Nieuwe Goesche Courant, mm Christelijk-historisch blad voor Zeeland Oonderd ig- 19 Januari. BINNENLAND. ZUIDEN, Verschijnt; eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond fcen8 ure, behalve op Christelijke feestdagen prijs pe" drie maanden francof 1,50, Enkele nomraers- 0,05. P. G. Wed. A. C. DE UITGAVE WIJTMAN, es JONGE, te Goes. VAN te Middelbuig Prijs der Advertentjën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Agent voor Dordrecht en Omstreken: de heer H. J. KOEBRUGGE De Eerste Kamer heeft hare zittiugen hervat. Na mededceling van eenige ingekomen regeoriogs- bescheiden, werden de aanhangige begrootiugsoutwer- pen varzonden naar de afdeelingen, die opniauw werden samengesteld. van Binnenlaudsche Zaken nieuwe manier in practijk Aen het Depsrtement wordt tegenwoordig een gebracht om belanghebbenden kennis te geven, dat het Z. M. behaagd heeft hen tot een ambtelijke be trekking te roepen, of hun eervol ontslag heeft ver leend. Per briefkaart. Het formulier luidt aldus „Aan u wordt kennis gegeven, dat er aan mijn De partement een voor U bestemd ligt^ aau U zal worden toegezoaden nadat door U aan mijn Departement zal zijn overgemaakt voor leges enz.* Zóó werd aan iemand die in wetenschappelijke be trekking het land jaren lang tot eere geweest was, zijn ontslag aangekondigd zóó aan iemand, dien de Koning tot een der hoogste staatsbetrekkingen had geroepen, zijn benoeming (N. R. C.) In haar antwoord op het verslag der commissie van rapporteurs over het handelstractaat met Frankryk, zegt onze regearing dat zij onze vrijzinnige tariefwet geving wil behouden. Het nieuwe tractaat bewijst dat wij toch nog voordeelen kunnen bedingen, die groot genoeg zijn om daarvoor tijdelijk onze vrijheid prijs te geven. Da belanghebbenden zijn gehoord over het verschil tusschea den tegenwoordigen toestand en dien volgens het tractaat. De ka isen der haudelscou- tracten van Frankrijk met het buitenland, ook met Engeland, staan over 't algemeen goed, maar daarvan ia niet afhankelijk het lot van ona tractaat. Frankrijk heeft zich verbonden tot gelijkstelling der wederzijd- ache vlaggen. Alle voordeelen, die door België be dongen zijn, worden ook ons verzekerd. Daarentegen zija wij veel minder gebonden dan Betgië. Dia voor deelen mocht da regeering niet prijs geven nu gelijkheid van rechten niet verkrijgbaar en voor den wijn aleohta de handhaving van den tegenwoordigen toestand bereikbaar wat. Er ia aan de Fransche regeering om uitstel van dem termijn van ratificatie gevraagd, maar nog ni«t verkregen. Sfliddeibarg, 18 Jan. 1882. Gisteren avond trad hier in de zaal boven de Chr. Burgerschool de voor zitter K. Kater van het Nederl. Werklieden Verbond Patrimonium op, om te spreken over de sociale kwes tie eu hare oplossers. De spreker, die, als metselaar der Amaterdamsche firma van Vollenhove Co., den titel van heer verwierp, vertelde op zijne eigenaardige populaire niet in alle opzichten ter navolging aan te bevelen wijze een deel van zijn levensloop. Eerst waa hij in aanraking gekomen met de bekende In ternationale, daarna met het zoogenaamd Algemeen Nederl. Werkl. Verbond, doch hij had bevonden dat achter het uitgesproken doel dier vereenigingen op lossing der sociale kwestie, een groot vraagteeken behoort te ataan. De sociale, de maatschappelijke kwestie toch gaat alle klasseu der maatschappij aan, en hij had bevon den dat de vereenigingen en verbonden, welke de oplossing daarvan beweerden te ondernemen, slechts namens den vierden stand, dien der werklieden, ver plaatsing van "gezag eischten. Het doel en streven van Internationale en Alge meen Nederl. Werkl. Verbond was, naar zijne ervaring, op congressen sn in afdeelingen daarvan opgedaan, niets anders dan bet toekeeren van den rug aan den Schepper door het schepsel, het toepassen van de rnwste beginselen der op elkander volgende Fransche revolutiën op de Nederlandsche maatschappij. Spreker deelde eenige staaltjes mede van de eischen dier vereenigingen, die, werdeu zij vervuld, de wereld tot een groot kraukziunigangesticht zouden maken daar het ouderlijk gezag volgens die eischen zou moe ten afgeschaft worden, en de kinderen geheel zou den moeteu worden toevertrouwd aan en opgevoed door den Staat der toekomst. In het neutraal staatsonderwijs ziet spreker reeds eene eerste schrede op dieö weg. Op luimige wijze schetste hij den loop der eerste vergaderingen van de metselaars-vereeniging, welke hem onder hare leden opnam, en welker voorzitter