BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. J f Met den Bijbel zou ook God uit school en land moeten gebannen worden. Dat is het kwalijk verborgen doel onzer tegenpartijders. Wij zeggen niet dat dit hun aller program is, doch bewust of onbewust werken zij allen daartoe mede, en dit dringt al de onzen, en hook velen, die niet zoo beslist zijn als wij, tot ^«menwerking en tegenweer. ^kfndieu wij wilden wachten tot de ongerech tigheid der tegenpartij haar toppunt had bereikt, dau zonden wij ons aan groote ontrouw schul dig maken. De drie laatste verkiezingen, in ons district, waar wij het wonnen, en in de districten Zut- feii en Sneek, waar 't weinig scheelde of de t candidaten der onzen waren er door gekomen, leveren nieuwe bewijzen tegen het kiesstelsel. Hier blijven in ons dubbel district een groot aautal liberalen" in de minderheid, ginds blijven in een dubbel en in een drievoudig distriet de anti-revolutionairen, ondanks hun aanzienlijk stemmencijfer, van vertegenwoordi ging verstoken. De liberalen" hebben de meervoudige dis tricten gemaakt om baas te blijven, maar 't blaadje gaat keeren. De vliberalen" hebben de districten verknipt om baas te blijven. Zij hebben het land van Hulst, grootendeels door roomschen bewoond, van ons district afgenomen. Toen Jhr. de Jonge voor 't eerst werd ge- kozen, ook met hulp der 179 kiezers uit dien roomschen hoek, kreeg hij 1096 stemmen. Eu nu wij die hulpbende missen, brachten de anti revolutionairen met de gesmaldeelde roomschen het tot 122S I Hoortzóó spreekt de groudtoon der natie Heel dikwijls is van vliberale" zijde gezegd, dat het district Middelburg niet vertegenwoor digd was, omdat het twee mannen van tegen overgestelde richting afvaardigde, 't ls nu be kend wat het district wil. Welnu, de heer van Eek bedanke Dan klinke uit de stembus opnieuw de grondtoon van liet district, en het zal, naar 't gevoelen der sliberalen" zeiven, zuiver vertegenwoordigd zijn Gelijk we reeds gisteren onze lezers in het kort per bulletin hebben gemeld, was de uitslag der ver kiezing voor een lid van de Tweede Kamer in het district Middelburg als volgt Ingeleverd waren 235S briefjes. Daarvan waren 19 van onwaarde (13 blanco, 4 geen bepaalde personen aanwijzende en 2 ongezegald) terwijl een biljet geen stembriefje bleek te zijn. Het getal geldige stemmen bedroeg mitsdien 233S en de volstrekte meerderheid 1170. Er werden uitgebracht op de beeren mr. P. C. 't Hooft, te 's Her'.ogenbosch 1228 en op H. J. Bool, te Leiden, 1109 stemmen, terwijl mr. E. Eokker te Middelburg 1 stem verkreeg. De volgende staat toont de opkomst in iedere ga- meeute op 3 Januari en 29 November, en het aantal kiezers. op 29 op 3 Kiezers. Nov. Jan. Middelburg 503 405 469 Vlissiugen 255 142 187 Veere 34 24 30 Oostkapelle 42 36 40 Domburg 41 28 37 Vrouwepoldsr 39 24 31 Serooskcrke 49 35 46 Aagtekerke 38 31 87 Grijpskerke - 37 26 32 Westkapslle 53 34 50 St. Laurens 29 18 28 Meliskerke 34 34 31 Zoutelande 29 19 23 Biggekerke 41 26 40 Oost- en West-Souburg 47 27 39 Koudekerks 71 47 61 Ritthem 24 20 22 Nieuw en St' Joosland 34 36 33 l^hunuiden y 29 31 25 Groede 74 66 71 Breskens 33 29 32 Nieuwvliet 31 17 19 Kadzand 37 29 33 Oostburg~ 54 50 58 Ret ranch e ment 19 16 18 Zuidzande 43 38 40 Schoondijke 62 56 60 Biervliet 47 32 36 IJzeudijke 98 75 77 Hoofdplaat 27 21 23 Waterlandkerkje 21 16 19 Sluis 74 55 65 Aardeuburg 64 l St. Kruis 17 77 82 Eede 11 l Axel 125 83 103 Zaamslag 88 69 77 Ter Neuzen 142 106 133 