Nieuwe Goesche Courant, Ck r is te! ij k-h is tor is c h blad voor Zeeland S8-'M. Idonderdag 29 December. ■XJM6 HET ZUIDEN, Ver schijnt elkeu Maandag, Woensdag en Vrijdag- a vond tea 8 ar behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe^ drie maanden francof 1,50. Enkele nomraera- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJTMAN te Hiddelboig EN-' Wed. A. C. DE JONGE, t« Goes. Prijs der Advertenttên: Per regel 10 ets.; Familie-berichten ran 1—6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft, op voorstel van den heer de Caseiabroot, f 30,000 toegestaan voor Nederlands deelneming aan het internationale onderzoek in 1882 83 in de Poolstreken, onder voorwaarde dat uit vrijwillige bijdragen ook f 30,000 gevonden worde, 't Is alsof zij zeggen wilde: wij aëhten ons gerechtigd uitnaam van alle Nederlandsche burgers een aanzienlijke som voor deze grootsche onderneming toe te staan, mits uit de vrije daden der natie blijke, dat zij daar genoeg belang in stelt, om uit eigen beweging er een gelijke som voor bijeen te brengen. Nadat professor Buijs Ballot reeds lang aanbevolen had, op verschillende plaatsen der aarde vaste me teorologische stations te stichten, tot het verkrijgen van meerders kennis aangaande de verschillende ver schijnselen, die zich op de aarde voordoen, opperde de heer Weijpreoht het plan, den raad van Professor Buijs Ballot allereerst op te volgen voor de Pool- strekeu en gedurende een geheel jaar vaste stations bij de polen op te richten. Eenige heeren te Utrecht, overtuigd dat deze onderneming, van een Nederlander uitgegaan en vooral door oude herinneringen voor Nederlauders zoo belangrijk, ons niet onverschillig blijven mag, bevolen de zaak iu onze belangstelling aan. Reeds is de oprichting van stations verzekerd te Bossekop in Finmarken door Noorwegen, het eiland Jan-Mayen door Oostenrijk Karmakuti-baai op Nova-Zembla door Rusland Lena nonding in Siberië door Rusland Lady Franklin-baai door Noor-Amerika, Point-Barrow door Noord-AmerifcaGodhaab op Groenland door Denemarken Mosselbaai op Spitsbergen door Zweden Dicksonhaven aan den mond der Yönissei door Nederland De centrale vergadering van liberale kiesverenigin gen in het hoofdkiesdistrict Sneek, te Heerenveen gehouden, heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gekozen den heer A. Buma, te Hindeloopen. Een regeering, die niet heen wil gaan- blijft lang» zeide indertijd de heer Groen van Prinsierer, en eene Kamer, die naar huis wil, i9 spoedig verdweneu, zou men er bij kunnen voegen. Bij den aanvang der be raadslaging over de begrootingswetten was t of men een vol jaar voor de borst had, zoo breedvoerig werd alles besproken. Geen drie weken later, geraakt men onder den indruk dat het Kerstfeest op handen is dc paarden rieken den stal, en nu wordt door gerend tot meu ademloos in een avondzitting de middelen voteert. Er is geen tijd voor iets meer over. De Kamer moet naar huis Dit is de ondervinding van elk jaar, maar zoo de ondervinding de leermeesteres der menschen is, voor «ene volksvertegenwoordiging schynt zij die eigenschap niet te bezitten. H. C. Omtrent de te houden internationale conferentie, ten einde den zoogenaamden handel in meisjes tegen te gaan, meldt het Wageningsch Weekblad, dat niet Engeland, aaaar ons land het initiatief heeft genomen. De verkiezing van een lid der Ticeede Kamfir in het hoofdkiesdistrict Roermond, ten gevolge van het overlijden van deo heer J. H. Arnolats, zal plaats hebben Dinsdag 17 Januari. Aanschouwelijk Onderwijs. Gevoelde ik mij gedrongen in no. 835 van dit blad een woordje in het midden tc brengen over hetgeen Ds. Gispen omtrent aanschouwelijk onderwijs in De Heraut aanvankelijk geschreven had, de billijkheid eischt dat ook nu de aandacht der lezers van Het Zuiden door mij worde gevestigd op hetgeen Z.Earw. tot „slot** daarover te zegden heeft. Men leze zijne woorden Onze slotsom is, dat men geen quaesties moet maken zonder noodzai,"","! Het drijven voor en tegen middelmatige zaken heeft al zooveel kwaad ouder de Christenen teweeg gebracht, dat we eindelijk toeh wel eens wijs, mochten worden, en elkander een weinig vrijheid in het bandelen gunüen. Meent iemand zijn kinderen het genoegen van St. Nicolaas, Kerstboom, tooverlaniaarn en dergelijke dingen te meetep ont houden, hij is daarvoor geen rekenschap aan anderen schuldig. Meeat iemand, dat hij deze dingen zijn kinderen gunnen mag, hij worde door niemand ge oordeeld. Dat is de regel van Gods Woord, en wie zich daaraan houdl, bewandelt den veiligsten weg. Alleen zij men, bij