GEMENGDE BERICHTEN. de tfij ov kr tei Vt medcdeeling eenvoudig verbiedt, dan krijgt men nooit last van beschuldigingen Ik zal niets meer zeggen omtrent de voorwaarde gehecht aan het bezoek van de kweekscholen, noch omtrent de kweekschool te Nijmegen. Die punten zijn reeds behandeld. Het aangevoerde is genoegzaam om te bewijzen, dat de Minister ijverig is ijveriger zelfs dan de wet voorschrijft, en dat men geen reden heeft hem ondankbaar te zijn. Maar ik heb nog eene bijzondere reden, waarom ik met dezen Minister ben ingenomen. Immers wij. anti-revolutionairen, hebben T"^tdu- rend gezegdmen moet de particuliere industru. vrij laten. Des uoods kan de Staat door subsidie haar te hulp komen, maar de Staat moet niet het werk ver richten dat particulieren kunnen verrichten. Bijkau9 is deze Minster in ons schuitje gekomen. Hij heeft toch verklaard dat, wanneer hij alle be sluiten, waarmede hij het Nederlandscho volk moet overs! roomen, zou willen mededeelen, hij nog meer ambtenaren aan zijn Minieterie zou noodig hebben dan thane. Dan zou de uitvoering der wet op het lager onderwijs te duur worden. Hij heeft zich daarom tot de particuliere industrie gewend en hare hulp inge roepen. Hij laat door den pariicaliereo boekhandel en zijn secretaris-generaal de Regeeringsbesluiten en be schikkingen publiceeren. Zoo helpt men elkaar 1 Let wel, Mijne Heeren, het is nu niet meer de Staat dis alles doet, het is zelfs niet de particuliere industrie, die steut op den Staat, maar het is nu de Staat die steunt op de particuliere industrie. Wij moeien erkennen, dat dit vooruitgang is. Ik ben, ondanks mij zeiven, dezen avond eenigzins ministerieel geweestik heb bet Ministerie moeten verdedigen en hoop dat het mij daarvoor dankbaar zal zijn. Immers komt mijne redenering hierop neer de Regeering bovenal. Dit Ministerie is opgetreden ïnet terzijdestelling van de beginselen, vroeger dooi de leden er van openlijk verkondingd. Op welken grond geschiedde die terzijdestelling Men zeide wij moeten welzoolang de liberale partij meerderheid is, moei zij een hoofd hebben. Heeft zij dat niet, dan zullen wij, schoou andere boginselen toegedaan, dat hoofd zijn. Welnu, ik zeg dan ook nu laat het hoofd blijven bij het lichaam, waartoe het thans behoort. Toen ik voor twee jaren hier het woord voerde heb ik het volgende gesproken tot de Regeeriag //Gij zult den laat van het bestuur torschen, maar wij zullen ons met alle kracht tegen iederen maatregel verzetten waardoor de onderdrukking van ons volk toeneemt, totdat wij zoo krachtig zijn geworden dat gij <5f aftreedt bt zelf zult moeten erkennen, dat het niet langer aangaat te gouverneren tegen den geest der natie. I"a^ris nog ons standpunt, en daarom zeggan wij nog: zoolang gij niet wilt erkennen dat de wet op het lager onderwijs slecht werk is, willen wij het Ministerie blijven steunen. Wij zullen dat doen tot dat gij, tot dat de meerderheid zelve erkent dat er verandering moet komen niet omdat gij die op zich zelve zoo goed zoudt vinden, maer omdat de vrede van ons volk u meer waard is dan de handhaving van eene Wet, door dat volk niet begeerd. Wij hebben tijd om te wachten, want wij hebben kracht om to lijden, Eu wachten zullen wij, tot dat gij eene motie aanneemt in den geest als nu wordt voorgesteld, hetzij dat vroeg gebeure of laat.* De minister Six begroette deze motie o. a. met de volgende woorden „Wat nu de bestaande wet betreft, zij werkt nog slechts ruim een jaar. Is nu reeds de tijd gekomen om daarin ingrijpende wijzigingen of verbeteringen te brengen? Dat oogenblik is er, naar mijn gevoelen, nog niet. Maar indien ik zoolang werkzaam blijf op deze plaats, zal ik er niet voor terugdeinzen, wanneer het zal zijn aangebroken, de Vergadering te naderen met een voorstel om, met behoud van haar begiusel, ia de wet die verbeteringen te brengen, welke dan de ondervinding zal geleerd hebben dat noodig zijn. De motie werd verworpen met. 49 tegen 21 stemmen. Voor stemden alle antirevolutionaire leden, de katholieken Scüaepman,v.d. Schriek, van Nispen, van der Hoeven, Bahlmann, en de Bruijn, en de conser vatieven Schimmelpenninck en de Casembroof. Voor het stemmen over het geheele hoofdstuk vraagt de heer Schimmelpenninck van der Oye het woord, ora namens zijne politieke vrienden te verklaren, dat, niettegenstaande de bravo's dief den Minister ten deel zijn gevallen van de ij de dér liberale