Hoek 50 33 39 Sas van Gent 34 18 22 Koewacht 31 26 27 Overslag 5 2 3 Philippine -9 6 7 Westdorpe 34 20 24 Zuiddorpe 24 21 23 Boschkapelle 23 19 21 —2696 1977 2358 De uitslag der verkiezing te Sueek geeft niet veel hoop voor de anti-revolutionairen op de eindelijke zegepraal in dat Noordsche district. Van de 4674 kiezers waren er slechts 3844 opge komen. De heer A. Buma werd gekozen met 1966 stemmen. Op den heer M. A. Oppedijk waren 1904 stemmen uitgebraoht. Indien men nu weet dat de heer Oppedijk, de aangewezen man, de eenig mogelijke candidaat voor het district Sneek is, dat deze zelfde candidaat in Juni 11. slechts 19 stemmen beneden zijn tegen stander bleef en dat dus meerdere opkomst, juist omgekeerd als in Zeeland, aan de liberal» partij ten goede komt, dan zal men erkennen, dat de hoop op eindelijke zegepraal voor de antirevolutionairen niet groot zijn kaD. Een der kiezers van Ab'oega heeft geprotesteerd tegen deze verkiezing, omdat tal van briefjes door het ontbreken van den voornaam de candidaat niet duidelijk aanwezen. De Tweede Kamer zal op 16 Januari bijeenkomen, hoofdzakelijk ter behandeling van het handelstractaat met Frankrijk. De bevolking ran Goes bestond den eersten Janu ari dezes jaars uit 2998 mannen, 3304 vrouwen, te zamen 6302 personen. Men schrijft uit Atjeh Op Vrijdag 25 November, 's morgens te half 5 uur, is weder op droevige wijze de gezindheid der inlandiche bevolking en de onbegrijpelijke achteloosheid van het bestuur aan-den dag gekomen. Een transport van vier raan Europeanen onder een inlandschen korperaal, moest met een kar, door twee dwangarbeiders getrokken, vivres halen uit den Kraton voor den post Kepatan Doewa. Niet ver van het kampement te Nasoek tien minuten van den Kraton werden zij plotseling door een bende Atjehcrs uit een hinderlaag aangevallen. De korporaal en de twee soldaten, die achter de kar liepen, waren reeds neer- gehouwen, veordat de twee, die vooraan gingen, iets hadden bemerkt. Ook deze werden aangevallen, en de een zwaar gewond, terwijl de ander het ontliep, evanals de dwangarbeiders reeds gedaan hadden. De korperaal en zijn twee makkers stierven onvniddelijk, zij waren vreeselijk gehouwen. De derde soldaat ligt in levensgevaar in het hospitaal. De Atjehers namen de geweren mede. Ongelooflijk ls het, dat de dekking van het transport die geweren ongeladen bij zich droeg, volgens order nog wel. Dient een geweer dan in zulk een nog zoo vijandelijk land als wandelstok. Eerst den volgenden dag rukten 100 man uit met den adsisieut-resident van Groot Atjeh. Zij vonden toen natuurlijk van de aanvallers niets meer. Verder is de rust niet gestoord. Salamangen is nog stseds geblokkeerd en op da posten wordt wederom evanals onder generaal van der Heyden, gepatrouileerd. Wat het civiel bestuur in bijna een jaar heeft uitge voerd, is voor ieder een raadsel, behalve natuurlijk het terugbrengen van de toelagen op den vost van vreds. Gisterenavond te zes uur^MJ Aljehers met manden op het hoofd Pakan Atjeh, op 5minuten afstand van den kraftM De schildwacht bemerkte, dat die manden met nieuw® klewangs en kristen gevuld waren en hield den troep aan, Zij werden voor den controleur gebracht; wat dit onderzoek aan den dag heeft gebracht, ia nog onbekend. Herh, heer Sflioel fiï ^ftutinc. P. Puaux, emeritus predidant te naar we meenen schrijver van talrijke chris- De Haarlem, telijke werkjes in de Fransche taal, is beroepen tot predikant bij de N. H. G. te Heinkenszaud. Tot