Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland. Verontwaardiging, Zaterdag 14 Januari. .V. 853, BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschij ut eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVR VAN P. G. WIJ TH AN, le Middellang en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Agent voor Dordrecht en Omstreken: de heer tl. J. KOEBRUGGE. Br is dan toch nog een protest naar den Haag tegen de verkiezing van mr. 't Hooft. Het betreft alleen het niet voldoen van som mige burgemeesters en raadsleden aa i de letter der kieswet, omtrent het overbrengen en in ontvang nemen der stembussen. Bevreemdend is het dat het protest uitgaat van den beer C. H. Elout, kiezer te Domburg, wonende te Brussel. Deze heer, die eenmaal als burgemeester zijne gemeente Domburg verliet, zonder dat iemand weken lang wist waar hij gestoven of gevlogen was, en die nooit weder als burgemeester is teruggekeerd, gaat nu protest indienen tegen handelingen vau burgemeesters en raadsleden, tegen welke, zooals door den Middelburgschen burgemeester, mr. C. J. Pické, terecht is opge merkt, nooit iemand bezwaren beeft ingebrachf. Onze partij beeft bij verkiezingen' ontelbare malen bet onderspit gedolven, maar nooit heeit ^en der onzen om deze of dergelijke redenen burgemeesters of raadsleden, al behoorden zij tot de tegenpartij, lastig gevallen. Het ware te begrijpen geweest als de Middel- burgsche Courant hare verontwaardiging bad uitgesproken over de kleingeestigheid en chi- canerie" vau den beer Elout. Het bevreemdt ons echter dat zij diens brief dezelfde eereplaats toekende, die zij aan bet schrijven van den heer Pické verleende, en bo vendien bij hare inleiding bet volgende schreef .Van de andere zijd. konden wij niet ontkennen dat de verontwaardiging, welke in onze omgeving bestond over den afloop der verkiezing, rede van bestaan had en hot dus niet onnatuurlijk waa, indien zij zich uitte." Verontwaardiging Eu die redeu van bestaan beeft Wij kunnen gelooven dat er in de omgeving van de Middelburgeche Courant leedwezen, spijt, droefenis bestaat over dien afloop. Daar weten wij van meê te praten. Maar verontwaardiging t Zijn 't niet leden van bare eigen party ge weest en daaronder zelfs de heer Tak van Poortvliet die den doorslag gaven bij de ver nietiging der verkiezing van 29 Nov.? Is er bij de verkiezing van 3 Januari van onze zijde iets gedaan dat verontwaardiging wettigt Heeft soms de «liberale" party het uitsluitend recht om bovendrijvende party te zijn Zijn de kiezers, die de twijfelachtige meer derheid der eerste verkiezing onmiskenbaar verplaatsten naar onze zijde, zijn zij geene wettige kiezers volgens den door «liberalen" gestelden census; wonen zij niet allen in bet eerst naar de regelen der «liberale" kunst dubbelgemaakte en daarna besnoeide district Als wij eens moesten spreken over betgeen ons reden tot verontwaardiging geeft In deze zaak zijn wij er over verontwaardigd, dat de handeling van den lieer Elout geen verontwaardiging bij de Middelburgsdie eu bare omgeving wekt. Zoolang uit die omgeving - wij vatten die zoo eng uiet op geen stemmen van veront waardiging over bet protest opgaan, blijft de schijn bestaan, dat de beer Elout de te Brussel vertoevende strooien man is, door wien zich eene verontwaardiging uit, die geen reden van bestaan heeft, geen woordvoerder kan vinden binnen de grenzen van ons kiesdistrict, en hem daarom tot orgaan beeft gekozen. Het eindcijfer der Rijksinkomsten over 1881 is f 105,620,891 tegen f 102,715,980 in 1880 en f 98,450,388 in 1879. Nadat in de drie jaren na 1876, in 1877, 1878 en 1879 de opbrengst dar 'middelen zoo goed all onveranderd was gebleven de schijnbaar gunstiger uilkomst van 1879 was uitsluitend aan hat nieuwe successierecht in de rechte lijc toe te schrijven schijnan wij dus thans weder zegt