Nieuwe Goesche Courant, i Christelijk-historiseh blad voor Zeeland Dinsdag' 10 Januari. N\ 851. IDchtabeschouuriiuj eit politiek belang. BINNENLAND. HET Verseliij ut eiken Maasdag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 are, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pc- drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN i>. 6. WIJTBAS, te Hiddclbuig en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs dïr Advertenties: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1—8 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 ceiits per regel. Agent voor Dordrecht en Omstreken; de lieer H. J. KOET -CJGGrE. We leven in den tijd der verkieziiigs-pro- testen. Na het protest uit Middelburg tegen de verkiezing van 29 November, kwam protest tegen de verkiezing in Zutfen, toen volgde een dergelijk protest uit Sneek, en nu een protest tegen de verkiezing van mr. 't Hooit. Gelukkig ditmaal een protest waarmee de kiezers niet het minste te maken hebben, en waarin de kiezers ook wel niet als scheids rechters zullen opgeroepen worden. Volgens de wet moeten onmiddellijk na de onderteekening van het proces-verbaal, de stembussen iu de onder-kiesdistricten met hare behoorlijk in verzegeld papier gesloten sleutels, door den jongsten stemopnem r worden over gebracht naar den voorzitter van het bureau van stemopneming in het koofil-kiesdisfcrict. De overbrenging echter geschiedt in ver scheidene onder-kiesdistricten niet onmiddellijk, maar eerst den volgenden dag en de busse." wor den niet aan den voorzitter van het hoofdbureau afgegeven, maar op het stadhuis te Middelburg aan een ambtenaar, of als deze niet aanwezig is, aan den concierge. Ook deze informaliteiten schijnen ouder ge woonte bij de verkiezing van 3 Januari te hebben plaats gehad. Tot nu toe is daar van nooit gebruik gemaakt om de wettig- heid.eener verkiezing te bestrijden, hoewel ze in de meeste districten geregeld voorkomen, en het opvolgen van de letter der wet bij eene verkiezing in het district Middelburg, op 29 November of 3 Januari, tot de onmogelijk heden mag gerekend worden. Nu schijnen eenige kiezers van deze zonde tegen de vormen gebruik te zullen maken om tegen de plaats gehad hebbende verkiezing te protesteeren. Dit protest zal hoogstwaarschijnlijk tengevolge hebben dat onmogelijke bepalingen als de ge noemde, in art. 53 der kieswet te vinden, in de door den Minister toegezegde nieuwe kieswet niet meer zullen opgenomen worden, en voorts misschien eene aansporing, aan de voortaan te benoemen stembureau's om meer naar de let ter der wet te handelen. Van de vernietiging eener verkiezing om der gelijke informaliteiten kan geen sprake zijn, want de wet beveelt alleen herkiezing, als de wil der kiezers niet duidelijk gebleken is. Dat de Kamer een gekozene niet zou toelaten, omdat de stembussen niet op het juiste tijdstip door de daartoe aangewezen personen zijn weg gebracht en ontvangen, is te dwaas om er zelf van te spreken. De heer de Savornin Lobman sprak in zijne rede over de toelating van den heer Bool op 15 December,- over de moeilijkheid om de rechts- beschouwing te scheiden van politieke belangen. Deze woorden vinden in onze, zich doorver- kiezings-protesteu kenmerkende dagen, meer en meer bevestiging. Het drijven der antirevolutionairen, zoo werd in woord en schrift, dagen lang herhaald, heeft een eenmaal wettig gekozen lid geweerd, dezelfde klagers over drijven gaan nu spijkers op laag water zoeken, door te pleiten op het schenden van sommige, onmogelijk uittevoeren, en geen invloed hebbende, vormen door de kieswet voorgeschreven. Rechtsbeschouwing of politiek belang? De Kamer heeft zich gehecht aan vormen, en het wezen der zaak voorbijgezien." Deze woorden zijn eindeloos in ons midden herhaald doordezelf de kiezers die nu tot het uiterste vormendienst .."mschen, en die alzoo duidelijk doen blijken hoe m, silijk de rechtsbeschouwing van politieke belangen te scheiden is. De hebbelijkheid van het protesteeren tegen verkiezingen aangevuurd door den gunstigen uitslag van het protest van Middelburg wellicht - dreigt belachelijk te worden. Indien, ook bjj ons, politiek belang niet ge heel