Nieuwe Goesche Courant, Chr is tel ij k-h i s tor is c h blad voor Zeeland De Uitslag. Zaterdag- 7 Januari. IV. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- ivo-VD ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe' drie maanden francof 1,50. Enkele nomraers- 0,05. P. G, DITGAVE WIJ HAS, Wel. A. C. zn. Dl JOiSGI, VAN te lliddelbuig te Goes. Peijs der Advertbntiën: PerrsgellO ets.; Familie-berichten van 1 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Agent voor Dordrecht en Omstreken: de lieer tl. J. KOEBRTJGGE. De dag, door velen in den lande met span ning verbeid, was voor de onzen een dag der overwinning. Den Heere zy daarvoor dank toegebracht. ïn de vernietiging der vorige verkiezing is Gods hand duidelijk zichtbaar. Hij heeft Zijn zegen geboden op het streven van hen, die Zijn Woord erkennen als richt snoer van 't geloof niet alleen, maar ook van 't leven, van 't leven in de maatschappij. Geen dank aan menschen Een hartelijke gelukwensch zij toegebracht aan geloofsgenooten en geestverwanten, ver wanten zelfs in verren graad, die hebben mede gewerkt tot bereiking van het gemeenschappe lijk doel. Wij hebben geen uitvoerige opgaven van andere kiesdistricten, waar de strijd hevig was, bij de hand, maar gelooven dat zelden een district zich duidelijker heeft uitgesproken dan thans het onze. De heer Viruly behoeft nu niet meer in de Kamer het district Middelburg te noemen, ten bewijze dat de grondtoon van het land vrij zinnig" zou zyn. De grondtoon van het district is nu gehoord. Wij zouden wel eens willen weten hoe eene der partyen meer kiezers ter stembus zou kunnen krijgen, nu er 2358 van de 2696 zijn opge komen. In geen enkele gemeente was de opkomst beneden die der vorige verkiezing. In het 5e district vermeerderde de opkomst met 66, in het 4e met 51, en in Walcheren met 248 kie zers. Trekt men van dit laatste cijfer de ver meerderde opkomst in Middelburg en Vlissin- gen 109 kiezers af, dan brachten de overige Walchersche gemeenten 139 stemmen meer uit dan op 29 November. In elke der gemeenten Aagtekerke, St. Lau rens, Biggekerke en Nieuwland bleef slechts één kiezer t'huis. Te Ritthem slechts 2. Te Serooskerke,Westkapelle en Meliskerke slechts 3. 't Is voorbeeldig. Het ligt dus voor de hand, dat van de nu 'voor het eerst opgekomen kiezers uit de Wal chersche dorpen, niet weinigen hun deel hebben egebracht tot de 119 «temmen, die de heer looft boven den heer Bool vóór heeft, het 4« district, het vaderland van den dool, zyn er 11 van de 17 gemeenten, fcphts 4 of minder kiezers zich van afhielden. De 51 stemmen, daar meer uitgebracht dan bij de vorige verkiezing, hebben vermoedelijk grootendeels een tegenwicht gevonden in de 66 stemmen, welk nu meer uit het 5e zijn gekomen. In de gemeenten Zuiddorpe en Boschkapelle bleven slechts 1 en 2 kiezers achter. Vergelijkt men de opkomst in de beide grootste steden met die op een paar dorpen, dan vindt men dat op de 40 kiezer3 zijn t'huis gebleven: te Middelburg 3, te Vlissingen 11, te Koudekerke 7 eu te Biggekerke 1. Maar genoeg gecyferd Nadat wij in ons vorig nummer het een en ander gezegd hadden over verschenen verkie- zingsgeschriften, kregen we ook in handen het ongeteekend biljet, uitgegeven bij A. J. Brons wijk te Oostburg, dat in De Standaard van donderdag is overgedrukt. Wij hadden gemeend dit schotschrift onbesproken 'ie laten, tot tijd en wyle wij er misschien toe genoopt zouden wor den, door tartende woorden uit den hoek, uit welken het is voortgekomen. Het doet ons genoegen dat de Middelburgsche Ct:alle verantwoordelijkheid voor het onbehouwen stuk verre vau zich werpt. Wy willen haar gelooven als zy zegt, dat een pak van die strooi biljetten door de Walchersche