de Nieuwe Rotterdamse/ie Couranteen tijd perk van gestadige rijzing in de opbrengst te zijn ingetreden, gelijk wij dat vóór 1877 kenden, toen zij bijv. van 1870 tot en met 1876 jaarlijks met gemid deld drie en aen half millioen toenam. De stijging geschiedt thans weder met juist ditzelfde gemiddelde cijfer. De hoogst voorzichtige raraiüg van 1881, die ver beneden de opbrengst van 1880 werd gelaten, is met meer dan vijf en een half millioen overtroffen. Naar men verneemt, zal de bijeenkomst der Tweede Kamer nog eenige dagen worden uitgesteld, vermoe delijk tot 19 dezer: Door den minister van binnenlandsche zaken is bepaald dat de verkiezing van een lid der tweede kamer in het kiesdistrict Boxmeer (vacature mr. H. J. Brouwers) zal plaatshebben Dinsdag den 7 Februari en de herstemming, zoo noodig, Dinsdag SI Februari aanstaande. Deser dagen waren al de landbouwmaatsehappijen van Nederland op een vergadering te Utrecht verte genwoordigd. Men besloot in 1883 eene ïationale landbouwtentoonstelling te houdsn, die bij genoegsamen geldelijken steun tot eene internationale zal worden uitgebreid. De plaats waar is nog niet definitief be paald. Vermoedelijk zal Utrecht worden aangewezen, of wel Amsterdam wegens de in dat jaar te houden koloniale tentoonstelling. Tot regeling der tentoonstel ling werd eene commissie benoemd waarvan mr. C. J. Sickesz, te Laren, voorzitter, de heer P. F* L. Waldeck, tc Loosduinen, secretaris en de heer C. J. M. Jong- kindt Coninck, te Wageningen, adviseur zijn. Uit Zeeland is in de commissie tot lid benoemd de heer J. M. Kakebeeke, te Goes. Het terrein aan de Buitenhaven te Vlissingen is gisteren door eene commissie van deskundigen opge nomen, ten behoeve van de ineeheping van H. M. de Koning en de Koningin voor hunne aanstaande reis naar Engeland. middelburg;. De Middelburgsche afdeeiing der Vtreeniging voor Fabriekt- eu Handwerksnijeerheid hield Woensdagavond in het Schuttershof alhier een zeer geani meerds vergaderiug. De heer P. Polet, directeur der gemeente gasfabriek, gaf het talryk opgekomen publiek een zeer duidelijke beschrijving van de gasfabriecatie, toegelicht eerat door eene met zorg bewerkte plaat, en daarna door eene in de zaal aanwezig zijnde miniatuur fabriek. De wijze waarop den heer Polet onderhield en tevens onderwees werd blijkbaar zeer op prijs gesteld. Op deze vergadering was ook gelegenheid de goed geslaagde producten te zien der leerlingen van de huisvlijtschool die misschien door de hooge kosten aan dit liefhebbsrij-vak verbonden, niet in den smaak van het publiek schijnt te vallen. De Middelb. Courant bevat de volgende mededee- lingen omtrent de ontworpen tramlijn in Zeeuwsch- Vlaanderen. De lengte van de hoofdlijn, loopende over de ge meenten Breakens, Schoondijke,-Oostburg, Aardenburg, tot Maldeghem, bedraagt, met de zij- en wisselsporen, ongeveer 30.000 meter die van de zijlijn, van de Draaibrug tot aan het rijkskantoor te Sluis, ongeveer 3800 Meter. Daarvan valt, in de hoofdlijn, 4500 Meter in de bestrating en 25,500 Meter op den berm in de zijlijn, 800 Meter in de bestrating en 3000 Meter op den berm. De kosten van Let spoor worden geraamd in de bestrating op f 11.300, op den berm op f 11.250 per kilometer. Naar deze berekening bedragen de kosten van het spoor f 379.515. Daarbij komen j diversen behoorende tot de baan, als wissels, draaischij ven, bestrating van overwegen enz. f 19.700 gebouwen voor waterbezorging, remises enz. f 49,000rollend materieel, zijnde 3 locomotieven, 3 personenrijtuigen, 10 gesloten en 10 open goederenwagens, f 68.500 bureaux, maken der plannen, toezicht bij de uitvoe ring en verdere kosten van inrichting f 11.485. Totaal kosten van aanleg f 528.200, waarbij voor rente van het aanlegkapitaal tijdens den bouw (zes maanden)

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1