Nieuwe Goesche Courant, Cyhitoijh-historisch (ifl ooy cIitit I»» I. Donderdag 22 December. BINNEN LAN I). iirrl>. Schooi eiï iëfnthng. GEMENGDE BERICHTEN. BM. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 are, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe** drie maanden francof 1,50. Enkele noramers- 0,05. UITGAVE VAN P. 6. WIJT SAN, te Middelbaig EN Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. De Tweede Kamer heeft Maandag de begrooting Voer Marine met algemeeiie stemmen en die voor Financiën met 50 tegen 1 stem, die van den heer van Houten aangenomen. Bij de behandeliug van de begrooting voor Marine deelde de Minister mede dat de straf, aan de schrij vers op 's lauds werf te Amsterdam opgelegd wegeus het indienen van het bekende adres oua hooger loon, in hunne strafregisters doorgehaald en het ingehouden loon zou teruggegeven worden. Bij hoofdstuk Finauoiëa, af.ieeling eeredienst, werd door den heer Lobman, daarin gesteund door de heeren de Meijier en van der Kaay, gewezen op de onbillijk heid dat geen geldelijke uitkeeringeu aan afgescheiden kerkgemeenten geschiedde. De Minister van Lijnden beloofde onderzoek van deze meer staatsrechtelijke dan financieële kwestie Hij verklaarde echter niet te kuunen toegeven, dat het bloote feit der afscheiding recht op uit keering geeft. De regeering moet waarborgen hebben dat de gelden behoorlijk worden aangewend, Gisteren en heden is de begrooting voor Oorlog aan de orde. Na een kortstondig lijden is te Sittard overleden de heer J. H. Arnoldts, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal en burgemeester van Sittard. Den 18 April 1871 werd de overledene voor bet eerst als lid der Kamer toegelaten sedert behield hij daar voortdurend zitting voor bet district Roermond, waar hem bij elke periodieke aftreding een herkiezing met overgroote meerderheid ten deel viel. Van 1842 af had de overledene ook het ambt van van burgemeester der gemeente Sittard waargenomen. De liberalen in het district Sneek schijnen het over de candi'Jatuur voor de aanstaande verkiezing nog niet eens te zijn. Behalve de heereu Buma en jhr- mr. C. van Eysinga die door een paar kiesvereeenigingen officieel caudidaat zijn gesteld, worden ook de namen van mr. Kerdijk en jhr. van Swindereu geuoemd. Laatstgenoemde is lid van de Eerste Kamer en schijnt de meeste kans te hebben in het district dat in den heer Oppendijk een machtig candidaat voor de anti-revolutionairen bezit. De bezwaarschriften, die bij de Tweede Kamer tegen de verkiezing van den Heer van Heeckeren van Keil zijn ingekomen, 'oevatteD de volgende bezwaren 1. Het aaiwezig zijn van één stembriefje meer in een bus dan bet aantal ki .zers bedraagt dat gestemd heeft 2. Het niet geteekend zijn van de stemlijst van Dinx- perlo.. Ta dien aanzien eohter kan geen bezwaar ge opperd worden, daar de opgave iu het proces-verbaal van het stembureau overeenstemt met het aantal uit gebrachte stemmen in die gemeente. Daareuboven heeft de Tweede Kamer reeds vroeger in dergelijke zaak uitspraak gedaan, dat dit verzuim van niet-teekening geen nietigheid kan teweegbrengen. Wat de niet behoorlijk gestempelde briefjes betreft, die 7 in getal zijn, deze zijn door het stembureau te Zutphen bij de stemopneming als van onwaarde ter zijde gelegd, zoodat in dit opzicht geheel overeen komstig de wet is gehandeld. Tot minister-resident bij het Turksche hof is door Z. M. den Koning benoemd Jhr. mr. Von Pestel, thans onze gezant te Washington. Tot minister-resident te Washington rar. Von Weckherlin, thaus op non activiteit. Als een bewijs boe de noordkust van Noord-Beve land door de werking der zee afneemt, kan dienen, dat op de plaats, waar, zooals voor eenigen tijd ge meld werd, een dijkval heeft plaats gehad, bij laag water twee regenbakken en een welput gevonden zijn. Waar thans de hooge zeedijk ligt, onophoudelijk door de golven der Ooster-Schelde gebeukt, stonden der halve iri vroeger tijd. waarvan door 't huidige geslacht niemand heugenis draagt, boerenhofsteden. Deze re genbakken zijn voor den dag gekomen nu er aan 't overige gedeelte van den dijk penige herstellingen plaats hebben. Ze moeten daar natunrlijk worden uit gebroken of dichtgemaakt. NR. Ct.) Ds. J. P. Nonhebei werd Zondag morgen in de