alle aanwending van aanschou welijk onderwijs, op zijne hoede tegen alles wat niet schoon en niet waar is. Landkaart en platen zijn uitnemende hulpmiddelen bij het onderwijs in de Bijbelsche geschiedenis, raits ze goed en schoon zija, •n eéh bsvoegd onderwijzer er op doelmatige wijze voordeel van wete te trekken. Tegen den Kerstboom hebben we hoofdzakelijk dit, dat hij niet nationaal is en door den Duitschen geest op onzen bodem is over gebracht, ook om het Roomsche St. Nicolaasfsesl uit onze kringen te verdrijven, Dit laatste is intusschen echt nationaal en berust nog op een Christelijke le gende, terwijl de Kerstboom geheel van heidenschen oorsprong is. Met den tooverlaotaarn of andere uit vindingen der kunst houde men de jeugd bij gelegenheid bezig, eu vereenige zoo het nuttige met het aangename. Wat sommige kinderen van hnnne ouders krijgen, guuae men ook dien velen, wier ouders hier niet toe in staat zijn. Het kinderspel Bruiloft.je en Begrafenisje spelen, heeft Jezus niet veroordeeld, maar als een beeld gebruikt van den toestand zijner tijdgenooten. De verbeelding is ook een kracht, die God in de menschelijke ziel ge legd beeft, en die, naar wij vreezen, ook in de he- dendaagsche zoogenaamd Christelijke opvoeding, onder de heerschappij van nuchtere begrijpen, verwelkt en verdort, zeer in het nadeel van godsdienst eo poëzie. Bij oprechte getrouwheid aan de Gereformeerde over levering en levensbeschouwing, zijn we toch waarlijk niet verplicht, om alle eenzijdigheden en overdrijvingen te handhaven of uit het stof der tijden op te rakelen. Zonde is Gods geboden te overreden, en door gt- volgtrekkingmakerij dienen we den Hefere niet naar rijs Woord. Het stellige gebod Gods bindt ons, en dat veroordeelt het beelden maken om er God mede te dienen of in de plaats te stellen van zijn levend eeuwig blijvend Woord. Geenszins het maken van beelden tot nut en genoegen. En daarom, mannen broeders 1 laat ons toch niet twisten over onschuldige of middelmatige zaken, eu trachten wij, iedtr in onzen kring, een. Christendom en eene Christelijke levens opvatting voor te staan en te bevorderen, waarvan gezegd kan worden, dat zij is: frisch, vroolijk, krachtig Over den Kerstboom wensch ik niet uit te weiden. Ik kan hem als sieraad niet veroordeelen, maar zeker niet als symbool aanprijzen. Zonder boom zou het feest der kinderen mij even lief zijn. Tea volle ver eenig ik mij verder met hetgeen Ds. Gispen schrijft. Zijne vermaning om geen kwestie te maken zonder noodzaak, om niet te twisten over onschuldige of middelmatige zaken, en het door hem bedeelde chris tendom, de door hem 'aangeprezen Christelijk ieveS^-i' opvatting voor te staan, vinde in zeer ruiufei kring hare toepassing, verre bui!en de muren der Zondag school Middelburg 26 December 1881. W. J. J. KOOLE. |brh, ut ooi en ©aad Vosscaiices®. Onder leiding van Mevrouw Diehl en met medewerking van andere helpsters en gesteimd door milde bijdragen van de gemeenteleden, mochten de kiaderen van de zondagschool, 130 in getal, in de Herv. Kerk alhier de tweede Kersidag een genoegelyke ure doorbrengen, door met elkander te zingen van het Heil iu Betlehems kribbe. En na ieder een toepasselijk boekje gegeven te hebben en getracteerd te zijn op chocolade en koekjes ging ieder blijde en voldaan naar huis. Vinde zulks overal navolging, verleene de Groote Kindervriend Zijnen on misbaren zegen op al zulke werkzaamheden en zij het een groote tegengift tegen al het weinig kinderlijke van deze dagen. De heer P. van Houten vierde Vrijdag zija vijf en twintig jarige ambtsvervulling als onderwijzer te Westkappelle, ouder algemeene blijken van belang, steiling van de zijde dev ingezetenen. De Heraut meldt, dat de contributiën voor de Vrije Universiteit, vergeleken by het vorige jaar, bij na f 5000 vooruit zija gegaan. Indien particulieren, kerk voogdijen eu kerkeraden even energiek blijven steunen als het vorige jaar, zal in 1882 tot benoeming van misschien nog twoe nieuwe boogleeraren worden overgegaan. (t'-MKViPE BERICHTEN. Het is thans zeker, zeggen eenige dagbladen, dat de heer P A. Janssen, wiens veelbewogen levensloop zooveel si of tot, schrijven en wrijven gaf, op bevel van deus minister van justitie zij re wp« ning het hui? van arrest en bewaring 'e Mid delburg, waarvan hij directeur was moet ver laten en vo ir den rechter zal moeten verschijnen, om zich wegens de omtrent hem loopende com pro mil tee** rende klachten te v«rar<twoorden, Op de beg rooting van het Groothertogdom Luxenj»

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1