8(TITEft LAN!). We gaan de Kerstdag-rust tegemoet. Alle parle menten siaicen den arbeid De Fransche Afgevaardigden zijn naar hunne haardsteden vertrokken, de Duitsobe Rijksdag is tot 9 Januari uiteengegaan. De Eugelsche Lords eu leden ran het Lagerhuis wachten in zoete rust de aanstaande feestdagen af. De wereld is. voorzoover men dit 7cn eene onvol maakte wereld zeggen kan, voor 't oogenblik vrij wel in rust. Laa'. ons deze periode ten nutte maken om in navolging van het W. W. te wijzen op den geest die op 't oogenblik heerscht. Voor een drietal jaren waaide een conservatieve wiud over Europa. Beaconsfisld stond op 't toppunt van zijn macht. Bismark zocht steun bij de rechterzijde. In Frankrijk werd het conservatisme gevreesd In Nederland speelde het ministerie zijn laatste kaart uit. Eu nu Gambetta, een weinig minder rood dan vroeger staat aan 't hoofd der zaken in Frankrijk. Gladstone en de zijnen met een paar radicalen regeeren Engeland. Slechts het machtig prestige van Keizer Wilhelm stelt Bisuaarck iu staat 't hoofd boven water te houden. In Nederland spreekt het liberalisme zich stouter dan ooit uit. Er is niets nieuws onder de zon. Wie weet hoe spoedig de wind weder keert. Nu eens rechts dau links. En welk profijt is er te wachten van alle deze zwenkingen P Opzijn best zijn, het proefnemingen te noemen, waarbij nu eens deze dan eens ge ue partij met zekere zelfvoldoening zeggen kan ik loeb geleefd. Zeeuwsehe Brieven, Geachte Redacteur Eenigen tijd geleden schreef ik U mijne gedachten over een omzettend tooneel dat te Munchen was voorgevallen. Toen was het uit de balzaal, door het vuur, naar de eeuwigheid!" Ontzettend feitvooral als we letten op de ver zwarende omstandigheden, waaronder dat oordeel Gods dia ongelukkigen overviel Mijn oordeel toen, op het eeuwigblijvend Woord van den levenden God gegrond, heeft tegenspraak gevonden, gelijk te verwachten was. Sedert is de oorzaak van die tegenspraak meer aan het licht ge treden, en is men er duidelijker voor uit gekomen, dat men aan het bestaan, vooral aan de regeering van den levenden God, niet gelooft. Als er nu zulk een God niet bestaal, dan kan Hij zeker geen oordeelen op aarde zenden dan kan men Hem niet bespotten. Dan was toen mijue bewering van A tot Z onzin. Verre zij 4iet dan ook van mij zulke Godloochenaars, hoe diep ze ook te beklagen zijn, om die reden hard te vallen. Er tegen getuigen, tijdig en ontijdig, blijft nochtans plicht en roeping van den christen. Of het nog dienen mocht om de oogen van dezer, of gene te doen opengaan, voor dat de eeuwigheid met hare verschrikkingen daar zal zijn, en het besluit bare Immers waar de Heere onze God voortgaai met spreken door allerlei teekenen, daar mogen wij niet zwijgen. Bij vernieuwing brachicn de nieuws bladen ons de tijding dat er negenhonderd mensehen levend verbrand zijn in een komedie, een plaats der ijdelheid dus. Wel hooren we hier niet van Gods lasterlijke feiten als te Munchen, maar toch ook hier weer: Midden uil het zhigenot, door hei vuur naar de onherroepelijke eeuwigheid!" Onvoorbereid uit den tempel der werelddienst vóór den rechterstoel van Jhristusl Geen wonder dat alle nieuwsbladen van elke kleur daarvan vol zijn, en er hunne beschou wingen over ten beste geven. Maar allertreurigst tevens dat de groote massa met den hond op den steen bijt, zonder te zien op Hem die den steen wierp. Nu heeft het, volgens den een, de directeur vau den schouwburg gedaan. Een ander legt de schuld op zijne onderhoo rigen; een derde smaadt het Bestuur wegens zijne zorge loosheid. Weer een ander verwijtdebrandweerdai ze haren plicht heeft verzuimd. Nog anderen verzekeren dat-, ware de gaskraan niet dichtgedraaid, eau ieder, of althans het raeerendeel had kunnen vluchten. Mis schien zijn er nog al meer oorzaken dia worden op gehaald, M. d. R. doch we kunnen 't met de ge noemde al vast doen. Zie, daar wil nu bij mij niets van in. Het bevreemdt mij zelfs, dat zij, die veel gunstiger dan wij over het hart van den mensch den kén en spreken, eu ons daarom wel eens zwartgallig" noemen, bij gelegenheden als hier terstond hunne medenrénschen van de