Groote Kerk te Dordrecht bevestigd, door zijD broeder ds. J. C. Nonhebei van Vlaardingen. De bevestigde nam als inleiding tot zijn dienstwerk de woorden voorkomende in Joh. 1 29 tot grondslag zijner rede. De beroepingen naar Harderwijk en naar de Lage Zwaluwe zijn door den heer J. W. Knottenbelt, pred. ie Souburg, niet aangenomen. Aanstaanden Dinsdag 27 December ten half twee ure, zal, naar wij vernemen, te Grijpskerke een open bare samenkomst met de kinderen der Zondagschool plaats hebben, waarbij o. a. als sprekers zullen op treden de Weleerw. heer ds. Littooij, van Middelburg en de weldra naar Batavia te vertrekken zendeling- leeraar D. Huieinga. Een 92jarige inwoner der gemeente Kruiningen, de heer Ph. do Back, is dezer dagen in die gemeente overleden. Hij behoorde tot de weinigen, die in het begin onzer eeuw den tocht van Napoleon naar Rus land medemaakten en terugkeerden. Zondag morgen werd aan den weg van Oud- Vosmeer naar Tholen het lijk gevonden van een in woner van Rosendaal die waarschijnlijk door duister nis misleid, eD door het gure weder is omgekomen. De brik Alfred met steenkolen geladen en lek, is door eenige visschers verlaten gevonden in de Wielingen. Door den storm van Zondagnacht is de schce- ner Corneliamet eikenhout van Dantzig naar Rouaan bestemd, bij de Oranjezon op het strand geworpeD. Het schip zit tot aan het dek in het zand. De lading is geborgen. Een jongeling van 19 jaren, dienstdoend als kok is overboord geslagen en verdronken. Overal hoort men in Amsterdam spreken van de ge heimzinnige geschiedeois van de vrouw, in het Bible' Hotel (e Amsterdam met haar gevolg gelogeerd, aan wie groote geldsommen werden v^fstrekt door personen, die in den waan verkeerden, dat die vrouw rech had op een groot vermogen, waarover zij weldra de beschikking zou krijgen. Bij een fabrikant had zij o. a. groote aankoopen van goud en edelgesteen ten gedaan, b, v. een collier met brillanten ter waarde van f 13,100, een borststuk met brillant van f 7500, enz. enz., ter gezameulijke waarde van ongeveer f 70,000. Wanneer zij-zich een mantal had aangepast, die minder dan f 4200 kosDe, zou er te veel dis harmonie bestaan hebben met haar ju wede npracht, en haar cavalier kon het moeilijk stellen met een pels van miuder dan f 27o0. GeetCiW dat zij bij den winkelier in manufacturen, dieu zij met haar vertrouwen had vereerd, voor een bedrag van miusteus f 40,000 heeft besteed, waarvan deze nog ongeveer f 800U zou te vorderen hebben. Een der leveranciers, die een bedrag van f 68.900 had te vorderen, verkreeg Donderdag jl. van den heer president der arrondissements-rechibank ver lof om conservatoir beslag te leggen op de roerende goederen van Jannetje of Jaantje Struik, zich noemende mevrouw Hoetink-Struik. Jannetje was gedurende het onderzoek van den deur waarder nu eens vriendelijk, dan weder uiterst norsch, al naarmate het in haar kraam te pas komt, en haar antwoorden getuigen van eeu geslepenheid zonder voorbeeld. Het personeel van het gevolg bestaat uit een baker, een oude juffrouw, (de gouvernante, zoo als meu haar noemt), en nog twee jongere dames De deurwaarder, die zijn taak volbracht, vond niets dat in eenige verhouding stond tol het bedrag der vordering van f 68, 900. ter verzekering waarvan het beslag werd gelegd, geen brillanten van f 70.000, geen manufacturen ter waarde van f 40,000 het fraaie meubilair, (behalve een tafel om een tal van bouquetten te dragen, en een fauteuil) waren van den hotelhouue. enkele fraaie en kostbars ringen waren, zooals zij b weerde, van den cpvelier! eenige kisten met klciederen, en het overtollige, dat tot een kostbare luiermand behoorde, werden in beslag genomen, ook een brandkast, waarin geen waarde hoegenaamd, en een vogelkooi met een kunstvogel! wef we~es Jannetje iu haar grootmoedigheid een hondje aan, waarop zij den deurwaarder voorstelde beslag te leggen. .Ook een splinternieuw wetboek had de deurwaarder in beslag kunnen nen^n. Ook waren tal van ledige doozen en doosjes aan wezig, waarin zich denkelijk kostbaarheden hadden bevonden. Toen de deurwaarder vol belangstelling een der doozen, een bijouteriekistje, opende, werd hij verrast wel niet door een kostbaren inhoud, mat;

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1