partij bij zijne vroegere rede over de onderwijswet, en niettegenstaande de lauwer kransen, die om de slapen van den Minister gevloch ten zijn door de heeren Bergsms en Lieftinck op Vrijdag avond, en niettegenstaande de liberale partij de motie Lobman eenparig heeft verworpen, desal niettemin spreker en zijae vrienden, steeds eene stel selmatige gedragslijn volgende, hunne stem voor de begrooting zullen uitbrengen. De heer Gleichman meende dat het geeue goede gewoonte is om bij den considerans in de algemeene politieke beschouwingen terug le treden, maar naar aanleiding van het zooeven gesprokene moet hij een enkel woord zeggenofschoon hij niet evenals de vorige spreker kan zeggen te spreken namens zijne vrienden, maar alleen uit eigen naam, zoo vertrouwt hij toch dat zijn kort woord bij hen weerklank sal vinden. Hij is erkentelijk voor de zorg, waarmede de heer v. d. Oye de meening der liberale party heeft traehten t« begrijpen en te vatten maar dit kan spreker verzekeren, dat als de liberale partij zou meensn eene motie te moeten voorstellen, zij daartoe haar eigen tijd en eigen termen zou kiezeo. Maar na de verwerping der motie Lohman, en na^ het debat daarover gevoerd, staat ééne zaak vast, en die is, dat de Minister pal slaat voor de beginselen der school - icet van 1878 en dut hij daarbij kan rekenen op den steun van dezo zijde der vergadering. De verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Middelburg is bepaald op 3 Januari 1882. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag den 27sten December e. k., ds3 namiddags ten drie ure. Omtrent den uilslag der stemming te Zutfen ver neemt de Standaard nader 1. dat een biljet meer in de bus is gevonden dan er kiezers waren opgekomen 2. dat dc lijsten van stemopneming uit de gemeente üinxperlo niet zijn onderteekend 3. dat in Doeaborgh zekere D. Mooy, terwijl de voorzitter de kiezerslijst nazag, onverhoeds een briefje in de' bus stak, terwijl van achteren bleek, dat hij geen stemgerechtigde was. Hij beweerde slechts een stuk papier er in gestoken te hebben 4. zeven briefjes misten het zegel van het onder kiesdistrict en zij a daarom ter zij gelegd 5. er waren 17 blanco biljetten 6. er waren twee biljetten in, die geen biljetten waren 7. een briefje was, een biljet van verkiezing voor de Provinciale Staten en 8. één briefje was een biljet voor Gemeenteraads verkiezing. Op nieuw is een oorlogstoomschip, ditmaal de Atjeliuitgezonde n,ter opsporing van de 90 nog vermiste passagiers van de Koning der Nederlanden. De heer van Musschenbroek wijdt heden ia de N. R. C. aan deze drie sloepen een artikel waarin door hem op verschillende gronden wordt betoogd, dat De vermiste slo-pea zijn op een der zuidelijke Atoll's eilandengroepen vaa koraalvorming van de Maledievsn aangeland de opvarenden vinden daar wat tot onderhoud van het leven noodig is, zonder meer zij hebben kans nog geruimeu tijd, stel tot het einde van Februari, daar te blijven, indien zij niet gezocht en afgehaald worden. Men schrijft uit Sneek aan de N. R. C De verkiezing in het kiesdistrict Sneok, noodzakelijk geworden door het overlijden van dr. Idzerda, ver oorzaakt, gelijk te begrijpen is, aldaar groote spanning. Aan de eene zijde staan de anti-revolutionairen en Roomsch-kaiholieken. De eersten hebben vóór, dat zij, althans naar alle waarschijnlijkheid, gereed zijn met een candidaat, die reeds meermalen in het vunr ge weest is. de heer Opp^ndijk, van IJ 1st, een man in velerlei opzichten populairen niet minder, dat het zoo goed ala zeker is, dat de talrijke katholieken in dit district ook nu geen eigen candidaat zullen stellen, maar verplicht zullen worden om den anti revolutionairen candidaat te stemmen. De liberalen zullen dus alleen staan tegenover twee partijen, die beide zeer talrijk zijn, en hebben bovendien geen candidaat. Reeds hebben ver-aehillende bestuursleden van kiesvereenigingen dezer partij tc 6neek eene voor- loopige vergadering gehouden, waarin onderscheiden personen zijn genoemd. Bescheidenheid verbiedt nu reeds nameu te noemen, maar algemeen is mén het hierover eens, dat men, evenals de vereenigde tegen partij, een populair candidaat moet trachten te vinden, zal er gegronde hoop van slagen zijn. Dit staat va6t, dat van beide zijden met de uiterste krachtsinspanning zal worden gestreden. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn bij den Provincialen waterstaalsdienst tot teekenaars-schrijvers benoemd te Middelburg de heeren J. J- Sprenger en J, Holmte Goes de heer W. Temperman Wz.te Zierikzee de heer J. C. de Masin en te Ter Neuzen de heer J, Wondergem. Voorts werd vastgesteld eene verandering op de heffing en invordering van een vergunningsrecht voor de uitoefening van den kleinhandel in sterken drank. De 'neer D. Stigter werd thans definitief als leeraar in de stasithuisboudkunde en da staatsinrichting aan de hoogere burgerschool benoemd, #en den heer A. M. Mieras tegen 15 Januari ontslag als onder wijzer verleend. Op eene vraag van den heer van der Hoek om iu- lichting betreffende de gemeente-apotheek, in be!rek-= king tot het verslag van den geneeskundigen raad werd door den voorzitter geantwoord, dat een verslag fan de commijjsic met het toezicht op dezs instelling belast, wordt gewacht. De heden alhier gehouden Nieuwjaarscollecte heeft f 891,20 opgebracht, waaronder van mr. G. N. de Stoppelaar f 277,93'.> opbrengst van de collecte bij gelegenheid eeher Zang- en Muziekuitvoering door de Reunion Lgriqiie 'van Mechelen op 26 Juni 11. en van een concert der Stedelijke Harmonie van Der- dermonde op 31 Juli jl. .ÏUi'lt, Sdtool fiï óEiiu- Da. Chr. L. Laan, predikant bij de Ned. Her*, Gemeente te Serooskerke heeft bedankt voor het beroep naar die gemeente ie Vlissingen. Aan de chr. school te Zaamdam ie benoemd de heer O. Staal Fz. Dit tot verbetering van het in ons vorig noimier voorkomende Pzs - Volgens den Leidschen Studenten Almanak be draagt het aantal studenten aan de rijks-universiteit te Leiden 810, als in de wis- en natuurkunde 42, in de letteren 60, in de godgeleerdheid 35, in de rechten 449 en in de geneeskunde 224. In de Vrijdag j. 1. gehouden openbare Vergaderi n van den Gemeenteraad van Goes was de raededesling ingekomen dat het lid dr. C. A. van Renterghem, als zoodanig ontslag heeft genomen. Twee „veelbelovende" knapen uit Vlissingen van elfjarigen leeftijd gingen Donderdag avond van een winkel op den Burcht te Middelburg de lade ledigen. Een zou die gevaarlijke taak verrichten en een zou op den uitkijk staan. De tegenwoordigheid van geast der vrouw was oor zaak dat de beide jongens in handen der politie ge« raakten Op de hofstede vsn de weduwe De Miliauo, onder Gioeds, zijn vijf paarden, vier runderen en twee veite vurkeos gestorven, terwijl men een stier heeft moeten slachten. Twee paarden en drie runderen verkeeren nog in bedenkelijken toestand. Men rennoedt dat hier aan vergiftiging moet gedacht worden. Ben echte kwajongensstreek is d® vorige week door een „groot" mensch te Vlissingen uitgehaald. De politie betrapte een man op het leggen van een steen op de rails van den stoomtram. Men schrijft aan deze oorzaak het, de vorige week tot tweemalen toe, derailleeren van den stoomtram in die gemeente toe. Deze zich op zoo verachtelijke manier uitende con- currenlie-geest zal, is te verwachten, dan bedrijver duur te staan komen. De schouwburgbrand te Weenen heeft aanleiding gegeven om allerwege een onderzoek naar brandgevaar en middelen tot ontkoming bij dergelijk gevaar te onderzoeken. Ook te Middelburg zullen maatregelen ter beveili ging van het publiek moeten genomen worden, voor verdere tooneol voorstellingen zullen mogen plaats hebben Door den storm van Zaterdag avond is de postschuit van Woudrichem omgeslagen, 5 opvarenden, 2 schippers, de conduoteur, de postillon, en een milicien als passagier zijn omgekomen. Zondag morgen werd de postschuit met den bodem naar boven gevonden en een eind verder de brieven- pakketten. Het blijkt meer en meer dat de schatrijke dame te Amsterdam met name Jannetje Struik, zich ten koste van een paar geldschieters en een aantal leve- ranciers de fabelachtige geldverspillingen veroorloofde. De naam van den beweerden erflater zou Jan van Veggelen of Jan van Veghel wezen. De erfenis, ten bedrage van f 12,000, schijnt echter reeds door de' juffer te zijn ontvangen. Uit Rusland komen voortdurend berichten, die de machteloosheid der regeeriag tegenover de revolutio naire partij doen uitkomen. Uit angst voor hun aanslagen stelt de keizer zijn kroning uit. De minis-* ters intrigeeren tegen elkander. Het leger is ontevre* den omdat het door den keizer wordt gewantrouwd en de keizer wordt door die ontevredenheid in zijn wantrouwen versterkt.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2