allerleelijkste dingen gaan be schuldigen. Daar doe ik niet aan meê. Zooveel on barmhartigheid schrijf ik den mensch nog niet toe, zelfs nist in eene stad als Weenen, die, naar men zegt, in wulpschkeid voor Parijs niet onderdoet: liet is immers algemeen bekend, aan velen onzer bij er varing, hoe de schrik iemand verbijsteren kan, zoodat hij het onbelemmerd gebruik van zijn verstand voor dat oogenblik mist, en meent goed te doen terwijl hij werkelijk het kwaad erger maakt. Mag men iemand I daarvoor aansprakelijk ste.len Mij dunkt dat is zeer onredelijk. Daarom zullen we waarschijnlijk het naast aan de waarheid zijn wanneer we in dit geval aan dergelijke oorzaak denken. Aan het feit valt niet te veranderen. Voorzichtigheidsmaatregelen te nemen voor zulke plaatsen waar groote menschenmassa's samen komen is zeker prijselijk. Daar zijn w» redelijke men schen voor. Als men nu maar niet gaat denken dat men, na die te hebben genomen, veilig is, en dus buiten God rekent. Daarvoor bestaat, wanneer men leest van de oorzaken waaraan die ramp wordt toe geschreven, groote vrees. Alleen dan zijn we veilig wanneer we vrede hebben met God door het bloed des kruises. Waar de dood ons dan vinde, dit doet er niet toe. Maar toch liefst niet in de komedie, M. d. R. gelijk Lincoln den president der V. S. van Amerika, die in den schouwburg doodgescho- tcu werd, en toch, naar men zegt, een christen was. Want sedert het Tooneel zijn oorspronkelijk karaktor heeft verloren, en in hoofdzaak wordt gebruikt of misbruikt om allen levensernst in den mensch te doo- den en zondige hartstochten in hem op te wekken, is het daar de plaats niet waar wij gerust den dood kunnen afwachten. In de hoop dat velen hierover eens zullen nadenken, en het met mij eens zijn of wor den, teeken ik hoogachtend K. IlANDEbSdERiOii'JLN. Graanmarkten enz. Rotterdam, 19 December. Ter markt van heden, was de middelbare en geringe soort tarwe 25 ct. haver 10 et. en kanariezaad 25 ct. lager, Overigens bleven dé prijzen onveranderd. Prezen van Efleeten. Amstèrdam, 17 Dec. 1881. Ned.-rl Certific. Werkelijke scliuld. 2l/3 pet. 67 dito dito dito .3 dito dito dito 4 102 Loten stad Amsterdam 3 g 10S dito dito Rotterdam 3 102 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 - Certific Inschr. 5e eriel854 5 59% Dito dito 6eserielS55 5 82 Obligatiën dito 1000 1864 5 97% dito L 100 1873 5 88% dito 1877 dito 5 90% dito leening 1867—69 4 78% Loten 18645 Lil1/* Loten 1866 5 u 13Syj Aand. Suoftfew. Gr. Ma&iach, 5 12S Oblig dito 4% 91% Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 91% dito dito Charkow Azow 5 dito dito Jelez Orel 5 92 dito dtto Jeïez-Griasi. 5 Aand. Baltiseke spoorweg .3 52 Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 Weenen. dito dito 5 74% Goslein. Oblig^nietal.in zilv Jan./Juli 5 65% dito dito Febr./Aug. 5 dito dito April/Oct. 5 B 66 dito in papier Mei/aSov. 5 65l/s Italië. Oblig. Z. Ital. spoorweg 3 Spanje. Obligatiën Buitenl 1 31% dito Binnenlandsclre 1- 30% Pji-tugai Obligatiën .3 53% ïurkïje. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 12 Obligatiën 1869 6 14% Egypte. dito 1876 6 ,72 di'n 1876 5 Arnerik. Obl. Vereenigde Staten 1877 5 dito dito dito 1876. 4% Brazilië. Oblig 1865 5 101 dito 1875 5 101% Fi»ijzeia vaas casipoM®. Amsterdam, 15 Dec. Metali. 1 21,25 dito zilver f 21,25; Div. Eng, per t£ f 11,72%; Eng. Russen per pd. 112,02%Eng. Portuga perf 11,72% Frans 1'47,45 Belg. f47,45; Pruis l 58,85; Ilamo. liassen f-1,25 Russen in Z. R. 1' 1.21 Poolsche Der Z. R. f Spaansche piasters 1 47,45 Spaansche Bmnenlandsche t 2.30 Amerikaar.sche dollars f 2,47% WilEZONDSN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur Wee3 ik de vorige maal, Mijnheer de Redacteur, op een gevaarlijk soort vau clericalisms, dat 't hoofd opsteekt in deze streken en door de zoogenaamde liberalen met vlag en wimpel wordt ingehaald, de laatste verkiezing heeft nog meer te denken bezorgd. De liberalen hebben ons een voorbeeld van ijver gegeven. Zij hebben in ons 4o district gedaan wat ze konden. En zij kunnen er veel, ze zijn er totaal baas. En als 't er op aankomt, zooals ditmaal ge bleken