lier'rt, School m lending, GEMENGDE BERICHTEN. tmtwanrdigd over den Zeeuwschen Brief van onzen geachtan medewerker K. in no. 851, doch verzuimt de redenen op te geven voor de verontwaardiging, welke in hare omgeviug over den afloop der verkiezing ïeoht van bestaan zou moeteu hebben. Wat de heer K. schreef, was een gemoedelijk toe passelijk woord na deu afloop, eu kan in geen geval het protest van den ex-burgemeester Klout tegen het Overbrengen en in outvaug nemen der stembussen rechtvaardigen Bij hare beschuldiging van kleingeestigheid ei» chicane (muggezifterij), welke natuurlijk betrekking moet hebben op het protest van onze zijde tegen de Verkiezing van 29 November, voegt zij nog de be schuldiging van boerenbedrog. Zoo iels van boerenbedrog is inderdaad door ons opgemerkt. Een bekend „liberaal*, die in zaken 't vertrouwen der boeren noodig heeft, heeft door het schrijven van brieven getracht hen wijs te maken dat mr. 't Hooft roomsch Zou zijn. Verwachtte zekere heer L. schromelijke ge volgen als mr. 't Hooft gekozen werd, zelfs bij ver pachtingen, geldleeningen, klandisie-schenking enz, 't zou kuunen zijn dat het aan 't licht komen van boerenbedrog werkelijk nadeelige gevolgen had voor hem, die er zich aan schuldig maakte. Nu de Middelburgsche het boerenbedrog ter sprake heeft gebracht, veroorloven wij ons deze waarschuwing. Middelburg zal voortaan de eouige provinciale hoofd stad zijn waar garnizoen ontbreekt. Bergen-op^Zoom, Breda en 'a Bosch daarentegen Zullen drie slaven van regimenten herbergen, en een talrijk garnizoen, Toch bezit de gemeente Middelburg een vrij vol doende kazerne en een uitstekend exercitieplein, en Walcheren biedt in zijn duinen de meest gewenschte plaat» voor manoeuvres aan. De gemeenteraad van Middelburg zal zich tot Z. M. den Koning;wenden met verzoek om voor de gemeente het garnizoen te behouden. Het gaat ons begrip te boven, hoe een talentvol minister als de heer Reuther is, zich, in plaats van met de groote, zoo diep ingrijpende kwestie der landsver dediging, kan bezig houden met voorschriften tot welk uur officieren van bureau's in uniform moeten gekleed zijn, of welke veranderingen er kunnen ge mankt worden in de kazerneering der miliciens die tot nu loe goed gehuisvest zijn. Het departement van oorlog onderscheidt zich in- tusecli'm reeds sinds jaren door vele zorgen die het milioe ien-cijfer doen klimmen, eu naar het oordeel van deskuudigen weinig toebrengen tot verzeking >an onze weerbaarheid. Coe&. Bij besluit van den gemeenteraad zal voortaan de jaarwedde van waarnemende hoofden van scholen met f 50 worden verhoogd en alzoo gebracht op f 750. De commissie van toezieht had f 800 voorgesteld. Tegen dit voorstel stemden de heeren Callenfels, Quist cn Vervenne. De jaarwedden van onderwijzeres sen met hoofdacte werden gebracht op f 650 en die .der overige onderwijzers op f 600. Op eene Zaterdag te Amsterdam gehouden vergadering van de vereeniging Willem Barents werd medegedeeld dat de Willem Barents, indien het Nederlandsche volk de Yereeniging daartoe in staat stelt, dit jaar zijn vijfde reis zal maken, eerstens om opnieuw de ijsgrens te bepalcu en zich aan te sluiten bij de pogingen om den noordpoolvaarder Leigh Smith op te sporen die ditmaal met zijn stoomschip niet uit de Arctische gewesten is teruggekeerd; ten tweede om Dickson- haven aan te doen waar het Nederlandsche Noord- poolstation zal worden gevestigd ten derde om den gedenksteen te plaatsen op de plaats waar eenmaal Willem Bareutz overwinterde. Deze vijfde tocht zal staan onder bevel van den luit. ter zee Holfman, die de vierde reis met bet poolschip deed. Middelburg 16 Januari. De stoomtram Vlissingen —Middelburg heeft heden zijn dieu3t uitgebreid tot de Pottenmarktte Middelburg. Na maanden sukkelens {s dus opnieuw ceu eindje gewonnen, npntejbare proefnemingen en verbeteringen maken het vooreerst onmogelijk om de Groote Markt tot punt van uitgang en aankomst te kiezen. Bij een blik op de Groote Markt slaat men de handen van verbazing ineen, over het taai geduld or.zer politie, die toelaat datdooreen gcimproviseerden heuvel