Nieuwe Goesche Courant, Christelijk'historisch blad voor eel and* Dinsdag 17 ,fanuri. VOLKSHUISHOUDKUNDE. BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maasdag, Woensdag en Vrijdag- j avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pev drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN 1'. G. WIJTMAN, te lliddelbaig EN Wed. A. C. BE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel lO ets.; Familie-berichten van 1—6 regels ƒ1, Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Agent voor Dordrecht en Omstreken: de lieer ld. J. KOEBRTJGrGfE. II. In ons vorig artikel bespraken wij den raad, door Mr. Teilegen aan de leerlingen der hoogere- burger-schoien met vingers ijzing op de leer van Mal thus gegeven, om toch voorzichtig te zijn in het huwen. Deze raad wij voorzien de tegenwerping zou kunnen vergeleken worden met de raadge vingen van den apostel Paulus I Oor. VII. Men zou er zelfs kunnen bijvoegen èn Mr. T. èu de apostel wijzen op den aanstaanden nood. 1) Paulus doelt eebter op verbintenissen en gevaren iu eene heidensche maatschappij. In de tegenwoordige, zich meer en meer van God vervreemdende maatschappij, ziet men een- ter, ondanks de bekende christelijke en maat schappelijke deugden" der schoolwet, een aantal mannen en vrouwen, voor wie de ongehuwde staat aanleiding is tot groote ongebondenheid. Ieder die het leven in de groote plaatsen kent, weet dat de voorzichtigheid in het huwen" tot veel, tot groote onvoorzichtigheid aanleiding geeft. De nood, door Mr. T. gevreesd, is dan ook geen andere dan hongersnood. Nemen wij nogmaals zijne woorden ter hand. Indien aan die kracht der voortplanting de vrije loop wordt gelaten, zal ieder» aandeel verminderd worden, maar zal er een toestand kunnen geboren worden, dat allen niet meer in hun levensonderhoud kunnen voorzien, en zal de bevolking door hongers nood, ziekte, oorlog weder kunnen worden ingekrompen. Men moet echter niet uit het oog verliezen, dat een volk niet geheel en al tot zijn eigen bodem is beperkt, maar dat het door deu handel met minde bevolkte landen zich in het bezit van daar geteelde voortbrengselen van den grond (grondstoffen, oedingt' middelen) kaa stellen. Daarenboven zal het kunnen gebeuren, dat een ge deelte der bevolking naar elders wordt overgeplaatst (uitwijking). Het is of de leeraar, die de volkshuishoud kunde op eene inrichting van middelbaar on derwijs te behandelen heeft, nauwlijks denken mag aan zijne ambtgenooten, die in historie, aardrijkskunde en talen les geven. Aan God, die tot den mensch zeideweest, vruchtbaar en ver menigvuldigt, en vervult de aarde, en onder werpt haar, denkt hij eenvoudig niet, uit vreeze voor de andersdenkenden." Als wij 't wel hebben zal er toch op de hoo- 1) Zie genoemd hoofdstuk vs. 16. gere-burger-scholen gesproken worden over de grootere en kleinere volksverhuizingen van vroe- geren en lateren tijd, en over de groote onbe woonde of schaars bewoonde streken onzer aarde. Het zij Mr. T. gaaf toegegeven, dat bij sterk toenemende bevolking ieders aandeel minder dreigt te worden, en dat allen niet meer in hun levensonderhoud zouden kunnen voorzien, als maar wij vestigen niet gaarne met hem de aan dacht in de eerste plaats op hongersnood, ziekte en oorlog. Deze drie rampen, zijn middelen, welker toe passing God zich voorbehoudt, en die Hij als bezoekingen over de zonden der volkeren aan wendt, als middelen tot zedelijk herstel van be dorven maatschappelijke toestanden. Wijst de geschiedenis ons ergens vorsten of volken aan, die dergelijke rampen trachtten te veroorzaken om het evenwicht te herstellen, dat zij verbro ken waanden door overbevolking Het is meermalen gebeurd, het gebeurt zelfs nagenoeg