is, dau vallen de pruttelende oud-liberalen en de oude, ouderwetsche conservatieven hun bij. Op stemmen, van dien kant behoeven we dus ook nooit te rekenen, wij blijven daarom in „zuiverder positie" dan onze tegenstanders. De liberalen hebben hun best gedaan in 't 4e district. De Middelburgsche Courant heeft dan ook al eefi prijsje gegeven aan de heeren liberalen in onze om geving. Eindelijk is de heer Bool, volgens de be wering van zeker iemand, aanbevolen door de keur der bewoners van 't 4e district. Natuurlijk De liberalen vormen het denkend deel der Natie. Wij zijn domme clericalen De knappe lui, de capaciteiten worden door hen. gekeurd en reeds nu, gestempeld als toekomstige kiezers met de liberale beginselen hunner keurmees ters als beste aanbeveling. En als 3t op stemmen aankomt, dan is het natuur lijk dat de liberale candidaat is de candidaat van de deftige, knappe, rijke lui, van „de zoogenaamde keur, en de candidaat der oppositie, vooral die der anti revolutionairen, is de candidaat van de domme, dwaze, onwetende, onooozele lui, van het plebs, de schare zonder gezond verstand. Evenwel zoodra een kiezer van 't domme hoopje in 't een of ander 't zelfde lijntje trekt met de libe ralen, dan is hij „een respectabel man" een man „met gezond verstand" en behoort onmiddellijk tot „de keur van 't district". Welnu aan de liberalen de eer dat zii, be halve liberaal nog knap en respectabel en keurig zijn op den koop toe. Wij, antirevolutionairen verheugen ons er in, dat wij niet dweepen met de wijsheid dezer wereld, en de knapste professor nog, o zoo dwaas en onwetend noemen moeten, als hij niet bezit„de wijsheid, die van Boven is 1 De Transvaalsche boereu stam bij ons, ondanks hunnen eenvoud, -veel hooger aangeschreven dan velen van de zoogenaamde „keur vau 't 4e district". En wij eenvoudige antirevolutionairen hebben nog de dwaas heid, om te gelooven, dat Gods woord de broa is waaruit wij alle wijsheid en kennis moeten putten, Wij, dwazen, meenen zelfs, dat ook die oude Bijbel het handboek, het eerste en voornaamste studieboek voor de regeerders van ons land moet zijn. Wij wagen zelfs te beweren dat de knappe liberalen „de keur der kiezers* eerst waarlijk leeren wat vrij zinnigheid en vrijheid is als ze dat Woord onder zoeken, en zoo zij „vrijgemaakt van de zonde'' den eertitel erven mogen dienstknechten der ge-> rechtigheid Dan zullen ze ook leeren, dat Gods toorn zal zija tegen alle hoovaardigen en trotschen, dezer aarde en dat zijne belofte rust op den arme, den ellendige* die geen helper heeft en die voor zijn woord beeft. Dan zullen ze merken, dat God anders kiest dan. de mensch. De meerdere moet den mindere dienen goü' Kiese den raan, „wiens duizend het armste is in Manassa. en die de jongste is in zijus vaders huis." God wijst als koning aan de jongste der zonen van Isaï, vergeten bij zijne huisgenooten, geminacht door zijne broeders. Herders, en niet koningen, niet Overpriesters en Schriftgeleerden hoorden de boodschap des Engels in Efrata's velden en beluisterden den lofzang der Hemel- lingeu „Eers zij God in de Hoogste Hemelen, vrede op aards, in menschen een welbehagen." En God, die in het zwakke welbehagen heeft, zal in zijne verkiezende liefde blijven waken voor de verachten dezer wereld, opdat Hij het sterke besohame en de zijnen o verlade met de keure zijner zegeningen. Dit zij onze troost, bij voor- en tegenspoed. t. t. J. VAN BRUGGEN. Groede, 16 Dec. 1881. aJJ vertentibn. Middelburg, 19 December 1881. DIAKENEN der Nederduitsclie Hervormde Gemeente alhier maken met dankbaarheid mel ding dat ten be'noevSS hunner bedeelden bij den eerstondergeteekeude nog is bezorgd den 8 dezer 2 stellen, den 12 dezer 4 stellen, den 13 dezer 3 stellen soepkaarten, en. den 15" dezer 12 moltonnen dekens van N. B. K. J. H. WASCH, Voorzitter. C. VERHAGE, Secretaris. J. P. DE WA GEMAK CU, Kassier. Een GEMEUBILEERDE ZITKAMER met SLAAPVERTREK gevraagd. Opgaven van prijs, met inbegrip van kost, bewassching enz. ouder letters P. S. te bozorgen vóór den 24en dezer by den Bjekhb R. M. SMITS, Dam Middelburg.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3