midden op de Markt, op we'ks top eenige contra-rails boven de straat uitsteken, de passage voor voertuigen belemmerd wordt, en waardoor voetgangers veel kans üeioopen van den heuvel in de vallei te tuimelen. Onze lezers zullen zich herinneren dat tegen d« verkiezing van den heer A. Buma te Sneek, van antirevolutionaire zijde is geprotesteerd, omdat op eeu aantal stembriefjes niet stond A. Buma, te Hinde- loopenen er in het district Sueek vijf heereh vau dien naam woneu. Het Wageningsch Weeklbad drukt volkomen onze gedachte over dit protest in de volgende woorden uit. „Dat protest had o. i. achterwege moeten blijven. Het staat nu eenmaal vast, dat als de kiezers den naam of de voorletters van hun candidaat foutief schrijven, hun biljetten toch geldig zijn, wanneer cr geen andere candidaten zijn gepubliceerd, die dien- zelfden naam of bijna denzelfden naam voeren als dien vau den gcproclameerden candidaal, en er dus geeu billijke twijfel kan rijzen aangaande de bedoeling der kiezers. Welnu, dat is hier 'l geval. De liberale ceutrale kiesvereeniging te Sneek heeft met algeraeeue stem men A. Buma te Hindeloopen candidaat gesteld. Geen andere A. Buma is ook msar vernoemd. Wat doet het er dan toe, of op de biljetten dier 130 de woorden „te Hindeloopen* niet staan De raeerder- der kiezers heeft Buma boveu Oppedijk verkozcD. Dat is zeker. Daarmee moest de minderheid, hoe smarte lijk het haar ook viel, dan ook vrede genomen hebben en geen spijkers op laag water gezocht. Zulke practijken staan ons tegen. We moeten die aan hen die tot eiken prijs gelijk willen hebben, overlaten. Bovendien, waar komt men terecht, wanneer wegens elke, ook de kleinste informaliteit de stemming be hoorde vernietigd te worden Dan kon men wel aan 't stemmen blijven. Dan zou elke partij, die bevreesd werd het te zulle»» verliezen, het een of andere ver zuim plegen gaan, om daardoor een nieuwe stemming te provoceeren. Er zitten ook zekerlijk van de onzen in de Kamer, Provinciale Staten en gemeenteraden, die, had het strengste recht gegolden, er niet in moesten zijn. Ook dit protest zal dc Karner eenvoudiglijk ter zijde leggen, en ze doet er wel aan. Beroepen te Westkappelle Ds. E- L. vau Stein Callenfels te St. Laurens. Bedankt voor het beroep naar Ketbel door Ds. E. L. van Stein Callenfels te St. Lanrens. Eene verrassing voor de NedHerv. Kerk 1 De Synode nam in bare onlangs gehouden buiten gewone zitting met blijdschap kennis van de rnede- deeling, dat de abnormale toestand, waarin de gemeente Moerdijk sedert jaren verkeert, heeft opgehouden dat daar nn geregeld door de ring-predikanten de vacatuurdienst wordt waargenomen, de benoeming van kerkeraadsleden heeft plaats gehad, en de kerkelijke administratie geregeld is. Indien nu nog de eehtgc- noote van den heer Koeken de pastorie ontruimd zal hebben, is alles te Moerdijk tot orde eu rust terug gekeerd. De dank der vergadering werd aan de kerk besturen en personen gebracht, die tot deze guuslige verandering van zaken zoo ijverig hebben meegewerkt. Vuorts is nog ten opzichte van de gemeente to Moer dijk besloten om haar de achterstallige qnota kwijt te schelden. Verleden Dinsdag had een landbouwer vau Wenoeldinge het ongeluk, bij het passeeren van den spoorweg tU3schen Goes en Kloetinge, op den hol Ie gaan. Hij zelf, er uit springende om zoo mogelijk het hollende paard te grijpen en tot staan te brengen, had het ongeluk tegen den grond te vallen, waarbij hij zich ernstig hel aangezicht verwondde,den rechterarm brak, cn bewusteloos bleef liggen, waarna hij bijge- holpcn en met ander rijtuig naar zijne woonplaats is gebracht na te voren te Kapclle door den dokter te zijn verbonden. Het inmidddels aldoor hollende dat door de andere inzittenden Diet kon bu gestuit, kwam weldra in dolle vaart in een sloot terecht benevens het rijtuig die echter met eenige schrammen en den schn^M kwamen, liet p&ard schijnt zich zeer ernstig gehal^ te hebben, althans het is reeds den volgenden a? ges'orven. Gekke fouten. Bij annonce in da Graafschaptbode werd de verkoop aangekondigd van den boedel van d«n weduwnaar Hm pcrink. Er