voortdurend, dat door het zwaard nu hier dan daar de bevolking ingekrompen" wordt, maar, althans zoover ons bekend is, niet om volkshuishoudkundige redenen. Wel zijn ons tal van revolutionaire aanleidin gen bekend tot dunning der bevolking door het zwaard. Zegt de heer T. >raen moet echter niet uit het oog verliezen" enz., dan meenen wij te moeten lezen men moet in de eerste plaats be denken, dat een volk niet tot zijn eigen bodem is beperkt. Vooral kan en mag dit op alle scho len geleerd worden, nu kennis van vreemde talen vele scheidsmuren en afsluitingen doet vallen in onze op hare vermenigvuldigde middelen van verkeer zoo trotsche eeuw. Door handel kan een volk zich in bezit stel len van elders geteelde voortbrengselen, zegt Mr. T. al te bedeesd. De handel in levensmiddelen is immers miu- stens zoo oud als de geschiedenis van Jozef? De zeehandel in levensbehoeften zeker zoo oud als Tyrus en Sidon De uitwijking", landverhuizing, toch stellig nog wel ouder dan de tijd van Abraham en Lot Uit leeren, in christelijke gezinnen althans, de kinderen reeds op moeders schoot. In christelijke huisgezinnen begint men de volkshuishoudkunde, wanneer mogelykheid van hongersnood en overbevolking ter sprake komt, aan den kant van handel en landverhuizing, en niet aan de rijde van Malthus. Het koloniseerend vermogen, de geschiktheid om volkplantingen uit te zenden, is een zegen voor een volk te achten. Slechts één tyd was er, en wel vóór derevo lutie, dat Frankrijk van zijne kinderen kon af staan aan Canada en aan het Hollandsche Kaap land. Yan het tijdperk der guillotine tot op de dagen van Sedan is duor oorlog en door»voor zichtigheid in het huwen" de bevolking daar niet boven liet peil gestegen. Het Engelsche volk, dat de vette koeien en de volle korenaren uit vele landen door den handel tot zich trekt, heeft zich over N.Amerika, Iudië en Australië verre uitgebreid. Zijn jongere zonen, die niet op erfenissen te vasten en te vlammen hebben, zoeken en vinden in de wijde wereld, wat het moederland hun niet geeft. De Duitsehers zijn sterk vertegenwoordigd in N.-Amerika, en wenden zich ook naar het onmetelijke op nijvere handen wachtende Bra zilië, Nergens daarentegen breidt zich Spaansche invloed uit. Revolution verteren moederland en uit vroeger eeuwen bestaande volkplantingen beide. En Nederland Nederland heeft in zyne Oost rijke buiten- landsche bezittingengeen eigenlijk gezegde ko loniën of volkplantingen. De stroom zijner overbevolking richt zich naar N.-Amerika, en daaraan heeft het niets dan een uitweg. Maar Nederland had Zuid-Afrika, Zoo had en heeft Engeland overal in gema tigde luchtstreken zijne volkplantingen, met welke het handel dry ft, door welke het een aan zienlijk deel- der aarde onderwerpt, woestenijen en bosschen herschept in akkers, welker voort brengselen, door krachtig zich ontwikkelende havensteden, het moederland ten goede komen, Yoor Nederland is Zuid-Afrika heropend. De Transvalers herinneren ons niet aan Mal thus en aan het ongelukkig twee-kinder-stelsel. Zij herinneren ons aan het geloof en aan de deugden der vaderen. Zij bieden ons gelegenheid tot handel en landverhuizing aau. Waar is de man, die, zich onthoudende van afgetrokken en dwaze theoriën, een practisch aangenaam leesboek schryft, om in beschrijven - den, verhalenden vorm gezonde volkshuishoud kundige begrippen te brengen onder ons volk, toegelicht door historische voorbeelden, en, kon het zijn, tevens geschikt voor de hoogste klasse onzer christelijke scholen Hetgeen wij onder 't opschrift Verontwaardiging in ons vorig nummer schreven, schijnt de Middelburgsche Courant aangedaan te hebben. Zij houdt zich nu rein

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1