inwoners van Ter Neuzen, allen kiezers voor laden van (la tweede kamer, i« een adres verzonden aan de tweede kamer, houdende verzoek dat aan de verkiezing, gedaan den 3cn Januari 11., de vereiachte goedkeuring zal worden onthouden, en wel op de navolgende gronden lo dat de stembiljetten in strijd met art. 37 der kieswet niet met het stempel van het hoofdkiesdistrict Middelburg waren gestempeld, doch wel met het stempel van: „Het stedelijk bestuur van Middelburg*, en dat geen andere biljetten ter gemeentesecretarie te bekomen waran 2o dat aan de kiezers ta Middelburg en Vlissingen oproepingsbrieven zijn toegezonden, waaraan het stem biljet was vaatgekecht, en 3o dat de stembus uit versokillende gemeenten van Zeeuwsch-Vlaanderen, in strijd met art. 53 der kies wet, naar Middelburg zijn overgebracht door veld wachters. Wij kunnen ons niet herinueren ooit andere stem briefje* ontvangen te hebben dan met het stempel Tan liet plaatselijk bestuur van Middelburg, en stem briefjes met de aanwijzing tusschen oproepingsbrief en stembriefje „hier langs af te snijden/' De 24 Ter NeuzenSche kiezers hadden derhalve moeten vragen om vernietiging van alle verkiezingen sinds 1848. Ook met deze //gekheid" zal de Kamer zich wel niet lang bezig houden. Oordceleude naar thans gebleken onvolledige be richten meenden we dat het protest tegen de verkie zing van den heer Buma te Sueek achterwege had moeten bltjveu. Nu hopen we echter dat bij deze verkiezing aan de heeren machthebbers in Friesland eens op gevoe lige wijze zal getoond worden, dat men van toevallig verkregen macht geen misbruik maken mag tot eigen voordeel. Die les schijneD de Friesche liberale heeren hard noodig te hebben* te ooideelen naar de volgende mede deeling van het bestuur der kiesvereeoigiqg „die-den neer uppedijK cauclidaat steiüe „Het bureau, dat zitting had om de briefjes te openen eu den uitslag der stemming op te maken, bestond uit drie leden, waarvan voorzitter was de burgemeester van Sneek. Drie leden waren liberalen. Toen de bussen geopend waren, werden de briefjes uitgezocht. De in 't oog van het stembureau ongel dige briefjes werden afzonderlijk terzijde gedeponeerd. Natuurlijk dat ze dus door het stembureau bij voor baat geopend en gelezen waren. Daardoor wisten de heeren, dat er enkele briefjes waren voor W. M. Oppedijk zonder woonplaats en tal van briefjes voor A. Buma, mede zonder woouplaats. Het bureau wist dus vau te voren, dat, als het gevolg gaf aan Art. 61 der Kieswet, waarbij duidelijke aanwijzing ver- eischi wordt, de liberale candidaat alsdan de minder heid had. Deze wetenschap blijkt de bepaling te zijn. geworden van het standpunt, waarop het bureau zich later heeft geplaatst, door de briefjes voor A. Buma zonder duidelijke aanwijzing var. woonplaats toch aan A. Buma te Hindeloopen toe te kennen. Dat stand punt werd een dag te voren door den burgemeester voorzitter nog niet ingenomen, evenmin als door het medelid, den kantonrechter L. Reitsma. Juist het tegenovergestelde. We geven hiervan het navolgende bewijs, tevens tot kenschetsiug van liberale praktijken. De liberale kiezer Pino uit Sneek versoheen te Sneek op Dinsdag 3 Januari bij de stembus. Ook daar zalen toen de burgemeester als voorzitter en Mr. L. Reitsma als lid. Toen de kiezer Pino (bekend als liberaal) binnenkwam met ziju briefje, vroeg de voorzin er hem, zonder dat de