en al rechtsbeschouwingen op den achter grond heeft gedrongen, dan houden wij ons overtuigd dat de anti-revolutionairen in het district Middelburg, niet anders hebben kunnen handelen dan protesteeren tegen de verkiezing van 29 November. Noch het stembureau, noch de Kamer hebben anders kunnen handelen dan gehandeld ie. Daarover napleiten is op 'toogenblik onze bedoeling niet en ook tot niets nut. Ons doel was slechts een keer te meer te doen uitkomen hoe moeilijk rechtsbeschouwing van politiek belang te scheiden is. Artikel 53 der kieswet luidt aldus vOnmiddellijk na de onderteekening van het proces verbaal, wordt de stembus met hare in een behoorlijk verzegeld papier gesleten sleutels en de in art. 48 bedoelde lijsten der kiezers, door den jongsten stem- opnemer overgebracht naar den voorzitter van het bureau van stemopneming, of naar dien van het hoofd bureau, zoo het de bus van een onderbureau, oi naar dien van het bureau van het hoofd-kiesdistrict, zoo het de bus van een onder-kiesdistrict geldt. Wat verstaat mtn onder onmiddellijk. Zullen de stembussen van Westkapelle, Westdorp», Zuidzande, en van zoovele andere onder-kiesdistricten op 3 Januari na 4 ure in den namiddag naar Mid delburg moeten gebracht worden Twee extra-stoombooien, in sommige gevallen bemand met ervaren zeeloodsen, behalve eenige extra-rijtuigen en een voldoend aantal lantaars zullen in dat geval geen weelde kunnen genoemd worden. De bus zal overgebracht worden en afgegeven aan den voorzitter van het bureau van het hoofdkiesdistrict. In een geval ala op 3 Januari zal dus de Voorzitter van het stembureau te Middelburg als hoofd van het stembureau van 9 4 ure moeten fungeeren, en voorts zoolang ter ontvangst der bussen op het stadhuis verblijf houden, tot alle 45 bussen der onder kiesdis tricten ingekomen zijn In den regel niet zonder uitzondering worden in ons district de stembussen den dag na de stemopneming (daarom bepaalt de Minister steeds dat de opening eerst Donderdags zal plaats hebben) overgebracht naar Mid delburg. Die uit Staats-Vlaanderen worden meestal door een der stemopnemers bezorgd, die uit Walcheren meestal door de gemeente-veldwachters. De overbren ger van de bus ontvangt van een beeëdigd persoon, ten stadhuize, een door den voorzitter van het stem bureau vooraf geleekend recu de bus wordt ia de Kanaer voor de opening der stembussen bestemd neergezet. De theorie van de wet, in ons district althans onmogelijk uit te voeren, is gedurende alle de jaren dat we onder dc tegenwoordige wet leven op zij gezet, om plaats te maken voor eene regeling die in de practijk de meest mogelijke waarborgen van securiteit oplevert. We ontvangen de opmerking dat onze opgave van het aantal kiezers te Ritthem foutief was. Ritthem behoort tot de weinige gemeenten waar alle kiezers zijn opgekomen. Hun getal was 22 en niet 34. Hulde brengende aan den ijver der Ritthemsche kiezers, moeten we echter opmerken dat de kiezerslijst van Ritthem 24 namen bevat. Dat er tussehen het vaststellen der kiezerslijst en den dag der verkiezing feitelijk kiezers van de bevolking zijn afgevallen, zal wel in alle gemeenten het geval zijn. De kiezerslijsten worden van jaar tot jaar vastgesteld, en oie officieel» bron is de eenige die ter beschikking staat van allen die bij het werk der verkiazing be trokken zijn. De heer G. A. Yorsterman van Oyen heeft in de Middelburf/scJie Courant van 7 Januari een brief doen plaatsen, ten einde algemeen bekend te maken dat het bekende verkiezings schotschrift Wie en wat it 't Hooft" buiten zijn medeweten is geschreven, ge drukt en verspreid, en dat hij bovendien de ver spreiding daarvan openlijk afkeurt. De Standaard schrijft het volgende Een subsidie waar men van hooren zal. Aan de gemeente Krabbendijke is uit 's Lands kas eene som van f 22,000.toegekend om haar tege moet te komen in de kosten voor het Lagar Onderwijs. En Six heeft ook hier weer da Kamer mee bij den neus gehad Later hierover meer. Eenigen tijd geleden werd door het Gemeentebe stuur van Roermond een onderwijzer aan de openbare school gesehorst, omdat hij een weekblad redigeerde,

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1