onder anderen betoogde, dat om de J000 jaar de wereld een hervormer noodig had, en als zoodadig werden in één adem genoemd Mozes, Jezus en Ferdinand Lasalle of iemand uit den kring van dient geestverwanten het was in deu laatsten tijd nog niet uitgemaakt wie eigenlijk den eeretitel van derden hervormer verdiende. Een ander meende in die vergadering, dat de her vorming niet volkomen zoo zijn, eer de laatste koning aan den darm vau den laatsteu priester was opge hangen. Maar wij kunnen niet alles aanhalen wat spreker, soms naar den inval van 't oogenblik, uit den grooten voorraad zijner herinneringen ophaalde, om te be wijzen dat do vak-vereeuigingen niets zijn dan een ellendige karrikatuur der oude gilden, en in den grond niets anders bedoelen dan hetgeen de commune in Frankrijk wilde verwezenlijken. Spreker meende verder dat het christelijk Neder land op 't gebied van kerk en school, en ook cp sociaal gebied, zijne beurt, de beste gelegenheid tot opkomen tegen de dwaze theoriën van het ongeloof had laten voorbijgaan. Nu zijn manneD aan het woord, die steeds hetzelfde liedje zingen van meer beschaving, meer verlichting, meer onderwijs, en deze drie dingen aanbevelen als het geueesmiddel »oor alle kwalen, doch het antwoord schuldig blijven, als hun gevraagd wordt naar de oorzaken van het vroeger algemeen bestaan eD het tegenwoordig minder voorkomen van goede trouw en zedelijkheid. Met enkele woorden schetste spreker wat door de firmas van Kempen te Voorschoten en van Vollen hoven C*. te Amsterdam tot heil der werklieden gedaan wordt,, hoe laatstgenoemde firma bij voordeelig slot der balans aan de werklieden weken extra loon u:tkeerda soms een paap en steeds aau den werk man, wiens gezin door de geboorte van een nieuwen „wereldburger* wordt vermeerderd, een som, gelijk staande met het loon van eene week schenkt ter voorziening in de butieugewone uitgaven. Hoe zouden wij alles vermsldea wat spreker, die geen redenaar is, en zich er ook niet voor uitgeeft, soms tot verbazing soms tot blijkbaar genoegen zij ner hoorders verhaalde Wij ontvingen dcu indruk dat hij bij de zich noemende oplossers der sociale kwestie niet de ge ringste oplossing van het geringste deel daarvan gevonden had. Het was zijn doel ons dit te doen gevoelen. Hij wilde aantoonen dat langs ch riste lij ken die oplossing te vinden is, en hij verlangde aausluiting der werklieden aan het verbond Patrimoniumvan welks reglement hij eenige der voornaamste artikelen voorlas en toelichtte. Dit ver bond stelt geen eischen van volstrekt algemeen stem recht, bedoelt geen omkeer, geen revolutie in da maatschappij, maar wenscht langs geleidelijken, bo venal langs christelijken weg oplossing van alle kwes ties, d.e haren grond hebben in de eene groote kwestie, den afval des raensehen van God, welk* slecht» zal wordeu opgelost als de Heer wederkomt om alle kwestiën op te lossen. Na het eindigen der openbare samenkomst bleven 38 personen achter, om zich te doen opschrijven als leden der op 16 Januari te constitueeren Middel- burgsche afdeeliag van Patrimonium. weg daartoe Waarschijnlijk komt met 1 Maart de wet op de» postpakkatdienst in werking, in da voomaaa meenten des lands. nste ge- Zierikzee heeft in den oud-burgemeester mr. B. C. Cau, oud-voorzitter van den polder Schouwen en oud-lid der Provinciale Staten van Zeeland, een zijner meest geachte en werkzaamste burgers verloren. Men schrijft uit Amsterdam De grootste bezwaren, die een gemeente-universiteit drukken, zijn gelegen in den buitensporigen invloed, dien persoonlijke belangen en relaties op besluiten en benoemingen uitoefenen. Denkt men zich in eeu stad als de onze een gemeenteraad van 39 leden en een universiteit met een zestigtal professoren, curatoren, lectoren enz., dan behoefi het geen betoog, dat beid* kringen, raad en universiteit, elkaar voortdurend ra ken, en dat de 39 al bijzonder zelfstandig moeten zijn en vast in hun schoenen behoore» te staan, als zij weerstand zullen bieden aan de bekoorlijkheden, van de geleerde wereld, die natuurlijk veel ongeleerde» voor zich in bewondering weet te ontsteken. Bij een gemeente-universiteit staat voor intriga de deur steeds wagenwijd open. De controleerenda en beslissende leden der besturen zijn eikaars vrienden, trachten een overeenstemming te bewaren, waarbij het belang van wetenschap en universiteit eerst in dn tweede plaats kan overwogen worden. Elk *kn»p j*ng^

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1