kerkelijk hoogleeraar te Leiden, in plaats van dr. Acquoy is door de Synode der Ned. Herv. Keik benoemd dr. J. Olferhaus, pred. te Eelde, met 10 etemmeu. Dr. van Dijk van Arnhem verkreeg 6, dr. van der Flier van 's Hage 2 stemmen. Domburg:. Seeds lang werd door de kerkroogden en den predikant alhier verlangd om, ter verbetering en verfraaiing van het kerkgebouw, het orgel van boren den predikstoel daar tegenover te plaatsen. Door do offervaardigheid van vele broeders en enkele vrienden, nevens de vrijwillige bijdragen door vele gemeenteleden bereidwillig geschonken kwam dit werk tot stand. De cathechesatiekamer onderging door dat alles een' niet onbelangrijke verbetering. Bovendien werd ook het orgel inwendig geheel hersteld. Tegen den Kerstdag was alles gtreed en werd door den predikant het herstelde orgel aan de gemeente overgedragen als een zichtbare groet van vele, christe nen tot ons en daarbij gewezen op den zegen die er in den Christus groet ligt, maar ook op het oordeel daarvan verbonden (Matt. X 12, 13.) De gemeente Krabbendijke heeft van de regeering Gfn subsidie gekregen van f 22000 voor een nieuw te bouwen schoei. De kosten zijn geraamd op pi. m. f 26000. Eenc vrouw, die Woensdsg ernstig werd ver wond door het springen van den steosmketel in de houtzagerij op de Overtoom te Amsterdam, is in het gasthuis aan de gevolgen overleden. In de gemeente M. (Liraburg) heeft de burge meester, gedurende drie jareo als ambtenaar van den burger ijken stand gefungeerd, zonder daaitoe bevcxgda te zijn. Een der gevolgen daarvan zal zijn, dat alia hdwelijken, waarbij dezen burgemeester in die jaren dit ambt vervulde, cpnieuw zullen moeten voltrokken worden. Amerikaansche bladen melden, dat Guiteau Garfields moordenaar, :'u de publieke zitting van het gerechtshof den aanwezigen een gelukkig nieuwjaar toewenscKte en ter algemeene kennis bracht, dat hij den volgenden dag gaarne ieder te woord zou staan, die daartoe vergunning verkreeg. Daarop noodigde hij zijn advocaat om met hem heen te gaan en de pre sident sloot de zitting. De on beschaam he id van den moordenaar wekt onze verachting op, maar schier in dezelfde mate de houding van een rechtscollegie, dat zoo weinig besef toont tö hebben van de waardigheid der justitie, Philipse of van Rappard hadden niet zoo met zich laten sollen ah deze nieuw-modische rechters. De officiële Pekinger Caurant behelst in haar laatst in Engeland aangekomen nomraer het volgende communiqué„De doorluchtige beheerscher van het rijk heeft gisteren (den 15 October) voor het eerst zijn winterjas aangetrokken.'7 Men mpet nl. weten, dat het in China aan soldaten en ambtenaren ten strengste verboden is, hun winter* costuum aan te trekken, voor en aleer de keizer daar mede een begin heeft gemaakt. Een bekende doode. Er is uit den vreemde een doodstijding tot ons gekomen, die met gemengde gevoelens door vele Nederlanders zal worden gehoord, In de kracht van den manoelijken leeftijd, 48 jaren oud, is da heer T. F. Burgers, ex-presider van, de Transvaal, tengevolge van een val, orerlede De ex-president van de Transvaal heeft de hejj, °jÉ der Transvanhche onafhankelijkheid niet lang o\F Reeds sedert «enigen tijd in zwakke gezotfv| toestand verkeerende, werd zijn einde verbaa^T een ongeluk, dat hem laatst trof op zijne Boejg nabij Richmond, en overleed hij in hei, dien naam in betrekkelijk jeugdigen leeftüÉ^ De nu geëindigde loopbaan van

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2