liberalen is ter zijde gelegd, maar toch zijn er exemplaren van gezonden aan herbergiers te Oost-Souburg, Koudekerke en Zoutelande, en aan de socië teit de Vergenoeging te Middelburg. Het schijnt dat de»liberale" leidersin het 4e district (Westelyk Zeenwsch-Vlaandereu) er een ander fatsoen op nahouden dan hunne Wal chersche en Oostelijk-Zeeuwseh-Vlaamsche geest verwanten. Zegt de MiddelburgscheVoorts bestaat er schijn noch schaduw van bewijs dat de libe rale party in Staats-Vlaanderen"" voor deze daad (het verspreiden van het bewuste schot schrift) aansprakelijk zou zyn," dan zijn wij zoo vrij van haar in meening te verschillen. Die partij aldaar is tamelijk wel gediend van de spottende en tergende taal van van Oyens Weekblad. De uitgever van het strooibiljet is, het kan niet geloochend worden, een zwager van den heer Bool. Zou hy zich leenen tot de uitgave van een biljet, dat de bedoeling heeft schade toe te brengen aan de zaak zijns zwagers, wiens richting hy is toegedaan Wy meenen den st-yl van. den heer van Oijen goed te kennen, en gelooven het stuk geschreven te zyn door hem, of door iemand, gevormd in zijne (politieke) school. De schrijver openbare zich a décharge van den uitgever Bronswijk en van den heer van Oiien l Het spyt ons voor de Middelburgsche dat zij den heer van Oijen haren wakkeren mede- stryder" noemt. Zijne bitterste pillen" smaken tamelijk naar de gal van het schotschrift, 't Is waar dat hy uiterst heftige artikelen met zyn naam er onder in de wereld zendt, maar 't zou kunnen, dat toch nog eenige schaamte hem weerhouden had het bewuste biljet te onder teekenen. Wij gevoelen best waar de Middelburgsche verder op doelt. Onze vrienden van Luctor et Emergo in Westelyk Zeeuwsch-Vlaanderen (wel te onderscheiden van de Zeeuwsche kies- vereeniging van dien naam) hebben zich laten verleiden om in hunne circulaire nevens de beginseleyi van den heer BdoI, ook diens afkomst te bespreken. Daardoor heet het schandelyk strooibiljet uitgelokt te zyn. Maar als men bedenkt dat die vrienden »week aan week" aan de hatelijkste uitvallen van den heer van Oijen zijn blootgesteld, dat zy niet éénmaal, niet tienmaal, maar hondeidmaal door hem met naam en toenaam in zijn blad zyn ge hekeld en gesard, dan is het niet te verwon deren dat zij, wonende in eene streek, waar personaliteiten door den leider der liberalen" aan de orde van den dag gesteld zyn, dat zy een enkele maal dien vijand ook in den persoon van zijn candidaat hebben bestreden, Men zou meer dan een menscheen engel moeten zyn, om op den duur kalm te blijven onder het sarren van een van Oijen. Wij be wonderen onze Zeeuwsch-Vlaamsche vrienden om hunne bedaardheid tegenover eene bestryding, als zij voortdurend ondervinden. Wy zyn zoowat aan den schrijftrant van den heer van Oijen gewoon, maar De Standaard had niet eens het ongeteekend schotschrift noodig gehad, om gloeiend te worden van verontwaardiging. Aan een onderteekend stuk uit de pen des heeren van Oijen, hetzij in zijne courant, hetzij in de jongste circulaire zijner kiesvereeniging Volks-' onderwijs, over hetgeen zijne overtuiging, zijn karakter en zij u e geestesrichting hem voor den goeden en den meest geschikten weg doen houden", zou niet alleen De Standaard genoeg hebben, maar de Middelburgsch zelve acht zich te fatsoenlijk om iets uit van Oijens weekblad over te neme.i. Wij heiben nooit opgemerkt dat zij hem de hand reikte, dan nu in de hitte van de verkiezingskoorts. Werpt men ons voor, dat er door sommigen van onze zijde over »ongeloovigen", over god loochenaars" is gesproken, dan willen wij dit_ niet ontkennen. Om het weren van dezulkfi gaat eigenlijk de strijd. r

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1