kiezer Pino zelf daar eenige aanleiding toe gaf, of hij wel de woonplaats Hindaloopen er bad bijgevoegd, want dat dit nood zakelijk was. Het lid Reitsma verklaarde bovendien, dat het beter was de plaats er bij te voegen. Nu zou men kunnen vragen, of dit tot de com petentie behoort van eeo voorzitter van het stem bureau, en of het geheim der stemming aldus niet wordt geschonden Maar in ieder geval uiijkt. dat de burgemeester-voorzit'er Dinsdag 3 Januar '83 van oordeel was, dat de plaats Hindeloopen er bij moest, wijl ook de burgemeester wel wist dat ër meerdere Duma's waren, terwijl dezelfde man Woensdag 4 Jan. '82 een glad tegenovergesteld oordeel .elde. Nadat de door het stembureau gelezen briefjes aan prtkjes vau 50 waren gedaan, begon de officieel® aflezing der stemmen. De eerste stemmen werden goed afgelezen A. Buma ran Hindeloopen en W. M> Oppedijk van IJlst. Maar weldra kwam er een briefje alleen niet A; Buma, zooals door den voorzitter ook werd afgelezen, Met het oog op art. 58 der kieswet, vroeg toe» de heer R. Okroa, wethouder der voorname gemeente Wijmbritseradeel, of cr geen woonplaats bij deu naam was aangegeven waarop de voorzitter antwoordde ,/dan zou ik het hebben voorgelezen", terwijl het lid van het bureau Mr. L. Reitsma met luider stem dea raad gaf aan den voorzitter, om genoemden wethouder R. Okma, die slechts eene beleefde vraajj had gedaa^ zilter vriendelijk werd verzocht, de briefjes volgens eisch van art. 60 der kieswet voluit voor le lezen, antwoordde deze „Ik zal voortgaan gelijk ik gedaan heb" e*n van geen van beide de candidalen werd nu verder de woonplaats opgegeven. Ons comité had iutusschen aan een tiental bedaarde, maar daartoe zeer geschikte vrienden verzocht, in dö nabijheid van hel stembureau plaats te nemen om te controleeren. Wel protesteerde toen reeds onze vriend de notaris A. Miedema tegen de9 voorzitters wijze vam doen, zeggende „dat er nu geen controle mogelyk was"; maar onze vrienden zagen zooveel mogelijk toe als de briefjes bij het stembureau rondgingen en zoo teekenden zij 130 briefjes op A. Buma zonder duide lijke aanwijzing. Intusschen verklaren allen, dat ze gelooven dat er veel grooter getal is dan 130. Maar de vrienden hadden ook 27 briefjes geteld ▼oor W. M. Oppedijk zonder woonplaats. Dezs laatste briefjes rerkeeren echter in een gansch ander geval clan de eerste. Immer» -er zijn alleen in onn district vijf A. Buma's, ieder afzonderlijk ver kiesbaar, terwijl er buiten W. M. Oppedijk van IJlst geen ander met dezelfde voorletters iu Nederland wordt gevonden. En op deze wijze bracht het stembureau de meer derheid op A. Buma van Hindeloopen. Ons comité had dadelijk daarop zi'ting. Tegen den uitslag der stemming zelve was reeds bij het bureau geprotesteerd, gelijk in het proces-verbaal is opgeno» men Nu besloot men bovendien te protesteeren bij de Staten-Generaal. denkende aan bet woord: „il y a encore des juges d Berlin. Dien eigen avond werd het protest opgemaakt en verzonden. Hier in onze omgeving heerscht ook zelfs bij de liberalen het gevoelen, dat A. Buma vaD Hindeloopen niet als lid kan nooh zal worden toegelaten. Het is dan ook tegen alle usances in Friesland, om stem^i briefjes als gel3ig aan te nemen, die geene duidelijk aanwijzing besatten. We zouden hiervan bonder voorbeelden kunnen aanhalen.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1