moest staan Weleerwaarde. Deze weduwnaar, gelijic de zeiier van hem maakte, was in zijn levenr. k. pastoor te Gendringen' De heer de Bruyne, de vroegere commandant van de Barents, thans chef van het loodswezen te Helle- viftsluis, had het voorrecht verleden wc-k 15 schip breukelingen te redden. Bij zwaren storm was een Noordsche bark gestrand op de banken; reeds waren du masten vau boord en elk oogenblik dreigde het schip uiteen te slaan. De heer de Bruyne ging met zijn kotter in zee en bracht da reddingsboot, die niet tegen de zware zeeën op kon werken, aan lei van het schip, dat in nood verkeerde, 't Was moeielijk werk, dcch de bemanning, de kapitein met zijie vrouw en kind werden gered. Korten tijd later sloeg het sebip uiteen. Da kapitein van do bark, misleid door mist en noodweer dacht dat hij op de Engclschs oostkust gestrand was Op een onbewoond en onafgewerkt huis in een der nieuwe straten te 's-IIage leest men Besmette lijke ziekteGeldgebrek. Vrijdag had zekere v, E. te Tricht (bij Gelder- malsen) het geluk, onder een tegel in zijn kelder een pot te vinden met ongeveer 2000 goudeu munten. De grond onder den tegel was zeker door een muis loegewroet, waardoor de bovengenoemde pot te voor schijn kwam. De munt is iets grooter dan een gouden lOguldenstuk, maar wat dunner. Een handelaar in tuinbouwzaden to X. ontving dezer dagen een briefkaart, waarbij hein beuevens eenige andere artikelen ook besteld werd 1 ons best zuurkoolzaad De heer Herman ten Kate is bezig het portret te maken van den Koning als kolonel van het regiment grenadiers en jagers. Uit Gorinehem wordt aan de Rolt Cl. geschre ven Er schijnt eenig licht op te gaan over de zon derlinge geschiedenis der veelbesproken millioenen- juffrouw Jansje Struik. Men verneemt dienaangaande, dat wijlen hare moeder, Maria van der Vliet, in here jeugd kennis had gekregen aan zekeren schipper X., die haar vurig bemiode en niets vuriger wenschte, dan haar tot zijn vrouw te mogen hebben. Ofschoon niet on verschillig voor hem, kon zij er echter niet toe be sluiten met hem de levensreis te aanvaarden, dewijl zijne vooruitzichten niet zeer gunstig waren. De be trekking werd dus tot zijn groote spijt afgebroken. Later kwam zij in kennis met een metselaar A, Struik, wiens vooruitzichten in haar oog beier waren] eu huwde met hem. Haar vroegere minnaar, schipper X., schijnt haar echter nog wel eens bezocht te hebben, en moet, naar men verhaalt, haar eens het voorstel hebben ge- daauommet hem tc vluchten, watzij echter standvastig weigerde. Alle hoop verloren hebbende, is hij daarbij alleen naar Amerika vertrokken en schijnt daar zeer voor spoedig geweest te zijn. Hoe ver ook van haar verwijderd, schijnt hij zijne genegenheid voor haar niet verloren te heb ben, daar hij haar vele jaren lang geregeld een som gelds overmaakte. Hoewel hare mccder als weduwe eenvoudig leefde, trok het toch de aandacht der boeren, dat men haar bij onweder wel eens met een schotel vol geld in haren schoot vond zitten. Ook kocht zij indertijd voor haren zoon, die evenals zijn va der het beroep van metselaar uitoefent, een zeer flink huis. Van hare beide dochters is de eene gehuwd, doch reeds overleden, terwijl Janske bij hare moeder bleef inwonen, die nu reeds eenige jaren over leden is. Ook haar vroegere minnaar en weldoener is in Amerika overleden en schijnt aan Janske, op wie hij bijzondere betrekking had, zijn geheele vermogen vermaakt te hebben. Dat hij werkelijk niet onvoor spoedig geweest moet zijn, blijkt daaruit, dat zijne nalatenschap op 18 millioen gulden begroot wordt. Twee derden van de som, of 12 millioeu, zouden bij een solied bankiershuis te Utrecht gedeponeerd zijo, waarvan zij a leen de rente kan trekken, terwijl de overige 6 millioen geheel te barer beschikking zijn. Hoe zij bare levenswijze begonnen heeft, is van algemeene bekendheid. Of zij echter met al bare schatten gelukkig gewor den is, blijft even twijfelachtig als de bewering, dat de hier megedeelde geruchten de volkomen waarheid behelzen. Men deelt mede dat de grootvorst Kon*.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2